Kup online
polisę OC/AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

5 sposobów na udany zakup używanego samochodu

Czas czytania: 3 min. 20 sek.

Zakup samochodu to poważna decyzja i niełatwe zadanie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta? Jak dokonać oględzin samochodu z zewnątrz i od wewnątrz? Kiedy udać się do mechanika lub ASO, by ustalić właściwy stan pojazdu? Gdzie szukać informacji o jego historii? Sprawdź te 5 sposobów, jak kupić używany samochód w dobrym stanie.

Poniższy tekst nie wyjaśni, jak obronić się przed oszustami, ale zwiększy szanse w tej "nierównej walce".

 

1.     Zachowaj spokój i zadawaj pytania o stan pojazdu

Jeśli znalazłeś ofertę sprzedaży trafiającą w 100% w twoje oczekiwania, nie podejmuj pochopnych decyzji: "Tak, marzyłem o czerwonym Volkswagenie Golfie z silnikiem TDI, a do tego ten mały przebieg ... – kupuję!" STOP – nie licz na to, że jedno z pierwszych ogłoszeń, które wyszukasz, będzie tym trafionym.

Przeczytaj dokładnie treść ogłoszenia i obejrzyj zdjęcia. Niech nie zmyli cię zapewnienie, że pojazd ma mały przebieg i jest bezwypadkowy. Zanim odwiedzisz sprzedawcę, porozmawiaj z nim przez telefon, zadaj kilka podstawowych pytań:

- Czy mogę odbyć jazdę testową?

- Czy mogę sprawdzić grubość powłoki lakierniczej, skoro pojazd jest bezwypadkowy?

- Czy właściciel zgadza się na sprawdzenie samochodu w jednym ze znajdujących się w pobliżu warsztatów?

Te przykładowe pytania potrafią skutecznie zniechęcić część nieuczciwych sprzedawców.

 

2.     Dokładne sprawdź dokumenty i pochodzenie samochodu

By sprawdzić historię pojazdu, na początek możesz skorzystać z dekodera VIN.

Do tego celu wystarczy: numer rejestracyjny pojazdu, VIN i data pierwszej rejestracji. Program wygeneruje informację o właścicielach (współwłaścicielach auta, firma/os. prywatna), przeglądach technicznych, polisie OC, pochodzeniu pojazdu (województwo), a od 2014 roku o stanie licznika. Dowiedz się wiecej o sprawdzaniu historii pojazdu tutaj.

Samochody sprowadzane z zagranicy

Łatwo też skontrolować samochody sprowadzone z:

Holandii: https://ovi.rdw.nl/;http://publiek.vwe.nl/

Szwecji: https://fordonsfraga.transportstyrelsen.se/fragapaannatfordon.aspx

Danii: http://selvbetjening.trafikstyrelsen.dk/sider/soegning.aspx

USA: https://www.vinaudit.com/

http://www.autocheck.com/consumers/gatewayAction.do?siteID=0&WT.mc_id=0 (usługa płatna)

Ponadto powinieneś sprawdzić samochód w autoryzowanej stacji obsługi, która może potwierdzić informacje o wyposażeniu, przebiegu oraz odnotowanych naprawach. Podłączenie nowoczesnych aut pod komputer pozwoli zweryfikować przebieg nie tylko po stanie licznika, a informacjach dodatkowych, jak np. uruchomienia pojazdu.

Osoby wnikliwe mogą też poszukiwać informacji na forach internetowych poświęconych poszczególnym markom/modelom aut. Pasjonaci często chwalą się, co wymienili w swoim samochodzie, a także pytają, gdzie naprawić pojazd po stłuczce.

 

 zakup auta

Sprawdzanie stanu używanego samochodu warto rozpocząć od porównania go z innymi autami tego samego modelu

 

3.     Oględziny samochodu na miejscu

Jeśli nie jesteś w stanie sprawdzić pojazdu we własnym zakresie, powinieneś poprosić o pomoc znajomego.

Oglądaj samochód z zewnątrz, sprawdź przerwy pomiędzy maską a błotnikami (powinny być równe) itd. W świetle dziennym oglądaj powłokę lakierniczą – czy poszczególne elementy nie były lakierowane.

Warto obejrzeć kilka egzemplarzy tego samego modelu – to ułatwi oględziny i da punkt odniesienia.

Sprawdź też stan ogumienia i jego datę produkcji. Po otworzeniu maski zweryfikuj numer VIN (nie każde auto ma VIN umieszczony w tym miejscu). Zwróć uwagę na spojenia blach i różnice w ich wykonaniu w poszczególnych egzemplarzach.

Nie oglądaj pojazdów w słabym świetle i podczas deszczu, w takich warunkach możemy nie dostrzec wielu mankamentów.

Przejdźmy do wnętrza. Tu zwróć uwagę na zużycie poszczególnych elementów. Ta czynność ułatwi ocenę zgodności deklarowanego przebiegu z rzeczywistym. Sprawdź: kierownicę, mieszek dźwigni zmiany biegów, stan obić foteli, nakładki na pedały i plastiki. Zarysowania lub zadrapania na elementach wnętrza nie muszą dyskwalifikować pojazdu. Mogły powstać w wyniku zatarć pierścionkami czy długimi paznokciami – auta używane przez kobiety. Wielu sprzedawców wymienia tańsze elementy na nowe, utrudniając weryfikację rzeczywistego stanu licznika. Ponadto powinieneś zajrzeć do bagażnika, sprawdzić wnękę koła zapasowego i jej okolice – tu możemy dostrzec ślady napraw blacharskich.

 

4.     Jazda testowa

Na początku upewnij się, czy samochód ma wykupioną polisę AC i OC. Nie daj się namówić na jazdę, gdy osoba, która sprzedaje pojazd, nie jest jej właścicielem, a jedynie pośrednikiem. To też znak, że mamy do czynienia z handlarzem. (W przypadku kupna takiego samochodu osoba pośrednicząca, handlarz, nie ma nic wspólnego z zakupem auta, nie figuruje w umowie.)

Jadąc autem sprawdź koniecznie: czy z zawieszenia nie dobiegają stuki, czy nie ma luzów w układzie kierowniczym, czy pojazd jedzie na wprost po puszczeniu kierownicy, czy z silnika nie dobiegają niepokojące dźwięki. Pamiętaj, radio musi być wyłączone, a nawiew powietrza ustawiony na niski bieg, tak, by nie uśpiły twojej uwagi.

 

5.     Oględziny samochodu w ASO

Gdy jesteś już pewny co do wyboru auta, powinieneś podjechać do punktu ASO (Autoryzowana Stacja Obsługi) i zlecić gruntowne sprawdzenie samochodu. Specjaliści nie dość, że wykonają tę usługę profesjonalnie, to wycenią koszt ewentualnych napraw lub wymiany elementów eksploatacyjnych. Do ASO powinieneś też odstawić pojazd w pierwszym etapie – gdy nie czujesz się na siłach, by wykonać wstępną ocenę jego stanu.

 

Zakup używanego samochodu to trudny i żmudny proces. Nie można tu liczyć na super oferty i zakup auta po promocyjnej cenie. Niestety nie ma recepty na uniknięcie oszustów. Dlatego zawsze rozważ wszystkie argumenty za i przeciw. Najpewniejszym wyborem jest odkupienie pojazdu od rodziny lub bliskiego znajomego. Niech cię nie odstraszy wyższa cena – jeśli pojazd jest w dobrym stanie, warto zapłacić za niego więcej.

Niezłym, aczkolwiek pracochłonnym, zadaniem jest samodzielny zakup auta, np. w Holandii. Wiele osób będzie zaskoczonych wyższymi przebiegami i cenami. Tak, kupując pojazd poza granicami naszego kraju zazwyczaj zapłacimy za niego więcej. Przyczyna jest prosta: oferowane u nas, sprowadzone samochody są często powypadkowe i mają przekręcane liczniki, a w konsekwencji i atrakcyjniejsze ceny. Musisz o tym bezwzględnie pamiętać, poszukując wymarzonego auta!

 

Autor: Piotr Szymański

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21