Samochody z Hiszpanii – wszystko, co musisz wiedzieć?

Zastanawiasz się, czy samochody z Hiszpanii to dla Ciebie dobry wybór? Sprowadzenie auta może okazać się świetnym sposobem na zdobycie interesującego pojazdu. Jednak jak się za to zabrać i na co uważać?

Spis treści:
1. Samochód z Hiszpanii – czy to dobry pomysł?
2. Jak sprowadzić samochód z Hiszpanii?
3. Samochód z Hiszpanii – rejestracja
4. Samochód z Hiszpanii – kilka słów na koniec

Gdy interesują Cię samochody z Hiszpanii – największym problemem przeważnie jest odległość między Polską a Hiszpanią. Żeby przywieźć samochód, konieczne jest zainwestowanie niemałych pieniędzy. W końcu do pokonania są tysiące kilometrów. Oczywiście auta z Hiszpanii pojawiają się na polskich portalach ogłoszeniowych – jednak zdecydowanie rzadziej niż w przypadku aut z np. Niemiec czy Belgii. Nie oznacza to jednak, że auto z Hiszpanii to zły pomysł. Po prostu trzeba mieć świadomość kilku istotnych kwestii.

Samochód z Hiszpanii – czy to dobry pomysł?

Przeglądając sprowadzane samochody na polskich portalach ogłoszeniowych, można znaleźć auta pochodzące np. z Niemiec, Francji, Belgii czy nawet Czech. Skąd jeszcze na rynku pojawiają się auta? Hiszpania jest jednym z krajów, z których samochody sprowadza się stosunkowo rzadziej. Nie jest to jednak wcale zły pomysł.

Jeżeli masz kontakty w Hiszpanii i masz możliwość bycia na bieżąco z rynkiem wtórnym w tym kraju, nie istnieją żadne przeciwwskazania, gdy chodzi o sprowadzenie samochodu. Sama procedura nie jest bardziej skomplikowana niż w przypadku zakupu auta za zachodnią czy południową granicą. Kupno samochodu w Hiszpanii może więc być dobrym rozwiązaniem.

A czy są jakieś złe strony, gdy interesują Cię takie samochody? Hiszpania mieści się ok. 2 tysięcy kilometrów od Polski i tak naprawdę to właśnie to jest głównym problemem. Trzeba zorganizować lawetę, którą przewiezie się dane auto. Hiszpania mieści się znacznie dalej niż np. Niemcy, w związku z czym koszt przewozu takiego pojazdu będzie zdecydowanie (nawet kilkukrotnie) wyższy.

Także, gdy autem zamierzasz przyjechać na kołach, koszt podróży również będzie wyższy – ze względu na fakt, że do pokonania jest więcej kilometrów. Trzeba też pamiętać o tym, że zanim znajdzie się samochód warty zakupu, czasem trzeba poświęcić trochę czasu. W związku z tym – o ile nie mieszkasz w Hiszpanii – podróż i noclegi w tym kraju mogą wygenerować sporo kosztów. 

samochody-z-hiszpanii

Sprawdź również: Samochód z Anglii — jak go sprowadzić i zarejestrować

Jak sprowadzić samochód z Hiszpanii?

Jak sprowadzać auta, gdy Twoim celem jest Hiszpania? Samochody z tamtego kraju nie różnią się szczególnie od tych z innych krajów – gdy chodzi o obowiązujące procedury importu.

Jedna z pierwszych kwestii odnosi się do tego, gdzie można znaleźć samochody używane? Hiszpania to rozległy kraj, dlatego też sprowadzenie auta z okolic Gibraltaru będzie kosztować więcej niż tego, które pochodzi np. z okolic Barcelony. Dobrze jest to uwzględnić podczas poszukiwania samochodu używanego.

Inna kwestia odnosi się do tego, że zdecydowanie lepiej opłaca się samodzielne kupno samochodu w Hiszpanii niż zakup auta już sprowadzonego. W ten sposób jesteś w stanie uniknąć wszelkiego rodzaju pośredników, którzy doprowadziliby do zwiększenia kosztów takiego przedsięwzięcia. 

Dlatego też najlepiej samodzielnie znaleźć samochody używane. Hiszpania jest krajem, w którym funkcjonuje wiele serwisów z ogłoszeniami. Znajdują się także agregatory ofert, które zbierają ogłoszenia z wielu miejsc w sieci. Dlatego też znalezienie ciekawego auta wcale nie musi być takie trudne.

Gdy już skontaktujesz się z właścicielem i umówisz na oględziny pojazdu, sam proces zakupu wygląda podobnie jak w Polsce. Zakup auta odbywa się za pośrednictwem faktury lub umowy kupna-sprzedaży. Dokumenty te powinny być wydane w dwóch językach (aby uniknąć późniejszych problemów). Mogą one zostać sporządzone także po angielsku.

Przy zakupie auta dotychczasowy właściciel ma obowiązek przekazać dwa komplety kluczy, dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu (jeżeli została wydana). Gdy samochód ma być przetransportowany na lawecie – w tym momencie kończy się proces zakupu samochodu. Auto z Hiszpanii może zostać załadowane na lawetę, a następnie udaje się ono w podróż do Polski.

Nieco inaczej wygląda sprawa, gdy planujesz sprowadzenie auta z Hiszpanii na kołach. Wówczas konieczne jest jeszcze uzyskanie tymczasowych tablic rejestracyjnych. Mowa tutaj o zielonych tablicach tranzytowych. Żeby było to możliwe, konieczne jest udanie się do Madrytu, gdzie właściwy organ dokona wyrejestrowania pojazdu i wydania tablic tranzytowych. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że także w takiej sytuacji samochód powinien mieć ważne OC.

samochody-z-hiszpanii

Samochód z Hiszpanii – rejestracja

Gdy interesują Cię sprowadzane samochody używane, Hiszpania jest jednym z wielu krajów, skąd mogą one pochodzić. Jednak czy rejestracja takiego pojazdu w Polsce różni się znacząco w porównaniu do auta pochodzącego z innego państwa?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że kupując auto z Hiszpanii, na zarejestrowanie samochodu kupujący ma jedynie 30 dni. W tym czasie konieczne jest opłacenie akcyzy oraz przetłumaczenie wszystkich dokumentów dotyczących transakcji na język polski. Kupując samochody z Hiszpanii, najczęściej konieczna jest wizyta u tłumacza przysięgłego, który dokona przekładu umowy na język polski. Jeżeli dowód rejestracyjny pojazdu posiada kody ujednolicone – wówczas nie ma potrzeby tłumaczenia tego dokumentu. Konieczne jest także dokonanie przeglądu rejestracyjnego pojazdu. W tym celu należy udać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Pamiętaj o tym, że do rejestracji samochodu potrzebne jest Ci ważne ubezpieczenie OC. W przypadku, gdy auto ma tablice rejestracyjne tranzytowe, możesz zdecydować się na zakup OC krótkoterminowego. Pamiętaj, że taką 30-dniową polisę możesz wykupić tylko jeden raz. 

samochody-z-hiszpanii

Przeczytaj także: Auto z Francji – co sprawdzić i jak je zarejestrować?

Samochód z Hiszpanii – kilka słów na koniec

Jak widzisz – gdy interesują Cię samochody, Hiszpania może okazać się dość interesującym rozwiązaniem. Niezależnie od tego, czy szukasz klasyka, dostawczaka, auta luksusowego czy zwykłej osobówki – możesz liczyć na zróżnicowaną ofertę pojazdów. Oczywiście pamiętaj o tym, że kupując samochody z Hiszpanii, nawet gdy zakup wydaje Ci się być atrakcyjny – to jednak musisz przy tym uwzględnić cenę akcyzy, tłumaczeń, rejestracji, podróży, transportu itd. Jeżeli mimo wszystko cena nie rośnie powyżej oczekiwanego pułapu – wówczas sprowadzenie auta z Hiszpanii może okazać się sensowną inwestycją.

Dlaczego akurat Hiszpania? Samochody stamtąd mogą być naprawdę interesujące. Pamiętaj, że kupując auto z Hiszpanii, podobnie jak w przypadku zakupu każdego innego pojazdu używanego, trzeba zachować ostrożność. Dokładne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu połączone z analizą dotychczasowej historii pojazdu może mieć kluczowe znaczenie.

Sprawdź również: ubezpieczenie OC Gorzów Wielkopolski, OC Toyota

A gdy mowa o przezorności i bezpieczeństwie – nie można także zapomnieć o odpowiednim ubezpieczeniu. Jeżeli chcesz zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa podczas korzystania z samochodu, nie zapominaj o OC i AC

Pamiętaj przy tym, że w LINK4 możliwe jest ubezpieczenie samochodu online. Bez wychodzenia z domu jesteś w stanie zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi oferty oraz orientacyjnym określeniem składek ubezpieczeniowych. Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Pamiętaj, że oferta to nie tylko polisy ubezpieczeniowe, ale także rozmaite pakiety dodatkowe, takie jak Assistance, dzięki którym możesz liczyć na dodatkową pomoc w awaryjnych sytuacjach. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy