Odszkodowanie za potrącenie na pasach – kto wypłaca i jaką kwotę?

Odszkodowanie za potrącenie na pasach to temat, który jest niezwykle istotny w przypadku tego typu zdarzeń drogowych. Warto dokładnie przyjrzeć się temu, jak uregulowane są takie kwestie.

Spis treści:
1. Odszkodowanie za potrącenie na pasach – podstawowe informacje
2. Jaka kwota odszkodowania za potrącenie na pasach przysługuje poszkodowanemu?
3. Jak ubiegać się o odszkodowanie za potrącenie na pasach?
4. Teraz już wiesz, jak dostać odszkodowanie za potrącenie na pasach!

Potrącenie na pasach może mieć bardzo poważne skutki. Nic więc dziwnego, że odszkodowanie jest w takich sytuacjach niezwykle istotne. Poznaj, od czego zależy wysokość odszkodowania za potrącenie na pasach i zobacz, jak się o nie ubiegać. Jakie zadośćuczynienie za potrącenie na pasach wypłacane jest w przypadku takiego zdarzenia na drodze? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Odszkodowanie za potrącenie na pasach – podstawowe informacje

Niestety wypadki z udziałem pieszych zdarzają się bardzo często. Choć w kontakcie z samochodem, pieszy zawsze jest w gorszej sytuacji, na szczęście nie zawsze mają one poważne konsekwencje – niekiedy kończą się tylko stłuczeniami i zadrapaniami. Odszkodowanie za potrącenie pieszego na pasach to forma zadośćuczynienia, która powinna zostać wypłacona w wielu sytuacjach. Warto wiedzieć, kiedy można liczyć na takie odszkodowanie za potrącenie na pasach.

Jednak czy odszkodowanie za potrącenie pieszego na pasach wypłacane jest zawsze? Dobrze jest mieć świadomość, że takie zadośćuczynienie zostanie wypłacone niemal zawsze. Nie ma tutaj znaczenia, czy kierowca zawinił, czy też nie – możesz liczyć na wypłatę odszkodowania.

odszkodowanie-za-potracenie-na-pasach

Gdy przytrafi się potrącenie pieszego na pasach, odszkodowanie może zostać wypłacone przez ubezpieczyciela. Jednak to, kto faktycznie poniesie te koszty zależy od tego czy np. kierowca był trzeźwy. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek uzasadnione przesłanki, że kierowca dokonał takiego czynu umyślnie – ubezpieczyciel zastosowuje tzw. regres ubezpieczeniowy. Wówczas będzie on ubiegać się o zwrot kwoty wypłaconego odszkodowania od sprawcy szkody. 

Jednak czy na pewno zawsze, gdy nastąpi potrącenie pieszego na pasach, odszkodowanie zostanie wypłacone? Otóż nie. Mogą pojawić się sytuacje, w których pieszy nie otrzyma takiego zadośćuczynienia. Warto wiedzieć o tym, że jeżeli do wypadku doszło z niekwestionowanej winy pieszego – wówczas nie będzie przysługiwać mu odszkodowanie po potrąceniu na pasach

Jakie odszkodowanie za potrącenie na pasach? To zależy od wielu kwestii. Odszkodowanie za potrącenie na pasach a w zasadzie jego wysokość jest bowiem zależne od tego, jak poważny był to wypadek. To zrozumiałe, że jeżeli obrażenia ciała będą większe – wówczas wzrośnie odszkodowanie za potrącenie na pasach. Ile? To zależy.

Sprawdź również: Wypłata odszkodowania, a nieznany sprawca

Jaka kwota odszkodowania za potrącenie na pasach przysługuje poszkodowanemu?

Co, gdy zdarzy się potrącenie na pasach? Odszkodowanie zostanie wypłacone, jednak ile może wynosić? Tak naprawdę trudno jest to określić. Czytaj dalej, aby się dowiedzieć, ile odszkodowania za potrącenie na pasach można uzyskać.

Ile odszkodowania za potrącenie na pasach? Prawda jest taka, że zależy to od wielu kwestii. Wysokość odszkodowania za potrącenie na pasach jest związana z tym, jak poważny był to uraz oraz jakie w związku z tym konieczne są koszty.

Czy można powiedzieć, jaka kwota odszkodowania za potrącenie na pasach zostanie wypłacona? Raczej nie jest to możliwe. Prawda jest taka, że kwota ta może obejmować szereg kosztów. Odszkodowanie może obejmować zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, dojazdów, opieki itd. Żeby można było je pokryć – muszą one zostać odpowiednie udokumentowane. Istnieje jeszcze coś takiego jak zadośćuczynienie za potrącenie na pasach. Co to takiego? To forma odszkodowania za cierpienie i poboczne straty niematerialne, których doznał pieszy na skutek potrącenia. 

Odszkodowanie za potrącenie na pasach – ile może zyskać osoba poszkodowana? Widzisz, że kwotę tę można poznać często dopiero po jakimś czasie od zdarzenia drogowego. W końcu rehabilitacja może trwać tygodniami lub miesiącami. Do tego dochodzi zadośćuczynienie za potrącenie na pasach, którego kwota jest niezwykle trudna do określenia – może ona sięgać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Jednak jakie odszkodowanie za potrącenie na pasach może Ci się należeć? To nie takie oczywiste. Jakie zadośćuczynienie za potrącenie na pasach może zostać wypłacone? Zawsze jest to wyceniane indywidualnie.

odszkodowanie-za-potracenie-na-pasach

Jak ubiegać się o odszkodowanie za potrącenie na pasach?

W jakich sytuacjach możesz liczyć na odszkodowanie z OC sprawcy? Potrącenie na pasach to bardzo poważna sytuacja, w związku z tym kierowca ma obowiązek, aby udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. W związku z tym jego zlokalizowanie nie powinno być trudne.

Gorzej jeżeli ucieknie on z miejsca wypadku. Wówczas znacznie trudniej jest zdobyć odszkodowanie z OC sprawcy. Potrącenie na pasach musi wówczas zostać przeanalizowane przez policję w celu zdobycia informacji o sprawcy zdarzenia. 

W większości przypadków odszkodowanie za potrącenie na pasach jest wypłacane według następującej reguły. Poszkodowany zwraca się do ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Należy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, podając numer polisy ubezpieczeniowej oraz wskazując kiedy nastąpił wypadek. 

Czy poszkodowany w wypadku zawsze otrzyma takie informacje? Otóż prawda jest taka, że sprawca wypadku z udziałem pieszego powinien zadzwonić na numer alarmowy, informując o takim zdarzeniu. Wówczas na miejscu zdarzenia pojawi się policja, która sporządzi notatkę – w której znajdą się m.in. informacje dotyczące polisy ubezpieczeniowej sprawcy. 

Uwaga! Istnieje coś takiego jak przedawnienie roszczeń. W sytuacji, gdy interesuje Cię odszkodowanie po potrąceniu na pasach, przedawnienie następuje w terminie 20 lat. W związku z tym, jeżeli nie zgłosisz do ubezpieczyciela wniosku o wypłatę odszkodowanie w tym terminie – możesz stracić do niego prawa. 

To jednak nie wszystkie istotne informacje, gdy omawiane jest odszkodowanie za potrącenie na pasach. Ile trzeba czekać na odszkodowanie – ta kwestia nie została jeszcze poruszona. Gdy ma miejsce potrącenie na pasach, odszkodowanie powinno zostać wypłacone w terminie 30 dni od zgłoszenia. W przypadkach wymagających szczególnych wyjaśnień termin ten może się wydłużyć. 

odszkodowanie-za-potracenie-na-pasach

Przeczytaj także: Przejście dla pieszych. Przepisy, które musi znać każdy kierowca

Teraz już wiesz, jak dostać odszkodowanie za potrącenie na pasach!

Odszkodowanie za potrącenie na pasach to poważna sprawa – w końcu samo zdarzenie jest bardzo niebezpieczne. Odszkodowanie po potrąceniu na pasach ma na celu pokrycie kosztów leczenia, ale także być zadośćuczynieniem za ból czy cierpienie.

Wiesz już także o tym, jaka kwota odszkodowania za potrącenie na pasach zostanie wypłacona (a raczej, od czego zależy ta kwota). Domyślasz się zatem, jak istotne jest ubezpieczenie samochodowe. W końcu to właśnie dzięki OC osoba poszkodowana w zdarzeniu drogowym może liczyć na odszkodowanie. Gdyby nie taka polisa, osoba poszkodowana musiałaby dochodzić swoich roszczeń od Ciebie na drodze sądowej.

Sprawdź także: OC Gdynia, rejestracja samochodu Poznań

Gdzie kupić ubezpieczenie samochodowe, aby móc liczyć na odpowiedni zakres ochrony? Koniecznie zapoznaj się z ofertą LINK4, gdzie możesz liczyć na polisę na optymalnych warunkach, a jednocześnie składki śmiało możesz uznać za rozsądne.

Pamiętaj jednak, że OC to tylko podstawowa ochrona. Warto zabezpieczyć się także na wypadek innych sytuacji na drodze. AC może zapewnić Ci odszkodowanie w związku ze zniszczeniem lub kradzieżą Twojego samochodu. Z kolei Assistance to niezwykle przydatna pomoc w awaryjnych sytuacjach. Poznaj ofertę LINK4 na stronie i skorzystaj z kalkulatora, aby poznać składkę  za swoje ubezpieczenie. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z infolinią, dzwoniąc na 22 4444444 lub osobiście spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy