Samochody z USA. Co warto wiedzieć przed sprowadzeniem?

W ostatnich latach samochody z USA stały się w Polsce niezwykle popularne. Często auta sprowadzane z USA są w ostatecznym rozrachunku tańsze, niż w przypadku zakupu danego modelu w kraju. 

Spis treści:
1. Samochody z USA. Dlaczego to dobry wybór?
2. Sprowadzanie aut z USA. Jak sprowadzić samochód?
3. Samochody sprowadzane z USA – rejestracja. Czego potrzebujesz?
4. Import aut z USA. Kilka słów na koniec

W ciągu kilku ostatnich lat samochody z USA na dobre rozgościły się na polskim rynku aut używanych. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku trochę droższych samochodów. Z czego wynika ich popularność? Sprowadzanie samochodów z USA stało się popularne głównie za sprawą korzystnego kursu dolara, który pomimo dodatkowych opłat takich, jak np. akcyza, pozwalał na import aut zza wielkiej wody w korzystnej cenie.

Obecnie kurs dolara stał się zdecydowanie mniej korzystny, co z pewnością nieco ostudzi popularność, którą do tej pory cieszyły się te samochody. USA pozostaje jednak w dalszym ciągu interesującym rynkiem do importu z innych powodów. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakie zalety ma import aut z USA oraz, jakie wiążą się z nim formalności, to zapraszamy Cię do zapoznania się z dalszą częścią tego artykułu.

samochody-z-usa

Samochody z USA. Dlaczego to dobry wybór?

Auta sprowadzane z USA jeszcze do niedawna niemalże szokowały ceną w porównaniu ze swoimi europejskimi odpowiednikami. Niemalże każde auto z USA jest w jakiś sposób uszkodzone. Pomimo tego, nawet po doliczeniu kosztów naprawy do ceny zakupu auta, wciąż sumaryczny koszt sprowadzenia auta do Polski był (zwykle) znacznie niższy niż cena auta z Europy. Niestety niestabilność światowej gospodarki oraz inne czynniki spowodowały, że kurs dolara przestał być tak korzystny, jak jeszcze jakieś 2-3 lata temu. 

Pomimo tego, że sprowadzanie aut z USA nie jest już aż tak opłacalne, jak kiedyś, to jednak w dalszym ciągu decyduje się na nie wiele osób. Z czego to wynika? Rynek amerykański rządzi się trochę innymi prawami ze względu na większą zamożność klientów, którzy bardzo często pozbywają się nawet niegroźnie uszkodzonego samochodu na rzecz nowego. Powoduje to dużą podaż pojazdów z USA. Auta te są zwykle stosunkowo młode a przez to atrakcyjne dla europejskich klientów.

Co jeszcze przemawia za sprowadzeniem auta z USA? Import takich samochodów jest bardzo popularny również ze względu na to, że bardzo często są one dużo lepiej wyposażone niż ich europejskie wersje. Dla przykładu Amerykanie już od dziesięcioleci kupują samochody wyposażone w automatyczne skrzynie biegów, które w Europie dopiero niedawno zaczęły powoli wypierać rynku skrzynie manualne. Dlatego jeżeli ktoś szuka używanego automatu, to bardzo często decyduje się na import samochodu z USA.

Kolejną zaletą, którą mają samochody sprowadzane z USA, jest ich dobrze udokumentowana i ogólnie dostępna historia napraw i wypadków. Kupując auto ze Stanów, które zostało już naprawione w Polsce, zwykle wystarczy wpisać w wyszukiwarkę grafiki jego numer VIN, by znaleźć zdjęcia tego, jak samochód wyglądał przed przypłynięciem do Polski. W przypadku europejskich samochodów nie ma niestety tak prostego dostępu do historii powypadkowej samochodów.

samochody-z-usa

Sprawdź również: Kupujesz auto z Holandii? Radzimy, co warto sprawdzić i jak je zarejestrować

Sprowadzanie aut z USA. Jak sprowadzić samochód?

W jaki sposób można sprowadzić do Polski auta z USA? Import na własną rękę jest oczywiście możliwy, ale duża ilość związanych z nim formalności oraz większe ryzyko wpadki sprawiają, że w praktyce niewielu klientów decyduje się na to rozwiązanie. Znacznie popularniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która na zlecenie importuje amerykańskie samochody. USA to ogromny kraj i rynek, dlatego warto import zlecić firmie, która zna jego specyfikę i dopnie wszystkich niezbędnych formalności.

Firmy, które oferują import samochodów z USA, nie tylko kupują samochody na zlecenie, ale również pomagają znaleźć w USA auta, które warte są Twojej uwagi i spełniają wszystkie przedstawione przez Ciebie kryteria. Osoby zajmujące się zawodowo sprowadzaniem aut ze Stanów, mają też zwykle pełen dostęp do baz takich, jak np. Carfax. Pozwalają one na pełne sprawdzenie historii samochodu i uniknięcie kosztownej wpadki.

Import samochodu z USA przez pośrednika ma jeszcze jedną zaletę. Większe firmy zajmujące się sprowadzaniem samochodów ze Stanów mają bardzo często na miejscu swojego przedstawiciela lub pracownika. Dzięki temu, jeżeli wspólnie z firmą wytypujesz interesujący Cię egzemplarz, to osoba znajdująca się w Stanach może zweryfikować jego rzeczywisty stan jeszcze przed sfinalizowaniem przez Ciebie całej transakcji.

Samochody sprowadzane z USA – rejestracja. Czego potrzebujesz?

Jakich formalności należy dopełnić, aby zarejestrować samochody ze Stanów i zalegalizować import aut? USA obciążone są m.in. akcyzą, którą trzeba zapłacić po sprowadzeniu samochodu do kraju. Inne opłaty, które należy uregulować to cło oraz podatek VAT. Czy na tym kończą się koszty związane z rejestracją samochodu z USA w Polsce? Niestety nie. Konieczne też będzie przetłumaczenie dokumentów samochodu przez tłumacza przysięgłego.

To jednak w dalszym ciągu nie wszystkie formalności, które należy wykonać, by zalegalizować import aut. USA ma inne wymagania dotyczące wyposażenia i konstrukcji samochodu. Dlatego przed wykonaniem badania technicznego, niezbędnego do rejestracji, konieczne jest wykonanie pewnych przeróbek w samochodzie. Zmiany dotyczą głównie świateł oraz ich koloru. W niektórych przypadkach konieczna jest też wymiana licznika na taki, który wskazuje prędkość i przebieg w kilometrach, a nie w milach.

samochody-z-usa

Przeczytaj także: Auto z Francji – co sprawdzić i jak je zarejestrować?

Import aut z USA. Kilka słów na koniec

Sprowadzanie samochodów z USA w ostatnich latach niezwykle zyskało na popularności. Do wzrostu jego popularności w znaczący sposób przyczyniły się atrakcyjne koszty zakupu samochodu w porównaniu do rynku europejskiego. Pomimo tego, że niekorzystny kurs dolara sprawił, że proceder ten stracił trochę na popularności, to jednak w dalszym ciągu sporo osób decyduje się na import samochodów z USA. Są to zwykle młode i dobrze wyposażone auta, co sprawia, że są one dla wielu klientów kuszącą alternatywą dla europejskich wersji.

Zobacz także: rejestracja samochodu Gdańskubezpieczenie samochodu od uszkodzenia przez osoby trzecie

Większość osób, która decyduje się na sprowadzenie samochodu ze Stanów, korzysta z usług pośredników. Są to firmy, które znają proces importu od podszewki i dopilnują wszelkich formalności, o których normalnie musiałbyś pamiętać sam. Należy mieć świadomość tego, że po sprowadzeniu samochodu do Polski, konieczne jest wykonanie pewnych przeróbek (np. świateł) oraz uiszczenie stosownych opłat. Tylko wtedy taki samochód będzie mógł być zarejestrowany w naszym kraju.

Ubezpieczenie samochodu online jeszcze nigdy nie było tak szybkie i wygodne! Już dziś odwiedź stronę www.link4.pl i poznaj szczegóły dotyczące oferty ubezpieczeń od LINK4. Oprócz strony internetowej więcej informacji na temat naszych ubezpieczeń znajdziesz również pod numerem telefonu 22 4444444 lub u jednego z agentów ubezpieczeniowych współpracujących z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach oraz wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy