Krzywe tarcze hamulcowe - objawy oraz możliwe przyczyny

Jedną z najbardziej powszechnych usterek elementów układu hamulcowego są krzywe tarcze hamulcowe. Przyczyn tego rodzaju awarii może być kilka, a jej objawy mogą być często mylące.

Spis treści:
1. Objawy krzywej tarczy hamulcowej
2. Krzywe tarcze hamulcowe – co powoduje ten problem?
3. Krzywe tarcze hamulcowe – skutki
4. Teraz już wiesz, jak sprawdzić, czy tarcze hamulcowe są krzywe!

Tarcze hamulcowe to jedne z najważniejszych, jeżeli nie najważniejsze elementy układu hamulcowego. Elementy te, obracające się razem z piastami kół, współpracują z klockami hamulcowymi i są w bezpośredni sposób odpowiedzialne za spowalnianie i zatrzymywanie samochodu. Warunki pracy tarcz hamulcowych są skrajnie trudne. Są one narażone na działanie wysokiej temperatury powstającej w trakcie hamowania oraz na zużycie cierne, wynikające z tarcia pomiędzy powierzchnią tarczy a klockami hamulcowymi. 

Tarcze hamulcowe muszą też radzić sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak np. deszcz. To właśnie zalegająca na drodze woda najczęściej odpowiada za pokrzywione tarcze hamulcowe. Nie jest to jednak jedyna przyczyna. Jeżeli chcesz poznać pozostałe z nich oraz dowiedzieć się, jak sprawdzić, czy tarcze hamulcowe są krzywe, to zapraszamy Cię do przeczytania dalszej części naszego artykułu.

krzywe-tarcze-hamulcowe

Objawy krzywej tarczy hamulcowej

Co może wskazywać na to, że w swoim samochodzie masz krzywe tarcze hamulcowe? Objawy tej usterki są bardzo podobne do problemów z niewłaściwie wyważonymi kołami, ale są pewne różnice, które pozwolą Ci rozróżnić krzywe tarcze hamulcowe od niewyważonych kół. 

Jak sprawdzić krzywe tarcze hamulcowe? Pokrzywione tarcze hamulcowe, podobnie jak niewłaściwie wyważone koła wywołują nieprzyjemne drgania wyczuwalne na kierownicy w trakcie jazdy. Różnicą jest to, w jakim momencie te drgania się pojawiają. W przypadku problemów z kołami wibracje uaktywniają się zwykle w pewnym określonym zakresie prędkości lub też w kilku jej przedziałach.

Co jednak w sytuacji, w której za drgania odpowiada krzywa tarcza hamulcowa? Objawy uszkodzenia tego elementu pojawiają się jedynie w momencie hamowania. Towarzyszyć im może dodatkowo pulsowanie pedału hamulca oraz różnego rodzaju niepożądane dźwięki wydobywające się z hamulców. Wszystkie te objawy wystąpią jedynie przy hamowaniu, jeżeli więc wibracje w Twoim samochodzie pojawiają się w trakcie normalnej jazdy, to przyczyn powinieneś w pierwszej kolejności szukać po stronie kół.

Sprawdź również: Przegrzane tarcze hamulcowe – objawy, przyczyny, zapobieganie

Krzywe tarcze hamulcowe – co powoduje ten problem?

Gdzie powinieneś szukać przyczyn, które odpowiadają za krzywe tarcze hamulcowe? Objawy tej usterki, tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, najczęściej występują w związku z działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Odpowiadają one za wystąpienie tzw. szoku termicznego. Mowa tu o sytuacji, w której samochód z mocno rozgrzanymi tarczami przejeżdża przez kałużę z zimną wodą. Nagłe schłodzenie powoduje krzywienie się tarcz. 

Szok termiczny może wystąpić również w trakcie mycia auta od razu po intensywnej jeździe, nie dając tarczom hamulcowym czasu na ostygnięcie. Objawy krzywych tarcz mogą się pojawić również w wyniku zapieczonych zacisków hamulcowych. Klocki hamulcowe trące cały czas o tarcze wytwarzają bardzo wysoką temperaturę, która może skrzywić tarcze.

krzywe-tarcze-hamulcowe

Objawy krzywej tarczy hamulcowej mogą pojawić się również w wyniku nadmiernego zużycia klocków hamulcowych. Klocki posiadają specjalną warstwę cierną, która powinna współpracować z powierzchnią tarczy. Jeżeli warstwa ta ulegnie zużyciu, to może dojść do kontaktu metalowej podstawy klocka z tarczą. To z kolei może doprowadzić do deformacji lub nawet całkowitego zniszczenia tarcz.

Z jakiego innego powodu wystąpić może krzywa tarcza hamulcowa? Objawy często wywołane są niestety niewłaściwie przeprowadzony montaż. Jeżeli mechanik nie oczyści piasty przed zamontowaniem tarczy, lub zrobi to niedokładnie, to tarcza może nie przylegać dokładnie, przez co może ulec skrzywieniu. Czasami zdarza się, że sama piasta jest krzywa. Krzywa piasta również może spowodować uszkodzenie tarczy, dlatego warto zmierzyć jej bicie przed montażem nowych elementów układu hamulcowego.

Za objawy krzywych tarcz mogą też być odpowiedzialne same tarcze. Bardzo często, chcąc zaoszczędzić parę złotych, kierowcy decydują się na zakup najtańszych możliwych tarcz. Zwykle są to produkty bardzo niskiej jakości, które nie spełniają europejskich norm i standardów bezpieczeństwa. Należy również uważać na części podrabiane. Zarówno podróbki, jak i najtańsze produkty nieznanych producentów mogą być krzywe już w momencie ich montażu na samochodzie.

Krzywe tarcze hamulcowe – skutki

Wiesz już, jak sprawdzić krzywe tarcze hamulcowe. Na pewno zastanawiasz się, czy usterka ta może doprowadzić do dalszych i poważniejszych problemów z autem. A zatem czego możesz się spodziewać, jeżeli rozpoznałeś w swoim aucie krzywe tarcze hamulcowe? Skutki tej usterki, to przede wszystkim znaczące obniżenie się komfortu podróży samochodem. Nieprzyjemne wibracje i dźwięki mogą powodować dyskomfort, ale w dłuższej perspektywie mogą też negatywnie wpływać na zdrowie pasażerów.

Jakie jeszcze niespodziewane efekty, mogą mieć krzywe tarcze hamulcowe tylne? Objawy mogą przede wszystkim spowodować uszkodzenia elementów układu hamulcowego. Jeżeli bicie jest niewielkie a tarcze hamulcowe stosunkowo nowe, to możliwe jest ich uratowanie. Wystarczy jedynie przetoczyć ich powierzchnię, która usunie krzywiznę. Jednak długotrwałe ignorowanie objawów sprawi, że naprawa tarczy nie będzie możliwa i konieczna będzie jej wymiana.

Wiedza o tym, jak sprawdzić, czy tarcza hamulcowa jest krzywa, może być również przydatna, jeżeli chcesz uniknąć uszkodzeń w zawieszeniu. Odpowiedzialne za to są wibracje, które generują krzywe tarcze hamulcowe tylne. Objawy, czyli nadmierne drgania w trakcie hamowania, powodują szybsze zużycie wielu elementów gumowych w zawieszeniu, które odpowiedzialne są właśnie za tłumienie wibracji.

krzywe-tarcze-hamulcowe

Przeczytaj także: Wymiana tarcz hamulcowych – wszystko, co musisz wiedzieć

Teraz już wiesz, jak sprawdzić, czy tarcze hamulcowe są krzywe!

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu wiesz już dokładnie, jak sprawdzić, czy tarcza hamulcowa jest krzywa oraz jakie mogą być powody takiego stanu rzeczy. Przypomnijmy: krzywe tarcze hamulcowe generują wyczuwalne na kole kierownicy wibracje w trakcie hamowania. Mogą być one też połączone z pulsowaniem pedału hamulca oraz dziwnymi dźwiękami dochodzącymi z okolic kół.

W jaki sposób może dojść do skrzywienia tarcz? Najczęściej odpowiada za to tzw. szok termiczny. Dochodzi do niego w momencie, w którym rozgrzana tarcza hamulcowa ma kontakt z zimną wodą z kałuży, przez którą właśnie przejechałeś. Objawy krzywych tarcz może również wywołać ich niewłaściwy montaż, nadmierne zużycie klocków, zapieczenie zacisków, lub niska jakość samych tarcz.

Zobacz także: OC Szczecin, ubezpieczenie Forda.

Szukasz nowego ubezpieczenia dla swojego samochodu, ale nie wiesz, ile będzie ono kosztować w tym roku? Kalkulator OC, który znajdziesz na stronie www.link4.pl, to narzędzie, które pozwoli Ci już dziś poznać wysokość Twojej składki. Na naszej stronie znajdziesz również więcej informacji nt. naszej oferty, która obejmuje nie tylko ubezpieczenia komunikacyjne, ale również mienia. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy