Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Prawo jazdy na motocykl – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Czas czytania: 4 min. 16 sek.

Interesuje Cię prawo jazdy na motocykl? Szukasz najważniejszych informacji na ten temat? W takim razie trafiłeś we właściwe miejsce. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są kategorie prawa jazdy na motocykl, jak je zdobyć oraz z jakimi jest to związane wydatkami.

Spis treści: 
1. Prawo jazdy na motocykl – najważniejsze informacje
2. Prawo jazdy na motor – podział na kategorie
3. Prawo jazdy na motocykl. Jak wygląda kurs i egzamin?
4. Zdajesz prawo jazdy na motor? Życzymy powodzenia!

Od kilku lat prawo pozwala osobie, która ma prawo jazdy kategorii B co najmniej od trzech lat na prowadzenie motocykla o dopuszczalnej pojemności silnika 125 cm sześciennych. Są to małe maszyny o niezbyt dużej mocy. Jeżeli natomiast chcesz prowadzić większy model, powinieneś uzyskać prawo jazdy na motocykl. W tym celu należy ukończyć odpowiedni kurs i zdać egzamin państwowy w WORD.

Prawo jazdy na motocykl – najważniejsze informacje 

Tak jak w przypadku prawa jazdy na samochód, by móc jeździć jednośladem, trzeba uzyskać stosowne uprawnienia. Prawo jazdy kategorii A uprawnia do poruszania się motocyklem, czyli pojazdem samochodowym, jednośladowym lub z bocznym wózkiem. Gdy uzyskasz już uprawnienia, nie ma znaczenia, jak dużą pojemność silnika ma dany motocykl. Możesz jeździć małym miejskim motorem, lub ogromnym krążownikiem szos znanym z amerykańskich filmów. Oczywiście są pewne ograniczenia wynikające z wieku potencjalnego kierowcy. O nich także przeczytasz w dalszej części naszego mini poradnika.

W naszym kraju obowiązuje kilka kategorii dotyczących uprawnień do prowadzenia jednośladów. Zostały one wprowadzone z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno innym użytkownikom dróg, jak i osobom posiadającym prawo jazdy na motor. Wiek, oraz doświadczenie kierowcy ma w tym wypadku decydujące znaczenie. Ze wszystkich statystyk wynika, iż brawura, niedoświadczenie i przecenianie swoich umiejętności są głównymi przyczynami wypadków z udziałem motocyklistów.

Dlatego też wprowadzono stopniowanie dopuszczalnej pojemności, a co za tym idzie także mocy, motocykla dla każdego, kto zdobywa uprawnienia. Wraz z wiekiem oraz rosnącym doświadczeniem można starać się o kolejne kategorie pozwalające na poruszanie się cięższymi i potężniejszymi maszynami. Dzięki temu młody kierowca nie może jeździć motocyklem z mocą kilkuset koni mechanicznych, musi najpierw zdobyć doświadczenie na mniejszych maszynach. W ten sposób jest on w stanie wyrobić sobie odpowiednie nawyki, czy też przyzwyczaić się do zachowania motocykla, wraz ze wzrostem jego mocy. 

Minimalny wiek, jaki pozwala na zdawanie egzaminu na kategorię A, to 24 lata. Warto wspomnieć, że jazda motocyklem o  nawet najmniejszej pojemności, czyli do 125 centymetrów sześciennych wymaga konkretnych umiejętności. Dlatego dobrze jest zapisać się na kurs, lub wykupić kilka lekcji praktycznych w szkole jazdy, zanim zaczniesz poruszać się swoim jednośladem po drogach publicznych. Nawet gdy nie planujesz podejść do egzaminu na prawo jazdy. Motor wymaga opanowania kilku technik jazdy, a także reagowania na otoczenie. 

Przeczytaj również: Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy lub inne dokumenty podczas kontroli?

prawo-jazdy-na-motocykl

Prawo jazdy na motor – podział na kategorie 

W tej chwili prawo jazdy na motor można uzyskać aż w 4 kategoriach. Każda z nich daje inne uprawnienia, a także stawia przed zdającym inne wymagania. A oto one:

Kategoria AM

Jest to najniższa kategoria, przeoczona dla osób, które ukończyły 14 rok życia oraz przedstawią pisemną zgodę rodziców lub opiekunów. Jest to więc odpowiednik obowiązującej kiedyś karty motorowerowej. Posiadanie prawa jazdy tej kategorii uprawnia do kierowania pojazdem dwu lub trójkołowym wyposażonym w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm sześciennych, lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Są to przeważnie skutery, quady lub motorowery.

Kategoria A1

Do egzaminu na tę kategorię może przystąpić osoba, która ukończyła 16 lat, a jej rodzice wyrazili pisemną zgodę na przystąpienie do egzaminu. Po pozytywnym zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego uzyska ona uprawnienia do poruszania się motocyklem lub pojazdem trójkołowym o pojemności skokowej nieprzekraczającej 125 cm sześciennych i mocy nieprzekraczającej 11 kW. Stosunek mocy do masy własnej nie powinien przekraczać w nich 0,1 kW/kg. Legitymując się tą kategorią, możesz także prowadzić pojazdy wymagające kategorii AM.

Kategoria A2

By przystąpić do egzaminu, na tę kategorią musisz mieć ukończone 18 lat. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu zdobędziesz uprawnienia do poruszania się motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,2 kW/kg. Takie pojazdy to motocykle o pojemności nawet kilkuset centymetrów sześciennych i prędkości maksymalnej powyżej 140 km/h, na przykład takie jak BMW G310R. Jest to kategoria, która przygotowuje kierowcę, do jazdy pojazdem o dużej mocy, dynamicznie reagującym na każdy ruch manetki gazu.

Kategoria A

Osoba decydująca się na zdawanie prawa jazdy kategorii A powinna spełnić kilka warunków i mieć ukończone 24 lata. Natomiast w przypadku posiadania od co najmniej dwóch lat prawa jazdy kat. A2, wiek ten obniżony jest do 20 lat. Po uzyskaniu tego rodzaju uprawnień możesz kierować motocyklem o dowolnej mocy i pojemności, oraz pojazdem z wózkiem bocznym. Dlatego też ta kategoria jest najbardziej wyczekiwana przez wszystkich miłośników motocykli.

prawo-jazdy-na-motocykl

Prawo jazdy na motocykl. Jak wygląda kurs i egzamin? 

Skoro już wiesz, jakie wymagania trzeba spełnić, warto dowiedzieć się, jak przebiega kurs, ile kosztuje prawo jazdy na motor, oraz jaki egzamin trzeba zdać. Zacznijmy zatem od najważniejszego, czyli kosztów. W zależności od rejonu Polski, w którym mieszkasz cena kursu na motocykl waha się od 1100, aż do 1600 złotych.

Kursy takie prowadzą szkoły nauki jazdy. Składa się on z 30 godzin teorii oraz 20 godzin praktyki, spędzonych na placu manewrowym, oraz w ruchu miejskim. Gdy ukończysz kurs i zdasz egzamin wewnętrzny, możesz przystąpić do egzaminu państwowego. Po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów zostaniesz dopuszczony do egzaminu teoretycznego składającego się z 20 pytań. Gdy uzyskasz wynik pozytywny, możesz przystąpić do części praktycznej.

Egzamin praktyczny składa się z takich elementów jak: sprawdzenie działania pojazdu, przemieszczenie z punktu A do punktu B motocykla ze zgaszonym silnikiem, slalom szybki, omijanie przeszkody i kreślenie ósemek, ruszanie ze wzniesienia oraz jazdy po mieście. Egzamin na motocykl w WORD kosztuje 180 złotych. Wraz z ceną badań lekarskich, dokumentacji oraz fotografii, całkowity koszt zdobycia prawa jazdy na motocykl to około 2 tys. złotych.

Zobacz także: Prędkości na drogach i mandat za przekroczenie prędkości. Co musisz wiedzieć?

prawo-jazdy-na-motocykl

Zdajesz prawo jazdy na motor? Życzymy powodzenia! 

Mamy nadzieję, że artykuł ten pomoże Ci uzyskać upragnione prawo jazdy. Motocykl to wspaniały środek transportu, ceniony przez wiele osób. Dlatego warto zdecydować się na kurs oraz podejście do egzaminu. A gdy już będziesz pełnoprawnym motocyklistą, zapraszamy Cię do odwiedzenia strony LINK4.pl. Znajdziesz tam ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowanych specjalnie dla motocyklistów. Dzięki nam możesz ubezpieczyć siebie i swój pojazd na wiele ewentualności. Pozwoli Ci to w pełni bezstresowo cieszyć się jazdą motocyklem.

Już dziś zajrzyj na stronę LINK4 i ubezpiecz swój motocykl i siebie! Sprawdź również kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21