Utylizacja oleju silnikowego – gdzie i ile kosztuje

Utylizacja oleju silnikowego to poważny problem wielu właścicieli pojazdów mechanicznych, którzy samodzielnie chcą dokonywać napraw i podstawowych prac serwisowych. Jaka jest cena za usługi typu utylizacja oleju silnikowego?

Koszt nie powinien być przerażający. Uzależniony jest on jednak od wielu czynników, o których więcej opowiemy w poniższym materiale. 

Spis treści:
1. Utylizacja oleju silnikowego – dlaczego jest tak ważna?
2. Gdzie utylizować olej silnikowy?
3. Koszt utylizacji oleju silnikowego
4. Teraz już wiesz, co zrobić ze zużytym olejem silnikowym!

 

Olej silnikowy przepracowany (w wolnym tłumaczeniu zużyty) może być problematyczny dla firm lub osób prywatnych, dokonujących wymiany płynów w pojazdach i konstrukcjach mechanicznych samodzielnie. Zaliczany jest on do grupy odpadów niebezpiecznych, których utylizacja jest stosunkowo trudna w realizacji. Prowadząc przedsiębiorstwo produkcyjne, warsztat mechaniczny, stacje kontroli pojazdów lub innego rodzaju działalność, w której gromadzony jest przepracowany olej silnikowy, należy zainteresować się tym, na czym polega utylizacja oleju silnikowego i ile ona kosztuje. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przygotowaliśmy w dalszej części tekstu. Zapraszamy do lektury. 

Utylizacja oleju silnikowego – dlaczego jest tak ważna? 

Zgodnie z obowiązującym prawem, przepracowany (zużyty) olej silnikowy nie może być traktowany jako standardowy odpad. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nie można go po prostu spuścić w ubikacji lub zlać do butelki i wyrzucić do śmieci wraz z pozostałymi resztkami z gospodarstwa domowego. Osoby, które będą próbować w ten sposób pozbyć się wyeksploatowanego oleju silnikowego, narażają się na bardzo duże problemy prawne – które dodatkowo mogą okazać się kosztowne. Jak zatem powinna wyglądać utylizacja oleju silnikowego, koszt takiej czynności i gdzie udać się ze swoim olejem?

utylizacja-oleju-silnikowego

Przepisy prawne nie udzielają konkretnej odpowiedzi na te pytania. Olej przepracowany musi być odpowiednio zabezpieczony na czas przechowywania, by nie był on w stanie przedostać się do gleby lub wody – przyczyniając się w ten sposób do ich skażenia. Oznacza to, że firma lub warsztat powinny posiadać wydzielone pomieszczenie, lub miejsce do magazynowania oleju (w beczkach). Następnie należy przetransportować go (również w formie zabezpieczonej) do miejsca utylizacji – np. do wyspecjalizowanej jednostki.

Dlaczego postępowanie z odpadami olejowymi zgodnie z prawem jest tak istotne? Nie jest to wynik przemyślanych utrudnień dla przedsiębiorców lub sposób na uzyskanie dodatkowego dochodu z tytułu podatków itp. Oleje silnikowe są substancjami o wysokiej szkodliwości dla środowiska (szczególnie gdy zostały one wyeksploatowane). Posiadają one w składzie toksyczne substancje, doprowadzające do skażenia otoczenia (również długofalowo). 

Podczas pracy silnika dochodzi do wielu reakcji chemicznych w oleju. Są one powodem dużych zmian – tj. piroliza węglowodorów. Oznacza to powstawanie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych o silnie rakotwórczym działaniu. Lepiej więc wiedzieć, gdzie utylizować olej silnikowy w sposób zgodny z prawem.

Przeczytaj również: Wymiana oleju w samochodzie – kiedy należy to robić?

Jak przygotować pomieszczenie do przechowywania oleju?

Po pierwsze i najważniejsze – olej musi być składowany w atestowanych i bezpiecznych pojemnikach, które nie będą wchodzić z nim w reakcję chemiczną. Po drugie – posadzka w danym miejscu lub pomieszczeniu musi być nieprzemakalna. Oznacza to, że powinna być ona wyłożona m.in. wzmocnionymi płytkami (odpornymi na uszkodzenia mechaniczne i pęknięcia). Same pojemniki (tj. beczki) trzeba otoczyć również workami absorpcyjnymi. Wypełnione są one specjalnym granulatem, który chłonie płyny i olej w razie wycieku. Pomieszczenie musi być też wentylowane i zabezpieczone przed dostępem osób trzecich, nieuprawnionych do przebywania w nim. 

utylizacja-oleju-silnikowego

Biorąc pod uwagę, że każda firma przemysłowo-produkcyjna lub warsztaty mechaniczne muszą posiadać takie zabezpieczenia, koszt utylizacji oleju silnikowego w wysokości kilkudziesięciu złotych nie powinien być zaskakujący. Przygotowanie i utrzymanie takiej powierzchni również jest kosztowne.

Ile kosztuje utylizacja oleju silnikowego i gdzie należy się udać w celu realizacji takiej usługi? Odpowiedzi znajdziesz w poniższych akapitach. Skorzystaj z wiedzy ekspertów LINK4 i w razie potrzeby reaguj natychmiast. 

Gdzie utylizować olej silnikowy? 

Stacje benzynowe i warsztaty samochodowe są zobowiązane do tego, by przyjmować zużyty olej silnikowy od klientów – w teorii. Z praktycznego punktu widzenia nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. 

Mogą się zdarzyć przypadki, że zarówno stacje benzynowe, jak i warsztaty samochodowe odmówią przyjęcia przepracowanego oleju silnikowego – tłumacząc to w wielu przypadkach tym, że posiadają już pełny magazyn. Konsument z kolei nie ma możliwości zweryfikować, czy jest to deklaracja zgodna z prawdą. Pomieszczenia do przechowywania zużytego oleju silnikowego nie są dostępne dla osób nieupoważnionych, które nie należą do zespołu danego przedsiębiorstwa. 

Więc gdzie utylizować olej silnikowy? W pierwszej kolejności skontaktuj się z okolicznymi warsztatami i zapytaj, ile kosztuje utylizacja oleju silnikowego. Każdy serwis świadczy usługi wymiany oleju, dlatego muszą oni posiadać odpowiednie miejsce do jego składowania. Drugą możliwością jest natomiast lokalny PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w najbliższej okolicy. Skoro wiesz już, gdzie utylizować olej silnikowy, zrób to zgodnie z przyjętymi standardami. 

utylizacja-oleju-silnikowego

Koszt utylizacji oleju silnikowego 

Warto zainteresować się tym, ile kosztuje utylizacja oleju silnikowego. Cena uzależniona jest od wielu czynników. Należy do nich m.in.:

  • lokalizacja warsztatu lub serwisu (ceny w większych miastach są zazwyczaj większe);

  • ilości zużytego oleju; 

  • renoma warsztatu lub serwisu (im popularniejszy warsztat, tym większe prawdopodobieństwa, że usługa będzie droższa).

Koszt utylizacji oleju silnikowego nie musi być jednak wysoki. Jeśli chcesz skorzystać z takiej opcji, bez wymiany oleju silnikowego na nowy, wartość usługi nie przekracza kilkudziesięciu złotych – nawet a najlepszych miejscowościach w Polsce. 

Wiesz już też, ile może kosztować utylizacja oleju silnikowego. Cena samodzielnej usługi nie jest wysoka, lecz warto zastanowić się nad tym, czy warto samodzielnie dokonywać wymiany oleju – zwłaszcza gdy może być ona wliczona w koszt realizacji tej czynności przez mechaników. 

Sprawdź także: Płukanie silnika. Kiedy i jak powinno się to robić?

Teraz już wiesz, co zrobić ze zużytym olejem silnikowym! 

Jak widać, utylizacja oleju silnikowego może wydawać się problematyczna, lecz rozwiązanie problemu jest proste. Kara za nieodpowiednią utylizację oleju wynosi natomiast nawet 1500 zł, a w przypadku podejrzeń o regularne dopuszczanie się niewłaściwych praktyk, sprawą może zająć się sąd. Nie warto więc ryzykować – zwłaszcza że wystarczy skontaktować się z okolicznymi warsztatami mechanicznymi lub Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów w konkretnej okolicy.

Mamy nadzieję, że wiesz już wszystko na temat tego, czym jest utylizacja oleju silnikowego. Koszt samej usługi również nie powinien być już dla Ciebie przerażający. Warto więc poznać szczegóły zabezpieczenia swojego pojazdu na wypadek zdarzenia drogowego lub awarii – np. za sprawą inwestycji w polisę ubezpieczeniową OC i AC. Szczegółowe informacje na temat dostępnych pakietów znajdziesz na naszej stronie internetowej LINK4. 

Sprawdź również, przed czym i kiedy chroni Cię polisa AC. Kalkulator dostępny na stronie LINK4 pomoże Ci natomiast w zaledwie kilka chwil wycenić jej wartość. Wystarczy podać informacje na temat właściciela pojazdu i samego auta. Przekonaj się o tym, jakie to proste. Możesz też skontaktować się z zespołem naszych specjalistów pod numerem telefonu (22) 444 44 44 lub udać się do Agenta współpracującego z LINK4.

 

Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy