Czujnik położenia wału korbowego – co to jest i jakie funkcje spełnia?

Jeżeli w Twoim samochodzie uszkodzeniu ulegnie czujnik położenia wału, konsekwencje mogą być poważne. Choć jest to niepozorny element, to jednak jego prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne dla komputera samochodowego.

Zobacz dlaczego. 

Spis treści:

1. Czym jest czujnik położenia wału?
2. Czujnik położenia wału: benzyna a diesel
3. Uszkodzony czujnik położenia wału – objawy
4. Czujnik położenia wału. Krótkie podsumowanie

W samochodzie znajduje się wiele czujników, które są nadzorowane przez komputer. To właśnie takie sensory sprawiają, że system ma nadzór nad tym, co faktycznie dzieje się w samochodzie. Dzięki temu może szybko „podejmować decyzję” na podstawie faktycznego stanu i błyskawicznie wysyłać impuls mający na celu np. najbardziej efektywną lub najbardziej ekologiczną pracę silnika. Jednak za co odpowiada czujnik położenia wału korbowego?

Sprawdź także: Czujnik położenia przepustnicy – objawy usterki i wymiana?

czujnk-polozenia-walu1

Czym jest czujnik położenia wału?

Elektronika znajduje się w każdym samochodzie już od dekad. Dlatego na przestrzeni lat kierowcy przywykli do tego, że w ich autach znajdują się dziesiątki istotnych sensorów, mających ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie jednostki napędowej. Przykładem takiego elementu jest czujnik położenia wału. Za co odpowiada?

Czujnik położenia wału korbowego odpowiada za dokładne określenie położenia i prędkości, z jaką obraca się wał. Pomiar odczytywany przez ten sensor jest kierowany do komputera, który na tej podstawie jest w stanie dobrać odpowiedni moment podania mieszanki paliwowo–powietrznej do komory spalania. 

Oczywiście komputer nie podejmuje decyzji i nie wysyła impulsu wyłącznie na podstawie pomiarów z jednego czujnika. Dane są konfrontowane z informacjami pochodzącymi z innych sensorów. I tak np. czujnik położenia wału korbowego przesyła dane, które są bezpośrednio konfrontowane z informacjami dostarczanymi przez czujnik położenia rozrządu. Dlatego też komputer szybko jest w stanie określić, czy dany sensor podaje prawidłową informację. Jeżeli pojawia się niezgodność – reaguje szybko.

Gdy uszkodzeniu ulegnie czujnik położenia wału, objawy mogą być rozmaite. Jednak najczęściej prowadzą one do utrudnionego (czy nawet niemożliwego zapłonu) oraz innych problemów z prawidłową pracą jednostki napędowej. W związku z tym, gdy pojawiają się problemy z tym elementem, trzeba się ich jak najszybciej pozbyć. W przeciwnym wypadku jazda autem jest utrudniona lub niemożliwa. W takiej sytuacji czujnik położenia wału korbowego najczęściej wymienia się na nowy element. Niekiedy pomocne może być jednak wyłącznie przeczyszczenie styków przez fachowca. 

Jakich kosztów spodziewać się, gdy awarii ulegnie czujnik położenia wału? Cena takiego elementu przeważnie nie jest wygórowana. Jednak do tego trzeba doliczyć koszty robocizny. Niestety umiejscowienie elementu sprawia, że samodzielna wymiana lub naprawa jest niemożliwa. Potrzebne są odpowiednie narzędzia i ogromne doświadczenie. 

czujnk-polozenia-walu2

Czujnik położenia wału: benzyna a diesel

Pojawia się pytania – czy czujnik wału korbowego jest stosowany we wszystkich silnikach spalinowych. Otóż tak – spotkasz się z nim zarówno w jednostkach wysokoprężnych, jak i klasycznych silnikach benzynowych

Interesują Cię generowane przez uszkodzony czujnik położenia wału objawy? Diesel reaguje podobnie jak benzyna. Możesz się z nimi spotkać w różnych odmianach silników spalinowych – zarówno nowszej, jak i starszej generacji.

Jak już wiesz, gdy analizuje się generowane przez uszkodzony czujnik położenia wału objawy, diesel reaguje bardzo podobnie, jak silniki benzynowe. Jednak warto zwrócić uwagę na jedną kwestię. Naprawa takiego elementu w silnikach diesla najczęściej okazuje się o wiele droższa. Czym to jest spowodowane?

Gdy w aucie z dieslem uszkodzeniu ulegnie czujnik położenia wału, cena może wzrosnąć o kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent w stosunku do naprawy w silniku benzynowym. Jest to związane z faktem, że nowoczesne silniki diesla mają o wiele bardziej skomplikowaną konstrukcję – w związku z tym ich naprawa wiąże się z większym nakładem pracy. To oczywiście przekłada się na ostatecznie wyższą cenę usługi. 

Dowiedz się więcej: Czujnik ciśnienia oleju – objawy usterki i wymiana

Uszkodzony czujnik położenia wału – objawy

Gdy w samochodzie uszkodzeniu ulegnie czujnik położenia wału, objawy takiego stanu rzeczy mogą być rozmaite. Niestety wiele z nich może świadczyć zarówno o uszkodzeniu czujnika, jak i innego elementu w silniku. Niemniej i tak warto je poznać, aby dowiedzieć się, w jaki sposób szybko reagować, chroniąc się przed wygenerowaniem jeszcze większych wydatków. 

Gdy uszkodzony jest czujnik wału korbowego, objawy pojawiają się na desce rozdzielczej. Kontrolka check engine wskazuje na nieprawidłowe działanie jednostki napędowej. Po diagnozie przy pomocy komputera – gdy otrzymasz dokładny kod błędu – możesz go rozszyfrować, otrzymując informacje, który element uległ uszkodzeniu.

Jakie jeszcze są generowane przez czujnik położenia objawy? Benzyna (lub olej napędowy) mogą zostać całkowicie odcięte. W konsekwencji niemożliwy jest zapłon. Natomiast w przypadku już uruchomionego silnika, może dojść do zgaśnięcia jednostki. Silnik może zgasnąć, nawet gdy jest rozgrzany – podczas jazdy.

Kolejny, popularny objaw to uruchomienie tzw. trybu awaryjnego. W takiej sytuacji silnik pracuje na niepełnych obrotach. Silnik może także nagle zacząć zużywać więcej paliwa – ze względu na zaburzone dane otrzymywane przez komputer w trakcie podróżowania.

Jak widzisz – ciężko jest jednoznacznie określić charakterystyczne objawy uszkodzonego czujnika położenia wału korbowego. W końcu tryb awaryjny czy kontrolka check engine mogą pojawić się także w przypadku innych usterek. Z kolei nagłe odcięcie paliwa kojarzy się z usterkami pompy paliwa. Dlatego też, jeżeli zauważysz podobne objawy w swoim aucie – najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie tej kwestii z mechanikiem.

czujnk-polozenia-walu3

Czujnik położenia wału. Krótkie podsumowanie

Widzisz, że czujnik położenia wału pełni istotną funkcję w silniku spalinowym. Choć jest to niepozorny element, to jego awaria może doprowadzić do całkowitego unieruchomienia samochodu. Jeżeli tak wieloma kwestiami steruje układ elektroniczny, w swoim działaniu opierający się na danych z różnych sensorów, jakiekolwiek istotne przekłamania w otrzymywanych informacjach kończą się często bardzo podobnie – przejściem w stan awaryjny lub niemożliwością odpalenia samochodu.

Zobacz również: rejestracja samochodu Wejherowoubezpieczenie OC Łańcut

Jeżeli taka sytuacja zdarzy Ci się na drodze, z pewnością docenisz pomoc w postaci np. holowania do najbliższego warsztatu. Taka opieka jest możliwa, jeżeli wykupisz odpowiednie ubezpieczenie. Pakiet Assistance – bo o nim mowa – to pomoc ze strony ubezpieczyciela w rozmaitych kryzysach. W zależności od konkretnej sytuacji możesz liczyć np. na naprawę auta na miejscu czy nawet zorganizowanie auta zastępczego. 

Pakiet Assistance może być wykupiony jako dodatek do polis komunikacyjnych takich jak OC i AC. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty LINK4 oraz poznać składkę – odwiedź stronę towarzystwa ubezpieczeniowego, na której znajdziesz m.in. przelicznik OC. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji – zadzwoń na infolinię pod numerem 22 444 44 44. Telefonicznie możesz także wykupić polisę. Jeśli preferujesz bezpośrednią rozmowę, spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy