Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Apple CarPlay – co to jest i jakie ma funkcje?

Czas czytania: 3 min. 46 sek.

Samochody stają się coraz częściej nieodzownym środkiem transportu. Przemierzamy za ich pomocą setki kilometrów, stają się tymczasowym biurem lub pokojem zabaw dla dzieci. Pojazdy produkowane obecnie są wyposażone w inteligentne funkcje. Dzięki temu poruszanie się nimi i korzystanie z dostępnych funkcji jest bardzo proste i intuicyjne.

Spis treści:
1. Czym jest Apple CarPlay?
2. Jak się połączyć z Apple CarPlay?
3. Apple CarPlay – przydatne funkcje
4. Co warto pamiętać o Apple CarPlay?

Apple CarPlay to znakomita forma wsparcia komfortu podczas podróży samochodem. Jest dodatkowym wyposażeniem kupowanego pojazdu, ale warto się na niego zdecydować. Jak dokładnie wygląda obsługa tego oprogramowania? Czy podróż dzięki Apple CarPlay jest przyjemniejsza i prostsza? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Czym jest Apple CarPlay?

Jest to system multimedialny, który w intuicyjny sposób łączy Twój telefon z samochodem. W ten sposób stanowi jego swoiste przedłużenie. Auto po połączeniu się z systemem iOS staje się w pełni multimedialne, dzięki czemu masz dostęp do potrzebnych funkcji Twojego smartfonu. 

Dzięki Apple CarPlay będziesz mógł bez problemu korzystać z wielu aplikacji Twojego telefonu, sterując nimi podczas jazdy samochodem. Jeżeli lubisz słuchać muzyki, podcastów, często wykonujesz telefony w aucie, piszesz wiadomości, ten system jest stworzony z myślą o Tobie. Ponadto masz możliwość korzystania z usługi Siri, która zapewnia łatwy dostęp do wielu zainstalowanych aplikacji np. kalendarza. Ogromną zaletą w systemie iOS 13 jest nowy pulpit, dzięki któremu masz prostszy widok na drogę. W jednym miejscu masz bowiem możliwość obsługi nawigacji, dźwięku oraz pozostałych udogodnień.

CarPlay jest dostępny dla posiadaczy iPhonów począwszy od modelu 5. Nie musisz więc zaopatrywać się w najnowszy sprzęt tej firmy. Ze spokojem wystarczy starszy model, który używa wspomnianej funkcji. Obecnie firma gwarantuje, że udogodnienie CarPlay jest dostępne w ponad 500 modelach samochodów. Jest więc niemalże pewne, że Twój kolejny pojazd będzie wyposażony w ten system multimedialny. 

Jeżeli zakupiony przez Ciebie samochód nie jest wyposażony w takie udogodnienie, to nie wszystko stracone. Możesz zaopatrzyć się w dodatkowe oprogramowanie lub odbiornik, który pozwoli na używanie w Twoim pojeździe usługi Apple CarPlay.

Przeczytaj również: Immobilizer – co to jest i jak działa? Wyjaśniamy

apple-carplay

Jak się połączyć z Apple CarPlay?

Konfiguracja usługi jest bardzo prosta, należy pamiętać jedynie o kilku krokach. Przede wszystkim musisz uruchomić pojazd oraz upewnić się, że usługa Siri jest włączona na Twoim telefonie. Teraz czas na bezpośrednie połączenie z systemem CarPlay. USB będzie wymagane, jeżeli Twój samochód nie posiada innej możliwości konfiguracji z telefonem. Należy więc podłączyć urządzenie do portu USB, który w pojeździe będzie oznaczony ikoną CarPlay albo symbolem smartfonu.

Jeżeli samochód obsługuję to udogodnienie bezprzewodowo, skorzystaj z niego podczas konfiguracji Apple CarPlay. Bluetooth po włączeniu na telefonie pokaże dostępne w pobliżu urządzenia gotowe na połączenie. W tym momencie musisz wybrać swój samochód, który najczęściej będzie oznaczony marką.

Zdarza się również, że samochody obsługują udogodnienie CarPlay zarówno przez USB, jak i w sposób bezprzewodowy. W takim wypadku po podłączeniu telefonu do dedykowanego gniazda pojawi się na nim komunikat informujący o możliwości połączenia za pomocą Bluetooth. Warto wtedy skorzystać z tej opcji. Zapewnia ona o wiele większy komfort jazdy. Poza tym dane samochodu zostaną zapamiętane przez telefon, dlatego podczas każdej następnej podróży iPhone będzie automatycznie łączył się z systemem zamontowanym w aucie. 

Podstawową konfigurację usługi Apple CarPlay mamy już za sobą. Kolejnym krokiem jest sterowanie narzędziem z użyciem Siri. W dostępnych modelach samochodów najczęściej dostępne są dwie opcje, za pomocą których kierowca może zarządzać usługą. Pierwsza z nich to naciśnięcie i przytrzymanie przycisku poleceń głosowych na kierownicy. W ten sposób możesz zadać Siri pytanie lub zlecić uruchomienie konkretnej aplikacji. Jest to bardzo wygodna opcja, ponieważ nie musisz odrywać rąk od kierownicy, a Twój wzrok jest cały czas skupiony na drodze. 

Drugą metodą jest skorzystanie z przycisku CarPlay na ekranie dotykowym. Podobnie jak w pierwszym przedstawionym sposobie uruchamia się usługa Siri, dzięki której możesz korzystać z dostępnych na telefonie funkcji. 

apple-carplay

Apple CarPlay – przydatne funkcje

Podczas korzystania z dowolnej funkcji Apple CarPlay, iPhone nie musi być odblokowany. Dzięki sugestiom Siri uruchomienie wybranej przez Ciebie aplikacji jest możliwe. Wynika to z faktu, że podczas konfigurowania sugestii w telefonie konieczne jest przeprowadzenie prób głosowych. Stanowi to zabezpieczenie i klucz do Twojego telefonu w jednym. Siri zareaguje tylko na Twój głos, dzięki czemu telefon nie będzie mógł być odblokowany przez osoby trzecie

Siri jest bardzo wykwalifikowanym narzędziem. Pracę nad nim firma Apple rozpoczęła kilkanaście lat temu. Podczas przygotowywania kolejnych modeli iPhonów sugestie były cały czas ulepszane i aktualizowane. Jedną z nowości jest usługa HomeKit. Jeżeli posiadasz akcesoria obsługujące taką funkcję, możesz z poziomu samochodu sterować wszelkimi zabezpieczeniami w domu. Za jej pomocą jesteś w stanie otworzyć drzwi garażowe, będąc w pobliżu swojego domu. Również korzystając z HomeKit, możesz uruchomić automatyczny odkurzacz, jeśli tylko taki posiadasz. Dzięki temu po całym dniu w pracy wrócisz do czystego mieszkania przygotowanego na spędzanie w nim wolnego czasu. Zaoszczędzanie wolnych chwil w obecnych czasach jest bardzo istotne. Nie będziesz musiał poświęcać czasu przeznaczonego na spotkanie z bliskimi i odpoczynek na obowiązki domowe.

Kolejną przydatną funkcją jest ogłaszanie wiadomości przychodzących na Twój telefon z oprogramowaniem iOS. CarPlay po włączeniu dodatkowej opcji w ustawieniach będzie odtwarzać dźwięk nadesłanych informacji, a następnie odczytywać nadawcę danej wiadomości. 

Zobacz także: Android Auto. Co to jest, jak pobrać i zainstalować aplikację?

apple-carplay

Co warto pamiętać o Apple CarPlay?

Jeżeli zależy Ci na posiadaniu omawianej funkcji, upewnij się, że wybrany przez Ciebie model samochodu obsługuje to udogodnienie. Niezbędne jest również posiadanie telefonu z oprogramowaniem iOS. CarPlay po wstępnej konfiguracji będzie stanowić dla Ciebie ogromną pomoc podczas podróży. W sposób bezdotykowy, czyli gwarantujący bezpieczeństwo, będziesz w stanie korzystać z większości aplikacji na Twoim telefonie.

Na bezpieczeństwo podczas podróży ogromny wpływ ma wybrane przez Ciebie ubezpieczenie. Na stronie internetowej www.link4.pl możesz przejrzeć całą ofertę przygotowaną przez zespół LINK4. Warto zdecydować się na dodatkowy pakiet poza obowiązującym OC. Ustrzeże Cię to przed poniesieniem dużych kosztów w razie kradzieży czy zniszczenia pojazdu. Odwiedź również kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby wyliczyć wysokość składki. 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21