Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Tempomat. Co to jest, jak działa i jakie ma zalety?

Czas czytania: 4 min. 13 sek.

Płynna jazda bez gwałtownego przyspieszania i hamowania jest nie tylko bardziej komfortowa, ale także i oszczędna. Tempomat to funkcjonalność, dzięki której możesz jechać z ustaloną szybkością – bez konieczności przyciskania pedału gazu. Jak to działa?

Spis treści:
1. Co to jest tempomat i jak pomaga on kierowcy?
2. Wyjaśniamy, jak działa tempomat i jakie ma zalety
3. Czy do samochodu można dołożyć tempomat?
4. Tempomat. Kilka słów na koniec

Co to jest tempomat? To urządzenie, które kiedyś kojarzyło się wyłącznie z samochodami z najwyższej półki. Jednak funkcjonalność ta jest na tyle przydatna i lubiana, że obecnie stosuje się ją w autach z różnego przedziału cenowego. Dowiedz się, jak ona działa, jak włączyć tempomat i czy możesz zamontować go w swoim aucie. 

Co to jest tempomat i jak pomaga on kierowcy?

Tempomat to technologia, której celem jest utrzymywanie jednolitej prędkości samochodu podczas jazdy – bez konieczności wciskania i puszczania pedału przyspieszenia. Dzięki temu – bez ingerencji kierowcy – samochód porusza się z tą samą szybkością niezależnie od tego, czy np. jedzie po równej drodze, czy też pokonuje wzniesienia. 

Warto dokładnie przyjrzeć się temu, jak działa tempomat. W końcu to bardzo przydatna funkcja, która sprawdza się podczas długich podróży. Otóż – po włączeniu funkcji tempomatu, samochód utrzymuje ustaloną prędkość. Gdy zjeżdża z góry – automatycznie „hamuje silnikiem”, gdy wjeżdża pod górę – zwiększa obroty.

Wydaje Ci się, że tempomat to rozwiązanie wyłącznie dla samochodów z automatyczną skrzynią biegów? Nic bardziej mylnego. Coraz więcej aut z manualną skrzynią biegów jest wyposażonych w taką funkcję. Coraz większa elastyczność silników i skrzyni biegów sprawia, że po włączeniu tej funkcji możliwa jest płynna jazda z ustaloną prędkością. 

Pamiętaj, że we współczesnych autach wykorzystywane są dwa rodzaje tempomatów: standardowy i aktywny (adaptacyjny). Mechanizm działania tego pierwszego został już wyjaśniony powyżej. A co to jest tempomat aktywny? Otóż taka funkcja dostosowuje prędkość do warunków panujących na drodze. Odnosi się to głównie do utrzymywania odpowiedniego dystansu do samochodu przed Tobą. W ten sposób samochód automatycznie zmniejszy prędkość, jeżeli zauważy, że za szybko zbliżasz się do auta przed Tobą. 

Przeczytaj również: Prędkości na drogach i mandat za przekroczenie prędkości. Co musisz wiedzieć?

tempomat

Wyjaśniamy, jak działa tempomat i jakie ma zalety

Warto mieć świadomość, że współczesne tempomaty działają inaczej niż te montowane w autach jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu. Dawniej był to element mechaniczny – obecnie jest elektroniczny sterownik przepustnicy. Warto bliżej przyjrzeć się, jak działa tempomat

Jak włączyć tempomat? Żeby uruchomić tę funkcję, należy nacisnąć odpowiedni przycisk (lub manetkę), który pozwala na włączenie mechanizmu. Następnie należy ustawić pożądaną prędkość. Można to zrobić poprzez regulację sterownika lub też „zatwierdzenie” już osiągniętej szybkości (czyli po wcześniejszym rozpędzeniu samochodu do określonego poziomu). Jeżeli prędkość nie została przez Ciebie osiągnięta – tempomat przyspieszy auto do pożądanej szybkości. 

Oczywiście, zanim skorzystasz z tej funkcji, dobrze jest wiedzieć nie tylko jak ją włączyć – ale także… jak wyłączyć tempomat. W końcu jazda ze stałą prędkością może uśpić czujność – a co w sytuacji, gdy pojawi się nagła sytuacja wymagająca hamowania? 

Spokojnie – naciśnięcie hamulca automatycznie wyłącza tempomat. To bardzo istotne zabezpieczenie – gdyby nie to, korzystanie z tej funkcji byłoby ryzykowne. Zatem nawet gdy nie wiesz, jak wyłączyć tempomat, jego przypadkowe włączenie nie będzie prowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. W wielu samochodach mechanizm wyłącza się także wtedy, gdy naciśniesz pedał sprzęgła. Często możesz też wyłączyć mechanizm, naciskając ten sam przycisk, który służy do jego włączenia.

Wiele tempomatów ma funkcję powrotu do wcześniej ustawionej prędkości. Czyli np. jeżeli po zahamowaniu zdecydujesz się na ponowne włączenie tej funkcji, auto powróci do szybkości zgodnej z wcześniejszym ustawieniem.

Pamiętaj o tym, że tempomat nie jest ogranicznikiem prędkości. Jeżeli chcesz wyprzedzić lub po prostu zmienić prędkość na wyższą – możesz dodać gazu, a samochód zacznie zwiększać swoją szybkość – tak samo, jak przy wyłączonym tempomacie. Po puszczeniu pedału przyspieszenia, samochód zacznie wytracać szybkość, aż do wcześniej ustawionego pułapu w mechanizmie. 

Tempomat to ogromne udogodnienie dla kierowcy. Warto jednak wiedzieć, że ma on wpływ także na oszczędność paliwa podczas podróżowania. Jazda z jednostajną prędkością pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa nawet o kilka procent. 

tempomat

Czy do samochodu można dołożyć tempomat?

Jak widzisz – tempomat ma sporo zalet. Podczas długiej podróży, taka technologia może sprawić, że jazda jest o wiele bardziej komfortowa. Jeżeli planujesz np. trasę po Europie – taka funkcja może prezentować się jako ogromne udogodnienie.

Jednak co zrobić, jeżeli w Twoim samochodzie brak jest takiej funkcji? W końcu – choć jest ona coraz popularniejsza – to jednak w dalszym ciągu nie jest traktowana jako element wyposażenia standardowego. Czy oznacza to, że musisz zmienić samochód, aby dało się korzystać z tej niezwykle przydatnej funkcji?

Niekoniecznie – jednak wiele zależy od tego, jakiego typu jest Twój samochód. W przypadku aut 20 – 30-letnich jest to oczywiście możliwe, ale koszt wykonania takiej usługi może być ogromny. Dlaczego? Bo potrzebne jest zaopatrzenie się w mocowanie modułu oraz silnik tempomatu – części dość trudno dostępne i wymagające dostosowania do konkretnych wersji silnikowych. Jednak nawet w takiej sytuacji możesz zdecydować się na zakup tempomatu uniwersalnego. Pamiętaj jednak, że choć ich zakup to przeważnie kilkaset złotych, to trzeba do tego doliczyć jeszcze koszty jego montażu w warsztacie. 

Inaczej wygląda ta kwestia w przypadku nowych samochodów, w których funkcja ta jest regulowana elektronicznie. W takiej sytuacji przeważnie wystarczy zmodyfikować oprogramowanie (czyli tak naprawdę włączyć ukryte funkcje). 

Oczywiście nie rozwiązuje to sytuacji – w końcu konieczne trzeba zadbać o to, aby taką funkcję dało się łatwo włączać przez kierowcę. Czyli oznacza to konieczność montażu przycisków lub manetek, a także poprowadzenie odpowiednich przewodów i montaż czujników (wyłączających tempomat po naciśnięciu sprzęgła czy hamulca). 

Pamiętaj jednak, że montażu tempomatu – nawet tego w wersji elektronicznej – lepiej nie przeprowadzać na własną rękę. Dobrze jest zlecić takie zadanie osobie z odpowiednimi kwalifikacjami. W końcu czynność ta wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy i doświadczenia – ale także dostępu do specjalistycznego sprzętu. Nie zapomnij też o tym, że bardzo istotny jest dobór kupowanych elementów do posiadanej jednostki napędowej. 

Zobacz także: Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Sprawdź, co musisz mieć w aucie

tempomat

Tempomat. Kilka słów na koniec

Tempomat to naprawdę przydatna funkcja. Podczas długich tras przyczynia się do bardziej oszczędnej jazdy. Co jednak bardzo istotne – daje też odpocząć nogom kierowcy. Warto pamiętać o tym, że odpowiednie samopoczucie kierowcy ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Nie można też pomijać istotny ubezpieczeń komunikacyjnych w zapewnieniu takiego bezpieczeństwa na drodze. Istotne jest nie tylko OC, ale także ubezpieczenie Autocasco czy pakiet Auto Assistance. W LINK4 możesz liczyć na bogatą ofertę ubezpieczeń. Masz pytania? Skontaktuj się z doradcą.

Wszelkie informacje dotyczące zakresu ubezpieczenia oraz wyłączeń odpowiedzialności dostępne są w OWU na www.link4.pl.

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20