Co to jest intercooler i jak on działa? Wyjaśniamy!

Intercooler to element wyposażenia samochodu, który pozwala na pełne wykorzystanie potencjału, który drzemie w turbosprężarce. Jak jest zbudowany i jak działa? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Spis treści: 
1. Intercooler – co to jest i jak działa?
2. Chłodnica powietrza. W jakich pojazdach się ją stosuje?
3. Intercooler i turbo – jakie są koszty montażu?
4. Intercooler – od teraz już nie będzie miał przed Tobą tajemnic!

Istotnym oraz coraz częściej wykorzystywanym elementem osprzętu silnika jest chłodnica powietrza doładowującego, czyli intercooler. Nie musi być on zamontowany w każdym pojeździe. Kwestią indywidualną jest decyzja o instalacji tego urządzenia w samochodzie. Przyjrzyjmy się dokładniej jego zaletom oraz odpowiedzmy na pytanie, w jakich pojazdach stosuję się chłodnicę powietrza.

Intercooler – co to jest i jak działa?

Intercooler (inaczej chłodnica powietrza doładowującego) umiejscowiony jest zazwyczaj między turbosprężarką, a silnikiem. Jest on odpowiedzialny za chłodzenie powietrza sprężonego i jest on stosowany w większości doładowanych jednostek – zarówno benzynowych, jak i wysokoprężnych. Urządzenie to wpływa bezpośrednio na zwiększenie sprawności jednostki napędowej. 

Stosowanie intercoolera jest konieczne, ponieważ podczas sprężania i w wyniku obecności pod maską wielu rozgrzanych elementów, gęstość powietrza spada. Następstwem jest zmniejszenie ilości pobieranej mieszanki paliwowo-powietrznej oraz co za tym idzie, mniejsza moc silnika. Dlatego też, aby móc lepiej koordynować pracę wspomnianych podzespołów silnikowych stosowany jest intercooler.  

Potrafi on schłodzić sprężone powietrze prawie o 40 stopni Celsjusza, co w praktyce powoduje zwiększenie gęstości powietrza, korzystnie wpływającego na spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej i w efekcie daje nawet na 20-procentowy wzrost mocy. Co ciekawe, intercooler jest też czasami wykorzystywany do chłodzenia układu recyrkulacji spalin.

Budowa chłodnicy powietrza nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Zasada jej działania jest bardzo zbliżona do typowej chłodnicy, która w samochodach jest odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniej temperatury cieczy chłodzącej. Istotną różnicę stanowi czynnik, który w intercoolerze odpowiada za wytwarzanie zimna. Jest nim oczywiście powietrze. 

Proces chłodzenia jest możliwy dzięki masom powietrza, które dostają się z zewnątrz podczas ruchu pojazdu do przodu. W niektórych modelach samochodów stosowane są dodatkowo wentylatory lub natryski czynnika chłodzącego, które wspomagają pracę układu. Dzięki takim rozwiązaniom, pomimo niewystarczającej ilości powietrza pobieranego z zewnątrz, praca chłodnicy nie jest w żaden sposób zakłócona. 

Zobacz także: Turbosprężarka – co to jest i jak działa?

intercooler

Chłodnica powietrza. W jakich pojazdach się ją stosuje?

W tej części artykułu przyjrzymy się jeszcze lepiej urządzeniu, jakim jest intercooler. Co to daje podczas korzystania z pojazdu? W jakich modelach jest najczęściej stosowany?

Jak już wspomnieliśmy na początku, głównym zadaniem chłodnicy powietrza zamontowanej w samochodzie jest zachowanie odpowiedniej temperatury powietrza w układzie doładowania. Co daje intercooler? Pełni on bardzo ważną funkcję. Podczas wysilonej pracy silnika wytwarza on bardzo dużą temperaturę. Wpływa ona negatywnie na proces spalania mieszanki paliwowej, której większa ilość jest konieczna do utrzymania dużej prędkości. 

W produkowanych dawniej pojazdach napis intercooler pojawiał się na samochodach z silnikiem Diesla. Często był umieszczany na tylnej klapie. Jednakże tylko nieliczni kierowcy zastanawiali się, co to jest intercooler. Uwagę przykuwał dodawany do napisu epitet „turbo”, przez co z założenie każdy z potencjalnych posiadaczy auta mniemał o jego dużej mocy.  W produkowanych dzisiaj modelach intercooler stanowi wyposażenie praktycznie wszystkich jednostek. Jednak o jego obecności w pojeździe kierowca nie jest informowany za pomocą napisów na karoserii. 

Intercooler jest montowany dość nisko, tuż za przednim zderzakiem. Dlatego jest wrażliwy na uderzenia kamieni lub innych przedmiotów, znajdujących się na drodze. Do przedziurawienia intercoolera dochodzi względnie rzadko, jednakże liczne uderzenia oraz zanieczyszczenia mogą mieć wpływ na pogorszenie przepływu powietrza przez jego wnętrze. 

Ewentualna nieszczelność intercoolera sprawia, że dostaje się do niego mniej powietrza. Wpływa to na proces spalania mieszanki paliwowo-powietrznej i może odbić się negatywnie na pracy jednostki napędowej. Spada dynamika, podczas przyspieszania często występuje szarpanie i zwiększa się zużycie paliwa.

Obecnie intercooler można spotkać w większości sprzedawanych samochodów, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z doładowaniem mechanicznym, czy turbodoładowaniem. Stanowi on bardzo ważny podzespół silnika, dzięki któremu możliwe jest osiąganie dużo większej mocy. 

intercooler

Intercooler i turbo – jakie są koszty montażu?

Właściciele samochodów, w których nie został zainstalowany intercooler podczas produkcji (szczególnie w starszych modelach), mogą bez większego problemu zdecydować się na montaż tego urządzenia. Koszt instalacji wynosi około 500-1000 złotych i jest głównie uzależniony od typu chłodnicy jaki, wybierzemy. Na rynku dostępne są bowiem wersje turbo. 

Charakteryzują się one większą ilością chłodzonego powietrza, głównie za sprawą dodatkowych sprężarek zamontowanych wewnątrz. Jednak nie zawsze tego typu rozwiązanie okaże się konieczne czy też lepsze. Jeśli Twój pojazd jest już wiekowym modelem, nie warto inwestować zbyt dużej sumy w tak zaawansowane urządzenie. Nie wpłynie ono w niezwykły sposób na działanie silnika, którego moc jest mocno okrojona przez wiek i stan techniczny samochodu. 

Sprawdź też: Sportowe układy wydechowe. Jak zrobić tuning wydechu?

intercooler

Intercooler – od teraz już nie będzie miał przed Tobą tajemnic!

W tym poradniku staraliśmy się odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące urządzenia, jakim jest intercooler. Co to jest i w jakim celu się go stosuje? Jest chłodnicą powietrza dostarczającą jego większe ilości do silnika i bezpośrednio wpływającą na zwiększenie mocy skokowej. Być może do tej pory nie zastanawiałeś się nad tym, co to intercooler, chociaż pod maską Twojego samochodu jest on zamontowany od nowości.

Zapoznaj się również z ofertą ubezpieczeń przygotowaną przez zespół LINK4. Wybierz ofertę najlepiej spełniającą Twoje oczekiwania. Dzięki zakupionej polisie zapewniasz bezpieczeństwo sobie i pasażerom. Wysokość swojej składki możesz wyliczyć używając naszego kalkulatora OC.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Redakcja

Komentarze