Przepięcia elektryczne - czym są, kiedy się zdarzają i jak najlepiej się przed nimi zabezpieczyć?
Jako właściciel lub właścicielka nieruchomości musisz liczyć się z tym, że jest ona narażona na różne ryzyka. Prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych z nich można obniżyć, wdrażając odpowiednią profilaktykę. W przypadku pozostałych możesz jedynie zapewnić sobie ochronę przed ich finansowymi skutkami. Do której z tych grup zaliczają się przepięcia elektryczne?
Sprawna instalacja elektryczna w domu nie tylko warunkuje prawidłowe działanie posiadanych urządzeń, lecz również wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości. Jeśli instalacja działa we właściwy sposób, nie musisz się niczym martwić. Ewentualne nieprawidłowości w tym zakresie mogą jednak prowadzić do groźnych w skutkach zdarzeń, do których należą m.in.:
- przeciążenie instalacji elektrycznej, gdy natężenie prądu w obwodzie jest wyższe niż napięcie znamionowe,
- zwarcie w instalacji elektrycznej, gdy dwa lub więcej punktów obwodu elektrycznego, które cechują się różnym napięciem, ulegną połączeniu,
- przepięcie.
Na pewno można i warto zabezpieczyć się przed możliwością wystąpienia któregokolwiek z tych zdarzeń, a także przed finansowymi skutkami ich wystąpienia. Sposobem na zapewnienie sobie ochrony na wypadek przepięcia jest wybór ubezpieczenia. Dowiedz się, czego warto dopilnować, aby zmniejszyć ryzyko tego, że się pojawią i doprowadzą do wystąpienia szkód w domu lub mieszkaniu. Sprawdź też, jakie produkty ubezpieczeniowe warto wybrać, aby zminimalizować obawy związane z tym, czym może skutkować przepięcie elektryczne.
Czym jest przepięcie elektryczne?
Większość urządzeń elektrycznych, które są używane na co dzień w mieszkaniach czy domach jednorodzinnych, jest zasilana stałym prądem o napięciu równym 230 V. W związku z tym we wszystkich gniazdkach elektrycznych znajduje się dokładnie taki prąd, co gwarantuje prawidłowe działanie sprzętów.
O ile sytuacja wygląda w ten sposób, nie musisz się niczym martwić, bo wszystko przebiega zgodnie z prawidłowym założeniem. Musisz jednak liczyć się z tym, że w każdej chwili może dojść do krótkotrwałego, nagłego wzrostu napięcia w sieci ponad maksymalną wartość instalacji. To właśnie jest przepięcie elektryczne.
Niekiedy nie zauważysz żadnych fizycznych oznak tego, że miało miejsce przepięcie. Urządzenie po prostu przestanie nagle działać i nie uruchomi się ponownie. Czasem mogą mu towarzyszyć zewnętrzne symptomy, np. wybicie korków, iskrzenie w gniazdkach czy wydobywanie się z nich niepokojących dźwięków.
Kiedy może wystąpić przepięcie w sieci?
Warto mieć świadomość tego, że przepięcie w domu może wynikać z dwóch rodzajów czynników: wewnętrznych i zewnętrznych. Co kryje się pod tym pojęciami?
Do czynników wewnętrznych należą takie, które powstały wewnątrz instalacji elektrycznej. Może do nich dojść m.in. na skutek:
- włączania/wyłączania sieci, które nie są obciążone, lub automatycznej likwidacji zwarć – tzw. przepięcie łączeniowe,
- nagłej zmiany obciążenia – tzw. przepięcie dorywcze,
- zwarcia do ziemi – tzw. przepięcie zwarciowe.
Za przepięcia zewnętrzne odpowiadają czynniki środowiskowe, a w szczególności wyładowania elektryczne. Może to być bezpośrednie uderzenie pioruna w budynek. Równie dobrze może to wynikać także z impulsu elektromagnetycznego powstającego wtedy, gdy do tego uderzenia dochodzi w pobliżu sieci elektrycznej.
Pamiętaj, że do przepięć może dojść nie tylko w instalacji elektrycznej domu lub mieszkania. Zjawisko to może występować także w samych sprzętach domowych. Odnośnie do samej instalacji, tego typu zdarzenia powstają nie tylko z powodu awarii w domu, lecz także z winy dostawcy energii lub przerwania linii przesyłowej. To z kolei sytuacje, którym nie jesteś w stanie zapobiec.
Klasyfikacji przepięć można też dokonać, uwzględniając czas ich trwania. Jeśli wziąć pod uwagę to kryterium, dzielą się na impulsowe i długotrwałe.
Czym mogą skutkować przepięcia w instalacji elektrycznej?
Nawet jeśli wzrost napięcia w sieci trwał tylko ułamek sekundy, i tak może dojść do poważnych szkód. Jakie mogą być skutki przepięcia w instalacji elektrycznej?
Teoretycznie, współczesne sprzęty elektryczne są chronione przed przepięciami. Większość z nich dysponuje wytrzymałością udarową izolacji na poziomie 1,5 kV. Niestety, to nie jest wystarczająca ochrona, gdy w grę wchodzi wyjątkowo wysokie napięcie. Rezultatem takiego zdarzenia może być przegrzanie lub stopienie elektronicznych elementów, które są kluczowe dla ich działania. To oznacza konieczność przeprowadzenia naprawy, która może okazać się bardzo kosztowna. Nie wszystko da się też naprawić, więc niektóre urządzenia będziesz musiał od razu wymienić na nowe.
Które sprzęty domowe są najbardziej narażone na uszkodzenie przez przepięcie? W praktyce wszystko sprowadza się do stopnia skomplikowania obwodu elektrycznego. Im jest większy, tym wrażliwsze może okazać się dane urządzenie w kontekście podwyższonego napięcia prądu. Wysokie ryzyko poważnego uszkodzenia lub zniszczenia po wystąpieniu przepięcia dotyczy m.in. telewizorów, lodówek, zmywarek czy komputerów.
Przepięcie w sieci może nieść za sobą jeszcze poważniejsze konsekwencje. Może skutkować uszkodzeniem domowej instalacji elektrycznej i koniecznością jej wymiany. To z kolei oznacza, że trzeba będzie zatrudnić elektryka, a nierzadko przeprowadzić generalny remont domu – szczególnie wtedy, gdy część przewodów jest położona pod jakąś zabudową, np. z płytek ceramicznych wymagających skucia.
W skrajnym przypadku przepięcie może stać się zarzewiem ognia i przerodzić się w pożar. W takim przypadku wszystko zależy od tego, jak szybko uda Ci się opanować to zdarzenie, ale bardzo możliwe, że skończy się to szkodą całkowitą na nieruchomości.
Co można zrobić, by ograniczyć ryzyko tego, że wystąpią przepięcia elektryczne?
Nie da się ukryć, że wiele potencjalnych przyczyn przepięcia nie zależy od Ciebie. Nie jesteś w stanie zapobiec wystąpieniu burzy czy problemom po stronie dostawcy energii. Możesz jednak wdrożyć pewne działania, dzięki którym ograniczysz lub wręcz całkowicie wyeliminujesz to ryzyko po swojej stronie. Pomogą Ci w tym poniższe porady.
Ograniczniki przepięć
Ochronniki to pierwsza linia przeciwdziałania przepięciom. Ich zadanie sprowadza się do ograniczenia napięcia do bezpiecznego poziomu, gdy dojdzie do jego nagłego podwyższenia. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, ogranicznik przejmie falę prądu, a następnie doprowadzi do jego uziemienia. Produkty z tej kategorii występują w 4 klasach do wyboru: od A do D.
Warto pamiętać o tym, że ochronniki mogą ulec uszkodzeniu, a niedoświadczony użytkownik nie zawsze rozpozna na pierwszy rzut oka, że do tego doszło. Aby mieć pewność, że działają prawidłowo, powinny być instalowane wraz ze wskaźnikami uszkodzenia, które ułatwiają zidentyfikowanie usterki.
Listwy antyprzepięciowe
Klasycznym sposobem na ochronę przed przepięciem stanowi również stosowanie listew antyprzepięciowych. Jeśli dojdzie do nagłego skoku napięcia, doprowadzą do odcięcia zasilania, ograniczając skutki ewentualnego przepięcia. W rezultacie sprzęty nie powinny ulec uszkodzeniu.
Uziemienie
Przepięcie może być również efektem uderzenia pioruna, warto więc zabezpieczyć budynek. W tym celu należy zamontować instalację odgromową, czyli klasyczny piorunochron. Jego działanie sprowadza się do uziemienia wyładowania, dzięki czemu dom i znajdująca się w nim instalacja elektryczna nie będą miały bezpośredniego kontaktu z ogromną energią pochodzącą z pioruna.
Przegląd instalacji elektrycznej
Wiele problemów związanych z instalacją elektryczną możesz naprawić, zanim przerodzą się w coś poważniejszego i doprowadzą do przepięcia. Wystarczy tylko przeprowadzać jej cykliczne przeglądy co ok. 5 lat. Warto zdać się tu na doświadczenie profesjonalnego elektryka, który dysponuje nie tylko odpowiednią wiedzą, ale też wysokiej jakości narzędziami.
Dobre nawyki chroniące przed przepięciem
Przepięcie w gniazdku może okazać się mniej prawdopodobne, jeśli będziesz stosować się do poniższych wskazówek:
- zwracaj uwagę na niepokojące oznaki ze strony domowej instalacji elektrycznej, np. iskrzenie się z kontaktów, zapach palących się przewodów czy częste wybijanie korków. Po pierwsze, takie problemy nigdy nie znikają samoczynnie. Po drugie, ich ignorowanie może doprowadzić do tego, że się pogłębią i będą jeszcze trudniejsze do naprawienia;
- regularnie sprawdzaj, czy ochronniki działają prawidłowo i wymieniaj je od razu, gdy zajdzie taka potrzeba;
- odłączaj urządzenia elektryczne od prądu, gdy widzisz, że zbliża się burza, lub wyjeżdżasz na dłużej.
Przepięcie w domu – ochrona przed jego finansowymi skutkami
Posiadanie mieszkania lub domu na własność to nie tylko wygoda, ale też szereg obowiązków. Biorąc pod uwagę samą wartość nieruchomości, z pewnością zależy Ci na tym, by jej nie stracić. W związku z tym wdrażasz różne działania mające na celu zapobiegać najróżniejszym zagrożeniom.
Niestety, nawet najdokładniejsze i najbardziej zapobiegliwe działania nie są w stanie całkowicie wyeliminować ryzyka wystąpienia pewnych zdarzeń. Wiele z nich nie zależy bowiem od Twojej woli, lecz od działania innych osób lub czynników zewnętrznych, których nie kontrolujesz, np. od pogody. Możesz oczywiście zadbać o jakość sprzętu i instalacji. Chcąc zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, możesz także wybrać ubezpieczenie, które zapewni pokrycie finansowych skutków szkód. Jaki produkt okaże się odpowiedni w takiej sytuacji?
Jeśli martwi Cię możliwość wystąpienia przepięć w instalacji elektrycznej, w pierwszej kolejności zadbaj o przeglądy i zabezpieczenia. Nie każdy przypadek możesz jednak wyeliminować – przed skutkami takich zdarzeń w LINK4 chroni ubezpieczenie mienia od pożaru i innych zdarzeń losowych lub ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka.
Jeśli ubezpieczyłeś ruchomości od pożaru i innych zdarzeń losowych i chcesz, aby sprzęt był chroniony również w przypadku szkód przepięciowych - musisz pamiętać o rozszerzeniu ochrony o ryzyko przepięcia. Ubezpieczenie od przepięcia jest dodatkową opcją, w której przedmiotem ubezpieczenia są następujące elementy wyposażenia domu lub mieszkania:
- sprzęt audiowizualny, fotograficzny, elektroniczny i komputerowy,
- sprzęt zmechanizowany i urządzenia gospodarstwa domowego.
W przypadku ubezpieczenia ruchomości od wszelkiego ryzyka – nie ma potrzeby dodatkowego ubezpieczenia od przepięcia – tutaj ochrona ubezpieczeniowa obejmuje szkody przepięciowe w tychże ruchomościach do limitu 50 000 zł.
Podsumowanie
Przepięcie to realne ryzyko, które zagraża każdej nieruchomości. Aby zminimalizować ryzyko jego wystąpienia, możesz wdrożyć pewne działania, np. wymienić zwykłe przedłużacze na listwy antyprzepięciowe, zainstalować piorunochron czy zadbać o to, aby w domowej skrzynce elektrycznej znalazły się ochronniki wraz ze wskaźnikami ich uszkodzenia. Poczucie bezpieczeństwa w tym kontekście zapewni Ci także ubezpieczenie, dzięki któremu dostaniesz odszkodowanie, jeśli dojdzie do szkody na skutek przepięcia.
Jeśli planujesz zawarcie umowy ubezpieczenia, które zapewnia ochronę przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych oraz innych nieprzewidzianych zdarzeń – takich jak przepięcia, sprawdź ofertę LINK4. Gdy już wybierzesz ubezpieczenie dostosowane do swoich potrzeb, możesz zawrzeć umowę na trzy sposoby. Pierwszym jest skorzystanie z kalkulatora online, który znajduje się na stronie link4.pl. Narzędzie to służy nie tylko do obliczania wysokości składki, lecz także do finalizowania procesu zawarcia umowy. Wszystko możesz też załatwić przez telefon, dzwoniąc pod numer 22 4444479, lub stacjonarnie, spotykając się z agentem, który współpracuje z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Zobacz też: Ubezpieczenie domu mieszkania Bolesławiec, Ubezpieczenie domu mieszkania Gdynia
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20