Zbyt wolna jazda – mandat dla kierowcy?

Każdy wie, że przekroczenie dozwolonej prędkości może mieć opłakane dla kierowcy skutki. Jednak jak może zakończyć się zbyt wolna jazda?

Mandat, pouczenie, punkty karne… Czy któraś z tych kar jest możliwa? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Spis treści:

1. Zbyt wolna jazda – co przez to rozumiemy?
2. Czy można dostać mandat za zbyt wolną jazdę?
3. Zbyt wolna jazda. Co jeszcze powinieneś wiedzieć?
4. Zbyt wolna jazda – mandat. Podsumowanie artykułu

Kierując pojazdem, zawsze należy zachować ostrożność i dopasować prędkość do przepisów, jak i pogody, stanu technicznego pojazdu czy nawet samopoczucia osoby kierującej. O tym, jak niebezpieczna może okazać się przysłowiowa zbyt ciężka noga na gazie, przekonał się niejeden kierowca. Jednak zbyt wolna jazda też nie zawsze jest dobrym pomysłem.

zbyt-wolna-jazda-mandat1

Zbyt wolna jazda – co przez to rozumiemy?

Każdy kierowca powinien dobrze znać limity prędkości na polskich drogach. Dla przypomnienia – samochody osobowe, motocykle oraz samochody ciężarowe (o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t) mogą poruszać się z maksymalną prędkością:

  • droga w obszarze zabudowanym: do 50 km/h (od 2022 roku bez względu na porę dnia);

  • dwukierunkowe drogi jednojezdniowe: do 90 km/h;

  • droga dwujezdniowa o 2 pasach w każdą stronę: do 100 km/h;

  • jednojezdniowa droga ekspresowa: do 100 km/h;

  • dwujezdniowa droga ekspresowa: do 120 km/h;

  • autostrada: do 140 km/h. 

Niestety wartości te bardzo często są przekraczane, czego dowodem są liczne mandaty wręczane kierowcom. Tylko podczas tegorocznych wakacji fotoradary oraz odcinkowe pomiary prędkości zarejestrowały niemal 204,2 tys. przekroczeń ograniczeń prędkości.1 Najczęściej kończy się to mandatem, ale niestety często także poważnymi, nawet śmiertelnymi wypadkami.

Co ciekawe przesada w drugą stronę, czyli zbyt wolna jazda, wcale nie oznacza, że pojazd porusza się bezpieczniej. Wręcz przeciwnie – niekiedy może stwarzać na drodze zagrożenie równie poważne, jak ten rozpędzony.

Sprawdź także: Na czym polega ekonomiczna jazda samochodem? Sprawdź, jak oszczędzać paliwo

Jaka zatem będzie zbyt wolna jazda? Zwróćmy uwagę na przepisy, według których [...] kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu”. (art. 19 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Z kolei przepisy o dozwolonej prędkości podają wartość maksymalną, której nie należy przekraczać. Jednak należy także pamiętać o art. 19 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, według którego kierowca jest zobowiązany prowadzić pojazd w taki sposób, aby nie utrudniać jazdy czy stwarzać niebezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu drogowego. A tutaj zbyt wolna jazda możesz okazać się szkodliwa. Dlaczego? 

Dla przykładu – kierowca, który bez wyraźnego powodu porusza się z prędkością niższą niż dozwolona, może zmuszać” innych kierujących do gwałtownego hamowania, wykonania manewru wyprzedzania w trudnych warunkach oraz stwarza zatory. A płynność ruchu na drodze jest niezwykle ważna, aby pojazdy mogły poruszać się bezpiecznie i bez ryzyka kolizji.

Jeśli masz wątpliwości, czy można dostać mandat za wolną jazdę, odśwież także wiedzę o znakach drogowych. Niewielu kierowców pamięta o znaku C-14 – namalowana na nim liczba określa minimalną dozwoloną prędkość. Poniżej tej wartości kierowca nie powinien jechać na wyznaczonym odcinku drogi, z wyjątkiem sytuacji, gdy trudne warunki wymuszają na nim konieczność zwolnienia. Nakaz ten przestaje obowiązywać od znaku C-15. 

zbyt-wolna-jazda-mandat2

Czy można dostać mandat za zbyt wolną jazdę?

Skoro znasz przepisy, nasuwa się pytanie: czy można dostać mandat za zbyt wolną jazdę? Odpowiedź jest twierdząca. Kierowca, który jedzie ze zbyt niską prędkością, może zostać ukarany mandatem lub otrzymać punkty karne. 

Finansowe konsekwencje mogą być różne – jeśli bez uzasadnionego powodu jedziesz zbyt wolno, możesz otrzymać mandat w wysokości 50-200 zł. Jeśli jednak Twoja jazda stwarza zagrożenie na drodze i utrudnia poruszanie się innym pojazdom, kwota ta może wzrosnąć nawet do 500 zł i więcej. Liczba przyznanych przez policję punktów karnych także uzależniona jest od wielkości przewinienia.2

Niektórzy kierowcy celowo nie rozwijają prędkości do dozwolonej, obawiając się interwencji policji. Pamiętaj jednak, że zbyt wolna jazda również może wzbudzić podejrzenia oraz być powodem interwencji. Funkcjonariusze mogą zatrzymać Twój pojazd i spytać o powód opieszałości na drodze. 

Zbyt wolna jazda. Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Jako kierowca odpowiadasz nie tylko za siebie i Twój pojazd, ale też za bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu drogowego. Musisz zatem postępować zgodnie z przepisami i dostosować prędkość do przepisów. Jednak co w sytuacji, gdy z przyczyn od Ciebie niezależnych, musisz jechać wolniej?

Jednym z najczęstszych powodów są trudne warunki na drodze – mgła, deszcz, czy śnieg. Tutaj kluczowy jest stan techniczny Twojego pojazdu – odpowiednie opony, sprawne oświetlenie czy wycieraczki. Jeśli pogoda nie sprzyja, nie szarżuj – zachowaj odstęp od innych aut i taką prędkość, która umożliwi Ci bezpieczne hamowanie. 

Jeśli jednak Twój samochód uległ awarii, nie ryzykuj dalszej jazdy, nawet tej powolnej. Niesprawny pojazd to ogromne ryzyko dla innych uczestników ruchu drogowego. W takim wypadku najlepiej odholować go do najbliższego warsztatu lub skorzystać z opcji lawetowania. Sprawdź swoją polisę ubezpieczeniową – być może w ramach ubezpieczenia możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy drogowej.

A może jedziesz za wolno ze strachu? Brawura nie jest cechą dobrego kierowcy, ale niestety strach również. Na drodze nie ma miejsca na niezdecydowanie – pojazd musisz prowadzić pewnie, a jednocześnie z maksymalną ostrożnością. Jeśli poruszanie się po drogach szybkiego ruchu napawa Cię grozą, najpierw poćwicz jazdę na krótszych trasach oraz w towarzystwie innego kierowcy. 

A co, gdy czujesz się zmęczony czy chory, ale musisz prowadzić? W tej sytuacji także możesz obniżyć prędkość pojazdu, jednak tylko w sytuacji, gdy nie stworzysz w ten sposób zagrożenia dla innych kierowców.

Dowiedz się więcej: Rozmowy przez telefon podczas jazdy samochodem 

zbyt-wolna-jazda-mandat3

Zbyt wolna jazda – mandat. Podsumowanie artykułu

Mandat za prędkość nie dotyczy jedynie zbyt szybkiej jazdy. I chociaż ten za powolną jazdę wystawiany jest znacznie rzadziej, to przepisy przewidują kary finansowe i punkty karne w sytuacji, gdy bycie tzw. zawalidrogą nie jest uzasadnione oraz stwarza zagrożenie. Dlatego, gdy warunki sprzyjają, utrzymuj odpowiednią prędkość.

Pamiętaj też, że przezorny zawsze zabezpieczony. Dlatego zwróć uwagę nie tylko na przepisy, ale i polisę ubezpieczeniową. Gdy Twój pojazd odmówi bezpieczeństwa na drodze, zamiast powoli toczyć się do najbliższego warsztatu, możesz skorzystać np. z lawety czy holowania.

Zobacz też: OC Piłaubezpieczenie OC Seat

Wejdź na stronę www.link4.pl i sprawdź ofertę. Znajdź ubezpieczenie OC dla Twojego samochodu czy motocykla – dzięki kalkulatorowi online obliczenie wysokości polisy będzie znacznie szybsze! W razie wątpliwości lub pytań możesz zadzwonić pod numer 22 44 44 44 i porozmawiać z konsultantami LINK4. Telefonicznie możesz także wykupić polisę. Warto również osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Razem z pewnością szybko dobierzecie najlepsze rozwiązanie. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 1https://wgospodarce.pl/informacje/116797-fotoradarowe-rekordy 

2 Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf

 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy