Kup online
polisę OC/AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Mandat z Austrii – jak go sprawdzić i zapłacić?

Czas czytania: 7 min. 26 sek.

Mandat z Austrii za naruszenie przepisów drogowych może być nie tylko nieprzyjemnym zaskoczeniem, ale także wiązać się ze skomplikowanym procesem, który wymaga od kierowców zrozumienia lokalnych regulacji prawnych oraz procedur. Zobacz, jak sobie z tym poradzić.

Choć kierowcom zdarza się narzekać na polskie przepisy drogowe, w innych krajach europejskich bywają one jeszcze bardziej restrykcyjne. Nieznajomość lokalnych przepisów drogowych może skończyć się mandatem. 

Do wykroczeń, za które można dostać wysoki mandat na drogach Austrii, zaliczyć można takie czyny jak przekroczenie prędkości, jazda bez zapiętych pasów czy prowadzenie w stanie po spożyciu alkoholu lub nietrzeźwości

Polscy kierowcy powinni również pamiętać o ryzyku popełnienia przewinienia drogowego związanego z poruszaniem się po drogach w kraju, takim jak Austria: mandat za brak winiety. Niepłacenie za przejazd, gdy jest to wymagane, jest w tym kraju ścigane i surowo karane, co często dziwi Polaków przejeżdżających przez Austrię, nie zawsze tego świadomych.

Pamiętaj również, że nawet jeżeli wyjedziesz z kraju, bez opłacenia mandatu z Austrii, obowiązek ten i tak Cię nie ominie. Członkostwo w Unii Europejskiej sprawia, że ściganie piratów drogowych i wszystkich kierowców, którzy mają na sumieniu jakieś przewinienia, jest proste. Możesz więc spodziewać się egzekucji mandatu z taką mocą, jak gdyby został wystawiony w Polsce. Zobacz, co warto tym wiedzieć.

Austria – wysokość mandatów i procedury formalne

Austriackie przepisy drogowe różnią się od polskich pod wieloma względami. Niezależnie od tego, czy zamierzasz spędzić w tym kraju więcej czasu, czy tylko przez niego przejeżdżasz, zapoznaj się z nimi, by uniknąć problemów z prawem, które mogą okazać się wyjątkowo dotkliwe. 

Przede wszystkim warto pamiętać o wykroczeniu typowym dla krajów, takich jak Austria. Mandat z fotoradaru to tutaj nic nowego, gdyż urządzenia te można spotkać na każdym kroku. Szacuje się, że obecnie w tym kraju znajduje się ponad 1500 aktywnych fotoradarów kontrolujących prędkość, z jaką jadą kierowcy – jak podaje portal fotoradary.pl1. Austriackie służby dysponują również najbardziej precyzyjnym sprzętem z tej kategorii, takim jak np. fotoradary laserowe z 3-procentową tolerancją pomiaru. 

Ile zapłacisz, jeśli fotoradarowi uda się przyłapać Cię na gorącym uczynku w takim kraju, jak Austria? Mandaty za prędkość, jak informuje Federalne Ministerstwo Finansów, sięgają nawet 150 euro, jeśli przekroczysz ją do 50 km/h. W przypadku, gdy na prędkościomierzu znajdzie się większa wartość, będzie to już co najmniej 300 euro (stan na luty 2024). 

Co dzieje się w przypadku, gdy ktoś inny kierował pojazdem, a to do Ciebie przyszedł mandat z Austrii? Wskazanie kierującego to jedyny sposób na uniknięcie zapłaty. Nie warto z tym jednak zwlekać, bo czas na odwołanie się od mandatu wynosi tylko 2 tygodnie – później nabiera on mocy prawnej. Jak to zrobić, gdy w grę wchodzi mandat z Austrii? Wskazanie kierującego to dość standardowa procedura, zwykle opisana w liście, który otrzymuje się z mandatem. Postępuj zgodnie z przedstawionymi tam krokami, a uda Ci się uniknąć płacenia mandatu za czyjeś przewinienie drogowe.

Choć powyższe kwoty i tak są już dość wysokie, to jednak czymś innym najbardziej zaskakuje Austria. Wysokość mandatów dla kierowców, którzy wsiedli za kierownicę po spożyciu alkoholu, okazuje się tu wyjątkowo duża. Jak wskazuje serwis www.oesterreich.gv.at dopuszczalna ilość alkoholu we krwi nie może przekroczyć 0,5 promila, a w przypadku kierowców mających prawo jazdy krócej niż 3 lata – do 0,1 promila (stan na luty 2024). Jeśli podczas badania zostanie ujawniony wyższy wynik, kierowca może dostać mandat w wysokości:

  • 0,5–0,79 promila – od 300 do 3700 euro;
  • 0,8–1,19 promila – od 800 do 3700 euro;
  • 1,2–1,59 promila – od 1200 do 4400 euro i zakaz prowadzenia pojazdu na terenie Austrii;
  • 1,6 promila i więcej – od 1600 do 5900 euro i zakaz prowadzenia pojazdu.

Zwróć uwagę na jeszcze jedną kwestię, jaką jest mandat za brak naklejki ekologicznej. Austria z roku na rok zwiększa liczbę zielonych stref, po których mogą się poruszać tylko samochody o niskiej emisji spalin, będące przyjazne dla środowiska. Naruszenie przepisów obowiązujących w tych obszarach oznacza mandat za brak naklejki ekologicznej. Austria to kraj, w którym podchodzi się do tego bardzo poważnie. Jej brak może Cię bowiem kosztować do 2180 euro.

Istnieje jeszcze jedna kategoria, w której przoduje Austria: mandat za brak winiety. Przejechanie płatnego odcinka drogi bez uiszczenia należnej opłaty może Cię kosztować 120 euro, jeśli zapłacisz od razu za tzw. winietę zastępczą. Gdy odmówisz, możesz dostać mandat w wysokości od 300 do nawet 3000 euro. Co ważne, winietę należy przykleić na szybę. W przypadku, jeśli tylko położysz ją za szybą, również grozi to karą finansową. 

Według lokalnych przepisów drogowych (stan na luty 2024) mandat w Austrii możesz dostać również za:

  • niezapięte pasy – od 35 euro;
  • przejazd na czerwonym świetle – od 70 euro lub 200 euro, jeśli doprowadzi to do zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego;
  • złamanie zakazu wyprzedzania – od 40 euro;
  • jazdę bez świateł – od 30 euro;
  • korzystanie z telefonu podczas jazdy – od 50 euro;
  • brak opon zimowych – od 60 euro lub 5000 euro, jeśli doprowadzi to do zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego;
  • korzystanie z detektorów radarowych – do 4000 euro;
  • korzystanie z wideorejestratora w Austrii – do 10 000 euro, a za każdym kolejnym razem do 25 000 euro.

Jak już wspomnieliśmy, trudno uniknąć zapłaty mandatu z tego kraju, szczególnie od 30 kwietnia 2014 roku. W tym momencie kraje członkowskie Unii Europejskiej, w tym również Polska i Austria, dołączyły do systemu Krajowych Punktów Kontaktowych. Dzięki temu uzyskanie danych posiadacza samochodu zajmuje tylko chwilę – i od razu można rozpocząć proces ścigania go za popełniony czyn.

Warto pamiętać, że mandat to niejedyna konsekwencja łamania przepisów drogowych. Służby mogą również zdecydować się na zatrzymanie prawa jazdy. Jeśli tak się stanie, kierowca nie może usiąść za kierownicą i wrócić autem do Polski – nie będzie miał bowiem uprawnień do prowadzenia pojazdu na terytorium Austrii. Zatrzymanie prawa jazdy w Austrii nie jest jednak jednoznaczne z zatrzymaniem go w Polsce.

Jak sprawdzić online mandat z Austrii?

Mandaty w Austrii na autostradzie zdarzają się dość często. Dotyczy to w dużej mierze turystów z innych krajów, którzy nie są zaznajomieni z austriackimi przepisami drogowymi. Co istotne, żeby otrzymać mandat, nie musisz wciąż znajdować się na terytorium kraju, jakim jest Austria. Mandaty za prędkość są wysyłane listem poleconym na adres, pod którym jest zarejestrowany samochód. 

Zanim jednak opłacisz taki mandat, upewnij się, że jest on prawdziwy. W tym celu możesz skorzystać ze strony austriackiego Ministerstwa Sprawiedliwości. Będziesz potrzebować jedynie numeru mandatu, który znajduje się na dokumencie, który dotarł do Ciebie pocztą.

Sposoby płatności za mandaty w Austrii na autostradzie

Płatność online może okazać się jednym z najwygodniejszych sposobów na opłacenie mandatu z zagranicy. To jednak tylko jeden z kilku sposobów na ściąganie należności od nieuczciwych kierowców, jakie stosuje Austria. Mandat za brak winiety czy za inne wykroczenie można również zapłacić w tradycyjny sposób, czyli  przelewem na numer konta wskazany w otrzymanym liście. 

Warto mieć świadomość tego, że nie każdy mandat dla cudzoziemców jest kredytowany, czyli wystawiony z późniejszym (zwykle 7- lub 14-dniowym) okresem płatności. Na dobrą sprawę, dotyczy to głównie mandatów z fotoradaru, które zwykle przychodzą po pewnym czasie. 

Jeśli zatrzyma Cię policja i wystawi mandat, będzie on najpewniej niekredytowany, o ile nie mieszkasz w Austrii na stałe. To oznacza, że trzeba go uregulować na miejscu – u funkcjonariusza, który go wystawił. Zwykle kierowcy mają do wyboru płatność kartą lub gotówką. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych2 ostrzega, że nieopłacenie takiego mandatu może prowadzić do zatrzymania mienia, które zostanie zwrócone po uregulowaniu płatności.

Austria – mandat z fotoradaru i inny. Jak zapłacić krok po kroku

Jeśli chcesz zapłacić przez Internet mandat z Austrii, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Wejdź na stronę austriackiego Ministerstwa Sprawiedliwości.
  2. Znajdź zakładkę Mandaty.
  3. Wpisz numer formularza, który znajduje się na mandacie.
  4. Uzupełnij niezbędne informacje, w tym metodę płatności.
  5. Opłać mandat i zachowaj potwierdzenie wykonania przelewu.

Czy można się odwołać, gdy dostaniesz mandat z Austrii?

Podobnie jak w Polsce, od mandatu wystawionego przez austriackie służby możesz się odwołać w ciągu 14-dni od jego otrzymania. Przekroczenie tego terminu albo zapłacenie zamyka możliwość odwołania się od mandatu.

Ze względu na to, że proces będzie odbywać się w innym kraju, najlepiej powierzyć sprawę prawnikowi doświadczonemu w tego typu sprawach. Na drogę sądową warto wejść tylko wtedy, gdy dysponujesz solidnymi dowodami na swoją korzyść. Austriackie sądy są bardzo surowe względem osób łamiących prawo drogowe i narażających bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Jeśli nie udowodnisz swojej niewinności, zapłacisz nie tylko mandat wraz z odsetkami, ale również koszty postępowania sądowego. 

Warto zwrócić na jeszcze jedną kwestię istotną, gdy w grę wchodzi mandat z Austrii: przedawnienie. Następuje ono po 3 latach.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Czy polskie ubezpieczenie przyda się w Austrii? Przegląd oferty LINK4

Austria, tak jak Polska, leży na terytorium Unii Europejskiej. W związku z tym polskie ubezpieczenie OC bez problemu zadziała w tym kraju. Czy w Austrii będzie potrzebna Zielona Karta? Nie, nawet jeśli tylko przejeżdżasz przez ten kraj i kierujesz się do państwa, w którym jest ona wymagana – wtedy należy ją wyrobić. W LINK4 Zielona Karta jest wydawana na życzenie klienta, którego pojazd jest ubezpieczony w LINK4. Złóż wniosek o Zieloną Kartę przynajmniej kilka dni przed podróżą, aby mieć pewność, że otrzymasz ją przed wyjazdem. 

Wybierając się w podróż do Austrii pomyśl także o ubezpieczeniu Assistance, które przyda Ci się w razie niespodziewanej awarii samochodu czy wypadku. W ramach tego ubezpieczenia możesz otrzymać pomoc w uruchomieniu samochodu na miejscu, holowanie, pomoc w wymianie kołaczy samochód zastępczy. Assistance możesz dokupić do swojego ubezpieczenia OC w LINK4.

Rozważ również wykupienie ubezpieczenia turystycznego w LINK4. Dzięki niemu możesz otrzymać pomoc w pokryciu kosztów leczenia w razie nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania. Jeżeli np. wyjeżdżasz do Austrii na narty, możesz pomyśleć o dokupieniu dodatkowego ubezpieczenia sprzętu sportowego. Sprawdź ofertę ubezpieczeń turystycznych w naszym Kalkulatorze online!

Podsumowanie

Teraz już wiesz, z czym wiąże się mandat z Austrii. Przedawnienie następuje po 3 latach, jednak lokalne władze dobrze radzą sobie z egzekucją prawa nawet w stosunku do obcokrajowców, którzy opuścili już terytorium ich kraju. Uniknięcie płacenia jest zatem bardzo mało prawdopodobne, a im dłużej zwlekasz, tym wyższe okażą się odsetki. Biorąc pod uwagę to, że płatność odbywa się w euro, ostatecznie może Cię to dużo kosztować.

Warto pamiętać, że austriacka policja bardzo poważnie podchodzi do walki z osobami łamiącymi przepisy prawa drogowego. W stosunku do obcokrajowców jest zwykle szczególnie surowa, czego efektem są nie tylko wysokie mandaty, ale też konieczność ich opłacenia na miejscu pod rygorem zatrzymania mienia. 

Aby uniknąć problemów za granicą, trzeba mieć ważne OC. Zanim wyjedziesz, możesz je kupić w LINK4, np. przez Internet, korzystając z Kalkulatora online. Ubezpieczenie samochodu kupisz też przez telefon, dzwoniąc pod numer 22 444 44 23. Możesz również skontaktować się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Sprawdź też: Ubezpieczenie turystyczne Austria, Ubezpieczenie na wyjazd Austria

FAQ – często zadawane pytania

Jak mogę sprawdzić, czy otrzymałem mandat w Austrii?

Możesz skorzystać w tym celu ze strony austriackiego Ministerstwa Sprawiedliwości.

Gdzie znajdę informacje o wysokości mandatu?

Na mandacie, który przyszedł listem poleconym na adres rejestracji samochodu. Możesz to również sprawdzić online na stronie austriackiego Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jakie są dostępne metody płatności mandatu?

Jeśli mandat jest niekredytowany, zapłacisz go na miejscu – gotówką lub kartą. Mandaty kredytowane możesz zapłacić przelewem tradycyjnym lub szybkim.

Czy opóźnienie w uregulowaniu mandatu wiąże się z dodatkowymi karani?

Tak. Do kwoty mandatu zostaną doliczone odsetki, a także pozostałe koszty związane z windykacją należności.

 

Źródła:

  1. https://www.fotoradary.pl/countrycameralist/A/9/30/
  2. https://www.gov.pl/web/austria/informacje-dla-podrozujacych

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21