Termin ważności gaśnicy proszkowej – jaki mandat grozi za jego przekroczenie?

Gaśnica to obowiązkowy element wyposażenia każdego samochodu. Niezależnie od tego, czy jeździsz autem osobowym, dostawczym czy ciężarowym, w Twoim pojeździe musi znaleźć się gaśnica proszkowa z odpowiednim terminem ważności. Co grozi za jego przekroczenie?

Wyjaśniamy!

Spis treści:
1. Termin ważności gaśnicy samochodowej – ile wynosi?
2. Data ważności gaśnicy samochodowej a mandaty
3. Termin legalizacji gaśnicy proszkowej – legalizacja
4. Termin gaśnicy proszkowej – krótkie podsumowanie

Każdego roku w Polsce dochodzi do pożarów kilku tysięcy samochodów. Ta tragiczna statystyka wydaje się argumentem przemawiającym za koniecznością posiadania gaśnicy w pojeździe. Jednak obecność gaśnicy w aucie to nie tylko wyraz rozsądku, ale przede wszystkim obowiązek prawny. Polskie przepisy jednoznacznie wskazują, że w każdym samochodzie musi znaleźć się ten element wyposażenia. Za niedopełnienie obowiązku grożą kary pieniężne.

Termin ważności gaśnicy samochodowej – ile wynosi?

Zgodnie z art. 11 pkt. 14 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia gaśnica w samochodzie jest obowiązkowa, a jej brak grozi mandatem nałożonym przez policjanta.* Ponadto podczas obowiązkowego przeglądu auta diagnosta może wydać negatywny wynik badania technicznego, jeśli w samochodzie nie będzie gaśnicy. Zdarzają się też sytuacje, kiedy firma ubezpieczeniowa odmawia wypłaty odszkodowania za spalone auto, jeśli nie było w nim gaśnicy lub była ona przeterminowana.

Gaśnica jest zatem niezbędnym elementem wyposażenia auta. Według przepisów prawa musi ona zawierać minimum 1 kg środka gaśniczego i mieć oznaczenie ABC. Typ ABC oznacza klasy pożarów, które gaśnica jest w stanie zwalczyć. „A” określa ciała stałe pochodzenia organicznego, przy których spalaniu występuje zjawisko żarzenia. Należą do nich np. papier i drewno. „B” to z kolei ciecze płynne oraz stałe, które topnieją na skutek ciepła, takie jak smoła, rozpuszczalniki, topiące się tworzywa sztuczne czy benzyna. „C” to natomiast gazy palne: propan-butan, acetylen i gaz ziemny. 

termin-waznosci-gasnicy-proszkowej

Kierowcy najczęściej wybierają modele proszkowe o wadze 1 lub 2 kg. Im większe urządzenie, tym dłużej działa. Jeśli zatem masz w bagażniku więcej miejsca, skorzystaj z takiego rozwiązania. Czas działania gaśnicy proszkowej 1 kg wynosi około 6 s, co również jest powodem, dla którego warto zdecydować się na większy model. Duża gaśnica zapewni dłuższy czas działania, wynoszący minimum 8 sekund, a także wyższą skuteczność, kiedy większa ilość środka gaśniczego trafi do ognia. Gaśnice proszkowe cieszą się dużą popularnością ze względu na swe właściwości i funkcjonalność. Są one rekomendowane jako modele do auta ze względu na bardzo szeroki zakres tolerancji temperatury.

Zwróć uwagę, że istotne jest nie tylko samo posiadanie tego akcesorium, ale również data ważności gaśnicy samochodowej. Każda gaśnica ma określony okres gwarancji i okres legalizacji. Nie wolno mylić tych dwóch pojęć. Okres gwarancji to czas, w którym producent gwarantuje prawidłowe działanie gaśnicy do auta. Wynosi on 5 lat od daty produkcji. Okres legalizacji to z kolei czas, w którym cała gaśnica i znajdujący się wewnątrz środek gaśniczy są według prawa sprawne i zdolne do używania. Okres ten wynosi 2 lata od daty produkcji. 

Gdzie jest data ważności gaśnicy samochodowej? Zarówno data produkcji, jak i data ważności gaśnicy są wybite na sprzęcie. Zazwyczaj na akcesorium naklejane są też specjalne wlepki z datą ważności oraz informacją o legalizacji. 

Sprawdź również: Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Data ważności gaśnicy samochodowej a mandaty

Brak gaśnicy w samochodzie, a także posiadanie gaśnicy przeterminowanej grozi mandatem. Jeśli policja zatrzyma Cię do kontroli i stwierdzi, że jej nie masz lub termin ważności gaśnicy samochodowej minął, może nałożyć mandat w wysokości do 20 do 500 złotych. 

Należy też jasno powiedzieć, że kodeks drogowy nie nakłada na kierowcę obowiązku posiadania w aucie gaśnicy z aktualną legalizacją. Wymaga jedynie posiadania gaśnicy gotowej do użycia. To oznacza, że policja nie powinna karać kierowcy mandatem w przypadku braku urządzenia zalegalizowanego.

termin-waznosci-gasnicy-proszkowej

Termin legalizacji gaśnicy proszkowej – legalizacja

Kierowcy często pomijają datę legalizacji, skupiając się jedynie na dacie ważności. To duży błąd. To właśnie przegląd wykonany w autoryzowanym serwisie daje pewność, że sprzęt nie zawiedzie, gdy okaże się potrzebny. To ważność legalizacji gwarantuje tak naprawdę sprawność gaśnicy. 

Gaśnica przechowywana w samochodzie musi zostać zalegalizowana w profesjonalnym serwisie. Pierwsza legalizacja ma dwuletni termin ważności. Kolejne przeglądy przedłużają ją jednak o 12 miesięcy. To oznacza, że pierwszy przegląd nowej gaśnicy należy wykonać po dwóch latach od jej daty produkcji, natomiast każdy kolejny w odstępach dwunastomiesięcznych. Koszt legalizacji gaśnicy samochodowej zależy od jej rodzaju i pojemności – ceny zwykle oscylują w granicach kilkunastu złotych. 

Niektórzy kierowcy zamiast corocznej legalizacji decydują się na regularny zakup nowej gaśnicy. Przegląd w serwisie to wydatek rzędu kilkunastu złotych każdego roku, z kolei nowa gaśnica zakupiona w markecie w promocji ma cenę wynoszącą około 20 złotych. Przegląd wydłuża ważność legalizacji o rok, z kolei nowa gaśnica ma już dwuletni okres ważności tego parametru. Teoretycznie zatem systematyczne kupowanie nowej gaśnicy co dwa lata jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Zwróć jednak uwagę, że termin ważności gaśnicy proszkowej w zakresie legalizacji jest liczony od daty produkcji. Warto zatem sprawdzić ważność gaśnicy przed zakupem, żeby nie okazało się, że urządzenie długo zalegało w magazynie i po zakupie konieczne będzie wykonanie przeglądu.

Na forach internetowych można przeczytać o dostępności gaśnic, które mają aż 5-letni termin pierwszej legalizacji. W rzeczywistości nie ma jednak takich gaśnic. Polskie przepisy dotyczące środków gaśniczych nie pozwalają na przedłużenie terminu ważności do tak długiego okresu.

termin-waznosci-gasnicy-proszkowej

Przeczytaj także: Homologacja i legalizacja butli LPG. Najważniejsze informacje

Termin gaśnicy proszkowej – krótkie podsumowanie

W każdym samochodzie jeżdżącym po polskich drogach musi znaleźć się sprawna gaśnica. Termin ważności sprzętu jest bardzo istotny – za gaśnicę z przekroczoną datą ważności grozi mandat w kwocie nawet kilkuset złotych. Posiadanie sprawnej gaśnicy to jednak nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa na drodze. To właśnie dzięki niej i szybkiej reakcji w sytuacji pożaru możesz uratować auto przed spaleniem.

Sprawdź też: ubezpieczenie RenaultOC Nowy Sącz

Poczucie bezpieczeństwa kierowcy i współpasażerów zwiększa też posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia samochodowego. Jeśli chcesz znaleźć tanie OC Kalkulator LINK4 to nieoceniona pomoc. Skorzystaj z niego i poznaj wysokość składki bez wychodzenia z domu. O naszej ofercie możesz porozmawiać bezpośrednio z konsultantem pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

*Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. 2019 poz. 2560)

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy