Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Czyszczenie lamp samochodowych – najlepsze metody

Czas czytania: 4 min. 12 sek.

Reflektory samochodowe z czasem tracą fabryczną przejrzystość. Gdy lampy będą zbyt matowe, może to grozić mandatem podczas kontroli drogowej lub trudnościami z przejściem przeglądu. Czyszczenie lamp samochodowych pozwoli Ci doprowadzić je do prawidłowego stanu. Jak je wykonać? Podpowiadamy!

Spis treści: 
1. Regeneracja lamp – dlaczego warto o nie dbać?
2. Jak wypolerować lampy samochodowe? Sposoby
3. Czyszczenie lamp samochodowych. Przydatne wskazówki
4. Polerowanie lamp. Kilka słów na koniec

Gdy reflektory w Twoim samochodzie pokryją się osadem, nie musisz decydować się na ich kosztowną wymianę. Regeneracja lamp pozwoli Ci na uzyskanie naprawdę dobrych efektów przy niewielkich kosztach. Możesz oddać samochód do specjalisty, ale tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, aby zająć się tym samodzielnie. Chcesz wiedzieć, jak wypolerować lampy samochodowe? Poznaj kilka sprawdzonych porad.

Regeneracja lamp – dlaczego warto o nie dbać?

Reflektory samochodowe mają bardzo istotne znaczenie dla bezpieczeństwa w trakcie podróżowania. Dobre doświetlenie drogi podczas jazdy po zmroku sprawia także, że kierowca szybciej zobaczy przeszkodę czy zareaguje w niebezpiecznej sytuacji. Gdy jednak mowa o konserwacji lamp samochodowych, do głowy przychodzi przede wszystkim wymiana żarówki. To oczywiście zdecydowanie za mało. 

Lampy w samochodach osobowych z biegiem czasu matowieją lub zachodzą ciemnym osadem. Jest to związane z działaniem wielu czynników, jak np. sól drogowa, promieniowanie UV, a także pojawianiem się drobnych uszkodzeń, takich jak zarysowania czy wgłębienia. Nie jest to kwestia kiepskiego wykonania tych elementów – to po prostu naturalny proces starzenia się materiału. 

Jeżeli lampy mają zabrudzoną powierzchnię, to w konsekwencji mogą m.in.:

• oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka,
• oświetlać drogę w ograniczonym polu,
• gorzej świecić (zapewniać światło o mniejszej mocy).

Takie zmatowienie lub pokrycie osadem reflektora może pojawić się w różnym czasie. Oczywiście wiek samochodu ma tutaj kluczowe znaczenie – istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeżeli Twoje auto ma powyżej 10 lat, to przydałaby mu się już regeneracja lamp samochodowych. Jednak podobny problem może pojawić się także w młodszych samochodach, jeżeli np. często jeździsz po drogach gruntowych lub lampa ma częsty kontakt z solą drogową czy innymi środkami chemicznymi. 

Pamiętaj o tym, że regeneracja lamp to nie tylko sposób na lepsze bezpieczeństwo i komfort podczas podróży. Jeżeli światła w Twoim samochodzie będą w złym stanie, możesz narazić się na mandat, a nawet na problemy z przejściem okresowego przeglądu technicznego pojazdu. Nie bez znaczenia jest także fakt, że zabrudzone reflektory po prostu źle wyglądają.

Sprawdź również: Czyszczenie wtryskiwaczy. Czym to robić i jak często?

czyszczenie-lamp-samochodowych

Jak wypolerować lampy samochodowe? Sposoby

Regeneracja lamp samochodowych pozwoli Ci na zwiększenie mocy światła nawet od kilku do kilkunastu procent. Jeżeli porządnie wypolerujesz reflektory, możesz liczyć na uzyskanie przejrzystości na poziomie zbliżonym do fabrycznej. Widzisz więc, że nie musisz kupować nowych reflektorów, by zadbać o poprawne oświetlenie w swoim aucie.

Jak się za to zabrać? Możesz zdecydować się na dwa wyjścia. Pierwsze z nich to skorzystanie z usług profesjonalnego zakładu. Jest bardzo wiele firm, które oferują usługi takie jak car-detailing czy naprawa reflektorów samochodowych. Istnieje duża szansa, że tego typu punkt znajdziesz w swojej okolicy. 

Drugie rozwiązanie to samodzielne polerowanie. Jeżeli masz na tyle wolnego czasu lub też czujesz się na siłach, by przeprowadzić polerowanie lamp na własną rękę, czyszczenie nie jest trudne. Jednak jak wypolerować reflektory samochodowe? Będzie to od Ciebie wymagać przede wszystkim precyzji i sporego zapasu czasu. Przeprowadzenie takiej regeneracji może zająć Ci kilka godzin, w związku z tym warto wygospodarować sobie wolną sobotę na tego typu pracę. Poza tym musisz się liczyć z zakupem przynajmniej podstawowych środków, takich jak papier ścierny czy pasta polerska. 

A jak wypolerować lampy samochodowe? Zacznij od wygładzenia powierzchni za pomocą papieru ściernego o niskiej gradacji. Gdy będzie ona już gładka, wyrównaj powierzchnię papierem o wyższej ziarnistości. W efekcie otrzymasz gładki – ale przy tym matowy reflektor. Pamiętaj o tym, że wygładzić należy całą powierzchnię reflektora. Nie idź na skróty – bardzo ważna jest tutaj dokładność. W przeciwnym wypadku będziesz musiał liczyć się z koniecznością rozpoczęcia wszystkiego raz jeszcze – od samego początku. 

Dopiero w tym momencie ma miejsce właściwe polerowanie. A czym polerować lampy? Będziesz do tego potrzebować pasty polerskiej, przeznaczonej do reflektorów samochodowych. Ten środek ma za zadanie usunąć mikroryski, które pozostały na powierzchni reflektora po szlifowaniu.

Gdy zakończysz polerowanie lamp, pamiętaj o tym, aby nałożyć warstwę lakieru chroniącego przed promieniowaniem UV. Tak przeprowadzona naprawa reflektorów samochodowych pozwoli nie tylko na regenerację lampy, ale także na zabezpieczenie jej powierzchni na przyszłość. Filtr, który chroni przed promieniowaniem słonecznym, zabezpiecza m.in. przed zmianą koloru klosza reflektora.

czyszczenie-lamp-samochodowych

Czyszczenie lamp samochodowych. Przydatne wskazówki

Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne czyszczenie lamp samochodowych, koniecznie pamiętaj o kilku szczegółach. Przede wszystkim istotny jest dobór papieru ściernego. Ważna jest nie tylko wspomniana już wcześniej ziarnistość, ale także jego wodoodporność. Zakupiony arkusz powinien umożliwiać szlifowanie na mokro. W ten sposób możesz liczyć na to, że pod wpływem kontaktu z wodą lub rozpuszczalnikiem papier nie straci swoich właściwości. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas polerowania nie możesz doprowadzić do zbyt dużego wzrostu temperatury w reflektorze. W związku z tym podczas szlifowania powierzchni warto polewać ją wodą. 

Reflektor możesz zdemontować, co zdecydowanie ułatwi Ci równomierne wypolerowanie jego powierzchni. Nie jest to jednak konieczne do przeprowadzenia pełnoprawnej regeneracji. Jeżeli chcesz sobie zaoszczędzić dodatkowej pracy – pamiętaj o tym, aby dokładnie zabezpieczyć karoserię wokół reflektora. Zarówno samo szlifowanie, jak i polerowanie za pomocą pasty, mogą bowiem uszkodzić warstwę lakieru samochodowego.

Bez wątpienia podczas regeneracji reflektorów przyda Ci się polerka. W pierwszym etapie pracy możesz wykorzystać to urządzenie do wyszlifowania powierzchni reflektora. Pomogą Ci w tym krążki z papierem ściernym o różnej gradacji. Natomiast po zakończeniu szlifowania wystarczy zmienić końcówkę na miękki pad i przejść do polerowania. Taka polerka sprawi, że zaoszczędzisz kilka godzin pracy (w stosunku do wykonywania tej pracy ręcznie). 

Nie oznacza to jednak, że musisz kupować polerkę, by mieć czym polerować lampy. Tak naprawdę może wystarczyć… standardowa wiertarka. Jak wypolerować reflektory samochodowe w ten sposób? W tym celu zaopatrz się w zestaw specjalnych końcówek (trzpienia, głowicy i wymiennych końcówek), które pozwolą Ci na fachowe wypolerowanie lamp auta.

Przeczytaj też: Przygotowanie auta do sprzedaży. O co warto zadbać?

czyszczenie-lamp-samochodowych

Polerowanie lamp. Kilka słów na koniec

Czyszczenie lamp samochodowych to oczywiście tylko jeden z elementów, które wpływają na Twoje bezpieczeństwo. Na pewno jednak nie możesz go pominąć. Jeżeli chcesz zadbać o komfort psychiczny nawet w stresujących sytuacjach na drodze, zapoznaj się także z ofertą ubezpieczeń LINK4. Dbałość o stan techniczny pojazdu to podstawa bezpieczeństwa, jednak odpowiednia polisa jest niezastąpiona podczas awarii czy kolizji. Sprawdź naszą ofertę, a w kryzysowej sytuacji będziesz mógł liczyć na naszą fachową pomoc!

Użyj naszego kalkulatora OC, aby wyliczyć swoją polisę!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21