Motoryzacyjna lista samochodów NAJ - cz.2

Motoryzacja, jak każda inna dziedzina, pełna jest rekordów. W ludzkiej naturze leży przekraczanie kolejnych barier i nie inaczej jest w przypadku świata samochodów. 6. Najszybszy samochód

O historii bicia rekordów prędkości pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu, jednak warto przy naszej liście „NAJ” uwzględnić rekord, który był najbardziej spektakularny. Obecnie najszybszym pojazdem lądowym jest ThrustSSC, który osiągnął prędkość 1288 km/h. Zadziwiające, że rekord ten ma już prawie 20 lat, bowiem ustanowiony został w roku 1997. Co do pojazdu napędzanego poprzez koła (ThrustSSC to co do zasady rakieta) rekordzistą jest napędzany turbiną gazową Vesco Turbinator, który osiągnął w 2001 roku prędkość 775,106 km/h.

Dla porządku - najszybszym dieslem jest JCB DieselMax, który osiągnął prawie 564 km/h. Natomiast rekord wśród aut elektrycznych należy do Buckeye Bullet 2.5 i wynosi 495 km/h.

 

7. Największy przebieg

Przy tym rekordzie należy mieć na uwadze, że istnieje spora szansa, iż gdzieś po zapomnianych wioskach, jeżdżą auta z jeszcze wyższym przebiegiem. Tak czy owak, najdłuższy udokumentowany przebieg, ciągle sprawnego auta, należy do Amerykanina.

Nauczyciel z Long Island, przejechał już swoim Volvo P1800 z roku 1966 (auto znane z serialu „Święty” z Rogerem Moorem) grubo ponad 3 miliony mil (czyli jakieś 4 miliony 800 tysięcy kilometrów). Warto zaznaczyć, iż auto dalej pokonuje przeszło 100 tysięcy rocznie. Do tego wieść niesie, że samochód nigdy nie został rozbity. Ciekawe, jakie zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne udało się w tym czasie osiągnąć?

 

8. Najcięższy samochód 

Obecnie najcięższym produkowanym samochodem osobowym jest Rolls Royce Phantom EWB. Ta najbardziej reprezentacyjna i luksusowa wersja brytyjskiej limuzyny waży imponujące 2745 kg. Najcięższy SUV – Lincoln Navigator L – waży o 100 kg więcej. Historycznie najcięższym autem jest natomiast Mercedes 770 W150 – ta produkowana w latach 1938-43, opancerzona limuzyna ważyła 4800 kg.

 

9. Najlepsze przyspieszenie

Wśród aut produkcyjnych, od niedawna, rekord należy do topowego modelu Porsche - hybrydowego 918. 100km/h udało się osiągnąć w kompletnie zdumiewające 2.2 sekundy. To wynik wcześniej zarezerwowany dla specjalnie budowanych dragsterów i aut wyścigowych. Równie imponujący rekord przyspieszania do 200km/h należy do legendarnego Bugatti Veyron Super Sport, który osiągnął je w 6.7 sekundy.

 

10. Pierwsze auto z napędem hybrydowym

Zdobywające coraz większy kawałek rynku, hybrydy zawdzięczają swoją popularność pierwszemu masowo produkowanemu pojazdowi tego typu – Toyocie Prius z roku 1997. Warto jednak zauważyć, że pierwszą nowoczesną hybrydę (napęd elektryczny i spalinowy) można było kupić już w roku 1904.

 

Był to Auto-Mixte produkcji Belgijskiej, napędzany silnikiem spalinowym i wyposażonym w odwracalne dynamo. Polegało to na tym, że gdy silnik produkował nadmiar mocy, rozpoczynało się ładowanie małej baterii, zaś gdy mocy zaczynało brakować, dynamo odwracało swoje działanie i napędzało koła. Niestety wybuch I wojny światowej spowodował odejście od tej, obecnie bardzo popularnej, technologii na wiele lat. 

 

Przeczytaj część I - Motoryzacyjna lista samochodów NAJ - cz.1

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy archiwum