Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Wypowiedzenie OC – co powinno zawierać i jak je wysłać?

Czas czytania: 3 min. 52 sek.

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu. Jednak mogą zdarzyć się sytuacje, w których chcesz zmienić ubezpieczyciela. Co wtedy? Zobacz, jak powinno wyglądać wypowiedzenie OC, aby były ono wiążące.

Spis treści: 
1. Kiedy rozważyć wypowiedzenie umowy OC
2. Co powinno zawierać wypowiedzenie OC?
3. Jak wysłać wypowiedzenie OC?
4. Wypowiedzenie polisy OC – zapamiętaj!

Jeżeli chcesz zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, nie musisz czekać do końca okresu ubezpieczenia. Możesz zdecydować się na przejście do innego ubezpieczyciela w dowolnym momencie. Jednak w zależności od tego, kiedy wypowiedzenie OC zostanie przez Ciebie złożone – będzie ono mieć odmienne skutki. Sprawdź, jak powinien wyglądać taki dokument i zobacz, o czym należy pamiętać podczas jego składania. 

Kiedy rozważyć wypowiedzenie umowy OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów. W związku z tym nie możesz poruszać się samochodem bez ważnej, opłaconej polisy. W ten sposób chronieni są przede wszystkim inni uczestnicy ruchu drogowego. W ramach takiego ubezpieczenia, jeśli wyrządzisz szkodę komunikacyjną – zostanie ona wypłacona z Twojego OC.

Oczywiście mogą zdarzyć się sytuacje, w których potrzebne jest wypowiedzenie umowy ubezpieczenia. Jakie to sytuacje?

Warto sobie uświadomić, że zwykle OC jest automatycznie odnawiane. Polisa jest zawierana na rok i po tym czasie zostanie ona przedłużona – oczywiście wiąże się z tym konieczność jej opłacenia. Jednak jeżeli nie chcesz, aby została ona przedłużona – należy złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia OC. Pamiętaj jednak, że aby móc dalej korzystać z auta, musisz je zawrzeć np. w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Co do zasady – wypowiedzenia ubezpieczenia OC należy złożyć najpóźniej na jeden dzień przed końcem aktualnej umowy. Dzięki temu nie zostanie ono przedłużone – a więc zakończy się wraz z planowaną datą zakończenia ochrony ubezpieczeniowej. 

A co gdy przekroczysz ten termin? Możesz złożyć wypowiedzenie umowy OC także po jego automatycznym przedłużeniu. Pamiętaj jednak że w takim przypadku musisz mieć aktywną polisę w innym TU, oraz pojawi się konieczność zapłaty za te dni, w których polisa obowiązywała w nowym okresie. 

Kolejna sytuacja, w której należy złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia OC to sprzedaż samochodu. Jako sprzedający, masz obowiązkowi poinformowania ubezpieczyciela o jego zbyciu. Jeżeli nabywca nie zdecyduje się na wykorzystanie opłaconej przez Ciebie polisy – składka zostanie Ci zwrócona.

Gdy mowa o sprzedaży – trzeba także wspomnieć o zakupie. Jako nowy właściciel pojazdu używanego masz możliwość rezygnacji z OC dotychczasowego właściciela. W tym celu także należy złożyć wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC. Pamiętaj, że w takiej sytuacji musisz zawrzeć nowe ubezpieczenie. 

Przeczytaj również: Rekalkulacja OC. Czym jest i kiedy jest konieczna?

wypowiedzenie-oc

Co powinno zawierać wypowiedzenie OC?

Do podstawowych elementów, które powinno zawierać wypowiedzenie polisy OC, należy zaliczyć:

  • miejscowość i datę utworzenia pisma;

  • nazwę ubezpieczyciela – wraz z adresem siedziby;

  • dane ubezpieczonego – imię, nazwisko i adres to podstawa, jednak możesz dodać także numer telefonu oraz adres e-mail;

  • adres rejestracyjny pojazdu;

  • numer polisy;

  • powołanie się na odpowiedni przepis prawny – dobrze jest zawrzeć informację, że wypowiedzenie odbywa się na podstawie postanowienia Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych;

  • podpis właściciela.

Gdy wypowiedzenie umowy ubezpieczenia zawiera powyższe elementy, staje się bardzo trudne do zakwestionowania. Dzięki temu, że zamieścisz w piśmie wszystkie niezbędne informacje, nie pojawi się sytuacja, w której wypowiedzenie umowy OC wymagałoby korygowania informacji.

Pamiętaj, że powyżej wspomniane elementy mogą być różne w zależności od ubezpieczyciela. Niekiedy wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC nie wymaga podawania przyczyn – a w niektórych firmach jest to obowiązkowe. Dlatego zawsze warto zapoznać się z regulacjami, jakie panują u dotychczasowe ubezpieczyciela.

Dalej nie wiesz jak wypowiedzieć umowę OC? W przypadku oferty LINK4 możesz skorzystać ze specjalnego kreatora wypowiedzenia OC. Wystarczy, że wskażesz dotychczasowego ubezpieczyciela, a następnie podasz podstawowe dane dotyczące Ciebie i Twojego samochodu – a otrzymasz gotowe wypowiedzenie umowy OC. Wystarczy je tylko pobrać, wydrukować i przekazać dotychczasowemu ubezpieczycielowi. 

wypowiedzenie-oc

Jak wysłać wypowiedzenie OC?

Żeby wypowiedzenie OC nabrało mocy – musi ono zostać wysłane do towarzystwa ubezpieczeniowego. Najlepiej zrobić to listem poleconym. Dzięki temu, że jest to przesyłka rejestrowana – dysponujesz potwierdzeniem jej nadania. Warto je zachować na wypadek, gdyby pojawiły się jakiekolwiek niejasności.

Co do zasady – za datę złożenia oświadczenia przyjmuje się datę nadania przesyłki. Zatem już od daty stempla pocztowego umowa jest uznawana za wypowiedzianą – niezależnie od tego, że towarzystwo ubezpieczeniowe samo wypowiedzenie otrzyma kilka dni później. 

Jednak – możesz także wysłać takie wypowiedzenie polisy OC drogą mailową czy nawet faksem. W ten sposób możesz zaoszczędzić sobie czasu związanego z wizytą na poczcie. W niektórych sytuacjach możesz dokonać rezygnacji z ubezpieczenia także poprzez formularz online na stronie ubezpieczyciela. 

Nie można zapomnieć także o tym, że wypowiedzenie polisy ubezpieczeniowej da się złożyć także osobiście. Czy to ma sens? Musisz pamiętać, że takie rozwiązanie jest czasochłonne, a nie daje żadnych dodatkowych korzyści dla składającego wypowiedzenie OC.

Zobacz także: Zwrot składki OC – czy wiesz, kiedy Ci przysługuje? Podpowiadamy!

wypowiedzenie-oc

Wypowiedzenie polisy OC – zapamiętaj!

Teraz gdy już wiesz, jak wypowiedzieć umowę OC, widzisz, że wcale nie jest to wyjątkowo skomplikowana sytuacja. Oczywiście istnieją sytuacje, w których możesz być objęty takim ubezpieczeniem, nie mając wpływu na ubezpieczyciela. Tak jest przede wszystkim wtedy, gdy stajesz się właścicielem pojazdu używanego. W takiej sytuacji – jeżeli chcesz zmienić polisę – pozostaje Ci opisane powyżej wypowiedzenie OC

Prawda jest jednak taka, że w zdecydowanej większości przypadków – masz wpływ na wybór towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlatego też dobrze jest podjąć taką decyzję świadomie – dokładnie analizując ofertę danego ubezpieczyciela. 

Pamiętaj jednak, że polisa OC to zaledwie początek. Gdy chcesz być przezornym kierowcą, zadbaj także o inne ubezpieczenia. Polisa Autocasco to najlepsze zabezpieczenie na wypadek różnych zdarzeń losowych. Chcesz uchronić się przed skutkami kradzieży auta? Boisz się, że po spowodowanej przez Ciebie kolizji nie będziesz mieć środków na naprawę samochodu? Ubezpieczenie AC jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Trudno także przejść obojętnie obok pakietu Assistance. To właśnie dzięki niemu zapewniasz sobie dodatkową ochronę na wypadek wielu awaryjnych sytuacji na drodze. Niezależnie od tego, czy będziesz potrzebować pomocy przy wymianie opon, czy też będzie trzeba wezwać pomoc drogową – Auto Assistance w LINK4 może być dla Ciebie nieocenioną pomocą. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21