Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Jak przygotować samochód do zimy?

Czas czytania: 1 min. 47 sek.

Niskie temperatury to spore wyzwanie dla kierowcy i dla samochodu. Dlatego warto przygotować się zawczasu i zadbać o pojazd, zanim zaskoczą cię niesprzyjające warunki atmosferyczne. Co roku media powtarzają tę zimową mantrę, a i tak  na drogach można spotkać mnóstwo pojazdów, których kierowcy nie zadbali o właściwe przygotowanie. Na efekty nie trzeba długo czekać. Już pierwsze ujemne temperatury zbierają żniwo. Jak przygotować auto do zimy?

1.     Zmiana opon na zimowe

Zaczynamy od kwestii bezpośrednio przekładających się na bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników dróg. Podstawą jest zmiana opon z letnich na zimowe. Warto pamiętać, że minimalna, zalecana przez producentów opon, wysokość bieżnika to około 4 mm. Ogumienie, które ma ponad 7 lat, traci swoje właściwości.

2.     Stan hamulców i zawieszenia, zbieżność kół

Nie mniej istotne są inne części odpowiedzialne za bezpieczeństwo, czyli: stan hamulców, amortyzatorów i pozostałych elementów zawieszenia. Sprawdzić powinniśmy też zbieżność kół. Jej niewłaściwe ustawienie skutecznie utrudnia poruszanie się po śliskich nawierzchniach.

3.     Stan układu elektrycznego

Weryfikujemy stan akumulatora. Możemy tę czynność wykonać w serwisie. Słaby wymieniamy na nowy (szczególnie ważne dla jednostek diesla). Kolejnym elementem układu elektrycznego są przewody wysokiego napięcia. Stare, sparciałe lub z uszkodzoną izolacją zastępujemy nowymi. Przyczyną porannych problemów z odpaleniem samochodu mogą być również zużyte świece zapłonowe. To kolejny wydatek na naszej zimowej liście.

4.     Płyn chłodniczy odporny na mrozy

Przy okazji kontroli akumulatora zlecamy serwisowi sprawdzenie odporności na niskie temperatury płynu chłodniczego oraz płynu do mycia szyb. O ile ten drugi raczej nie przysporzy nam problemów, to ten pierwszy potrafi wyrządzić kosztowne szkody.

5.     Pielęgnacja karoserii, uszczelnianie

Kosmetyka karoserii i wnętrza pojazdu. Przed zimą powinniśmy nanieść wosk na karoserię samochodu. Ułatwi nam to późniejsze mycie nadwozia, a dodatkowo zabezpieczy je przed korozją. Zanim przejdziemy do wnętrza, zabezpieczamy uszczelki drzwi, maski i klapy bagażnika specjalnymi silikonami – uchroni to samochód przed przymarznięciem drzwi do uszczelki.

8 sposobów na przygotowanie pojazdu do zimy

Przed nadejściem mrozów koniecznie udaj się na przegląd samochodu przed zimą

6.     Wnętrze samochodu

W samym wnętrzu zadbajmy o czystość – utrudni to gromadzenie się wilgoci. Welurowe dywaniki pod nogi zastępujemy gumowymi. Z tych w razie potrzeby w łatwy sposób możemy wylać nagromadzoną wodę i zadbać o ich czystość. Szyby możemy wyczyścić specjalnym płynem utrudniającym skraplanie się pary na ich powierzchni.

7.     Zabezpieczanie podwozia

W przypadku pojazdów starszych, ale także nowych, warto wykonać dodatkowe zabezpieczenie podwozia. Jest to szczególnie ważne, gdyż chemikalia używane zimą na polskich drogach potrafią poczynić spore spustoszenie. Tę czynność możemy zlecić wyspecjalizowanemu zakładowi, który dodatkowo zabezpieczy profile zamknięte.

8.     Akcesoria samochodowe na zimę

Jeśli już przygotowaliśmy nasz samochód do zimowych warunków, pomyślmy o tak podstawowych elementach jak dobrze wyposażona apteczka (powinna zawierać między innymi koc termiczny), łańcuchy na koła czy skrobaczka do szyb. Pamiętajmy też o codziennych czynnościach, takich jak odśnieżanie pojazdu, a nie tylko szyb. Sprawdzajmy częściej czystość świateł.

Coś jeszcze? Dużo rozsądku i rozwagi!

 

Autor tekstu: Piotr Szymański 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21