Ryba na samochodzie – co oznacza ten znak?

Często na drogach można zauważyć samochody ozdobione charakterystyczną  naklejką. Z tego tekstu dowiesz się, co oznacza ryba na samochodzie i jakie inne symbole ludzie umieszczają na pojazdach. Czytaj dalej.

Spis treści:
1. Ryba na samochodzie – skąd pochodzi ten znak?
2. Co oznacza znak ryby na samochodzie?
3. Ryba na samochodzie – jaki powinien być kierowca?
4. Kierowcy a religia – jakie są inne symbole?
5. Symbol ryby na samochodzie – jak jeszcze możesz się chronić?
6. Ryba na samochodzie. Podsumowanie

 

Ryba na samochodzie – skąd pochodzi ten znak?

Znak ryby na samochodzie pochodzi o starogreckiego słowa „Ichthys”. Ze względu na podobieństwo do pierwszych liter słów „Iesus Christos Theou Yios Soter” („Jezus Chrystus Syn Boży Zbawiciel”) to właśnie symbol tego zwierzęcia stał się znakiem rozpoznawczym chrześcijan bez względu na miejsce zamieszkania oraz odłam religii, jaki reprezentują. 

W czasach, gdy chrześcijaństwo było jeszcze młodym ruchem religijnym i nie wskazywało na to, że przerodzi się we wiodącą na całym świecie religię, znak ryby był wykorzystywany jako symbol osób prześladowanych za swoje wierzenia oraz praktykowanie obrzędów chrześcijańskich. Obecnie symbol ryby na samochodzie i nie tylko jest oficjalnie zatwierdzonym znakiem rozpoznawczym chrześcijan stawianym na równi z krzyżem. Jednoczy wierzących w Jezusa i pozwala im na wzajemną identyfikację. Dzisiaj ryba uznawana jest jako spokój i Miłosierdzie Boże. Wiesz już, co oznacza ryba na samochodzie.

Przeczytaj także: Zielony listek na samochodzie – co oznacza i czy jest obowiązkowy?

Co oznacza znak ryby na samochodzie?

Każdy symbol religijny ma swoje znaczenie i w określony sposób wpływa na świadomość osób wierzących. Krzyż to cierpienie i męczeńska śmierć, których, według pisma świętego, Jezus musiał doznać, byśmy mogli dostąpić zbawienia. W przypadku ryby mamy do czynienia z symboliką dotyczącą:

  • nowego życia,

  • chrztu,

  • miłości do bliźniego,

  • pokarmu chrześcijan.

Nie ma więc wątpliwości, że ryba na samochodzie jest obecnie znakiem o pozytywnym przekazie, który ma dawać nadzieję oraz być swoistego rodzaju „legitymacją” chrześcijan bez względu na język, jakim się posługują lub miejsce ich zamieszkania. 

Pomimo tego, że znak ryby na samochodzie niemal wszystkim kojarzy się z religią chrześcijańską, niektórzy źle go interpretują, myląc jego znaczenie i przeinaczając płynący z naklejki przekaz. Znane są przypadki, gdy kierowcy uważali, że pojazd ozdobiony naklejką z rybą należy do pasjonata wędkarstwa lub mieszkańca Gdyni, która w herbie posiada właśnie to zwierzę. Z pewnością tego typu pomyłki mogą być śmieszne i wzbudzać uśmiech na twarzy, ale należy też pamiętać, że znak ryby na samochodzie jest symbolem religijnym, a otwarte robienie sobie z niego żartów może kogoś urazić. Czasami więc warto powściągnąć język i zostawić swoje przemyślenia tylko dla siebie. 

ryba-na-samochodzie

W dzisiejszych czasach ryba na samochodzie jest istotnym manifestem religijnym i bardzo często oznaką odwagi. Żyjemy bowiem w świecie, w którym mówienie o duchowości w wymiarze tradycyjnym może narażać na śmieszność oraz niepoważne traktowanie przez innych ludzi. Ryba pozwala pokazać uczestnikom ruchu i nie tylko, że jest się mocnym w wierze i hołduje chrześcijańskim wartościom. 

Ryba na samochodzie – jaki powinien być kierowca?

Symbol ryby na samochodzie oprócz opisanego wyżej znaczenia ma być swoistego rodzaju powodem do przemyśleń dla innych uczestników ruchu. Następnym razem, gdy zobaczysz taką naklejkę na klapie bagażnika jadącego przed Tobą samochodu, zastanów się, czy warto tak pędzić i zajmować się płytkimi rzeczami, które w ogólnym rozrachunku nie mają w życiu znaczenia. Może lepiej spędzić wartościowych czas z rodziną niż wciąż gonić za iluzorycznymi rzeczami. 

Co oznacza ryba na samochodzie – święcenie samochodu 

Wielu kierowców, którzy umieszczają symbol ryby na bagażniku swojego auta, decydują się również na jego poświęcenie.  Dzięki temu oddają swój los w ręce Boga oraz świętych, którzy mają czuwać nad życiem i zdrowiem kierowcy oraz pasażerów podczas jazdy. Co roku istnieje możliwość poświęcenia pojazdu. Można tego dokonać w swojej parafii. Zazwyczaj dzieje się to 25 lipca, czyli w dniu święta św. Krzysztofa – patrona kierowców.

ryba-na-samochodzie

Kierowcy a religia – jakie są inne symbole?

Skoro wiesz już, co oznacza ryba na samochodzie, czas zastanowić się nad innymi symbolami, które kierowcy umieszczają na swoich autach. Bardzo często oprócz ryby można spotkać się z krzyżem, który również oznacza przynależność do kultu Jezusa. Przedstawiciele innych wiar umieszczają na autach księżyce lub gwiazdy Dawida. Czasami też (w niektórych częściach kraju) można zauważyć specyficzne krzyże przedzielone dwoma belkami. Jest to symbol prawosławia

Znaki religijne coraz częściej ustępują wszelkiego rodzaju grafikom przedstawiającym zespoły muzyczne, postacie z bajek oraz elementy znane z szeroko rozumianej popkultury. Wiąże się to z laicyzacją społeczeństwa oraz odchodzeniem od wartości religijnych. 

Sprawdź również: Czym jest zasada prawej ręki i kiedy ją stosować?

Symbol ryby na samochodzie – jak jeszcze możesz się chronić? 

Okazanie przynależności religijnej i oddanie losu w ręce św. Krzysztofa może Ci pomóc podczas jazdy, ale warto też zadbać o nieco bardziej namacalne sposoby na konsekwencje potencjalnych zdarzeń. Chodzi oczywiście o ubezpieczenia komunikacyjne. Każdy kierowca jest zobowiązany do wykupienia polisy OC, która chroni przed finansowymi konsekwencjami wynikającymi ze spowodowania zdarzenia drogowego. 

Na rynku znajdziesz również inne ubezpieczenia takie jak AC, NNW i assistance. Szczególnie polecane jest autocasco. Jeśli zdecydujesz się na AC, otrzymasz odszkodowanie nawet wtedy, gdy Twój samochód zostanie skradziony, uszkodzony w wyniku działania warunków atmosferycznych, aktów wandalizmu lub kolizji z Twojej winy. Dzięki temu zyskasz dodatkowe zabezpieczenie na wypadek, gdybyś spowodował groźne zdarzenie, w którym ucierpi prowadzone przez Ciebie auto. 

Bardzo dobre oferty polis komunikacyjnych znajdziesz w Internecie. Skorzystaj z dostępnych narzędzi i poznaj wysokość Twojej przyszłej składki. Kalkulator zastosuje korzystny dla Ciebie przelicznik OC i zaproponuje najlepsze rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb. 

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego lub masz pytania dotyczące zakresu ochrony, zadzwoń na naszą infolinię LINK4 pod numer 22 444 44 44. Konsultanci szybko udzielą Ci pomocy i rozwieją wszelkie wątpliwości. 

ryba-na-samochodzie

Ryba na samochodzie. Podsumowanie

Jak widzisz, znak ryby na samochodzie jest dobrym sposobem na manifestację wiary oraz pokazanie światu, jakie wartości są dla Ciebie ważne. Nie zapominaj jednak o tym, że najbardziej istotne są czyny, a nie gesty. Jeśli więc decydujesz się na umieszczenie na klapie bagażnika naklejki z rybą, upewnij się, że Twoje działania są zgodne z tym, do czego odnosi się chrześcijaństwo oraz nauki Jezusa. 

Oprócz aktów religijnych zabezpiecz się też poprzez ubezpieczenie komunikacyjne. Wybieraj rozwiązania o renomowanych firm, które od lat zajmują się rynkiem polis i są w stanie zagwarantować Ci rozwiązanie idealnie pasujące do Twoich indywidualnych potrzeb. Takie połączenie to skuteczny pakiet bezpieczeństwa na drodze. 

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy