Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Zwrot składki OC – czy wiesz, kiedy Ci przysługuje? Podpowiadamy!

Czas czytania: 3 min. 12 sek.

Z poniższego artykułu dowiesz się, w jakich przypadkach możesz liczyć na zwrot składki OC. Podpowiemy Ci także, jakie formalności należy dopełnić oraz jak wygląda procedura takiego zwrotu. Czytaj dalej!

Spis treści:
1. Zwrot składki OC. Co to takiego i komu przysługuje?
2. Jak otrzymać zwrot składki OC? Formalności
3. Kilka słów na koniec 

Zwrot składki OC to temat, o którym wielu kierowców dyskutuje. Wokół tego zagadnienia narosło wiele mitów i często nawet doświadczeni użytkownicy dróg nie są pewni, kiedy z takiej możliwości można skorzystać. 

Warto się tego dowiedzieć, bo może się okazać, że będziesz w stanie zaoszczędzić całkiem sporą sumę za niewykorzystaną część składki ubezpieczeniowej.

banner-link4-skladka

Zwrot składki OC. Co to takiego i komu przysługuje? 

Niestety nie możesz w dowolnym momencie zrezygnować ze swojej polisy OC. Możliwe jest to tylko w kilku konkretnych, wskazanych przez prawo przypadkach, które opisaliśmy poniżej.

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek wykonać zwrot składki OC.

Zwrot składki należy Ci się, gdy:

Nowy właściciel pojazdu złożył wypowiedzenie umowy sprzedającego

Ten przypadek jest spotykany najczęściej. Należy Ci się zwrot składki OC po sprzedaży samochodu, jeśli nastąpi to w trakcie trwania polisy, a nabywca wypowie umowę. Jest to możliwe bez względu na to, czy do końca ubezpieczenia pozostało kilka dni, czy też miesięcy. 

Jeżeli jednak nowy właściciel postanowi dalej korzystać z Twojej starej polisy, to niestety zwrotu nie otrzymasz. 

Zobacz także: Sprzedaż samochodu a OC. Czy polisa przechodzi na kupującego?

zwrot-skladki-oc

Pojazd mechaniczny zostanie wyrejestrowany lub jego właściciel udokumentuje trwałą i zupełną jego utratę

Gdy auto zostanie zezłomowane, skradzione lub zniszczone w inny sposób, właściciel powinien zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi i poświadczyć odpowiednimi dokumentami. Wówczas na konto właściciela trafi niewykorzystana kwota składki ubezpieczeniowej, liczona od dnia wyrejestrowania, do końca okresu obowiązywania polisy OC.

Zostanie złożone odstąpienie od umowy zawartej na odległość

Dotyczy to sytuacji, w której polisa zawarta została przez telefon lub za pomocą Internetu. Zgodnie z przepisami chroniącymi kupujących przed nieuczciwymi praktykami, każdy zakup dokonany na odległość można zwrócić w terminie 30 dni. Dotyczy to także polis OC. Po złożeniu odpowiedniego oświadczenia umowa zostanie rozwiązana, a niewykorzystana część składki wpłacona na Twoje konto.

Odstąpienie od umowy z powodu niezarejestrowania pojazdu 

Na naszym rynku jest to rzadki przypadek, dotyczący np. tych modeli samochodów, które nie weszły jeszcze do masowej produkcji lub takich, które zostały stworzone przez amatorów, tak zwanych SAM. 

Aby zarejestrować auto, konieczne jest posiadanie polisy OC. Jednak jeśli wniosek taki zostanie odrzucony, właściciel auta może odstąpić od umowy ubezpieczeniowej. W takim przypadku należy mu się zwrot niewykorzystanej części składki ubezpieczeniowej.

 

zwrot-skladki-oc

Jak otrzymać zwrot składki OC? Formalności

Z wszystkich wyżej wymienionych przypadków najczęstszy jest zwrot OC po sprzedaży samochodu lub jego wyrejestrowaniu oraz rozwiązanie umowy zawartej na odległość. Dlatego też tym właśnie sytuacjom warto przyjrzeć się dokładniej. Z tej części artykułu dowiesz się, jakie formalności należy spełnić i gdzie się udać, by należne Ci pieniądze jak najszybciej znalazły się na Twoim koncie.

Jeżeli chodzi o zwrot OC po sprzedaży samochodu, to decyzja w całości zależy od nowego właściciela. Jeżeli zdecyduje on o kontynuowaniu polisy, to niestety nie otrzymasz zwrotu składki. Jednak większość osób wybiera zawarcie nowej rocznej umowy ubezpieczeniowej na swoje nazwisko. A wtedy Ty otrzymasz zwrot składki za niewykorzystany okres.

Pamiętaj, że w ciągu 14 dni od daty sprzedaży auta powinieneś o tym fakcie poinformować Twojego ubezpieczyciela. Jeżeli nowy właściciel wypowie dotychczasową umowę ubezpieczeniową, to w ciągu kolejnych 14 dni otrzymasz na swoje konto zwrot niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej. Dodać trzeba, że jeżeli składka OC opłacana była w ratach, to sprzedający otrzyma tylko zwrot niewykorzystanej części uregulowanej już opłaty.

banner-link4-kalkulator

Wiesz już, jak wygląda kwestia: sprzedaż samochodu, a OC. Zwrot niewykorzystanej składki należy Ci się także w przypadku wyrejestrowania lub trwałej utraty samochodu. By go otrzymać, najpierw należy udać się do wydziału komunikacji, gdzie dokonasz wyrejestrowania pojazdu na podstawie posiadanych dokumentów. Może to być np. notatka Policji dotycząca kradzieży, zaświadczenie o demontażu lub zezłomowaniu. Następnie decyzję o wyrejestrowaniu oraz inne potrzebne dokumenty wysyłasz do Twojego ubezpieczyciela. 

Trzecim najpowszechniejszym powodem ubiegania się o zwrot składki jest wypowiedzenie umowy zawartej na odległość. Bez podania przyczyny możesz poinformować Swojego ubezpieczyciela o woli rozwiązania umowy. W takim przypadku wystarczy, że wyślesz do firmy ubezpieczeniowej formularz wypowiedzenia umowy zawartej na odległość. Możesz to zrobić tradycyjną pocztą lub za pomocą internetowego formularza, dołączając skan odstąpienia.

Jak widzisz, we wszystkich tych przypadkach postępowanie jest raczej proste i nie wymaga zbyt wiele zachodu. Obecnie firmy ubezpieczeniowe otwarte są na klienta i zapewniają wysoki poziom obsługi. Im szybciej zgłosisz się do Twojego ubezpieczyciela, tym prędzej otrzymasz pieniądze na Twoje konto. Warto zatem nie zwlekać i dopełnić koniecznych formalności.

Przeczytaj również: Autocasco. Czy warto dokupić tę polisę?

zwrot-skladki-oc

Kilka słów na koniec

Dowiedziałeś się już, jak wygląda kwestia: sprzedaż samochodu, a OC. Zwrot za niewykorzystaną polisę należy Ci się w kilku wyżej opisanych przypadkach. Z pewnością warto skorzystać z takiej możliwości i odzyskać chociaż część zainwestowanej kwoty. Pamiętaj też, że atrakcyjne oferty ubezpieczeń komunikacyjnych znajdziesz w LINK4. Zwrot składki lub zakup nowej polisy jest u nas realizowany sprawnie i z korzyścią dla Ciebie.  Nie czekaj, sprawdź ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych w LINK4 już dziś!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21