Psychotesty dla kierowców – jak wyglądają i kogo dotyczą?
Większość uczestników ruchu drogowego zapomina na co dzień o tym, jak wiele zagrożeń czeka na nich na drogach. Bezpieczeństwo powinno być kluczowe podczas podróżowania autem. Sprawdź więc, kogo dotyczą psychotesty dla kierowców, kiedy należy je wykonać i na czym one polegają.
Spis treści:
1. Psychotesty dla kierowców – Kogo dotyczą?
2. Testy psychologiczne dla kierowców – Jak wyglądają?
3. Badania psychologiczne kierowców – ile kosztują i gdzie je wykonać?
4. Psychotesty dla kierowców – podsumowanie
Regularne badania psychologiczne kierowców nie należą raczej do standardowych procesów. Niewiele osób posiadających uprawnienia do kierowania autami osobowymi (kat. B) zdaje sobie jednak sprawę z tego, że dzięki takim procesom, są oni o wiele bezpieczniejsi podczas poruszania się po drogach publicznych. Szczegółowe testy psychologiczne dla kierowców przeprowadzone przez kompetentnych i wykwalifikowanych specjalistów i umożliwiają one określenie sprawności psychomotorycznej użytkownika pojazdów mechanicznych. Pozwalają także na analizę procesów poznawczych. Dowiedz się więcej na ich temat razem z LINK4.
Psychotesty dla kierowców – Kogo dotyczą?
Wyróżniamy dwie grupy kierowców, którzy zmuszeni są do tego, by przechodzić psychotesty. Pierwsza to osoby, które psychotesty na kierowcę wykonują na rzecz badań wstępnych lub okresowych – otrzymując skierowanie od swojego pracodawcy. Z kolei druga grupa kierowców realizujących tego typu badania, to specjaliści objęci ustawą o kierujących pojazdami z 2011 r. – kierowcy wyższych kategorii. Należą więc do nich m.in.:
kierowcy zawodowi,
kierowcy pojazdów uprzywilejowanych (tj. karetki, radiowozy, pojazdy gospodarki komunalnej itp.),
instruktorzy i egzaminatorzy,
kierowcy samochodów służbowych (np. przedstawiciele handlowi, dostawcy żywności i osoby odpowiedzialne za zatowarowanie itp.),
operatorzy wózków widłowych i innych maszyn przemysłowych (tj. suwnice, maszyny w ruchu itp.).
Badania psychotechniczne kierowców korzystających z aut osobowych, odbywają się też w przypadku osób skierowanych przez pracodawcę. Wielu przedsiębiorców regularnie wysyła przedstawicieli handlowych i podwładnych na mobilnych stanowiska “terenowych” na tego typu testy. Jest to nie tylko zabezpieczenie firmy na wypadek kontroli, ale i sposób pozwalający na dużo efektywniejsze negocjacje z potencjalnym ubezpieczycielem.
Inwestycja w OC, AC i dodatkowe polisy uzupełniające na auta firmowe (z których będą korzystać różni pracownicy), niemal zawsze będzie wyższa od usług realizowanych na rzecz osoby prywatnej. Nie ma w tym nic zaskakującego. Ryzyko kolizji lub zniszczenia pojazdu jest o wiele wyższe. Wykonując więc testy psychologiczne dla kierowców, przedsiębiorca zyskuje większe zaufanie u ubezpieczyciela. To z kolei stanowi perfekcyjne pole do negocjacji warunków współpracy.
Badania kierowców realizowane są w okresie 5 lat. Lekarz orzecznik może skrócić ten czas ze względu na różne uwarunkowania. Z kolei kierowcy po 60 roku życia muszą wykonywać psychotechniczne badania co 2,5 roku (30 miesięcy).
Czy osoba prywatna może być skierowana na badania?
Psychotesty dla kierowców kat. B wykonywane są w sytuacji, w której przekroczona została granica 24 punktów karnych – co skutkuje utratą uprawnień. Drugim przypadkiem, gdy wymagane są badania psychologiczne kierowców prywatnych, są momenty, w których Ci zostali zatrzymanie za jazdę autem pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających (w tym leków, które zostały uwzględnione przez ustawodawcę w przepisach Prawo o ruchu drogowym).
Sprawdź także: Badanie lekarskie na prawo jazdy. Jak wygląda, ile kosztuje i gdzie je zrobić?
Testy psychologiczne dla kierowców – Jak wyglądają?
Psychotesty na kierowcę zawodowego składają się z 3 etapów. Są to:
Badanie osobowości kierowcy – Celem testu jest określenie sposobu zachowania kierowcy w określonych sytuacjach. Kierowca w tym celu uzupełnia kwestionariusze i przeprowadza rozmowę z psychologiem.
Analiza zdolności intelektualnych kierowcy – Kierowca otrzymuje do rozwiązania test uwagi i sprawności intelektualnej.
Badanie z wykorzystaniem aparatu psychotechnicznego – Weryfikacja czasu reakcji badanego i jego koordynacji wzrokowo-ruchowej. Podczas testu sprawdzany jest też sposób postrzegania przez niego prędkości, odległości i widzenia w ciemności.
Jedynie podczas ostatniego etapu badania wymagają wykorzystania specjalnych urządzeń pomiarowych. Należą do nich m.in. takie urządzenia jak: miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy, aparat Piórkowskiego i stereometr.
Psychotesty dla kierowców polegają zatem na analizie:
sprawności psychofizycznej,
zdolności poznawczych,
osobowości i dojrzałości jednostki.
Czas trwania psychotestów nie jest jednoznaczny. Zazwyczaj trwa on jednak od 1 godziny, do półtorej godziny w przypadku egzaminatorów i instruktorów nauki jazdy.
Jak rozwiązywać testy psychologiczne dla kierowców? Pamiętaj przede wszystkim o tym, że jest to badanie, od którego zależy zdrowie i życie wielu ludzi (zarówno Twoje, pasażerów, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego). Nie jest to zatem egzaminowany sprawdzian, który możesz zdać lub nie. Przyjdź na badania psychotechniczne kierowców wypoczęty i ogranicz stres (nie pij alkoholu dzień wcześniej, wyśpij się i nie pij kawy).
Nadal chcesz wiedzieć, jak zdać psychotesty dla kierowców? Podczas badań jest pod stałą opieką psychologa i personelu. W razie pytań możesz zwrócić się do nich po pomoc. Specjaliści lub ich pomoc wytłumaczą, co, jak i kiedy należy zrobić. Udając się więc na badanie, nie musisz się niczego obawiać.
Czego należy się spodziewać?
Przykładowe psychotesty dla kierowców to m.in.:
Naciskać pedały lub przyciski zgodnie z sygnałami (kolory lub dźwięki);
Odpowiedzi na proste pytania (np. czy lubisz ryzyko i czy masz wybuchowy charakter);
Znajdowanie liczb;
uzupełnianie wyciętych fragmentów z figur.
Zadania są bardzo różnorodne. Ostatecznie psycholog analizuje wyniki i na ich podstawie otrzymujesz wynik.
Przeczytaj również: Wada wzroku a prawo jazdy – ogranicznia i przepisy
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Badania psychologiczne kierowców – ile kosztują i gdzie je wykonać?
Ile wynosi koszt badania psychologiczne kierowców? Cena wynosi ustawowo 150 złotych. Operatorzy otrzymują jednak niższą kwotę, która wynosi 80 zł. Warto jednak szukać placówek, które gwarantują kompleksowe psychotesty. W wielu poradniach psychologicznych można wykonać wyłącznie badanie w ciemni. Ich stawki są już różne, lecz w większości przypadków jest to przedział między 20-40 zł.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Psychotesty dla kierowców – podsumowanie
Pracujesz „za kółkiem” i musisz wykonywać psychotesty na prawo jazdy regularnie? Znasz już zakres czynności, o które należy zadbać i wiesz, gdzie szukać pomocy w realizacji celu. Dzięki regularnie wykonywanym psychotestom nie tylko pozostali uczestnicy ruchu drogowego są bezpieczniejsi, ale również sami kierowcy – zwłaszcza po wieloletniej praktyce zawodowej, gdy poziom wyeksploatowania ich organizmu może przyczynić się do poważnego spadku kondycji (zarówno fizycznej, jak i psychicznej).
Zabezpiecz się na czas podróży. Zadbaj o to, by każdy z Twoim pracowników podczas korzystania ze służbowego auta, nie musiał obawiać się problemów w razie kolizji lub awarii. Czasem wystarczy niewielka usterka, by spóźnić się na ważne spotkanie lub nie dojechać do klienta w danym dniu. Korzystając jednak z ubezpieczenia w LINK4, otrzymujesz wsparcie ekspertów.
Korzystając z LINK4, możesz kupić ubezpieczenie OC przez internet. Żeby poznać wycenę polisy, skorzystaj z prostego kalkulatora. Wystarczy kilka informacji (na temat danych personalnych i specyfikacji pojazdu) i gotowe. Po chwili otrzymasz od ręki pełną wycenę usług.
Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Konsultanci chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i zagwarantują Ci wsparcie w finalizacji umowy ubezpieczenia, która zostanie dopasowana do Twoich potrzeb.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20