Samochód z Finlandii – wszystko, o czym powinieneś wiedzieć przed zakupem

Czy samochód z Finlandii to dobry pomysł? Choć auta z tego kraju nie są szczególnie popularne na rynku wtórnym w Polsce, to jednak takie rozwiązanie może mieć wiele zalet. Przekonaj się jakich. 

Spis treści:
1. Samochód z Finlandii – czy warto?
2. Auta z Finlandii – jak je sprowadzić?
3. Rejestracja auta z Finlandii
4. Samochód z Finlandii – kilka słów na koniec

Zastanawiasz się nad zakupem auta z zagranicy? Przeglądając oferty, natkniesz się przede wszystkim na pojazdy niemieckie, francuskie, czeskie czy belgijskie. Nie musisz jednak ograniczać się do aut tylko z tych krajów. Samochód z Finlandii może być bardzo dobrą opcją, gdy zależy Ci na dobrym stanie technicznym i porządnym wyposażeniu. 

Samochód z Finlandii – czy warto?

Kupienie auta z drugiej ręki nie jest szczególnie prostym zadaniem. Wprawdzie na różnego rodzaju portalach z ogłoszeniami można znaleźć wiele ofert, ale gdy przyjrzy się im bliżej, wychodzi wiele niedoskonałości. Historia samochodu nie zawsze jest dobrze znana. Niekiedy zużycie auta jest bardzo widoczne – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdu. Czasem auta mają wady, o których sprzedawca nie wspomina w ogłoszeniu, a które wychodzą na jaw dopiero podczas oględzin pojazdu.

Wszystko to sprawia, że wiele osób decyduje się na sprowadzenie samochodu z zagranicy. W ten sposób zdecydowanie rozszerzają sobie „pole manewru” – zyskują dostęp do znacznie bogatszej oferty pojazdów. Dzięki temu łatwiej znaleźć pojazd, z którego będą faktycznie zadowoleni. Niekiedy auta pochodzą z państw graniczących z Polską. Mogą to jednak być także samochody używane z Finlandii lub innych krajów.

Dlaczego akurat Finlandia? Samochody z tego kraju stosunkowo rzadko pojawiają się na portalach ogłoszeniowych. Dominują na nich auta niemieckie, francuskie czy belgijskie. Jednak auta ze Skandynawii bywają unikatowe. Możesz tutaj znaleźć prawdziwe perełki – klasyki z lat 70. Mogą to być na przykład kultowe japońskie modele, o które naprawdę trudno w Polsce. 

Jednak samochody sprowadzane z Finlandii są warte rozważenia nie tylko wtedy, gdy zależy Ci na aucie unikatowym. To także świetny pomysł, gdy potrzebujesz auta z wyższej półki – ale bardziej popularnych producentów. W końcu Finlandia należy do krajów bogatych, w związku z tym można tutaj znaleźć dobrze zachowane auta w dość przystępnych cenach.

Warto przy tym zaznaczyć, że gdy interesują Cię rzadkie auta luksusowe, doskonałym wyborem może być właśnie Finlandia. Samochody pochodzące z tego państwa bardzo często są dostępne w bardzo bogatych wersjach wyposażeniowych. W związku z tym możesz tutaj znaleźć modele, które na rynku wtórnym w Polsce po prostu nie są dostępne.

Jak widać, samochody sprowadzone z Finlandii mogą mieć wiele zalet. Jednak jak przebiega ten proces. Czy jest bardziej skomplikowany niż w przypadku innych państw?

samochod-z-finlandii

Sprawdź również: Samochody z Hiszpanii – wszystko, co musisz wiedzieć?

Auta z Finlandii – jak je sprowadzić?

Sprowadzanie auta z Finlandii nie należy do najprostszych. W końcu trzeba się udać do tego kraju w celu dokonania oględzin (ewentualnie oprzeć się na opinii zaufanej osoby, która jest „na miejscu”). Trzeba pamiętać o tym, że w Finlandii nie funkcjonuje system będący odpowiednikiem polskiego CEPIK. W związku z tym sprawdzenie danych po numerze VIN jest mocno utrudnione. 

Drugi problem, z jakim wiąże się sprowadzenie auta z Finlandii, jest związany przede wszystkim… z odległością. Zorganizowanie transportu kosztuje kilka tysięcy złotych – to kwoty, które trzeba uwzględnić, gdy myśli się o zakupie takiego pojazdu. Na szczęście można znaleźć wiele firm, które oferują tego typu usługi. Specjalizują się one nie tylko w transporcie samochodów osobowych, ale także np. maszyn rolniczych. 

Pozostaje jeszcze kwestia zapłacenia akcyzy. Gdy interesują Cię samochody używane z Finlandii, zapewne domyślasz się, że niezbędne jest uiszczenie takiej opłaty. Ile ona wynosi? Gdy chcesz sprowadzić samochód z Finlandii z silnikiem o pojemności poniżej 2000 cm³, wówczas trzeba zapłacić 3,1% wartości pojazdu. Gdy auto ma silnik o pojemności powyżej 2,0 l, wówczas wysokość podatku akcyzowego wzrasta do 18,6%. 

Pamiętaj o tym, że podatek akcyzowy należy zapłacić w terminie 30 dni od momentu sprowadzenia auta z Finlandii. Nie zapomnij także o konieczności wypełnienie deklaracji AKC–U/S. 

samochod-z-finlandii

Rejestracja auta z Finlandii

Wiesz już, jak wygląda sprowadzenie auta z Finlandii. Choć nie jest to proste zadanie, to jednak w przypadku dobrego samochodu – gra może być zdecydowanie warta świeczki. Jednak jak wygląda rejestracja auta z Finlandii?

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że aby tego dokonać, potrzebne będą Ci tłumaczenia jednego dokumentu. Nie jest możliwa rejestracja auta z Finlandii bez tłumaczenia dokumentu potwierdzającego ważność pojazdu (umowy kupna-sprzedaży lub faktury). Trzeba pamiętać, że takie tłumaczenie musi być wykonane przez tłumacza przysięgłego – co wiąże się z kosztami.

A co z dowodem rejestracyjnym? Choć nie ma wymogu tłumaczenia takiego dokumentu, to może się okazać, że – w przypadku pojawienia się wątpliwości – urzędnik może wymagać przedstawienia tłumaczenia. W związku z tym, jeżeli chcesz przyspieszyć cały proces, warto przy sobie mieć już przygotowany taki dokument.

Podczas wizyty w Wydziale Komunikacyjnym – oprócz wspomnianych wcześniej dokumentów – trzeba mieć jeszcze przygotowany wniosek o zarejestrowanie pojazdu. Potrzebne będzie Ci także zaświadczenie o przebytym badaniu technicznym. Nie zapominaj o dokumencie potwierdzającym opłacenie akcyzy. Do rejestracji potrzebne będą także tablice rejestracyjne (lub oświadczenie o ich braku) oraz potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC.

Następne kroki wyglądają podobnie jak w przypadku rejestracji samochodu z każdego innego kraju. Otóż po złożeniu wniosku otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny, który jest ważny przez 30 dni. Należy jeszcze udać się do Wydziału Komunikacji w celu zdania tymczasowego i otrzymania stałego dowodu rejestracyjnego.

samochod-z-finlandii

Przeczytaj także: Rejestracja samochodu z Niemiec – dokumenty, formalności i koszty

Samochód z Finlandii – kilka słów na koniec

Czy samochód z Finlandii to dobry pomysł? Widać, że takie auto wiążę się z szeregiem atutów. Jednak trzeba pamiętać o tym, że sprowadzenie auta z zagranicy zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami. Gdy jednak uwzględnisz je podczas analizy kosztów, może się okazać, że sprowadzenie pojazdu z tego kraju może być bardzo dobrym rozwiązaniem.

Sprawdź też: rejestracja samochodu Lublin, OC Audi

Pamiętaj o tym, że kupując – i rejestrując – samochód, musisz przyjrzeć się kwestii ubezpieczenia OC. Polisa odpowiedzialności cywilnej jest wymagana podczas poruszania się po drogach. To właśnie dzięki niej osoba poszkodowana w kolizji drogowej może liczyć na uzyskanie odszkodowania. Warto wiedzieć, że w LINK4 możesz wykupić ubezpieczenie OC przez Internet.

Pamiętaj o tym, że OC to tylko podstawowa ochrona. Warto zastanowić się nad zakupem Autocasco – ubezpieczenia, które chroni na wypadek kradzieży czy uszkodzenia samochodu. W LINK4 możesz liczyć także na szereg produktów dodatkowych – takich jak np. Assistance, czyli dodatkowa ochrona na wypadek awaryjnych sytuacji na drodze. Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów – informacje otrzymasz na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego, a także podczas kontaktu z infolinią pod numerem 22 4444444 czy osobistego spotkania z jednym z agentów współpracujących z LINK4. Zachęcamy również do skorzystania z Kalkulatora, w celu wyliczenia wysokości składki. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl. 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy