Co to jest karta ratownicza i dlaczego warto mieć ją w pojeździe?

Karta ratownicza to element, który niejednokrotnie może uratować życie kierowcy oraz jego pasażerów. Z tego tekstu dowiesz się, czym jest karta ratownicza w pojeździe oraz dlaczego warto ją mieć podczas jazdy. 

Spis treści:
1. Czym jest karta ratownicza?
2. Karta ratownicza w pojeździe – dlaczego warto ją mieć?
3. Karta ratownicza w pojeździe – gdzie ją umieścić?
4. Karta ratownicza to nie wszystko – jak jeszcze się zabezpieczyć?
5. Teraz już wiesz, czym jest karta ratownicza!

 

Czym jest karta ratownicza?

Groźne wypadki zdarzają się codziennie i co gorsza, mogą spotkać nawet najlepszego kierowcę. Nikt nie ma wpływu na to, jak zachowają się inni uczestnicy ruchu, a czasami niefortunny zbieg okoliczności może doprowadzić do niebezpiecznego zdarzenia skutkującego koniecznością przeprowadzenia akcji ratowniczej. Bywa, że uszkodzenia pojazdu biorącego udział w kolizji są tak duże, że wymagają rozcinania karoserii oraz ingerencji służb ratowniczych w konstrukcję pojazdu. 

Współczesne auta to dodatkowe wyzwanie dla medyków ze względu na wiele systemów zamontowanych pod karoserią. Przydatne podczas jazdy mogą znacznie utrudnić próbę wyciągnięcia kierowcy lub pasażerów z wraku. Zbiornik paliwa, poduszki powietrzne, czy przewody będące pod wysokim napięciem nie zawsze grają ze służbami w tej samej drużynie. W takiej sytuacji przydaje się właśnie karta ratownicza. Dzięki niej możliwe jest skrócenie akcji ratowniczej nawet o 30%. W przypadku groźnego zdarzenia nawet sekundy mają znaczenie i mogą wpłynąć na sukces lub porażkę przeprowadzanych przez służby działań. Dlatego karta ratownicza pojazdu (naklejka) jest elementem, o który powinieneś zadbać.

co-to-jest-karta-ratownicza

Karta ratownicza to standaryzowana informacja, która przedstawia schemat danego pojazdu. Ratownicy mogą szybko zorientować się, gdzie umiejscowione są wzmocnienia karoserii, poduszki powietrzne oraz napinacze pasów. W przypadku samochodów elektrycznych lub hybrydowych, na karcie znajduje się również lokalizacja akumulatora. Karta ratownicza występuje w formie kartki formatu A4. Wiesz już, czym jest karta ratownicza. Naklejka może uratować Ci życie.

Sprawdź również: Droga wewnętrzna. Przepisy, jak właściwie się po niej poruszać

Karta ratownicza w pojeździe – dlaczego warto ją mieć?

(Naklejka) karta ratownicza w pojeździe powinna być obowiązkowym elementem wyposażenia każdego auta. Dzięki niej ratownicy szybko ocenią, gdzie znajdują się newralgiczne punkty, mające wpływ na przebieg akcji medycznej i dostosują działania do warunków konstrukcyjnych samochodu. 

Im szybciej służby ratownicze dostaną się do wnętrza auta, tym szybciej udzielą pomocy kierowcy oraz pasażerom, co w niektórych przypadkach może mieć kolosalne znaczenie. Urazy spowodowane silnym uderzeniem często mają nagły przebieg i prowadzą do krwotoków wewnętrznych zagrażających życiu i zdrowiu. Liczy się więc każda sekunda, a karty ratownicze pojazdów pomagają w zaoszczędzeniu cennego czasu. 

co-to-jest-karta-ratownicza

Karta ratownicza w pojeździe – gdzie ją umieścić?

Skoro wiesz już, że karta ratownicza powinna znajdować się w Twoim samochodzie, czas zastanowić się nad tym, gdzie dokładnie należy ją umieścić. Najczęściej kierowcy wkładają kartę za osłonę przeciwsłoneczną od strony kierowcy. To tam bowiem swoje pierwsze kroki kierują służby medyczne, które przyjechały na miejsce zdarzenia. Obecność karty ratowniczej powinna być sygnalizowana specjalną żółtą naklejką, znajdującą się w lewym dolnym rogu przedniej szyby. Takie oznaczenie da medykom znak, że mogą rozejrzeć się za kartą. 

Sposobem na zdobycie karty ratowniczej jest dokonanie zgłoszenia w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Co ważne, musi to być punkt, który współpracuje ze Związkiem Dealerów Samochodów lub Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego. W innym wypadku nie będziesz mógł otrzymać karty. Wyrobienie karty jest całkowicie bezpłatne, co powinno jeszcze bardziej zachęcić Cię do umieszczenia w pojeździe tego cennego elementu. 

Karty ratownicze pojazdów możesz też wydrukować samemu bez konieczności zgłaszania się do Autoryzowanej Stacji Obsługi. Musisz jednak pamiętać o tym, by zachować format A4 oraz wysoką jakość wydruku. Wzory gotowych kart znajdziesz bez problemu w Internecie. Naklejkę możesz kupić za pośrednictwem portali ogłoszeniowych. 

Karta ratownicza to nie wszystko – jak jeszcze się zabezpieczyć?

Karta ratownicza to dobre zabezpieczenie, ale musisz wiedzieć, że nie jedyne. Oprócz naklejki warto też, żebyś zaopatrzył się w odpowiednio dopasowane ubezpieczenie komunikacyjne. Dzięki niemu będziesz mógł spokojnie poruszać się po drogach bez obaw o finansowe konsekwencje potencjalnych zdarzeń.

Przepisy jasno mówią, że każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC, ale istnieją też dodatkowe polisy, które znacznie rozszerzają gwarantowany zakres ochrony.

Najczęściej wybieranym dopełnieniem OC jest autocasco, czyli ubezpieczenie zakładające wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy do uszkodzeń doszło z winy kierowcy. Co ważne, AC chroni też finansowo w razie kradzieży pojazdu oraz jego uszkodzeń wynikających warunków atmosferycznych lub aktów wandalizmu. Co ważne w kontekście autocasco – ubezpieczenie tego typu nie jest obowiązkowe i każde towarzystwo może swobodnie kształtować zakres ochrony, jaki oferuje w ramach tego typu produktu. Dlatego też warto szukać w Internecie ofert, które spełniają Twoje oczekiwania.

co-to-jest-karta-ratownicza

Istotny jest również wybór firmy ubezpieczeniowej, która cieszy się renomą oraz ma doświadczenie w świadczeniu usług z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych. Najlepszym drogowskazem dla potencjalnego klienta są recenzje innych klientów, którzy już skorzystali z usług danej firmy. Poszukaj więc w sieci recenzji i na tej podstawie wybierz najlepsze opinie.

Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się w pełni funkcjonalnym oraz realnie zabezpieczającym Twoje interesy finansowe produktem ubezpieczeniowym. Ubezpieczenie i karta ratownicza (naklejka) stanowią idealny pakiet ochronny.

Przeczytaj także: Pomoc po wypadku

Teraz już wiesz, czym jest karta ratownicza!

Jak widzisz, (naklejka) karta ratownicza w pojeździe jest bardzo ważnym elementem, który w skrajnych przypadkach może nawet uratować Ci życie. Nie lekceważ tego i od razu po przeczytaniu artykułu zajmij się zorganizowaniem naklejki do Twojego samochodu. Służby ratownicze zrobią wszystko, by pomóc Ci w potrzebie, ale jeśli możesz, ułatw im to. Koszt wyrobienia karty jest zerowy a korzyści z jej posiadania olbrzymie. 

Zadbaj również o to, co będzie po wypadku i kup ubezpieczenie komunikacyjne. Polisy OC oraz AC pomogą Ci uporać się z konsekwencjami finansowymi, które mogą wystąpić po zdarzeniu. Koszty leczenia, napraw oraz odszkodowań dla poszkodowanych często są bardzo wysokie, dlatego nie ma potrzeby, byś płacił je z własnej kieszeni. Wybierz już dzisiaj odpowiednią polisę i ciesz się spokojem podczas przemierzania dróg. Bezpieczeństwo to nie jest element, na którym warto oszczędzać.

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy