Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Samochodem do Niemiec – przepisy drogowe i obowiązkowe wyposażenie

Image
Ikona klienta
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

Oblicz składkę
Czas czytania: 6 min. 52 sek.

Wyruszając samochodem do Niemiec, warto poznać przepisy ruchu drogowego w Niemczech. Unikniesz w ten sposób kosztownych mandatów i sytuacji zagrożenia w trakcie jazdy. Co więcej, dużo łatwiej będzie Ci się dopasować do zachowań oraz kultury pozostałych kierowców na niemieckich drogach. Przedstawiamy różnicę w przepisach ruchu drogowego w Polsce i w Niemczech.

Przepisy drogowe obowiązujące w Niemczech

Wjeżdżając samochodem do Niemiec, musisz mieć świadomość różnic w niektórych zasadach poruszania się po drogach – często marginalnych, lecz mających rzeczywiste znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. 

Niemcy mogą pochwalić się niezwykle rozbudowaną infrastrukturą drogową. Do dyspozycji obywateli i osób przyjezdnych są nowoczesne autostrady, które pozwalają na szybkie przemieszczanie się z jednej części kraju do drugiej. Na uwagę zasługuje również wysoka kultura jazdy. Mimo to należy skupić się na przepisach ruchu drogowego, gdyż kary finansowe dla polskich kierowców mogą być niezwykle wysokie ze względu na mandaty w euro. 

Doskonałym przykładem zobrazowania różnic w przepisach drogowych obowiązujących w Niemczech i w Polsce są znaki zakazu. Zgodnie z polskim prawem o ruchu drogowym, znaki zakazu obowiązują od znaku do najbliższego skrzyżowania. Z kolei w Niemczech kierowca musi stosować się do zakazu aż do znaku odwoławczego. 

Kolejny istotny aspekt to wprowadzone w wielu częściach Niemiec zielonych stref (Umwelt Zone). Powstały one z myślą o redukcji zanieczyszczeń środowiska. Wjeżdżając na teren zielonej strefy, pojazd musi być oznaczony specjalną plakietką. Jej kolorystyka wskazuje na wytwarzanie konkretnego poziomu spalin. Kierowca, który zaniedbał oznakowanie swojego samochodu lub motocykla, może zostać obciążony mandatem w wysokości 40 euro. 

Będąc w Niemczech, pamiętaj o ograniczeniach prędkości. Przepisy drogowe w Niemczech uwzględniają m.in. takie przedziały jak:

  • 50 km/h w terenie zabudowanym, 
  • 100 km/h poza terenem zabudowanym, 
  • 130 km/h na drogach ekspresowych,
  • brak ograniczenia prędkości na autostradach. 

Ciekawostka! w Niemczech w ciągu dnia nie trzeba włączać świateł mijania. Są one jednak obowiązkowe w tunelach i podczas złych warunków pogodowych.

Mandaty w Niemczech

Chcąc przedstawić różnice w wysokości mandatów, przygotowaliśmy kilka przykładów wykroczeń, które mogą przydarzyć się dosłownie każdemu kierowcy.

  • Parkowanie w miejscu utrudniającym przejazd pojazdom uprzywilejowanym – 100 EUR,
  • Korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu (bez zestawu głośnomówiącego) – 128,50 EUR,
  • Przekroczenie prędkości w mieście o 10 km/h – 58,50 EUR,
  • Przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym o 30 km/h – 178,50 EUR i zabranie prawa jazdy na 1 miesiąc,
  • Przejazd na czerwonym świetle (sygnalizacja była włączona przez więcej niż 1 sekundę) – 228,50 EUR i zabranie prawa jazdy na 1 miesiąc lub odebranie prawa jazdy.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech to m.in.: 

  • trójkąt ostrzegawczy, 
  • odblaskowa kamizelka, 
  • apteczka.

W jakich sytuacjach korzystać z trójkąta ostrzegawczego?

Odblaskowy trójkąt ostrzegawczy to jeden z obowiązkowych elementów wyposażenia, który niezbędny jest, by zgodnie z przepisami ruchu drogowego wjechać samochodem do Niemiec i swobodnie przemieszczać się po terenie kraju. Jest to element ostrzegawczy, który w razie wypadku, kolizji, awarii lub innego zdarzenia losowego, uniemożliwiającego dalszą podróż, informuje pozostałych uczestników ruchu drogowego o zagrożeniu i obecności pojazdu niezdolnego do jazdy na danym pasie ruchu.

Pamiętaj! Obowiązek ustawienia trójkąta ostrzegawczego dotyczy wyłącznie dróg twardych. Na drogach nieutwardzanych (takich jak drogi polne lub dojazdowe) nie ma obowiązku używania trójkąta ostrzegawczego.

Ustawiając trójkąt ostrzegawczy na drodze, zwróć uwagę na to, że musi być on dobrze widoczny dla nadjeżdżających kierowców. Jeśli zaniedbasz aspekt właściwego ulokowania odblaskowego trójkąta informującego o zagrożeniu, drobna kolizja lub awaria szybko mogą stać się przyczyną dalszych zdarzeń, w których udział będzie brać większa liczba pojazdów i poszkodowanych

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa na drodze, trójkąt należy postawić: 

  • w odległości o 100 metrów od pojazdu – na autostradzie lub drodze ekspresowej
  • w odległości o 30-50 metrów od pojazdu – poza obszarem zabudowanym. 
  • zaraz za autem lub na jego tylnej klapie bagażnika – na terenie zabudowanym. 

Kiedy używać kamizelki odblaskowej?

Kamizelki odblaskowe od 1 lipca 2014 roku są w Niemczech obowiązkowe. Planując więc wjazd do Niemiec samochodem, warto mieć pewność, że jest ona na wyposażeniu Twojego auta. Po wypadku lub kolizji i w trakcie wystąpienia awarii uniemożliwiającej dalszą jazdę, kierowca powinien założyć ją od razu po opuszczeniu pojazdu - dzięki temu kierowca staje się bardziej widoczny na drodze, nie tylko po zmroku. 

Kamizelka o wysokiej widoczności zgodnie z przepisami może mieć różne kolory: 

  • czerwono-pomarańczowy, 
  • żółty,
  • zielony, 
  • pomarańczowy.

Musi być ona jednak w pełni zgodna z normą DIN EN 471:2003+A1:2007 (wydanie z marca 2008) lub nowszą EN ISO 20 471:2013 – zaznacza ADAC. 

Chcąc zachować maksymalny poziom bezpieczeństwa w razie zdarzenia drogowego, przechowuj swoją kamizelkę odblaskową pod ręką (np. w schowku lub pod siedzeniem). Szukanie jej w bagażniku lub w okolicach tylnej kanapy również może spowodować niebezpieczeństwo dla Ciebie i pozostałych kierowców. 

Co powinno znaleźć się w apteczce?

Sama apteczka to obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech. Lecz co powinno się w niej znaleźć? Lista przedmiotów, które zgodnie z normą DIN 13164 (wprowadzona 1 lutego 2023 roku) muszą znaleźć się na wyposażeniu apteczki samochodowej w Niemczech, obejmuje m.in. takie komponenty jak:

  • plaster na szpulce (wym. 5 m x 2,5 cm),
  • 2 x maseczka ochronna zakrywająca usta i nos,
  • plastry,
  • 2 x bandaż elastyczny o różnych wymiarach,
  • bandaże z kompresem o różnych wymiarach,
  • rękawiczki jednorazowe (winylowe),
  • 2 x chusta opatrunkowa (wym. 40 x 60 cm),
  • 2 x chusta trójkątna,
  • kompres,
  • wilgotne chusteczki,
  • koc termiczny,
  • nożyczki,
  • instrukcja udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Uwaga! Zgodnie z nową normą prawną w apteczce może być tylko jedna chusta trójkątna i jedna chusta opatrunkowa.

Za brak przynajmniej jednego z powyższych przedmiotów lub przekroczenie terminu ich ważności, grozi mandat w wysokości 10 euro. Chociaż kwota nie jest teoretycznie wysoka, jest to zbędny koszt, którego możesz uniknąć.

Opłaty i winiety drogowe w Niemczech

Odwiedzając Niemcy samochodem, nie musisz obawiać się wysokich kosztów podróżowania. Otóż obecnie drogi i autostrady są bezpłatne dla pojazdów osobowych. Wyjątkiem są jednak wyłącznie dwa tunele:

  • Warnowquerung – ten mierzący 790 m tunel drogowy łączy wschodni i zachodni brzeg rzeki Warnow.
  • Herrentunnel – to tunel drogowy o długości 866 m, który przebiega pod rzeką Trave. Jednocześnie to część drogi krajowej B75 łączącej Lubekę z Travemünde.

Przejazd nimi możliwy się po uiszczeniu symbolicznej opłaty w wysokości:

  • dla Warnowquerung trzeba zapłacić 3,60 euro (w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia) i 4,40 euro (w okresie od 1 maja do 31 października) lub 2,84 euro, jeśli właściciele samochodów zdecydowali się na urządzenie RFID.
  • za przejazd tunelem Herrentunnel opłata jest uzależniona wyłącznie od rodzaju pojazdu. Kierowcy samochodów osobowych płacą 2,10 euro za jednorazowy przejazd przy płatności gotówkowej. 

Opłaty dla osób, które regularnie pokonują trasę z odcinkami dróg płatnych, mogą zostać ograniczone. Wystarczy skorzystać z dostępnych abonamentów okresowych, które dostępne są w cennikach danej lokalizacji. 

Jako że drogi i autostrady w Niemczech są dla kierowców bezpłatne, nie istnieje również konieczność wykupienia specjalnej winiety. Kierowcy mogą więc poruszać się po terenie kraju w sposób swobodny.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta

Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta

Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna

Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Wyjazd samochodem do Niemiec a OC

Wyjeżdżając do Niemiec OC wykupione w Polsce w stanowczości wystarczy, gdyż od 1 maja 2004 r. ubezpieczenie OC obejmuje zdarzenia powstałe na terytorium państw sygnatariuszy Jednolitego Porozumienia między Biurami Narodowymi, czyli w całej Unii Europejskiej i nie tylko.

Oznacza to, że jeśli spowodujesz wypadek na terenie kraju należącego do Jednolitego Porozumienia między Biurami Narodowymi, zobligowany jesteś wyłącznie do tego, by udostępnić poszkodowanemu wszelkie dane pozwalające na ubieganie się o odszkodowanie z tytułu zdarzenia drogowego. Są to:

  • imię i nazwisko,
  • adres,
  • numer dowodu tożsamości,
  • dane pojazdu,
  • serię i numer polisy ubezpieczenia OC wraz z datą jego ważności oraz nazwą i adresem zakładu ubezpieczeń.

Nie ryzykuj. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo z LINK4 i poznaj naszą ofertę ubezpieczeń OC oraz AC.

Samochodem do Niemiec – podsumowanie

Przepisy ruchu drogowego w Niemczech nie różnią się w sposób znaczny od tych, od tych w Polsce. Pamiętaj, że obowiązkowym wyposażeniem w aucie są: apteczka, trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa. Jak więc można zauważyć, na liście brakuje gaśnicy. Główną zauważalną różnicą między przepisami ruchu drogowego w Polsce i w Niemczech, jest wysokość mandatów wynikająca z różnicy w wartości walut. 

Pamiętaj o obowiązkowym OC. Jeżeli rozważasz wykupienie nowej polisy OC, sprawdź kalkulator online LINK4. Sprawdź także ofertę naszych dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, np. AC, Assistance czy NNW. Ubezpieczenie w LINK4 możesz kupić także podczas rozmowy telefonicznej z konsultantem na infolinii pod numerem 22 44 44 444. Możesz także spotkać się z agentem ubezpieczeniowym współpracującym z LINK4.

FAQ — Często zadawane pytania

Co trzeba mieć w samochodzie, jadąc do Niemiec?

Podstawowym wyposażeniem, które wymagane jest od kierowców poruszających się po terenie Niemiec, są: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i apteczka

Czy w Niemczech jest obowiązkowa apteczka w aucie?

Tak. Apteczka jest obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu poruszającego się po drogach w Niemczech. Dodatkowo jej zawartość została uregulowana w przepisach ruchu drogowego. Przemierzając Niemcy samochodem, musisz mieć pod ręką m.in. takie przedmioty jak: plaster na szpulce, maseczka ochronna zakrywająca usta i nos, plastry, bandaż elastyczny o różnych wymiarach, bandaże z kompresem o różnych wymiarach, rękawiczki jednorazowe (winylowe), chusta opatrunkowa, chusta trójkątna, kompres, wilgotne chusteczki, koc termiczny, nożyczki i instrukcja udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Czy polskie ubezpieczenie OC obowiązuje w Niemczech?

Polskie ubezpieczenie OC komunikacyjne jest ważne w Niemczech. Nie musisz więc wykupować innego OC przed wyjazdem za zachodnią granicę. Pamiętaj jednak, że w razie zdarzenia drogowego, musisz udostępnić poszkodowanemu wszelkie dane umożliwiające identyfikację – w tym swój numer polisy OC z jego datą ważności, nazwą oraz adresem zakładu ubezpieczeń. Warto też rozważyć dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne o charakterze dobrowolnym, aby zwiększyć swoją ochronę, np. AC, Assistance czy NNW. 

Czy autostrady w Niemczech są bezpłatne?

Tak. Obecnie wszystkie drogi ekspresowe i autostrady w Niemczech są bezpłatne. W całym kraju są wyłącznie dwie wyjątkowe odcinki płatne i w obydwu przypadkach są to tunele – Warnowquerung i Herrentunnel.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21