Kradzież lub zgubienie tablic rejestracyjnych. Wyjaśniamy, co zrobić!

Zgubienie tablic rejestracyjnych może zdarzyć się każdemu. Mogą one także zostać ukradzione. Jak sobie poradzić w takich sytuacjach? Zapoznaj się z kilkoma niezwykle cennymi wskazówkami. 

Spis treści:
1. Kradzież lub zgubienie tablic rejestracyjnych. Dlaczego jest to problemem?
2. Jak i gdzie zgłosić zgubienie lub kradzież tablicy rejestracyjnej?
3. Skradzione tablice rejestracyjne. Jak wyrobić nowe?
4. Zgubiłeś tablicę rejestracyjną? Teraz już wiesz, co robić!

Zgubiłem tablicę rejestracyjną – co zrobić?” – takie pytanie każdego roku zadaje sobie bardzo wiele osób. Brak tablic jest sporym problemem – w końcu prawo wymaga, aby auto miało je bezwzględnie umieszczone oraz aby były one widoczne. Zgubienie tablic rejestracyjnych to sytuacja, która wymaga od Ciebie wykonania paru kroków. Jakich? Czytaj dalej.

zgubienie-tablic-rejestracyjnych-2

Kradzież lub zgubienie tablic rejestracyjnych. Dlaczego jest to problemem?

Wpisy typu “Zgubiłem tablicę rejestracyjną!” mogą pojawiać się w różnych miejscach w sieci. Pod nimi pojawia się wiele życzliwych osób, które jednak nie zawsze są w stanie udzielić fachowej odpowiedzi dotyczącej rozwiązania takiego problemu. Warto dokładnie przyjrzeć się temu zagadnieniu, aby wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji.

Tablice rejestracyjne już na pierwszy rzut oka wskazują, w jakim miejscu został zarejestrowany pojazd. Jest to określany przez skrót składający się z 2 lub więcej liter. Dla przykładu KR oznacza Kraków a SK – Katowice. Jednak tablice pełnią także funkcje identyfikacyjne, ponieważ są one zapisane w bazie CEPIK – czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. 

Dzięki numerowi rejestracyjnemu da się łatwo zidentyfikować pojazd. Umożliwia to np. szybkie sprawdzenie, kto jest jego właścicielem. Dlatego też każdy samochód powinien mieć tablice rejestracyjne – z przodu oraz z tyłu auta. Co więcej – na przedniej szybie powinna znajdować się naklejka homologacyjna z numerem rejestracyjnym.

Dlaczego to takie ważne? Otóż samochód pozbawiony tablic rejestracyjnych jest bardzo trudny do zidentyfikowania. W przypadku zdjęcia wykonanego fotoradarem jest to spory problem. Poza tym jest to ogromne utrudnienie w przypadku, gdy taki samochód weźmie udział w kolizji drogowej i ucieknie z miejsca zdarzenia. Wówczas jego zlokalizowanie – w celu podjęcia odpowiednich środków prawnych – jest bardzo trudne. W związku z tym brak tablic rejestracyjnych jest karany mandatem. W zależności od konkretnej sytuacji jego wysokość może sięgnąć nawet 1500 zł.

Zgubienie tablicy rejestracyjnej może jednak zdarzyć się każdemu. To częsta sytuacja w przypadku jeżdżenia po bezdrożach. Źle zamocowana tablica może spaść pod wpływem intensywnej eksploatacji samochodu. Zgubienie tablic rejestracyjnych może przytrafić się także podczas silnych burz czy wiatrów. Często zdarza się także kradzież tablicy rejestracyjnej. Co zrobić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić zgubienie tablicy rejestracyjnej lub jej kradzież? Czy w wyjątkowych sytuacjach możesz poruszać się takim pojazdem po drogach?

To może Cię zainteresować: Indywidualne tablice rejestracyjne. Jak je wyrobić i ile kosztują?

Jak i gdzie zgłosić zgubienie lub kradzież tablicy rejestracyjnej?

Jeżeli wpisujesz w wyszukiwarkę sformułowanie “Zgubiłem tablicę rejestracyjną – co zrobić?”, z pewnością znajdziesz informacje dotyczące tego, co trzeba zrobić w takiej sytuacji. Takie wskazówki znajdziesz także poniżej.

Kradzież tablic rejestracyjnych lub ich zgubienie nie jest sytuacją bez wyjścia. Jednak, żeby autem można było z powrotem poruszać się po drogach publicznych, konieczne jest wydanie duplikatu takich tablic. Jednak zanim je otrzymasz – trzeba wykonać kilka istotnych kroków.

Na początku należy wykonać zgłoszenie kradzieży tablic rejestracyjnych. W takiej sytuacji należy udać się na komendę. Kradzież tablicy rejestracyjnej powinna być w takiej sytuacji w miarę szczegółowo opisana, aby policja była w stanie pomóc w rozwiązaniu sprawy. Co więcej – kradzież tablic rejestracyjnych za granicą powinna być rozwiązana w ten sam sposób.

Pamiętaj, o jednej bardzo ważnej sprawie. Otóż kradzież tablic rejestracyjnych nie jest okolicznością łagodzącą – i tak nie możesz poruszać się takim pojazdem po drogach. Do momentu wydania nowych tablic, samochód powinien zostać unieruchomiony

Wiesz już, jak wygląda zgłoszenie kradzieży tablic rejestracyjnych. A gdzie zgłosić zgubienie tablic rejestracyjnych? W takiej sytuacji nie zgłasza się takiego zdarzenia na policję. Trzeba jednak udać się do wydziału komunikacji w celu wydania duplikatu.

zgubienie-tablic-rejestracyjnych-3

Skradzione tablice rejestracyjne. Jak wyrobić nowe?

Zgubienie tablicy rejestracyjnej (lub jej kradzież) sprawia, że auto musi być unieruchomione na parkingu. Żeby móc się nim poruszać, potrzebne jest wyrobienie nowych tablic. Jak przebiega taki proces? To zależy od tego, czy potrzebujesz duplikatu starych “blach”, czy wyrobienia nowego numeru rejestracyjnego. Warto przyjrzeć się obu tym rozwiązaniom.

Co zrobić, gdy w Twojej sytuacji ma miejsce zgubienie tablic rejestracyjnych? Wówczas należy udać się do Wydziału Komunikacyjnego i złożyć wniosek o wydanie wtórnika. Potrzebne będą do tego dowód rejestracyjny, karta pojazdu i dowód osobisty. Potrzebne jest także złożenie oświadczenia pod groźbą odpowiedzialności karnej, w którym opiszesz zgubienie tablic rejestracyjnych.

Co bardzo ważne w przypadku zgubienia jednej tablicy rejestracyjnej, drugą należy mieć ze sobą podczas wizyty w wydziale komunikacji. To bardzo ważne, ponieważ podczas wydawania duplikatu na takiej tablicy zostanie zmieniona naklejka homologacyjna.

A ile kosztuje wydanie duplikatu? W przypadku, gdy została zgubiona jedna tablica, trzeba się liczyć z kosztem na poziomie 53 zł. Dwie tablice wymagają uiszczenia opłaty na poziomie 93 zł. Pamiętaj, że do czasu otrzymania duplikatów, nie masz możliwości poruszania się pojazdem. 

Jednak kradzież tablic rejestracyjnych (za granicą czy w Polsce) sprawia, że nie wiesz… do jakich celów będą one wykorzystane. Gdy kierowca samochodu posiadającego Twoje numery rejestracyjne będzie przekraczać prędkość, dopuszczać się wykroczeń lub nawet dokonywać przestępstw z użyciem samochodu, to… dane tablice są nadal powiązane z Tobą. W takiej sytuacji nie ominie Cię wezwanie do złożenia wyjaśnień.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem w przypadku kradzieży jest przerejestrowanie samochodu. W tym celu należy udać się do wydziału komunikacyjnego i złożyć wniosek o przerejestrowanie samochodu (co wygląda tak samo, jak w przypadku rejestracji nowego pojazdu). Taka czynność wiążę się z opłatą 180,50 zł. Pamiętaj, żeby mieć ze sobą potwierdzenie zgłoszenia kradzieży na policji. 

Sprawdź także: Mandat z fotoradaru. Po jakim czasie przychodzi i jak go zapłacić?

zgubienie-tablic-rejestracyjnych-1

Zgubiłeś tablicę rejestracyjną? Teraz już wiesz, co robić!

Teraz już wiesz o tym, że gdy ktoś z Twoich bliskich powie “zgubiłem tablicę rejestracyjną”, jesteś w stanie udzielić mu rzetelnej porady. Każdy przezorny kierowca powinien wiedzieć, jak zachować się w tego typu sytuacjach. Dlaczego to takie ważne? Otóż zgubienie tablic rejestracyjnych może zdarzyć się każdemu. Bez tablic rejestracyjnych nie można jeździć – w ten sposób narażasz się na spory mandat wystawiony przez policję. 

Samo wydanie duplikatu tablic rejestracyjnych nie jest dużym problemem. Wystarczy zgłosić to do wydziału komunikacji i poczekać na wydanie duplikatu. Niestety trzeba się liczyć z czasowym unieruchomieniem samochodu. 

Posiadanie tablic rejestracyjnych jest obowiązkiem każdego kierowcy. Pamiętaj o tym, że podobnie jest z ubezpieczeniem OC – każdy właściciel auta musi mieć taką polisę. A jak wygląda sprawa w przypadku innych ubezpieczeń? 

Autocasco także jest ubezpieczeniem komunikacyjnym – jednak jest ono dobrowolne. Warto jednak je wykupić, ponieważ jest bardzo istotnym zabezpieczeniem na wypadek uszkodzenia czy kradzieży auta. Ile kosztuje polisa AC? Kalkulator na stronie LINK4 pozwoli Ci na orientacyjne określenie takich kosztów. Warto z niego skorzystać. 

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze