Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Zgubione kluczyki do samochodu i ubezpieczenie. Co zrobić?

Czas czytania: 3 min. 18 sek.

Zgubione kluczyki do samochodu to duży problem. Pojawia się ryzyko kradzieży pojazdu, trzeba wymienić zamki, oraz oczywiście zgłosić sprawę ubezpieczycielowi, jeżeli masz wykupioną polisę AC.

Spis treści:
1. Zgubienie kluczyka do samochodu. Co warto zrobić?
2. Brak drugiego kluczyka do samochodu a AC
3. Zgubione kluczyki od auta. Czy dostanę odszkodowanie w przypadku kradzieży
4. Zgubione kluczyki do samochodu a ubezpieczenie. Podsumowanie

Gdy zawierasz ubezpieczenie Autocasco, we wniosku polisy znajduje się wiele informacji na temat Twojego auta. Znajdują się tam przykładowo pytania, czy jest ono garażowane albo wyposażone w alarm lub immobilizer. A także ile kompletów kluczyków do niego posiadasz. Zwłaszcza ta ostatnia informacja jest ważna, o czym także przeczytasz w naszym artykule. 

Zgubienie kluczyka do samochodu. Co warto zrobić?

Życie jest pełne niespodzianek, każdy z nas o tym wie. Nie wszystkie z nich są miłe. Któregoś ranka może się okazać, że nie jesteś w stanie znaleźć kluczyków do auta. Może wypadły Ci one na zakupach lub podczas spotkania ze znajomymi? Co zrobić w takim przypadku? Powinieneś działać bardzo szybko. 

Jeżeli chcesz, by Twoje auto nadal było chronione, powinieneś wykonać kilka kroków, dzięki, którym towarzystwo ubezpieczeniowe uzna, że pojazd został odpowiednio zabezpieczony w przypadku, gdy zostały zgubione klucze do auta. Po pierwsze niezwłocznie poinformuj ubezpieczyciela o fakcie zagubienia kluczyków do samochodu. Możesz to zrobić telefonicznie lub osobiście zgłaszając się do agenta ubezpieczeniowego. Powinieneś także fakt ten zgłosić policji. Istnieje ryzyko, że kluczyki zostały skradzione w celu dostania się do samochodu i jego kradzieży.

Jak najszybciej wymień wkładki zamków w aucie oraz inne zabezpieczenia przeciwkradzieżowe, jeżeli były one obsługiwane za pomocą zagubionego kluczyka. Chodzi tutaj głównie o immobilizer i autoalarm. Niestety w nowoczesnych autach systemy te sterowane są kluczykiem. Dlatego trzeba także przeprogramować ich działanie lub gdy nie jest to możliwe, wymienić.

Zanim jednak to nastąpi, auto powinno zostać odstawione na parking strzeżony, tak aby zminimalizować ryzyko jego kradzieży. Powinieneś także obserwować, czy w okolicy gdzie jest ono zaparkowane, nie kręcą się podejrzane osoby. Jeżeli uznasz, że ktoś zachowuje się dziwnie, możesz wezwać policję. Nawet jeżeli okaże się on niegroźnym przechodniem, warto mieć pewność, że nie czyha na Twój samochód ze znalezionym kluczykiem.

W przypadku gdy zostały zgubione kluczyki do samochodu, najważniejsze jest szybkie działanie. Twoja zdecydowana postawa może bowiem uchronić Cię przed utratą samochodu.

Zobacz także: Kontrolki w samochodzie – czy zawsze oznaczają problem?

zgubione-kluczyki-do-samochodu

Brak drugiego kluczyka do samochodu a AC

Standardowo samochody wyposażone są przez producentów w dwa komplety kluczyków. Powodów takiego działania jest kilka. Po pierwsze pojazd może być używany przez kilka osób, a wygodniej jest mieć własny komplet, niż dzielić się jednym. Po drugie, w przypadku zgubienia lub kradzieży kluczyków, można skorzystać z kompletu zapasowego. 

Jednak na przykład, gdy kupujesz używane auto, czasem okazuje się, że jest tylko jeden kluczyk. Czy w takim przypadku nie będziesz mógł wykupić polisy AC? Oczywiście, że nie. Ubezpieczenie takie można zawrzeć także, gdy masz tylko jeden kluczyk. Na rynku są firmy, które oferują takie polisy. Są one jednak nieco droższe i mogą zawierać dodatkowe zapisy. 

Pamiętaj, żeby poinformować agenta wypełniającego wniosek lub samemu napisać (jeżeli wypełniasz wniosek online) ile kompletów kluczyków posiadasz. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ w przypadku kradzieży auta, powinieneś pokazać ubezpieczycielowi wszystkie komplety kluczyków. Jesteś do tego zobowiązany zgodnie z OWU. Kluczyki są dowodem między innego tego, że samochód nie został gdzieś ukryty lub pożyczony innej osobie.

Jeżeli podczas wypełnienia wniosku podasz błędną ilość posiadanych kluczyków, w razie kradzieży pojazdu możesz napotkać problemy z uzyskaniem odszkodowania. Dlatego też tak ważne jest dokładne i zgodne z prawdą wypełnienie wniosku.

A co z dorobieniem zagubionego kluczyka? Przecież istnieje taka możliwość i w krótkim czasie można znowu mieć dwa komplety. Jeżeli masz wykupioną polisę Autocasco, nie powinieneś tego robić, bez poinformowania o tym towarzystwa ubezpieczeniowego.

zgubione-kluczyki-do-samochodu

Zgubione kluczyki od auta. Czy dostanę odszkodowanie w przypadku kradzieży 

Każda polisa Autocasco ma swoje wyłączenia i ograniczenia. W przypadku gdy z niedbalstwa lub lekkomyślnego zachowania kierowca zgubił kluczyki i dojdzie z tego powodu do kradzieży, towarzystwo ubezpieczeniowe może wstrzymać wypłatę odszkodowania. Co ważne dotyczy to także sytuacji, gdy kluczyki zostały na stoliku w restauracji lub w kieszeni płaszcza w szatni.

Zgubione kluczyki do samochodu to prawdziwa zachęta dla złodzieja, zwłaszcza gdy wie, do którego auta one pasują. Dlatego uważaj na parkingach, gdzie łatwo o zgubienie kluczyków. Ich znalazca będzie musiał tylko nacisnąć guzik, a samochód sam sygnałem dźwiękowym zdradzi swoje położenie. Dlatego pilnowanie kluczyków to dobry nawyk. A jeśli zdarzy się, że je zgubisz, fakt ten powinieneś jak najszybciej zgłosić towarzystwu ubezpieczeniowemu. 

Przeczytaj również: Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Sprawdź, co musisz mieć w aucie

zgubione-kluczyki-do-samochodu

Zgubione kluczyki do samochodu a ubezpieczenie. Podsumowanie 

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zgubiony kluczyk do samochodu nie przysporzy Ci jeszcze większych problemów. Wiesz, co powinieneś zrobić, by uniemożliwić kradzież oraz o czym poinformować Twojego ubezpieczyciela.

Warto wspomnieć, że w LINK4 oferujemy szeroką ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych. OC, AC oraz wiele innych dodatkowych, między innymi Kluczyki Plus. To polisa, dzięki której LINK4 zwraca poniesione koszty wyrobienia kradzieży dokumentów oraz dorobienia skradzionych kluczyków.

Nie czekaj, odwiedź stronę LINK4, i sam zobacz, ile możesz zyskać. Sprawdź także kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby wyliczyć wysokość składki. 

Ubezpieczenie Kluczyki PLUS dostępne w pakiecie OC  lub OC/AC. Szczegółowe informacje dostępne w OWU na stronie www.link4.pl.

 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21