Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Droga wewnętrzna. Przepisy, jak właściwie się po niej poruszać

Czas czytania: 4 min. 17 sek.

Poruszając się po ulicach, możesz spotkać się ze znakiem informującym, że przed Tobą znajduje się droga wewnętrzna. Przepisy, jakie na niej obowiązują, różnią się od tych, których trzeba przestrzegać na drogach publicznych. Dzisiaj dowiesz się, co dokładnie oznacza termin: droga wewnętrzna i co jest na niej dozwolone.

Spis treści

1. Co to jest droga wewnętrzna?
2. Droga wewnętrzna. Przepisy, które musisz znać
3. Droga wewnętrzna. Kilka słów na koniec

Zdarzyło Ci się złamać przepisy na terenie oznaczonym znakiem: droga wewnętrzna? Mandat, który otrzymałeś, był dla Ciebie niespodzianką? Wiele osób nie przestrzega na tego rodzaju drogach ograniczeń prędkości lub nie zapina pasów. Niektórzy traktują je nawet jako miejskie trasy rajdowe! Co ciekawe, nie wszystkie te czynności są wykroczeniem. W artykule tym wyjaśnimy, jakie przepisy na drodze wewnętrznej Cię obowiązują.

banner-link4-skladka

Co to jest droga wewnętrzna? 

O tym, czym jest droga wewnętrzna, mówi art. 8 ust. 1 ustawy z 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (Dz.U. z 2007 r., Nr 19, poz. 115). Definicja drogi wewnętrznej jest krótka i brzmi następująco: mianem tym określa się drogę, która nie została zaliczona do żadnej z kategorii określających drogi publiczne. Żeby określić, która droga jest wewnętrzna, a która nie, należy najpierw zapoznać się z definicją drogi publicznej. Co ciekawe, pod względem wyglądu, budowy czy też infrastruktury, często nie różnią się one między sobą. 

Droga publiczna to ciąg komunikacyjny. Można wyróżnić cztery jej kategorie:

  • Drogi krajowe – najwyższa kategoria jezdni w naszym kraju. Należą do niej autostrady, drogi ekspresowe oraz trasy międzynarodowe;

  • Drogi wojewódzkie – jezdnie te łączą miasta ważne dla funkcjonowania danego województwa oraz inne drogi niezaliczone do krajowych;

  • Drogi powiatowe – między siedzibami powiatów i gmin; 

  • Drogi gminne – są to ciągi komunikacyjne występujące lokalnie. Nie zaliczają się do żadnej z poprzednich kategorii.

Z powyższego wynika, że każda droga, która nie została przypisana do którejś z powyższych kategorii, jest drogą wewnętrzną. Może to być na przykład wąska dróżka na osiedlu, jak i dwupasmowa droga dojazdowa, prowadząca do zakładu produkcyjnego. Kodeks ruchu drogowego w żaden sposób nie określa, jak powinna wyglądać droga wewnętrzna. Przepisy wymuszają tylko oznaczenie jej odpowiednim znakiem drogowym. 

Wiele tego rodzaju dróg występuje w miastach. Spotkać je można np. przy centrach handlowych, na osiedlach czy też w pobliżu zakładów pracy. Drogi wewnętrzne zarządzane są przez spółdzielnie mieszkaniowe, zarządców lub firmy prywatne. To te podmioty ustalają organizację ruchu, ustawiają znaki drogowe oraz nanoszą poziome oznaczenia na nawierzchni jezdni. Zarządca ustala takie kwestie jak: dozwolona prędkość, to, gdzie znajdują się miejsca parkingowe, dla jakich pojazdów otwarta jest droga wewnętrzna, zasady pierwszeństwa na skrzyżowaniach i oznakowanie.

Przeczytaj także: Punkty karne. Kasowanie i wszystko, co musisz o tym wiedzieć

W przypadku kolizji na drodze wewnętrznej nie jest konieczne wzywanie policji, a za ewentualne wykroczenie kierowca nie zostanie ukarany mandatem. Wyjątkiem od tej zasady jest przypadek, gdy kierowca prowadzi samochód pod wpływem alkoholu. Takie wykroczenie ścigane jest na każdym rodzaju dróg w naszym kraju. Na drodze wewnętrznej zasada jest jedna: to, co nie zostało zabronione przepisami ustaw o ruchu drogowym i o drogach publicznych oraz decyzjami zarządcy, jest dozwolone. Zobaczmy zatem, jakie przepisy na drodze wewnętrznej muszą być respektowane, a jakie nie.

droga wewnętrzna - przepisy

Droga wewnętrzna. Przepisy, które musisz znać

Co to jest droga wewnętrzna, już wiesz, teraz poznasz zasady, jakie na niej obowiązują. Z pewnością wiele osób zdziwi fakt, że na drodze tego rodzaju kierowca nie zostanie ukarany za:

  • Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy;

  • Niezapięte pasy bezpieczeństwa;

  • Jechanie z wyłączonymi światłami mijania lub do jazdy dziennej;

  • Poruszanie się bez ważnych uprawnień.

To, że policja czy straż miejska nie mogą ukarać Cię mandatem za brak zapiętych pasów, jazdę bez świateł, poruszanie się bez prawa jazdy czy rozmowę przez telefon podczas kierowania pojazdem, nie oznacza, że powinieneś to robić. Pamiętaj, że odnoszące się do tych zagadnień przepisy kodeksu drogowego są po to, żeby chronić Ciebie i innych przed zagrożeniem. Kierowcy, nawet na drodze wewnętrznej, nie wolno stwarzać zagrożenia. A każda z tych wymienionych czynności zwiększa ryzyko wypadku. Na drodze wewnętrznej stosuj się do znaków drogowych i działaj zawsze zdroworozsądkowo. Najlepiej zachowywać się w tym miejscu tak, jakby była to droga publiczna. − komentuje mgr prawa, Aleksandra Wolska.

Takie zachowania są szczególnie groźne, ponieważ mogą prowadzić do uszkodzenia mienia lub uszczerbku na zdrowiu. Dotyczy to zarówno kierowcy, jak i innych osób, poruszających się po drodze wewnętrznej.Definicja drogi wewnętrznej zakłada co prawda możliwość zawieszenia niektórych przepisów, ale nie zawsze warto z tego korzystać.

Stosowanie się do znaków ustawionych przy drodze i sygnalizacji świetlnej

Poruszając się po drodze wewnętrznej, bezwzględnie przestrzegaj sygnalizacji. Należy stosować się do znaków znajdujących się przy jezdni, sygnalizatorów świetlnych i oznaczeń namalowanych na nawierzchni. Od tej zasady nie ma odstępstw. 

Tylko odpowiedzialne zachowanie zapewnia bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg. W każdej sytuacji bardzo ważne jest ustępowanie pierwszeństwa, przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz stosowanie się do znaków drogowych.

banner-link4-kalkulator

Zakaz prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających

Na drogach wewnętrznych obowiązuje całkowity zakaz jazdy na tak zwanym „podwójnym gazie”. Jeżeli kierowca zostanie przyłapany na jeździe pod wpływem środków odurzających, nie ma co liczyć na wyrozumiałość policji. W zależności od zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, będzie on odpowiadać za wykroczenie lub przestępstwo. W większości przypadków straci prawo jazdy, a przeciwko niemu zostanie skierowana sprawa do sądu.

Dodatkowe kłopoty spotkają osobę, która pod wpływem alkoholu lub środków odurzających spowoduje kolizję, bądź wypadek. Nietrzeźwy kierowca musi pokryć z własnej kieszeni wszelkie koszty związane z naprawą wyrządzonych szkód. Także, jeśli miejscem wypadku była droga wewnętrzna. Zasady są tutaj jednoznaczne i nieubłagane. 

Zobacz też: Auto assistance na wakacje. Czy warto je kupić?

Zakaz stwarzania zagrożenia dla innych uczestników ruchu

Na drodze wewnętrznej nie wolno wykonywać niebezpiecznych manewrów, przekraczać dopuszczalnej prędkości i zachowywać się w sposób nieodpowiedzialny. 

Pamiętaj, że do popisowej jazdy nie nadaje się żadna droga, a zwłaszcza droga wewnętrzna. Mandat za takie zachowanie to najmniejsza kara, z którą spotka się kierowca. Może on zostać ukarany cofnięciem uprawnień, a nawet sprawą sądową. Naprawdę nie warto ryzykować tak dużo dla chwili zabawy.

droga wewnętrzna - przepisy

Droga wewnętrzna. Kilka słów na koniec

Wiesz już, co to jest droga wewnętrzna i jakie przepisy na niej obowiązują. Dowiedziałeś się także, jak odróżnić ją od drogi krajowej lub powiatowej. Jeśli zdarzy się, że zapomnisz na drodze wewnętrznej zapiąć pas lub będziesz rozmawiać przez telefon podczas jazdy, nie spotka Cię za to kara. Zawsze należy  jednak przestrzegać obowiązujących przepisów i jeździć rozsądnie – pamiętaj, że nie możesz stwarzać sytuacji, które zagrażają bezpieczeństwu innych. 

Oprócz zachowania ostrożności, z pewnością opłaca się też ubezpieczyć pojazd. W LINK4 znajdziesz szeroki zakres polis – obowiązkowe OC w konkurencyjnej cenie, jak i inne przydatne pakiety, m.in. AC, Assistance czy NNW. Dzięki temu nie odczujesz kosztów napraw czy nieprzyjemnych konsekwencji zdarzeń drogowych. Już teraz sprawdź kalkulator LINK4, dzięki któremu w 60 sekund poznasz wysokość składki ubezpieczeniowej!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i włączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21