Ubezpieczenie mieszkania bez posiadania aktu notarialnego – co warto wiedzieć?
Wynajem nieruchomości cieszy się w Polsce dużym powodzeniem i to wbrew pozorom nie tylko wśród młodych osób, które dopiero rozpoczynają dorosłe życie. Czy w takiej sytuacji potrzebny jest akt notarialny nieruchomości, by móc cieszyć się poczuciem bezpieczeństwa porównywalnym z tym dotyczącym właścicieli? Dowiedz się, czy możesz kupić ubezpieczenie mieszkania bez aktu notarialnego.
Rynek nieruchomości na wynajem w Polsce wyniósł w grudniu 2023 roku 22,7 tys. lokali, jak podaje raport opracowany przez serwis Otodom. Choć wynik ten oznacza 5-procentowy spadek względem poprzedniego miesiąca, to jednak w ogólnym ujęciu wciąż prezentuje się imponująco. Warto też wspomnieć o tym, że w grudniu 2023 roku liczba wyszukiwań dotyczących mieszkań na wynajem, które wykonano w wyszukiwarce Otodom, wzrosła o 13% w stosunku do listopada tego samego roku. To oznacza, że popularność tej formy użytkowania mieszkań nie spada, lecz wciąż podlega trendowi rosnącemu.
Nie da się ukryć, że rezygnacja z posiadania własnej nieruchomości na rzecz jej wynajmowania najczęściej jest podyktowana względami finansowymi. Pomimo dostępu do różnych rządowych programów wsparcia, zakup własnego lokum na kredyt hipoteczny wciąż stanowi duże wyzwanie dla wielu osób.
W tym kontekście coraz częściej dochodzą też do głosu trendy społeczne przypływające z zachodniej części Europy. Wynajem sprawdza się w przypadku osób, które planują zmiany miejsc zamieszkania i nie chcą czuć się przywiązani do jednego miejsca.
Niezależnie od tego, z jakiego powodu decydujesz się na wynajem, warto rozważyć zakup ubezpieczenia mieszkania.
Czy akt notarialny nieruchomości jest niezbędny do tego, by kupić ubezpieczenie? Czym jest akt notarialny.? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z tym, czy można kupić ubezpieczenie mieszkania bez aktu notarialnego, znajdziesz poniżej. Sprawdź.
Ubezpieczenie mieszkania bez aktu notarialnego – jako najemca. Czy to w ogóle możliwe?
Mierząc się z myślą o zakupie ubezpieczenia mieszkania jako najemca, możesz spotkać się z pewnymi wątpliwościami. Duża część z nich koncentruje się wokół tego, czy będzie Ci potrzebny akt notarialny mieszkania, który potwierdza jego własność. Zanim przejdziemy do tego tematu, warto zastanowić się nad tym, czym jest akt notarialny.
Pod tym pojęciem kryje się dokument sporządzony przez notariusza, który jest pisemnym potwierdzeniem wykonania pewnej czynności prawnej, np. zawarcia umowy kupna-sprzedaży mieszkania albo dokonania aktu darowizny, w której skład wchodzi nieruchomość. Do takich czynności może również zostać zaliczona zawarcie umowy najmu okazjonalnego.
We wszystkich tych przypadkach efektem jest sporządzenie wiążącego prawnie dokumentu, który został poświadczony przez osobę zaufania publicznego dysponującą odpowiednimi do tego uprawnieniami – czyli właśnie przez notariusza lub asesora notarialnego. Forma tego dokumentu zakłada konieczność uwzględnienia wymagań prawnych zawartych w Ustawie z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie. Zgodnie z art. 92 struktura tego dokumentu musi zatem obejmować m.in.:
- dokładną datę sporządzenia aktu,
- miejsce sporządzenia aktu,
- imię i nazwisko notariusza, jak również adres siedziby jego kancelarii,
- szczegółowe dane osobowe osób, które uczestniczą w tworzeniu aktu,
- informacje o przedmiocie aktu notarialnego, w tym o danych samej nieruchomości, która stanowi przedmiot umowy,
- stwierdzenie, że akt został odczytany, przyjęty i podpisany,
- informacja o istotnych faktach i okolicznościach, które zaszły podczas spisywania aktu,
- podpisy wszystkich stron umowy,
- podpis notariusza.
Mając taki akt notarialny na mieszkanie, możesz bez problemu ubezpieczyć nieruchomość użytkowaną na podstawie umowy najmu.
Pojęciem przesądzającym o możliwości lub niemożności zawarcia umowy ubezpieczenia jest posiadanie tytułu prawnego do władania daną nieruchomością. Można wyróżnić następujące tytuły prawne:
- prawo własności,
- prawo użytkowania wieczystego,
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
- spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu,
- najem,
- dzierżawa,
- użyczenie,
- dożywocie,
- służebność mieszkalna.
W LINK4 nie napotkasz problemów z zawarciem umowy ubezpieczenia, na rzecz innej osoby, o ile tylko dysponujesz tytułem prawnym do niego. Musisz jedynie pamiętać o tym, że na mocy takiej umowy Ty stajesz się ubezpieczającym i masz obowiązek opłacenia składki. Właściciel mieszkania jest natomiast ubezpieczonym, którego dotyczą zapisy znajdujące się w umowie ubezpieczenia.
Co możesz zyskać, kupując ubezpieczenie mieszkania?
Użytkowanie czyjegoś mieszkania zawsze wiąże się z pewną dozą niepewności i stresu. Naprawa ewentualnych szkód, do których doszło z Twojej winy albo na skutek zdarzeń losowych, może wiązać się z pewnymi wydatkami, a z pewnością zależy Ci na ich ograniczeniu.
Co prawda nie jesteś w stanie zabezpieczyć się przed powstaniem niektórych szkód, jednak możesz zapewnić sobie ochronę przed ich finansowymi skutkami. Np. ubezpieczenie OC w życiu prywatnym może być nieocenioną pomocą chociażby wtedy, gdy przez przypadek zalejesz sąsiada z mieszkania niżej. Natomiast ubezpieczenie od pożaru i innych zdarzeń losowych lub od kradzieży z włamaniem, przyda się wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia lub utraty Twoich prywatnych rzeczy, np. na skutek kradzieży z włamaniem.
Ochrona przed finansowymi stratami idzie w parze z komfortem psychicznym, jaki wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa podczas posiadania ubezpieczenia. To, na jakie ubezpieczenie się zdecydujesz, zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Dla osoby wynajmującej mieszkanie dobrym wyborem okaże się m.in. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które zapewnia ochronę przed finansowymi roszczeniami osób trzecich, które doznały szkody osobowej lub rzeczowej na skutek Twojego działania. Mieszkając w wynajmowanym mieszkaniu, warto zabezpieczyć się na wypadek sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia mienia właściciela – np. uszkodzenia znajdujących się na wyposażeniu sprzętów wyłącznie z Twojej winy.
Na uwagę w ofercie LINK4 zasługuje także ubezpieczenie mienia od pożaru i innych zdarzeń losowych, które zapewni odszkodowanie, jeśli szkody powstaną na skutek jednego ze zdarzeń wymienionych w umowie. Pamiętaj, że nie tylko Ty możesz ubezpieczyć mieszkanie, które aktualnie użytkujesz na mocy umowy najmu. Ubezpieczenie może też kupić właściciel. Co ważne, zarówno najemca, jak i właściciel mogą wybrać takie same lub różne produkty – po to, aby zapewnić poczucie bezpieczeństwa przede wszystkim sobie.
Ubezpieczenie mieszkania w LINK4 – jak zgłosić szkodę?
Na wstępie należy pamiętać o obowiązku użycia dostępnych Ci środków w celu zmniejszenia szkody oraz niedopuszczenia do jej zwiększenia.
Powstałą szkodę należy zgłosić najszybciej jak to możliwe, jednak nie później niż 7 dni od jej zauważenia.
Jeśli szkoda wynika ze zdarzenia wymagającego wezwanie na miejsce odpowiednich służb, masz obowiązek tego dopilnować. Dotyczy to m.in. kradzieży z włamaniem i innych przestępstw, w przypadku których konieczne jest zawiadomienie policji i uzyskanie notatki o przyjęciu zgłoszenia. Analogicznie, w przypadku szkód wymagających zaangażowania straży pożarnej, również masz obowiązek ją wezwać.
Proces likwidacji szkody z ubezpieczenia mieszkania będzie wymagać przedstawienia pewnych dokumentów. Ich dokładną listę poznasz w momencie zgłoszenia jej LINK4. Wtedy też dowiesz się, ile czasu masz na skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów i dostarczenie ich. Niekiedy konieczne będzie również przeprowadzenie oględzin na miejscu zdarzenia.
Jak długo może trwać proces likwidacji szkody? O ile nie zajdą żadne szczególne okoliczności, wszystko powinno trwać do 30 dni, łącznie z wypłatą należnego odszkodowania. Może jednak zdarzyć się tak, że analiza zdarzenia będzie wymagała więcej czasu, aby ustalić wszystkie istotne kwestie z należytą starannością. Wtedy odszkodowanie (lub jego sporną część) dostaniesz do 14 dni od momentu, w którym uda się ustalić okoliczności zdarzenia.
Zostaw numer — oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Podsumowanie
Z powyższym rozważań da się wysnuć główny wniosek: możesz kupić ubezpieczenia mieszkania bez aktu notarialnego potwierdzającego jego własność. Faktem przesądzającym o możliwości wykupienia takiej ochrony, jest tytuł prawny do nieruchomości, a tym może być nawet najem – potwierdzony w formie umowy zwykłej lub notarialnie w ramach najmu okazjonalnego.
Jedno mieszkanie może zostać ubezpieczone zarówno przez najemcę, jak i przez wynajmującego. Pamiętaj, że umowa właściciela mieszkania może nie obejmować ruchomego mienia, które należy do najemcy. Tylko posiadanie własnego ubezpieczenia zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa w odniesieniu do Twoich prywatnych rzeczy.
W LINK4 możesz kupić ubezpieczenie mieszkania bez aktu notarialnego w taki sposób, jaki jest dla Ciebie najwygodniejszy. Jedną z dostępnych opcji zapewnia kalkulator online, w którym obliczysz wysokość składki. Możesz kupić wybrane ubezpieczenie przez Internet.
Jeśli zależy Ci na rozmowie z doradcą, możesz zadzwonić pod numer 22 444 44 79. Istnieje również możliwość spotkania się z agentem ubezpieczeniowym współpracującym z LINK4, który działa w Twojej okolicy.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Sprawdź też: Ubezpieczenie domu mieszkania Bielsko Biała, Ubezpieczenie domu mieszkania Gorzów Wielkopolski
FAQ – często zadawane pytania
Czy można ubezpieczyć mieszkanie wynajmowane od właściciela?
Tak. Do zakupu ubezpieczenia nie jest Ci potrzebny akt notarialny na mieszkanie, który potwierdza jego własność. Umowa najmu (zwykła lub umowa najmu okazjonalnego) to wystarczający dokument w takiej sytuacji. Na podobnej zasadzie możesz ubezpieczyć mieszkanie, z którego korzystasz na mocy dzierżawy, użytkowania wieczystego, użyczenia, dożywocia lub służebności mieszkalnej.
Jakie ryzyka i szkody są zazwyczaj pokrywane przez takie ubezpieczenie?
Mieszkanie wynajmowane może zostać ubezpieczone w takim samym zakresie jak to, które ubezpiecza sam właściciel. Co ważne, jedno mieszkanie może być ubezpieczone przez właściciela i najemcę w tym samym lub innym zakresie. Jeśli wybierzesz OC w życiu prywatnym, ochrona obejmie wszelkie szkody spowodowane przez Ciebie. Natomiast, żeby zabezpieczyć się na wypadek wszelkich nieprzewidzianych zdarzeń, możesz wybrać ubezpieczenie mienia od Pożaru i innych zdarzeń losowych. Wszystkie zdarzenia objęte ochroną w ramach tego ubezpieczenia, w tym uderzenie pioruna i zalanie przez osoby trzecie, znajdziesz w OWU. Możesz też zdecydować się na ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka, które pozwala uzyskać odszkodowanie w przypadku wystąpienia wszystkich zdarzeń poza tymi, które wskazano w wyłączeniach.
Czy istnieją ograniczenia lub wyjątki w ubezpieczeniu mieszkania bez aktu notarialnego?
Nie. Trzeba tylko pamiętać o tym, że właściciel mieszkania musi być świadomy tego, że ubezpieczasz jego własność, i otrzymać od Ciebie OWU. W tym przypadku ubezpieczającym jest najemca, a ubezpieczonym właściciel mieszkania. Mowa wtedy tzw. o zawarciu umowy na rzecz innej osoby. Nie jest konieczne przy tym okazanie aktu notarialnego mieszkania.
Jakie dane są potrzebne do zawarcia umowy ubezpieczenia mieszkania?
Należą do nich Twoje dane osobowe oraz dane mienia, które ubezpieczasz. Pamiętaj, że podane informacje mogą zostać sprawdzone przez LINK4, np. poprzez zażądanie odpowiednich dokumentów. W przypadku najmu może to być np. umowa najmu, która potwierdza, że dysponujesz tytułem prawnym do lokalu, który nie jest Twoją własnością.
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20