Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Wyświetlacz Head-Up Display. Co to jest i jakie ma funkcje?

Czas czytania: 4 min. 16 sek.

Pomiary prędkości i informacje z silnika wyświetlane bezpośrednio na szybie przedniej? To już nie domena filmów science-fiction czy technologii militarnych. Wyświetlacz Head-Up Display sprawia, że możesz monitorować wskazania zegarów bez odrywania oczu od drogi.

Spis treści:
1. HUD, czyli wyświetlacz przezierny – co to jest i jak działa?
2. Jakie informacje pokazuje wyświetlacz Head-Up?
3. Jakie samochody mają wyświetlacze HUD?
4. Wyświetlacz HUD. Kilka słów na koniec

Bezpieczna jazda samochodem wymaga od kierowcy nie tylko czujności i dokładnego obserwowania tego, co dzieje się na drodze. Podczas jazdy należy kontrolować także zegary oraz kontrolki na desce rozdzielczej. Kierowca musi sprawdzać prędkość, dostosowywać przełożenie biegów do aktualnych obrotów, a także monitorować czy temperatura płynu do chłodzenia nie zbliża się do niebezpiecznego pułapu. Wyświetlacz Head-Up Display sprawi, że możesz mieć bardzo wygodny dostęp do wszelkich tego typu informacji – będą one prezentowane bezpośrednio na szybie. Zobacz jak to możliwe. 

HUD, czyli wyświetlacz przezierny co to jest i jak działa?

Co to jest HUD? Wyświetlacz tego typu emituje informacje bezpośrednio na szybie przedniej samochodu. Dzięki temu nie zasłania widoku. Wyświetlacz Head-Up został zaprojektowany w ten sposób, aby informacja odnośnie prędkości była dostępna dla kierowcy bez konieczności odrywania wzroku od drogi. Zapewnia to większe skupienie i redukuje liczbę bodźców, które mogłyby powodować rozkojarzenie.

To bardzo istotne – ponieważ oderwanie wzroku z drogi na 1-2 sekundy podczas jazdy z prędkością autostradową może powodować, że przejeżdża się nawet kilkadziesiąt metrów bez patrzenia na to, co dzieje się na drodze. Te 1-2 sekundy mogą być naprawdę istotne i pozwolić Ci uniknąć niebezpiecznej sytuacji. Do tego dochodzi kwestia związana z akomodacją oka – musisz pamiętać, że oko potrzebuje czasu na zaadaptowanie się do widoku w bliskiej (na desce rozdzielczej) oraz dalszej perspektywie (na drodze). 

Co do zasady – HUD nie musi wyświetlać informacji wyłącznie na szybie przedniej. System ten może być wyposażony w szybkę dodatkową. Istotne jest jednak to, aby wyświetlane informacje w żaden sposób nie ograniczały widoczności. 

Niezależnie od tego, jaki wybierzesz HUD, wyświetlacz tego typu działa przeważnie bardzo podobnie. Takie urządzenie emituje światło, które odbija się od przezroczystej szyby. Dzięki temu kierowca nie ma wytyczonego „ekranu” na przedniej szybie. Widzi wyłącznie wskazania, które wyświetlają się bezpośrednio na szybie.

Zobacz także: Kontrolki w samochodzie – czy zawsze oznaczają problem?

wyswietlacz-hud-co-to

Jakie informacje pokazuje wyświetlacz Head-Up?

Head-Up Display jest najczęściej kojarzony z wyświetlaniem prędkości. Faktycznie jest to informacja emitowana przez nawet najprostsze systemy tego typu. Takie dane są bardzo istotne dla kierowców – w końcu zachowanie odpowiedniej prędkości podczas podróży pozwala na bezpieczniejszą jazdę. W niektórych wypadkach wyświetlacz HUD prezentuje także informacje dotyczące aktualnych ograniczeń prędkości. Dzięki temu kierowca wie, kiedy lepiej jest zdjąć nogę z gazu. 

Pomiar prędkości to jednak tylko jedna z informacji, które są emitowane przez tego typu wyświetlacze HUDNiekiedy są to także obroty silnika, wskaźnik ładowania akumulatora czy temperatura (zarówno płynu chłodzącego, jak i zewnętrzną)

Czasem wyświetlacz prędkości na szybie prezentuje jeszcze dodatkowe informacje. Ciekawym rozwiązaniem są wskazania dotyczące tempomatu. W bardziej zaawansowanych modelach możesz nawet zapoznać się z dodatkowymi informacjami z systemu GPS (np. wytyczonej trasy). 

Mając na uwadze tak dużą ilość prezentowanych informacji, nie dziwi fakt, że wyświetlacz HUD z nawigacją zajmuje… coraz więcej miejsca na szybie. Warto w tym jednak zachować pewien umiar – wyświetlacz przezierny powinien prezentować wyłącznie najważniejsze informacje, a nie może on odciągać uwagi od tego, co dzieje się na drodze. 

wyswietlacz-hud-co-to

Jakie samochody mają wyświetlacze HUD?

Pierwsze samochody wykorzystujące wyświetlacz prędkości na szybie to model Chevrolet Corvette w wersji z końca lat 90. Technologia ma jednak znacznie dłuższą historię. Była ona bowiem wprowadzona do zastosowań militarnych – w myśliwcach.

Wyświetlacze HUD na szerszą skalę zostały rozpropagowane przede wszystkim przez BMW E60 w pierwszej dekadzie XXI w. Od tego czasu technologia ta zaczęła być stosowana jako opcja w samochodach różnych marek. Mimo tego, że jest to rozwiązanie niezwykle efektowne, a przez to cenione przez kierowców, to jednak spotkasz się z nimi przede wszystkim w autach z wyższej półki. 

Co więcej – możesz zamontować również niefabryczny wyświetlacz HUD. To niewielkie urządzenie, które montuje się na desce rozdzielczej w aucie. Większość tego typu produktów wymaga podłączenia do złącza OBD w aucie – skąd czerpie on informacje dotyczące np. prędkości, ale także obrotomierza, temperatury płynu chłodzącego itd. 

Jeżeli auto nie jest wyposażone w interfejs OBD, nie oznacza to, że nie jesteś w stanie skorzystać z takiej technologii. Wówczas wybierz wyświetlacz HUD z nawigacją, który odczytuje prędkość na podstawie GPS. W takiej sytuacji także możesz liczyć na precyzyjny pomiar prędkości – niestety nie będziesz w stanie wyświetlać na szybie obrotomierza czy innych pomiarów pochodzących bezpośrednio z komputera pokładowego.

Wyświetlacz przezierny montuje się w bardzo prosty sposób. Dobrze, aby urządzenie było jednak wyposażone w regulacje naświetlenia (lub automatyczną kalibrację). Wówczas możesz wygodnie dostosować ostrość prezentowanych wskaźników. 

Przeczytaj również: Android Auto. Co to jest, jak pobrać i zainstalować aplikację?

wyswietlacz-hud-co-to

Wyświetlacz HUD. Kilka słów na koniec

Wyświetlacz Head-Up to jedna z wielu technologii, które zostały zaprojektowane po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. W tym wypadku chodzi nie tylko o to, aby mieć lepszą kontrolę nad tym, co się dzieje na drodze, ale także o to, żeby kierowca był w stanie na bieżąco monitorować aktualną prędkość. Choć z pozoru jest to tylko kwestia „estetyki”, to faktycznie może mieć ona istotny wpływ na komfort kierowcy, a także na bezpieczeństwo na drodze. 

Jednak wyświetlacz przezierny to tylko gadżet – nie chroni on przed awaryjnymi sytuacjami na drodze. Jeżeli chcesz zabezpieczyć się na wypadek skutków różnych niechcianych sytuacji na drodze – potrzebne będzie Ci odpowiednie ubezpieczenie.

W LINK4 możesz liczyć na szeroki wybór polis, dostosowanych do wymagań i oczekiwań kierowców. Znajdziesz tutaj zarówno podstawowe polisy odpowiedzialności cywilnej, jak i ubezpieczenia zdecydowanie rozszerzające zakres ochrony. Pamiętaj, że OC – choć obowiązkowe – ma za zadanie chronić przede wszystkim poszkodowanego w wypadku. W takiej sytuacji to właśnie on otrzyma odszkodowanie z polisy.

Jeżeli natomiast chcesz zapewnić sobie ochronę na wypadek sytuacji, w których to Ty jesteś sprawcą kolizji lub gdy to Twój samochód został uszkodzony, np. wskutek różnych wypadków losowych, zainteresuj się polisą AC. Zapoznaj się z warunkami autocasco, aby zapewnić swojemu auto ochronę, a sobie spokój podczas podróży.

Pamiętaj, że mimo najlepszego planowania, nie zawsze jesteś w stanie przewidzieć sytuacje, które mogą spotkać Cię w podróży. Mając w zanadrzu opiekę w ramach Assistance, możesz jednak liczyć, że nawet w przypadku awarii samochodu, nie zostaniesz „na lodzie”. Fachowa pomoc ze strony ubezpieczyciela może zorganizować Ci np. naprawę na miejscu, holowanie do warsztatu, a nawet auto zastępcze. Zapoznaj się z ofertą LINK4 i wybierz ochronę, która pozwoli Ci czuć się pewnie i bezpiecznie.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach, wyłączeniach a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21