Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy – ile wynosi?

Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi? Tę wartość powinien znać każdy kierowca. Dobrze jest pamiętać również o tym, że wraz ze wzrostem poziomu alkoholu we krwi – zmieniają się także kary za jazdę “pod wpływem”.

Spis treści:
1. Ile wynosi dopuszczalna ilość alkoholu?
2. Przekroczona dozwolona ilość alkoholu. Jakie kary grożą kierowcy?
3. Dopuszczalna ilość alkoholu w innych krajach
4. Dozwolona ilość alkoholu. Kilka słów na koniec

Czy można jeździć pod wpływem alkoholu? Zgodnie z prawem istnieje pewna dopuszczalna ilość alkoholu we krwi, która nie jest przeszkodą do siadania za kółkiem. Jednak, gdy zostanie ona przekroczona – trzeba się liczyć z poważnymi karami. Ile promili jest dopuszczalne? Sprawdź, czy na pewno wiesz o tym, jaka ilość alkoholu sprawia, że nie powinieneś prowadzić samochodu.

dopuszczalna-ilosc-alkoholu-we-krwi-3

Ile wynosi dopuszczalna ilość alkoholu?

Pamiętaj o tym, że dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi a dopuszczalna ilość alkoholu w wydychanym powietrzu to dwie zupełnie inne sprawy. Czy na pewno wiesz, ile wynoszą dopuszczalne normy? Jeżeli nie – to koniecznie je poznaj.

Dopuszczalna ilość promili odnosi się do pomiaru alkoholu we krwi. Jednak nie oznacza to, że potrzebne jest wykonanie badania krwi w szpitalu, aby można było poznać ten wynik. W tym celu korzysta się z alkomatu. Alkomat podaje jednak pomiar zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

Dopuszczalna ilość alkoholu w wydychanym powietrzu jest wyrażona w miligramach, a we krwi – w promilach. 0,2 promila we krwi przekłada się na 0,1 mg w wydychanym powietrzu. To bardzo istotne rozróżnienie. Trzeba bowiem pamiętać, że gdy podczas badania alkomatem wyjdzie Ci 0,1 mg i wydaje Ci się, że jest to “bezpieczne” stężenie, to… jest zupełnie inaczej. Trzeba bowiem mieć świadomość, że jest to już przekroczona dozwolona ilość alkoholu we krwi.

Zatem – ile można mieć promili? Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,2 promila. A ile można mieć w wydychanym powietrzu? W takiej sytuacji maksymalna wartość wynosi 0,1 mg. To jednak nie są jedyne normy dotyczące alkoholu, które powinien znać każdy kierowca. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że jazda pod wpływem alkoholu może być zakwalifikowana jako wykroczenie lub przestępstwo. 

Przeczytaj także:

Przekroczona dozwolona ilość alkoholu. Jakie kary grożą kierowcy?

Jazda pod wpływem alkoholu może być zakwalifikowana jako przestępstwo lub wykroczenie. Wiele jednak zależy od tego, ile konkretnie alkoholu ma kierowca we krwi.

Jeżeli stężenie alkoholu we krwi wynosi pomiędzy 0,2 a 0,5 promila – wówczas jazda w takim stanie jest traktowana jako wykroczenie. Oznacza to, że w takiej sytuacji możliwy jest mniejszy wymiar kary. Przekłada się to na 0,1 do 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu.

Jazda pod wpływem alkoholu może być także traktowana jako przestępstwo. Taka sytuacja ma miejsce, gdy wsiada się za kółko, mając powyżej 0,5 promila we krwi. Analogicznie odnosi się to do wartości powyżej 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu.

Sytuacja, w której dopuszczalna ilość alkoholu we krwi zostanie przekroczona w tym mniejszym przedziale, jest regulowana przez art. 87 Kodeksu Wykroczeń. Wówczas mówi się o stanie po spożyciu alkoholu. Nie łudź się jednak, że możesz liczyć na jakąkolwiek pobłażliwość. W takiej sytuacji zostaniesz ukarany grzywną w wysokości przynajmniej 2500 zł. Maksymalna kara nałożona w takiej sytuacji może sięgnąć nawet 30 tys. zł. Kierowca może także narazić się na karę aresztu do 30 dni.

To jednak nie wszystko. Kierowcy jeżdżącemu w stanie po spożyciu alkoholu zostanie odebrane prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Do tego dochodzi jeszcze nałożenie punktów karnych (obecnie jest to 10, jednak z końcem 2022 r. wartość ta zmieni się na 15).

Natomiast, gdy dozwolona ilość alkoholu we krwi jest przekroczona znacznie (powyżej 0,5 promila), czyli popełniane jest przestępstwo, trzeba się odwołać do art. 178a Kodeksu Karnego. W tym wypadku nie jest to już stan po spożyciu alkoholu – a jest to stan nietrzeźwości. 

Zastanawia Cię, jak wyglądają kary w przypadku, gdy mowa o przestępstwie? W tym wypadku grozi Ci kara grzywny, ograniczenia wolności lub więzienia (jest nadawana przez sąd – z uwzględnieniem sytuacji majątkowej kierowcy). Oprócz tego kierowcy zostaje zabrane prawo jazdy na okres od 1 roku do 15 lat. Do tego dochodzą punkty karne (od 10 do 15). Kierowca musi też zapłacić karę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Wynosi ona od 5000 do 60 000 zł.

Wiedz o tym, że w przypadku recydywy, kara może być jeszcze poważniejsza. W razie notorycznej jazdy, gdy przekroczona jest dopuszczalna ilość alkoholu, kara więzienia może wynosić nawet do 5 lat. Możliwe jest także nałożenie dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów. Z kolei, gdy doprowadzisz w stanie nietrzeźwości do katastrofy w ruchu lądowym, wówczas kara więzienia może sięgnąć do 12 lat.

Pamiętaj o tym, że choć w Polsce istnieje pewna dozwolona ilość alkoholu we krwi podczas prowadzenia samochodu, to jednak i tak najbezpieczniej jest… nie prowadzić pod wpływem żadnych środków, które mogłyby obniżyć koncentrację podczas prowadzenia samochodu.

Dopuszczalna ilość promili to wartość, która powinna być znana każdemu kierowcy nie tylko ze względu na kary. Musisz pamiętać również o tym, że jazda pod wpływem tego typu środków jest istotnym wyłączeniem dla większości typów ochrony ubezpieczeniowej

dopuszczalna-ilosc-alkoholu-we-krwi-2

Dopuszczalna ilość alkoholu w innych krajach

A ile promili jest dopuszczalne podczas podróży zagranicznych? Zawsze należy sprawdzić tę wartość przed wyjazdem. Owszem – w niektórych krajach można podróżować po znacznie większej ilości alkoholu. Tak jest przede wszystkim w Wielkiej Brytanii czy na Malcie, gdzie dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,8 promila.

Prawda jest jednak taka, że w wielu krajach limit jest o wiele bardziej restrykcyjny. W Albanii możliwe jest kierowanie pojazdem z 0,1 promila alkoholu we krwi. Jednak np. na Ukrainie, Czechach czy Słowacji limit ten wynosi 0 promili

Dlatego też warto pamiętać, że dozwolona ilość alkoholu w innych państwach – nawet w obrębie krajów europejskich – może się znacząco różnić.

dopuszczalna-ilosc-alkoholu-we-krwi-1

Dozwolona ilość alkoholu. Kilka słów na koniec

Czy dopuszczalna ilość alkoholu we krwi jest już Ci znana? Zapewne tak. To naprawdę istotne, aby jej nie przekraczać. Jednak najlepiej jest trzymać się zasady: “piłeś – nie jedź”, ponieważ jest to najlepsze rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa na drodze.

Kwestia zapewnienia bezpieczeństwa na drodze powinna być priorytetem dla każdego kierowcy. Wiedz o tym, że wpływ na ten czynnik ma także ubezpieczenie. OC – czyli polisa odpowiedzialności cywilnej – jest niezbędna dla każdego właściciela pojazdu. Dzięki niej, w przypadku spowodowania kolizji drogowej spowodowanej przez kierującego ubezpieczonym pojazdem, poszkodowana osoba trzecia może liczyć na szybką wypłatę odszkodowania.

Oprócz tego warto jednak zaopatrzyć się w AC. Autocasco to ochrona samochodu przed skutkami uszkodzenia czy kradzieży. Dobrze jest także sprawdzić dodatkowe polisy, możliwe do wykupienia wraz z ubezpieczeniem OC. Szczególnie warto przyjrzeć się Assistance w LINK4, dzięki któremu, gdy zaskoczy Cię awaria na drodze, będziesz w stanie liczyć na fachowe wsparcie zorganizowane przez ubezpieczyciela.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze