Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Wymiana gałki zmiany biegów. Jak to zrobić? Wyjaśniamy!

Czas czytania: 4 min. 22 sek.

Gałka biegów to element, który ma spory wpływ na wygląd wnętrza auta, ale także na wrażenia z jazdy. Czasem jego odświeżenie może mieć duże znaczenie dla komfortu podróżowania. Zobacz, jak przebiega wymiana gałki zmiany biegów.

Spis treści:
1. Wymiana gałki zmiany biegów. Kiedy warto to zrobić?
2. Gałka zmiany biegów – wymiana to dobra okazja do modyfikacji
3. Jak wymienić gałkę zmiany biegów? Instrukcja krok po kroku
4. Wymiana gałki biegów. Kilka słów na koniec

Gałka zmiany biegów jest bardzo istotnym elementem, w końcu stale zmieniasz przełożenia podczas jazdy. Oczywiście element ten ulega zużyciu przez stały kontakt z dłonią, w związku z tym czasem może pojawić się konieczność jego wymiany. Czasem wymiana gałki jest też sposobem na zmodyfikowanie wyglądu wnętrza auta. Niezależnie od tego, co Tobą kieruje – czynność tę trzeba wykonać tak, aby gałka była wygodna i bezpieczna. Jak wymienić drążek zmiany biegów? Czytaj dalej, aby się przekonać.

Wymiana gałki zmiany biegów. Kiedy warto to zrobić?

W samochodzie z manualną skrzynią biegów gałka zmiany biegów jest – obok kierownicy – jednym z najczęściej dotykanych elementów. Oczywiście ma to wpływ na jej zużycie. W końcu częste trzymanie gałki w dłoniach może prowadzić do pojawienia się przetarć. Jest to szczególnie widoczne, jeżeli masz obrączkę lub pierścionek na palcu – taki element może jeszcze bardziej przyspieszyć eksploatację gałki. Nie bez znaczenia są także stosowane przez kierowcę kremy czy nawet środki do dezynfekcji rąk.

Jednak wymiana gałki zmiany biegów ma sens nie tylko wtedy, gdy poprzedni element ulegnie zużyciu. Dobrze jest wiedzieć o tym, że dobra gałka może pomóc także przy… sprzedaży samochodu. Tak – bardzo wielu kupców jest zdania, że stan kierownicy, jak i gałki zmiany biegów, dużo mówi o faktycznym poziomie eksploatacji samochodu. Jeżeli Twoja gałka jest np. porysowana lub odbarwiona, to jej wymiana może zapewnić lepsze pierwsze wrażenie z perspektywy kupca. 

Gałka zmiany biegów to element, który ma znaczący wpływ na wygląd wnętrza samochodu. Podobnie jak inne elementy wykończeniowe – takie jak deska rozdzielcza, tapicerka czy wykończenia drzwi. Jednak w odróżnieniu od innych elementów – wymiana gałki biegów jest tak naprawdę bardzo prosta i stosunkowo niedroga. Bez problemu można sobie z nią poradzić samodzielnie, bez konieczności udawania się do mechanika, car-detailera czy innego specjalisty.

Zobacz także: Wymiana oleju w skrzyni biegów – jak to zrobić i czy jest to niezbędne?

wymiana-galki-zmiany-biegow

Gałka zmiany biegów – wymiana to dobra okazja do modyfikacji

Mimo tego, że wymiana gałki jest tak prosta, daje ona naprawdę duży efekt. Decydując się na gałkę o sportowym kształcie i wykończeniu, możesz np. podrasować wnętrze nadając mu bardziej dynamicznego charakteru. Oferta tego typu produktów jest też bogata w różnego rodzaju mniej lub bardziej oryginalne kształty – od czaszek, poprzez kule bilardowe aż po rękojeści miecza itd.

Zatem – jeżeli chcesz coś zmienić w swoim samochodzie, spersonalizować go czy po prostu odświeżyć wygląd wnętrza – wymiana gałki biegów jest naprawdę dobrym pomysłem. Pamiętaj jednak, że taka modyfikacja wpłynie nie tylko na wygląd, ale także na wrażenia z jazdy. Jeżeli zdecydujesz się np. na cięższą gałkę – to przy krótkim skoku, zmiana przełożeń będzie o wiele łatwiejsza niż dotychczas. 

Zwróć także uwagę na to, że kształt gałki może mieć ogromny wpływ na wygodę podczas jazdy. Wiele zależy od Twojej pozycji za kierownicą, ale także od indywidualnych preferencji. W końcu gałka zmiany biegów może mieć kształt kuli – ale także np. pionowego walca. W zależności od jej kształtu, położenie Twojej ręki będzie przecież zupełnie inne.

Jak wymienić drążek zmiany biegów, pamiętając o bezpieczeństwie? Oczywiście miej na uwadze, że modyfikacje powinny mieć swoje granice. Gałka powinna być bezpieczna i wygodna. Dobrze, aby miała ona także informację o „ścieżce” poruszania się lewarka podczas zmiany biegów – będzie to bardzo istotne np. dla innych osób korzystających z samochodu

wymiana-galki-zmiany-biegow

Jak wymienić gałkę zmiany biegów? Instrukcja krok po kroku

Wymiana gałki zmiany biegów przebiega inaczej w zależności od rodzaju zakupionego elementu. Jeżeli produkt jest przeznaczony do Twojego modelu auta, jego wymiana jest zdecydowanie ułatwiona. Gorzej, jeżeli zdecydujesz się na gałkę uniwersalną – w takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie adapterów umożliwiających montaż w Twoim pojeździe.

Zatem: jak wymienić gałkę zmiany biegów? Pierwszym krokiem podczas wymiany gałki biegów jest oczywiście demontaż starej. W jaki sposób to zrobić? Najczęściej gałki są nakręcane na lewarek – wówczas do demontażu wystarczy ją... odkręcić. W tym celu po prostu przekręć ten element w ruchu przeciwnym do wskazówek zegara. W niektórych samochodach może być konieczne użycie śrubokrętu lub tępego narzędzia do podważenia gałki. 

Uwaga! Jeżeli na gwincie lewarka znajduje się sprężyna, pamiętaj o tym, aby jej nie demontować. Jest ona zabezpieczeniem przed przypadkowym wrzuceniem biegu wstecznego. Jeżeli jej nie ma – nie martw się. W takiej sytuacji blokada w Twoim samochodzie działa inaczej (np. poprzez dociśnięcie lewarka przed wybraniem biegu wstecznego).

Po zdemontowaniu gałki możesz przejść do punktu drugiego – czyli montażu gałki. Najczęściej wystarczy ja po prostu nakręcić na gwint. Jeżeli korzystasz z gałki uniwersalnej – zanim nakręcisz ją na lewarek, pamiętaj o dokręceniu adaptera. Gałka musi „dobrze trzymać się” lewarka, dlatego upewnij się, że została prawidłowo wkręcona. Dobrze o to zadbać w tym momencie – w końcu nie może ona nagle wykręcić się podczas podróży, gdyż mogłoby to być bardzo niebezpieczne. 

Teraz już wiesz, jak wymienić gałkę zmiany biegów, bo w zasadzie w tym momencie proces wymiany mógłby się zakończyć. Jednak dobrze jest się przyjrzeć także mieszkowi. W końcu on też eksploatuje się podobnie jak sama gałka. Być może on też wymaga wymiany? 

Wymiana mieszka również nie jest skomplikowana. W zdecydowanej większości przypadków jego ramka jest mocowana do podstawy za pomocą zatrzasków. Wówczas wystarczy je podważyć, a mieszek samodzielnie odejdzie. 

Pamiętaj, że nawet jeżeli nie zdecydujesz się na wymianę mieszka – warto dokładnie przeczyścić ten element. Dobrze jest go zdjąć i porządnie odkurzyć podczas zmiany gałki. Warto też przyjrzeć się, czy przy podstawie nie nagromadził się kurz, czy okruszki. 

Przeczytaj również: Jak odpowietrzyć hamulce? Objawy i naprawa zapowietrzonych hamulców

wymiana-galki-zmiany-biegow

Wymiana gałki biegów. Kilka słów na koniec

Choć wymiana gałki zmiany biegów może się kojarzyć z tuningowaniem lub wyłącznie zmianą designu wnętrza samochodu, to jednak warto zwrócić uwagę na ważną kwestię. Posiadanie dobrze dobranej gałki sprawia, że korzystanie z wybieraka biegów jest po prostu wygodniejsze. W konsekwencji – zmiana biegów jest łatwiejsza, a zatem także i… bardziej bezpieczna. Dlaczego? Bo mniej absorbuje uwagę kierowcy. 

Oczywiście gałka zmiany biegów nie jest jednym z kluczowych czynników zapewniających bezpieczeństwo podczas podróżowania samochodem. Jednak pokazuje to, że na bezpieczeństwo kierowcy (a także pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego) wpływ ma wiele czynników. Nie można także zapomnieć o roli odpowiedniego ubezpieczenia. Oprócz podstawowej polisy OC warto zapoznać się z ofertą innych ubezpieczeń komunikacyjnych. Autocasco to dodatkowa ochrona podczas korzystania z auta, a pakiet Assistance sprawia, że możesz liczyć na pomoc w wielu awaryjnych i niebezpiecznych sytuacjach na drodze. Na pewno warto o tym pamiętać. 

Wszelkie informacje dotyczące zakresu ubezpieczenia oraz wyłączeń odpowiedzialności dostępne są w OWU na www.link4.pl.

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21