Zagłówek samochodowy – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Zagłówek samochodowy to element wyposażenia pojazdu, który wbrew pozorom jest niezwykle istotny w kwestii Twojego bezpieczeństwa. Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego, co ważne w kontekście zapewnienia ochrony odcinkowi szyjnemu.
Spis treści:
1. Zagłówek samochodowy – jaką funkcję spełnia?
2. Zagłówki samochodowe – prawidłowe ustawienie
3. Rodzaje zagłówków samochodowych
4. Zagłówki to nie wszystko
5. Zagłówek samochodowy. Kilka słów na koniec
Wielu kierowców bagatelizuje swoją pozycję podczas jazdy, czego wynikiem są częste uszkodzenia kręgosłupa. Ryzyko urazu można jednak znacznie zminimalizować poprzez poprawną regulację elementów takich jak zagłówek. Sprawdź w poniższym artykule, jakie rodzaje nagłówków są dostępne na rynku oraz jak poprawnie je ustawić.
Zagłówek samochodowy – jaką funkcję spełnia?
Zagłówek, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się bezpośrednio za głową kierowcy oraz pasażera. Można więc domyślić się, że jego rolą w samochodzie jest ochrona odcinka szyjnego oraz głowy przed potencjalnymi urazami, wynikającymi z uderzeń.
Nawet niepozorne stłuczki, mogą mieć tak niefortunny przebieg, że spowodują konieczność założenia kołnierza ortopedycznego. Właśnie z tego względu niezwykle ważne jest zadbanie o odpowiednią asekurację głowy, szyi i kręgosłupa poprzez prawidłowe ustawienie zagłówka. Jak to jednak zrobić? W praktyce okazuje się, że mało który kierowca wie, jak regulować zagłówek samochodowy.
Przeczytaj również: 10 najpopularniejszych systemów bezpieczeństwa w autach osobowych. Co trzeba o nich wiedzieć?
Zagłówki samochodowe – prawidłowe ustawienie
Ustawienie zagłówka ma kluczowe znaczenie w kontekście Twojego bezpieczeństwa. Jeśli więc chcesz znacznie minimalizować ryzyko groźnych urazów, powinieneś zadbać o to, by górna część zagłówka znajdowała się nieznacznie powyżej czubka Twojej głowy. Taka pozycja zagwarantuje, że w czasie uderzenia Twoje ciało przemieszczając się do przodu i wracając na miejsce, nie zrobi tego ruchu ze szkodą dla kręgów szyjnych. Jeśli zagłówek samochodowy będzie za nisko lub za wysoko, istnieje ryzyko, że nawet niewielkie zdarzenie spowoduje u Ciebie w najlepszym scenariuszu ból szyi.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Rodzaje zagłówków samochodowych
Skoro wiesz już, jaką rolę odgrywa w aucie zagłówek samochodowy warto, żebyśmy napisali kilka słów o rodzajach tego rozwiązania. W końcu w każdym pojeździe znajduje się zagłówek, ale kreatywność konstruktorów sprawia, że nie zawsze oferuje tylko ochronę szyi i głowy.
Zagłówek samochodowy do spania
Siedząc w standardowym fotelu z zagłówkiem, ciężko jest zasnąć. Głowa przemieszcza się na boki i co chwilę budzisz się, by na nowo uzyskać optymalną i komfortową pozycję. Zagłówek samochodowy do spania to ciekawy produkt, który otacza Twoją szyję, a co za tym idzie, niweluje problem utraty kontroli nad stabilnością pozycji po zaśnięciu. Dzięki tego rodzaju gadżetowi możesz bez problemu przespać nawet najdłuższą trasę. Z wiadomych przyczyn rozwiązanie jest przeznaczone tylko dla pasażerów.
Zagłówek samochodowy z monitorem
Coś dla dzieci, które podczas długich wyjazdów szybko się nudzą. W aucie nie ma co robić i nieważne, ile gier, książek i zabawek weźmiesz, Twoja pociecha może narzekać. Sytuację może jednak zmienić zagłówek samochodowy z monitorem. Ten rodzaj wyposażenia pozwoli Ci puścić maluchowi ulubioną bajkę, która skutecznie zajmie jego uwagę, a Ty będzie mógł skupić się na prowadzeniu pojazdu. Zagłówki często są wyposażone w odtwarzacz DVD, co pozwala na korzystanie z płyt w odpowiednim formacie.
Zagłówek uniwersalny samochodowy
Najczęściej spotykane rozwiązanie, które pozwala na zajęcie odpowiedniej pozycji chroniącej odcinek szyjny. Każdy producent ma jednak swój indywidualny patent na zagłówek, dlatego w jednych modelach samochodów jeździ się wygodniej niż w innych. Oprócz prawidłowego ustawienia dobrze będzie też, gdy przed zakupem auta „przymierzysz” się do fotela kierowcy i sprawdzisz, czy rodzaj zagłówka Ci odpowiada. Pamiętaj, że na rynku znajdziesz też wiele zamiennych produktów, które skutecznie zwiększą komfort jazdy. Zadbaj jednak o to, by zamienny zagłówek uniwersalny samochodowy pasował do Twojego modelu samochodu.
Dodatkowy zagłówek samochodowy
Dodatkowy zagłówek samochodowy to ciekawy produkt, który wypełnia niewielką przerwę pomiędzy fotelem a dolną krawędzią fabrycznego zagłówka. Dzięki temu możesz zwiększyć wygodę podczas jazdy, odciążyć szyję oraz jeszcze bardziej zadbać o jej bezpieczeństwo w razie uderzeń, które przecież dosyć często zdarzają się na drodze.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Zagłówki samochodowe to nie wszystko
Zagłówki są bardzo ważne, ale nie pomogą Ci uchronić się przed urazami, jeśli w Twoim aucie zabraknie poduszek powietrznych, systemów bezpieczeństwa lub gdy będziesz bagatelizować obowiązek zapinania pasów. Pamiętaj, że jako kierowca lub pasażer musisz sam zadbać o bezpieczeństwo. Producent auta dostarcza Ci odpowiednie narzędzia, ale to czy będziesz je wykorzystywać, jest kwestią całkowicie zależną od Ciebie.
Profilaktyka jest zawsze tańsza i skuteczniejsza od leczenia. Jeśli więc możesz zminimalizować ryzyko uszkodzeń ciała, to dlaczego tego nie zrobić? Zadbaj o to, by auto, którym jeździsz, było wyposażone w jak najwięcej systemów i elementów zwiększających bezpieczeństwo.
Sprawdź także: Airbag – wszystko co musisz wiedzieć o poduszkach powietrznych
Zagłówek samochodowy. Kilka słów na koniec
Jak widzisz, zagłówek to podstawowy element chroniący przed urazami w wyniku wypadków. Bagatelizowanie tego z pozoru niewielkiego produktu może prowadzić do poważnych w skutkach urazów. Kluczowe w procesie przygotowania się do jazdy jest zatem dobre ustawienie zagłówka. Sprawdź także, czy podczas uderzeń będzie on amortyzował w jak największym stopniu szyję oraz głowę, które są bardzo delikatne, a przez to najbardziej narażone na skutki kolizji.
Skoro zajmujemy się bezpieczeństwem podczas jazdy, należy wspomnieć o konieczności zapewnienia ochrony finansowej na wypadek nieprzewidywalnych zdarzeń. Prawo wymaga, by każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny posiadał ubezpieczenie OC. Czy jednak tego typu polisa wystarczy? W przypadku konieczności pokrycia tylko wyrządzonych przez Ciebie szkód na pewno. W wypadku często ulega uszkodzeniu także auto sprawcy. Właśnie dlatego warto zadbać również o przemyślaną polisę AC. Dzięki niej otrzymasz od ubezpieczyciela odszkodowanie, które pozwoli na naprawę pojazdu.
Sprawdź również: OC Seat, ubezpieczenia samochodowe Piła
Podczas zakupu ubezpieczenia zwróć uwagę na to, czy jego zakres odpowiada Twoim potrzebom. Korzystaj z dodatkowych pakietów i zakup ubezpieczenie, które ochroni Cię przed szkodami, jakie mogą Cię spotkać podczas poruszania się pojazdem mechanicznym.
Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie, skorzystaj z naszego Kalkulatora LINK4, dzięki któremu obliczysz wysokość składki. Możesz także skontaktować się z konsultantami LINK4. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer 22 444 44 44, by uzyskać informacje o produktach i kupić ubezpieczenie. Jeśli wolisz kontakt osobisty, spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20