Zgubione prawo jazdy – co robić w takiej sytuacji?

Nie możesz znaleźć dokumentów lub całego portfela? Zgubione prawo jazdy nie musi być problemem spędzającym sen z powiek. W większości przypadków nadal możesz bezkarnie prowadzić auto. Przekonaj się o tym na własne oczy!

Spis treści:
1. Czy można jeździć samochodem bez prawa jazdy?
2. Zgubione prawo jazdy – jak postępować?
3. Zgubione prawo jazdy za granicą – co robić?
4. Zgubione prawo jazdy – podsumowanie

Zgubiłeś prawo jazdy i nie przejmujesz się tym, ponieważ w 2020 roku zmiany prawne umożliwiają prowadzenie pojazdów bez fizycznego posiadania przy sobie dokumentów? Teoretycznie to prawda. Wyróżniamy wiele wyjątków od reguły, które mogą Cię słono kosztować. Nie zwalnia Cię to też z obowiązku zastrzeżenia starego dokumentu i złożenia wniosku o nowy. Sprawdź więc, jak zachować się, gdy zostanie zgubione prawo jazdy, czy można jeździć i czy grozi Ci mandat. Dołącz do grona świadomych kierowców z LINK4 i poznaj swoje prawa oraz obowiązki. 

zgubione-prawo-jazdy

Czy można jeździć samochodem bez prawa jazdy?

Uprawnienia i umiejętności nie wygasają w momencie utraty dokumentu, który zgubiono. Prawo jazdy jedynie potwierdza posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami określonej w nim kategorii. Żyjemy jednak w dobie internetu, gdzie każdy funkcjonariusz policji ma dostęp do innowacyjnej i bardzo rozbudowanej bazy danych. Wystarczy, że policjant skorzysta z bazy CEPiK, by od razu wiedzieć niemal wszystko na temat posiadanych przez Ciebie kategorii prawa jazdy i tego, czy są one aktualne. 

Odpowiadając na powyższe pytanie: tak. Możesz kierować autem, nawet jeśli zgubiono prawo jazdy. Wyjątkiem od reguły są jedynie momenty, w których: 

 • Nie jesteś prawnym właścicielem pojazdu, którym się poruszasz (i należy on np. do Twoich rodziców, partnera, przyjaciela, wypożyczalni lub firmy, w której pracujesz);

 • Kierowca jest obcokrajowcem;

 • Poruszasz się po zagranicznych drogach.

Warto wiedzieć: 

Grzywna za brak wymaganego dokumentu to nawet 30 tys. zł. Jeśli więc prowadzisz pożyczone auto, wyjeżdżasz poza granice Polski lub nie posiadasz polskiego obywatelstwa, musisz mieć przy sobie prawo jazdy.

Sprawdź także: Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy lub inne dokumenty podczas kontroli?

zgubione-prawo-jazdy

Zgubione prawo jazdy – jak postępować? 

Zobacz, gdzie wyrobić i jak zastrzec zgubione prawo jazdy. Stosując się do poniższych wskazówek, w zaledwie krótką chwilą wypełnisz wniosek o zgubione prawo jazdy, wyrabiając tym samym wtórnik. 

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – zastrzeż dokumenty

Zgubienie jakiekolwiek osobistego dokumentu każdorazowo wiąże się z ogromnym ryzykiem. Jest to w końcu utrata delikatnych osobowych i chociaż na prawo jazdy nikt nie założy konta w banku i nie weźmie kredytu, to będzie bliżej uzyskania wielu wartościowych danych, które może wykorzystać do niecnych celów.

Jak zatem chronić się przed tym i jak zastrzec zgubione prawo jazdy? Na szczęście nie jest to wcale trudne, czasochłonne i wymagające od Ciebie dużego zaangażowania lub wiedzy. Wystarczy zgłosić zgubione prawo jazdy do bazy dokumentów zastrzeżonych. Zrób to za pośrednictwem swojego banku, udając się osobiście do oddziału, gdzie potwierdzisz dowodem osobistym swoje dane personalne. 

Dokumenty zostały już zastrzeżone i masz pewność, że nikt nie skorzysta z Twoich danych osobowych? Sprawdź, jak wyrobić zgubione prawo jazdy przez internet lub w urzędzie. 

Zgłoszenie przez internet

 • Zbierz i przygotuj niezbędne dokumenty;

 • Zapłać za wydanie wtórnika;

 • Wejdź na stronę usługi: Wydanie wtórnika prawa jazdy (EPUAP.gov.pl);

 • Wybierz „Załatw sprawę”;

 • Zaloguj się na swoje konto z wykorzystaniem profilu zaufanego;

 • Wypełnij formularz na stronie EPUAP;

 • Dołącz wymagane dokumenty;

 • Przejdź Dalej; 

 • Wybierz opcję Podpisz;

 • Wyślij formularz i dokumenty do urzędu;

 • Odbierz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP);

 • Po czasie urzędowym sprawdź, czy wtórnik jest już gotowy;

 • Odbierz dokument.

Co musisz przygotować?

 • Wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy

 • Aktualne zdjęcie w formie elektronicznej (sprawdź wcześniej też wytyczne).

 • Potwierdzenie opłaty za wtórnik.

Otwórz plik z wnioskiem (dostępny na stronie rządowej gov.pl) nowym oknie przeglądarki i pobierz go. Następnie wypełnij, wydrukuj, podpisz i zeskanuj. Nie zapomnij określić, czy chcesz otrzymać dokument pocztą, czy też odebrać samodzielnie zgubione prawo jazdy. Co robić, jeśli chcesz wykonać procedurę uzyskania wtórnika drogą fizyczną? 

Zgłoszenie w urzędzie

 1. Zbierz potrzebne dokumenty; 

 2. Zapłać za wydanie wtórnika;

 3. Zanieś dokumenty do urzędu;

 4. Odbierz gotowy dokument w określonym terminie.

Co musisz przygotować?

 • Wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy;

 • Aktualne zdjęcie;

 • Potwierdzenie opłaty za wtórnik;

 • Dowód osobisty albo paszport;

 • Kartę pobytu (jeśli jesteś cudzoziemcem).

  zgubione-prawo-jazdy

Zgubione prawo jazdy za granicą – co robić? 

Zagraniczna podróż to wielkie przeżycie. Sama organizacja takiego wyjazdu wywołuje ogromne emocje i stres, co powoduje rozdrażnienie i brak skupienia. Nie jesteś jednak w stanie wszystkiego zaplanować i przewidzieć – a zgubione prawo jazdy za granicą to jeden z przykładowych scenariuszy. Niestety, jest on w stanie pokrzyżować Twoje plany. O ile w Polsce nie jest to tak duży problem (jak pozornie mogłoby się wydawać), o tyle za granicami naszego kraju już tak. Otóż nie funkcjonuje tam przepis uprawniający do prowadzenia pojazdu bez ważnego dokumentu. Nie ma też możliwości wyrobienia duplikatu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu. 

Zgłoś na policję i do konsulatu lub ambasady kraju zgubione prawo jazdy. Zaświadczenie otrzymane na podstawie notatki sporządzonej przez policjanta uprawnia Cię do tego, by bezpiecznie kontynuować podróż i wrócić do kraju. Po powrocie do Polski udaj się do urzędu z wnioskiem o wydanie wtórnika – zgodnie z ww. wskazówkami. 

Przeczytaj również: Ważność prawa jazdy – ile trwa i kiedy wyrobić nowy dokument?

Zgubione prawo jazdy – podsumowanie 

Zgubione prawo jazdy to nie koniec świata. Wielu kierowców poruszających się różnymi autami w krótkim odstępie czasu zostawia w nich swoje prawo jazdy. Zgubione dokumenty nie blokują jednak Twoich uprawnień. Możesz poruszać się autem, którego jesteś właścicielem. Musisz jednak posiadać przy sobie dowód osobisty, który pomoże policji potwierdzić Twoje dane i uprawnienia w razie kontroli drogowej. Samo zastrzeżenie prawa jazdy i zgłoszenie wniosku o wydanie nowego dokumentu, również nie jest szczególnie wymagające. Możesz to zrobić z pozycji użytkownika komputera (poprzez platformę ePUAP) lub dostarczyć wniosek z załącznikami do konkretnego urzędu (osobiście lub listownie). 

Na pewno nie możesz jednak korzystać z auta, gdy nie jest ono ubezpieczone w zakresie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.  Sprawdź nasze ubezpieczenie OC w LINK4 i poznaj pozostałe warianty ochrony, które mogą Ci pomóc w sytuacjach losowych. Chcąc poznać wycenę, nie musisz wychodzić z domu. Wystarczy skorzystać z naszego kalkulatora, który w zaledwie kilka chwil udostępni informację na temat ceny polisy ubezpieczeniowej w LINK4. Zobacz jakie to proste.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń (pod numerem (22) 444 44 44) lub napisz do nas, wypełniając formularz kontaktowy za pośrednictwem strony internetowej. Nasi specjaliści LINK4 odpowiedzą na Twoje pytania, pomogą przygotować ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb i sfinalizować zakup polisy.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy