Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Rekalkulacja OC. Czym jest i kiedy jest konieczna?

Czas czytania: 3 min. 52 sek.

Rekalkulacja OC to termin stosowany w przypadku gdy konieczne jest ponowne przeliczenie składki płaconej za daną polisę. Jest kilka możliwych sytuacji, gdy rekalkulacja jest konieczna. O tym, kiedy możesz się tego spodziewać i jak się w takim przypadku zachować, przeczytasz w tym artykule.

Spis treści:

1. Rekalkulacja składki OC – co ona oznacza?
2. Kiedy ma miejsce rekalkulacja ubezpieczenia OC?
3. Rekalkulacja składki. Co jeszcze musisz o niej wiedzieć
4. Rekalkulacja składki. Kilka słów na koniec

Rekalkulacja składki OC to szansa towarzystw ubezpieczonych na zatrzymanie przy sobie kierowców. Dlatego warto wiedzieć, kiedy skorzystanie z tego rozwiązania jest korzystne, a kiedy nie. Dobrze jest też znać przypadki, w których ubezpieczyciel ma obowiązek taką rekalkulację przeprowadzić.

banner-link4-kalkulator

Rekalkulacja składki OC – co ona oznacza? 

Czasem w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej, pewne czynniki mające wpływ na wysokość składki ulegają zmianie. W takim przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe może zdecydować się na dokonanie ponownej kalkulacji. Jednak nie ma takiego obowiązku, decyzja jest dobrowolna. Natomiast kwestia tego, czy składka zostanie podwyższona, czy też zmniejszona zależna jest od nowych danych wykorzystanych do przeprowadzenia kalkulacji.

Dlaczego jednak rekalkulacja OC musi być w ogóle przeprowadzana? Cóż, wysokość Twojej składki wyliczana jest na podstawie wielu czynników. Ubezpieczyciel pyta o Twoje doświadczenie, historię pojazdu jego stan techniczny oraz o ilość i wiek osób, które będą autem kierować. Na podstawie tych danych wyliczane jest ryzyko wypadku lub kolizji, dla osoby prowadzącej dany pojazd.

Gdy na przykład podany stan techniczny auta nie zgadza się z faktycznym, ryzyko zaistnienia zdarzenia drogowego jest znacznie wyższe. Jest tak także w przypadku, gdy autem zamiast na przykład kobiety po czterdziestce z długoletnim doświadczeniem, w rzeczywistości kieruje mężczyzna w wieku dwudziestu pięciu lat, z bardzo krótkim stażem za kierownicą.

Jeżeli auto objęte ochroną ubezpieczeniową, bierze udział w zdarzeniu drogowym i okazuje się, że dane podane w polisie nie są zgodne z rzeczywistością, ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki OC w trakcie trwania umowy. Odszkodowanie ewentualnym poszkodowanym zostanie wypłacone, ale składka zostanie zwiększona, by odpowiadała ona, stanowi faktycznemu.

Podsumowując, można powiedzieć, że rekalkulacja OC to ponowne przeliczenie składki ubezpieczeniowej w trakcie trwania umowy. Dochodzi do niej, wtedy gdy uległy zmianie czynniki, na podstawie których dokonana została pierwotna kalkulacja. Dotychczasowa składka może ulec podwyższeniu lub w niektórych przypadkach obniżce. Wszystko to uzależnione jest od konkretnej sytuacji.

Zobacz także: Zwrot składki OC – czy wiesz, kiedy Ci przysługuje? Podpowiadamy!

rekalkulacja-oc

Kiedy ma miejsce rekalkulacja ubezpieczenia OC? 

Skoro wiesz już, czym jest przeliczenie składki ubezpieczeniowej, czas poznać sytuacje, w jakich może do niego dojść. Przypadków takich nie ma wiele i każdy z nich można przypisać do jednej z dwóch kategorii.

Rekalkulacja ubezpieczenia po zakupie samochodu

Wraz z zakupionym autem, jego nowy właściciel otrzymuje od sprzedającego komplet dokumentów, w tym także ważną polisę ubezpieczeniową OC. Wysokość jej składki została wyliczona na podstawie innych danych. Chodzi tutaj między innymi o dane osobowe, wiek, staż posiadania uprawnień oraz  historię ewentualnych wypadków lub kolizji. Są to oczywiście jedne z decydujących czynników o wysokości składki ubezpieczenia.

Jeżeli nowy właściciel zdecyduje się na kontynuowanie danej polisy i chciałby dokonać rekalkulacji, powinien zgłosić się do ubezpieczyciela. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe dokona rekalkulacji składki. Po rekalkulacji istnieją trzy scenariusze.  Na podstawie nowych danych wysokość składki zostanie zmniejszona, podwyższona lub pozostanie bez zmian.

banner-link4-skladka

Z pierwszym wypadkiem najczęściej mamy do czynienia, gdy starszy i bardziej doświadczony kierowca kupuje auto od młodszego. W takim wypadku rekalkulacja ubezpieczenia doprowadzi do obniżenia składki. Towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci kwotę nadpłaty nowemu właścicielowi, oczywiście tylko za okres, gdy to on korzysta z ochrony. 

Druga sytuacja najczęściej dotyczy młodych kierowców kupujących pierwsze auto. Dokonując rekalkulacji, mogą oni oczekiwać wysokiej dopłaty. Dlatego też w takim przypadku warto poznać oferty innych towarzystw ubezpieczeniowych. Może się okazać, że na rynku są tańsze możliwości. Wtedy wystarczy wypowiedzieć starą umowę. Plusem tego rozwiązania jest także fakt, iż młody kierowca od początku pracuje na własne zniżki.

rekalkulacja-oc

Rekalkulacja OC wynikająca z podania błędnych danych

Jeżeli w trakcie trwania umowy polisy ubezpieczeniowej, okaże się, że dane podane w celu obliczenia składki nie były prawdziwe, towarzystwo ubezpieczeniowe przygotuje rekalkulację składki OC. Nawet jeśli niezgodne z prawdą dane podane zostały nieświadomie lub przez pomyłkę.

Najczęściej do takich sytuacji dochodzi, gdy auto zarejestrowane i ubezpieczone jest na jednego z rodziców, a tymczasem faktycznym użytkownikiem jest dziecko z małym doświadczeniem za kierownicą. Niestety fakty takie wychodzą na światło dzienne, najczęściej, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku.

Odszkodowanie zostanie wypłacone osobom poszkodowanym, jednak wysokość dotychczasowej składki ulegnie zmianie. Nowa kalkulacja uwzględni dane faktycznego użytkownika i jego poziom doświadczenia. W związku z tym na pewno wysokość składki wzrośnie.

Rekalkulacja składki. Co jeszcze musisz o niej wiedzieć 

Wielu kierowców, zwłaszcza młodych zastanawia się, czy konieczne jest dokonywanie rekalkulacji polisy po zakupie nowego samochodu. Teoretycznie opłaca się skorzystać z opłaconej już polisy. Osoby takie może spotkać bardzo przykra i kosztowna niespodzianka. Otóż na koniec okresu polisy mogą otrzymać wezwanie do zapłaty różnicy w składce ubezpieczeniowej. Może ona wynosić w skrajnych przypadkach nawet kilka tysięcy złotych.

Niestety w takiej sytuacji nie ma zbyt dużego pola manewru. Nie ma żadnej podstawy prawnej, na podstawie której można by się odwoływać, czy też porozumieć z ubezpieczycielem. Ewentualnie można zwrócić się do Biura Rzecznika Ubezpieczeniowego, który w wyjątkowych przypadkach może podjąć się mediacji.

Poza tym nieopłacenie takiej należności niesie ze sobą ryzyko wpisania do rejestru dłużników. Przez co wzięcie kredytu, zakup ratalny telefonu lub innego sprzętu może być utrudniony. Dlatego by uniknąć takich przykrych sytuacji, warto od razu zgłosić się do ubezpieczyciela, aby uzyskać informacje o wysokości przeliczonej składki.  Jeżeli wyda Ci się ona zbyt wysoka, zawsze możesz zapoznać się z ofertami innych towarzystw i wybrać najkorzystniejszą.

Przeczytaj również: Sprzedaż samochodu a OC. Czy polisa przechodzi na kupującego?

rekalkulacja-oc

Rekalkulacja składki. Kilka słów na koniec

Kwestie związane z rekalkulacją składki OC nie powinny już mieć dla Ciebie tajemnic. Wiesz, w jakich przypadkach do niej dochodzi i z czym się to wiąże. Poznałeś także konsekwencje zaniechania dokonania rekalkulacji. 

Jeżeli szukasz teraz atrakcyjnego cenowo i pewnego ubezpieczenia pojazdu, odwiedź stronę LINK4. Znajdziesz tutaj interesującą ofertą ubezpieczenia OC. W LINK4 oferujemy także inne polisy komunikacyjne. Dzięki nim kompleksowo zabezpieczysz swój pojazd na każdą ewentualność.

Wszelkie informacje dotyczące zakresu ubezpieczenia oraz wyłączeń odpowiedzialności dostępne są w OWU na www.link4.pl.

 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21