Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Wygłuszanie samochodu − co daje i czy warto je zrobić? Podpowiadamy!

Czas czytania: 3 min. 52 sek.

Wygłuszenie auta to popularny wśród kierowców zabieg, który ma realny wpływ na komfort jazdy. Podróżowanie w hałasie może dezorientować kierowcę i przyspieszyć jego zmęczenie. Czy warto zatem stosować wygłuszanie auta i czy będzie mieć to wpływ na ubezpieczenie? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części tekstu! 

Spis treści:
1. Wygłuszanie samochodu – na czym polega i jakie są jego zalety?
2. Ile kosztuje wygłuszanie samochodu i gdzie je wykonać?
3. Czy można samodzielnie wyciszyć auto?
4. Wygłuszenie auta – TO koniecznie musisz wiedzieć!
5. Wygłuszanie auta. Kilka słów na koniec

Kierowcy często decydują się na drobne modyfikacje, które wpływają na wygląd czy jakość użytkowania ich pojazdów – jednym z nich jest redukcja hałasów. Zastanawiasz się, czym jest wygłuszanie samochodu, jak przebiega oraz jakie są jego zalety? A może sam rozważasz taką zmianę w swoim pojeździe? Jeśli masz wątpliwości, podpowiemy Ci, jak wyciszyć samochód, a także zwrócimy uwagę na oferty cenowe i miejsca, w których realizacja wyciszenia jest możliwa.

Wygłuszanie samochodu – na czym polega i jakie są jego zalety? 

Od niedawna producenci w branży motoryzacyjnej przykładają coraz większą uwagę do wyciszeń kabiny. Jeszcze kilkanaście lat temu stosowano jedynie podstawowe metody, by ograniczyć dźwięk pracy silnika lub hałasy dochodzące z zewnątrz (np. frustrujący szum opon). Jeśli więc dysponujesz takim modelem auta, dokonałeś modyfikacji podnoszących poziom generowanych decybeli lub obecny system okazuje się niewystarczający, zastosowanie dodatkowych wyciszeń może być konieczne

Wygłuszanie auta to głównie montaż dodatkowych lub grubszych mat, odpowiedzialnych za wchłanianie dźwięków i uszczelnianie elementów przepuszczających hałas do kabiny pojazdu. Przydatne może okazać się również wypełnienie pustych przestrzeni. 

Najistotniejszy atut wygłoszenia auta to poprawa samopoczucia kierowcy i pasażerów. Monotonny dźwięk pracy silnika, wiatru i opon potrafi być niezwykle męczący – zwłaszcza przy odległych trasach, których pokonanie będzie wymagać od Ciebie skupienia przez 4-5 godzin. Zaletą jest również poprawa bezpieczeństwa, ponieważ jeśli jazda będzie dla Ciebie mniej męcząca, a hałas przestanie Cię rozpraszać, skupisz się na tym, co dzieje się na trasie. Dzięki temu o wiele szybciej dostrzeżesz potencjalne zagrożenia i zareagujesz we właściwy sposób. 

Zobacz także: Ciche auto. Jakie modele nie hałasują? TOP 5 propozycji

wygluszanie-samochodu

Ile kosztuje wygłuszanie samochodu i gdzie je wykonać? 

Koszt realizacji wyciszenia kabiny auta uzależniony jest od wielu istotnych czynników. Do najważniejszych aspektów, które mają realny wpływ na cenę usługi, zaliczamy m.in.:

 • rodzaj auta (nowsze modele są zazwyczaj bardziej złożone i niedostępne);

 • wielkość pojazdu (im większy samochód, tym więcej materiałów jest potrzebnych);

 • klasa samochodu (przy prestiżowych markach z sektora premium należy spodziewać się wyższych cen usług);

 • poziom wygłuszenia; 

 • renoma warsztatu;

 • lokalizacja warsztatu (w większych miastach ceny usług mogą być wyższe, od realizacji tego samego zakresu wygłuszenia w mniejszych miejscowościach).

Ile zatem kosztuje wygłuszenie samochodu? Cena uzależniona jest od wyżej wymienionych czynników. Nie da się jednoznacznie określić przedziału, gdyż nie ma on górnej ani dolnej granicy. Warto jednak zauważyć, że koszt zaczyna się od kilkuset złotych, lecz rezultaty takiej operacji raczej nie będą satysfakcjonujące. Lepiej więc poświęcić nieco więcej środków, by mieć pewność, że specjaliści wykorzystali wysokogatunkowe materiały i przeprowadzili wyciszenie ze starannością i dbałością o szczegóły. 

wygluszanie-samochodu

Czy można samodzielnie wyciszyć auto?

Szukasz nowych wyzwań lub wolisz zainwestować w wyższej klasy maty wygłuszające i potrzebujesz oszczędności? Warto zastanowić się nad samodzielną realizacją wyciszenia auta. Jest to stosunkowo proste zadanie, lecz musisz pamiętać o kilku istotnych zasadach

Po pierwsze, zainwestuj w sprawdzone i dedykowane elementy wyposażenia (np. mata do wygłuszenia samochodu i odpowiednie preparaty). Po drugie, zapoznaj się z poradnikami, które podpowiedzą ci, jak postępować przy demontażu elementów wyposażenia (np. tapicerki, boków drzwi lub starych wygłuszeń z maski). Po trzecie, zadbaj o precyzję

Zastanawiasz się nad tym, czym wygłuszyć samochód? Na liście zakupów powinny się znaleźć:

 • maty butylowe o grubości min. 2,5 mm, 

 • pianka kauczukowa o grubości min. 6 mm,

 • trudnopalna pianka poliuretanowa o grubości min. 15 mm,

 • niewielki wałek,

 • plastikowe ściągacze do spinek i elementów tapicerki,

 • komplet zapasowych spinek montażowych,

 • benzyna ekstrakcyjna,

 • ostry nożyk.

Wygłuszenie auta – TO koniecznie musisz wiedzieć!  

Profesjonalne wygłuszanie samochodu pozwala obniżyć poziom hałasu o ok. 3-4 dB. Niektóre firmy reklamują swoje usługi, obiecując zastosowanie materiałów i technik, które umożliwią zejście aż o 10 dB. Pamiętaj jednak, że auta z serii premium w rocznikach ok. 2014-2016 generują zaledwie 63-65 dB. Zejście do 60 dB jest w stanie zatem ograniczyć dochodzący hałas o połowę! Dla porównania: szept to ok. 30-45 dB, a 60-70 dB wytwarzane jest podczas pracy biurowej. Pamiętaj, że pełna izolacja dźwięków pochodzących z zewnątrz jest niemożliwa i byłaby niebezpieczna

A czy wygłuszenie samochodu jest w pełni legalne i czy tego rodzaju modyfikację możesz zrobić zgodnie z prawem? Nie ma obecnie żadnych przeciwwskazań do montażu wyciszeń. Wygłuszenie auta (poza pewnymi wyjątkami) nie stanowi zagrożenia i nie łamie obecnych przepisów drogowych, pamiętaj jednak, że niektóre odgłosy z zewnątrz warto zauważyć odpowiednio wcześniej, jak np. dźwięk syren.

Wyciszenie nie ma także żadnego wpływu na wysokość polisy ubezpieczeniowej. Wygłuszanie auta nie powoduje zagrożenia, jak np. przyciemnienie lamp, które może spowodować gorszą widoczność światła stopu i wyklucza posiadanie homologacji. Nie musisz zatem obawiać się, że wygłuszanie samochodu spowoduje zagrożenie na drodze. Zachowaj jednak zdrowy umiar w swoich planach i projektach. 

Przeczytaj również: 5 sposobów na poprawę brzmienia zestawu audio w samochodzie

wygluszanie-samochodu

Wygłuszanie auta. Kilka słów na koniec

Jak widać, wygłuszenie auta to rozwiązanie, które pozwoli Ci zadbać o komfort podróży. Nie jest to skomplikowane i drogie zadanie, więc w razie ewentualnych modyfikacji i remontów warto zainteresować się tematem montażu dodatkowych lub grubszych mat wyciszających – np. kabiny silnika i drzwi. Mimo wszystko pozostaw pewien zakres docieralności dźwięków do kabiny kierowcy, by słyszeć sygnały dźwiękowe, np. jednostek ratunkowych. Taka zmiana nie powinna mieć wpływu na wartość ubezpieczenia lub wypłacalność odszkodowania. 

Skąd więc uzyskać najlepsze ubezpieczenie? Idealnym rozwiązaniem jest LINK4. Mamy bogatą ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych m.in. ubezpieczenie Assistance, NNW, od zagubienia kluczyków czy smart casco. Nasze pakiety możesz dowolnie personalizować, aby otrzymać polisę komunikacyjną zgodną z Twoimi oczekiwaniami. Sprawdź nasze propozycje i zobacz, jak czytelne i jasne są warunki  współpracy, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. Zadbaj nie tylko o swój pojazd, ale także o siebie, aby każda podróż przebiegła w komfortowych warunkach, a w razie awarii czy kolizji otrzymać niezbędne wsparcie.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych produktów sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl  

 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21