Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Immobilizer – co to jest i jak działa? Wyjaśniamy

Czas czytania: 5 min. 29 sek.

Odsetek kradzieży samochodów jest wciąż dość niepokojąco wysoki. Aby temu zapobiec, pojazdy są wyposażane w szereg zabezpieczeń, które utrudniają ich przejęcie przez niepowołane osoby. Jednym z nich jest właśnie immobilizer. Co to jest? Sprawdź.

Chociaż kierowcy mogą zauważyć wyraźną poprawę bezpieczeństwa w różnych obszarach związanych z użytkowaniem samochodu, kradzież wciąż budzi wiele obaw. Wystarczy tylko wspomnieć, że zgodnie z policyjnymi statystykami w 2022 roku skradziono w Polsce 7 109 aut, a współczynnik wykrywalności sprawców wyniósł zaledwie 25,9%. To oznacza, że ponad ¾ skradzionych pojazdów nigdy nie wróciło do prawowitych właścicieli.

Jak działa immobilizer i co zrobić w przypadku jego awarii? Szczegółowe informacje znajdziesz poniżej.

Immobilizer – co to jest?

Pośród wielu zabezpieczeń chroniących auto przed kradzieżą warty uwagi jest immobilizer. Co to jest? Stanowi on elektroniczną blokadę uruchomienia silnika. Swoją rolę może spełniać na różne sposoby, w zależności od zastosowania. W jednych samochodach jego funkcja polega na blokowaniu zapłonu silnika, w innych na zatrzymaniu pracy komputera odpowiadającego za układ zapłonowy. Wszystko sprowadza się jednak do jednego: do unieruchomienia pojazdu i uniemożliwienia złodziejowi odjechania nim.

Jest to dziś tak podstawowe wyposażenie samochodu, że niewielu kierowców zastanawia się nad tym, czym jest immobilizer. Składa się on z dwóch elementów. Pierwszy z nich to transponder, najczęściej umieszczony w kluczyku. Drugi zaś to zamontowany w samochodzie sterownik silnika lub centralka. Sprawna współpraca tych dwóch urządzeń wpływa na to, jak działa immobilizer. 

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Jak działa immobilizer?

Skoro wiesz już, co to jest immobilizer, czas na więcej szczegółów. Działanie immobilizera jest bardzo proste. Gdy wkładasz kluczyk do stacyjki, umieszczony w nim transponder wysyła zakodowany sygnał. Jest on odbierany przez moduł sterowania silnikiem. Dochodzi wtedy do wymiany sygnałów emitowanych przez oba urządzenia. Jeżeli są zgodne, następuje uruchomienie pracy silnika. W przeciwnym razie zadziała system zabezpieczający. W zależności od typu pojazdu oznacza to niemożność uruchomienia silnika lub jego wyłączenie po krótkiej chwili działania. Obecnie kluczyk z immobilizerem jest standardowym wyposażeniem wszystkich produkowanych pojazdów.

Immobilizer samochodowy – przegląd dostępnych rozwiązań

Immobilizer samochodowy może występować w dwóch wariantach. Do pierwszej grupy zalicza się zabezpieczenia dotykowe. Ich działanie polega na odczytaniu kodu po kontakcie fizycznym. W tym przypadku jest wymagane odczytanie linii papilarnych kierowcy podczas umieszczania kluczyka w stacyjce. 

Drugim rodzajem są immobilizery bezdotykowe. Jak sama nazwa wskazuje, ich funkcja jest niezależna od dotyku. Urządzenie odczytuje bowiem zakodowany klucz ze wbudowanego systemu. Jeżeli włamywaczowi uda się wymontować immobilizer znajdujący się w silniku, i tak nie zdoła odpalić samochodu. Brak sygnału z jednego z zamontowanych zabezpieczeń system odbierze jako próbę kradzieży. Nastąpi więc blokada systemu zapłonowego.

Immobilizer – co to urządzenie robi w kontekście bezpieczeństwa samochodu?

Immobilizer zwiększa zabezpieczenie przed kradzieżą. Jest to obecnie jedno z najskuteczniejszych i jednocześnie bezinwazyjnych zabezpieczeń antykradzieżowych na rynku. 

Wszystkie zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą mają swoje wady i zalety. Warto mieć świadomość tego, że żadne z nich nie chroni pojazdu w 100%. Złodzieje są coraz lepiej przygotowani na różne ewentualności. Bardzo często radzą sobie z działaniem immobilizera, stosując różnego rodzaju zagłuszacze sygnału z kluczyka. W ten sposób są w stanie ominąć powszechnie stosowane zabezpieczenie.

Jak zabezpieczyć immobilizer przed uszkodzeniem?

Z powyższych rozważań wynika, że fabryczny immobilizer może zawieść, w bardzo określonych przypadkach. Jak można temu przeciwdziałać? Godne uwagi jest wyposażenie pojazdu w dodatkowy immobilizer. Jego działanie jest bardzo podobne do tego wbudowanego w kluczyk i silnik auta. Pozwala na uruchomienie zapłonu za pomocą fal radiowych. 

Ponadto kierowca może zaopatrzyć się w urządzenie z funkcją alarmu. Przy próbie kradzieży sygnały dźwiękowe zostaną uruchomione po około 30 sekundach od próby odpalenia pojazdu. Jest to dobra opcja w przypadku miast i gęsto zabudowanych dzielnic. Sygnał z kradzionego samochodu będzie słyszalny z dużej odległości, co może udaremnić działania złodzieja.

Inną formą zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą jest montowanie różnego rodzaju blokad. Najczęściej są one zakładane na kierownicę, skrzynię biegów lub koła. Taki sposób ochrony auta wydaje się dość staromodny. Jednakże znakomicie spełnia swoją funkcję. Nawet jeżeli złodziej pokona zabezpieczenie immobilizera, będzie musiał uporać się z blokadą kierownicy. Ponieważ kradzież z założenia jest szybkim manewrem, ze względu na ryzyko zauważenia przez kogoś i wezwania policji, może zrezygnować z podjętej próby.

Co więcej, część kierowców decyduje się na zamontowanie w swoim pojeździe lokalizatora GPS. Służy on dokładnemu monitorowaniu położenia samochodu. Przyda się zatem wtedy, gdy dojdzie do kradzieży. Warto wtedy poinformować o jego istnieniu policję – sygnał GPS naprowadzi służby na trop złodzieja.

Uszkodzony immobilizer – co to oznacza?

Usterka tego systemu zabezpieczeń stanowi nie tylko narażenie samochodu na kradzież. To również poważny problem z uruchomieniem pojazdu dla jego właściciela. Uszkodzony immobilizer uniemożliwia bowiem zapłon silnika.

Najczęściej dochodzi do awarii transpondera znajdującego się w kluczyku samochodowym. W takiej sytuacji warto skorzystać z zapasowego klucza bądź karty. Możliwe jest bowiem wystąpienie awarii tylko w jednym z urządzeń. Nawet jeśli uda się uruchomić samochód w ten sposób, konieczna jest wizyta w serwisie.

Jeśli kierowca nie jest świadomy tego, że immobilizer jest uszkodzony, kontrolka w aucie odpowiadająca za jego poprawne działanie pojawi się na desce rozdzielczej. Nie należy jej bagatelizować. Chwilowy sukces w starcie pracy silnika nie świadczy o braku problemu. Do najczęstszych awarii immobilizera należą głównie urwanie cewki, brak synchronizacji kluczy lub uszkodzenie sterowników.

Wspomniana wcześniej awaria transpondera nie jest zbyt dokuczliwa dla właściciela auta, ponieważ można skorzystać z zapasowego kluczyka. Jednakże niezbędne jest dorobienie nowego. Ceny za stworzenie duplikatu kluczyka lub karty do pojazdu są dość wysokie. Wszystko zależy od systemu zabezpieczeń wykorzystywanego przez danego producenta. Warto o tym pamiętać, jeżeli zdecydujesz się na dorobienie kluczyka. 

Wielu kierowców, obawiając się wysokich kosztów naprawy transpondera, decyduje się na jego zamontowanie w samochodzie zamiast w kluczyku. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość uruchamiania auta. Jednakże ogromną wadę stanowi utrata ochrony przeciwkradzieżowej.

Inną od wyżej wspomnianych awarii jest uszkodzenie centralki. W takiej sytuacji warto zdecydować się na pozostawienie auta w ręku zaufanego mechanika. Pozwala to uniknąć dodatkowych wydatków, które często nie wynikają z użytych do naprawy elementów. Koszty naprawy immobilizera są dosyć zróżnicowane. Za usunięcie awarii transpondera kierowca może zapłacić nawet do 1000 złotych. O wiele większego rachunku mogą spodziewać się właściciele pojazdu, w którym awaria dotknęła centralki.

Podsumowanie

Wiesz już, co to jest immobilizer. To zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą jest jednym z wymogów podczas produkcji nowych pojazdów. Dlatego wszystkie firmy zajmujące się produkcją aut deklarują, że dokładają wszelkich starań, aby stosowane blokady były najwyższej jakości. Immobilizer w kluczyku jest podstawową formą ochrony pojazdu przed kradzieżą. System kodowania, w który jest wyposażony samochód, wspomoże właściciela w działaniu prewencyjnym.

Wykupując  ubezpieczenie OC+AC w LINK4 możesz liczyć na odszkodowanie w razie kradzieży samochodu. Sprawdź kalkulator dostępny na stronie internetowej, aby obliczyć wysokość składki. Możesz to również zrobić przez telefon, dzwoniąc pod numer 22 444 44 23, lub spotykając z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Sprawdź też: Ubezpieczenie OC Poznań, OC Kia

FAQ – często zadawane pytania

Jakie są różnice między immobilizerem a alarmem samochodowym?

Wszystko sprowadza się do tego, czym jest immobilizer. Ten system sprawia, że silnik nie odpala lub wyłącza się niemal od razu po uruchomieniu, jeśli zostanie wykryte nieautoryzowane użycie samochodu. Alarm emituje natomiast głośny sygnał dźwiękowy, który rozbrzmiewa dookoła, informując o próbie kradzieży i odstraszając potencjalnego złodzieja.

Czy immobilizer można zainstalować samodzielnie w istniejącym pojeździe?

Tak. Niezależnie od tego, czy w aucie już znajduje się fabryczny immobilizer, możesz zamontować w nim drugie urządzenie o takim samym przeznaczeniu, aby zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa.

Czy nowoczesne immobilizery są odporniejsze na włamania niż starsze modele?

Decydując się na skorzystanie z nowych technologii, możesz liczyć na ich większą skuteczność działania w zakresie ochrony przeciwwłamaniowej. 

Czy immobilizer można zdezaktywować w przypadku zgubienia klucza?

Tak, jeśli zajdzie taka konieczność, immobilizer może zostać zdezaktywowany. Trzeba jednak pamiętać, że zrobienie tego na własną rękę nie będzie możliwe. Na jego działanie składa się kilka różnych elementów, które są podłączone do różnych bezpieczników. Konieczne jest zatem skorzystanie z pomocy zaufanego warsztatu. Należy też mieć na uwadze to, że przed wykonaniem tej usługi warsztat może poprosić Cię o dowód własności pojazdu, aby się upewnić, że rzeczywiście należy do Ciebie.

Jakie są przyszłościowe trendy w dziedzinie zabezpieczeń samochodowych i immobilizerów?

Warto przyglądać się temu segmentowi rynku, gdyż pojawiają się na nim coraz to nowe zabezpieczenia przeciwkradzieżowe. Obecnie wśród trendów można zauważyć powrót do korzeni pod postacią powrotu popularnych niegdyś blokad skrzyni biegów. Możesz też spotkać się z nowoczesnymi zabezpieczeniami do systemu bezkluczykowego, które uniemożliwiają kradzież samochodu metodą „na walizkę”.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21