Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Blokada alkoholowa. Co to jest i kiedy się ją stosuje? Odpowiada ekspert

Czas czytania: 4 min. 1 sek.

Blokada alkoholowa sprawia, że nie uda się włączyć silnika, jeśli kierowca jest nietrzeźwy. Urządzenie takie można zamontować w pojeździe prywatnym lub aucie służbowym. Dowiedz się, jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania i ile to kosztuje.  

Spis treści:
1. Blokada alkoholowa w samochodzie – co to jest?
2. Kiedy zamontować blokadę antyalkoholową?
3. Ile kosztuje blokada alkoholowa?
4. Blokady alkoholowe – o tym musisz pamiętać!

Czy wiesz, że w 2020 roku w Polsce z winy pijanych kierowców doszło do 1 656 wypadków? Zginęło w nich aż 216 osób, a rannych zostało 1 847. Kary w naszym kraju za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu są bardzo surowe. Wykroczenie takie pociąga za sobą punkty karne, grzywnę, areszt lub zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych

W niektórych przypadkach zakaz taki można częściowo ograniczyć, zakładając blokadę alkoholową. Z rozwiązania tego chętnie korzystają też właściciele firm transportowych, którzy chcą mieć pewność, że pracownicy poruszający się samochodami firmowymi są trzeźwi. 

banner-link4-kalkulator

Blokada alkoholowa w samochodzie – co to jest? 

Blokada alkoholowa, czyli tak zwana alkoblokada to system, który uniemożliwia uruchomienie pojazdu silnikowego oraz szynowego, jeśli osoba kierująca będzie nietrzeźwa. Urządzenie to działa na podobnej zasadzie jak immobilizer. Do komputera samochodu w niewidocznym miejscu jest podłączony moduł centralny blokady. Natomiast w kabinie umieszczany jest moduł z ustnikiem, za którego pomocą przeprowadzane jest badanie trzeźwości.

Pomiary wykonuje się za pomocą testera, który włącza się po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Przed włączeniem silnika kierowca musi dmuchnąć w ustnik urządzenia. Jeśli będzie trzeźwy, będzie mógł uruchomić pojazd. Jeśli zawartość alkoholu w wydychanym przez niego powietrzu będzie wyższa niż 0,1 mg alkoholu w 1 dm3, silnik się nie uruchomi

Wszystkie dokonywane pomiary są zapisywane w pamięci urządzenia wraz z dokładną datą, godziną oraz wynikiem, jaki pojawił się na wyświetlaczu. Najbardziej zaawansowane modele wymagają także od kierowcy wykonywania pomiaru w czasie pracy. Dzięki temu kierowca jest kontrolowany nie tylko w momencie rozpoczęcia jazdy, ale także w jej trakcie. Metoda ta skutecznie eliminuje spożywanie alkoholu w pracy, na przykład przy pozostawionym włączonym silniku.

Rozwiązanie takie jak blokada alkoholowa do samochodu jest coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorców prowadzących firmy transportowe. Dzięki temu mają oni pewność, że żaden z pracowników nie wsiądzie za kierownicę służbowego pojazdu w stanie nietrzeźwości. W ten sposób dbają oni o reputację firmy i chronią się przed ewentualnymi karami finansowymi, jakie musieliby ponieść w razie wypadku spowodowanego przez nietrzeźwego kierowcę.

Blokada alkoholowa chroni także właściciela pojazdu przed kosztami związanymi z jego naprawą, gdy osoba, która spowoduje wypadek, będzie pod wpływem alkoholu. W takim przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania lub wystąpić do kierującego o zwrot wypłaconej kwoty

Przeczytaj również: Tempomat. Co to jest, jak działa i jakie ma zalety?

blokada-alkoholowa

Kiedy zamontować blokadę antyalkoholową? 

Blokady alkoholowe są często montowane przez kierowców, którzy utracili prawo jazdy, prowadząc pod wpływem alkoholu. Sąd może przychylić się do ich wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia, jeśli zamontują oni w swoim pojeździe blokadę samochodową. Jest to możliwe nie wcześniej niż po upływie połowy czasu kary lub po upływie 10 lat od wyroku, jeśli zakaz jest dożywotni.

W Polsce możliwość montażu blokady alkoholowej w samochodach pojawiła się w 2015 r. W innych krajach europejskich jest to rozwiązanie stosowane już od dłuższego czasu.  W krajach skandynawskich blokada alkoholowa jest obowiązkowym wyposażeniem samochodów, którymi przewozi się dzieci oraz tych, które służą do przewożenia materiałów niebezpiecznych.

Wniosek o założenie blokady należy przedstawić w sądzie, który wcześniej orzekał w danej sprawie. Prośbę można uzasadnić na przykład niemożnością wykonywania zawodu kierowcy i koniecznością utrzymania rodziny. Do dokumentów warto dołączyć zaświadczenie o wcześniejszej niekaralności lub pozytywną opinię z miejsca pracy. Oceniając wniosek, sąd bierze pod uwagę takie kwestie jak: postawa sprawcy po popełnieniu przestępstwa, to czy naprawił on wyrządzone szkody. Ważna jest także osobista sytuacja sprawcy i jego stan zdrowia.

Jeśli sąd przychyli się do danej prośby, osoba taka będzie miała możliwość kierowania pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową. Jednak koszt zakupu i instalacji kierowca pokrywa z własnej kieszeni. Sąd przesyła dokumenty potwierdzające warunkowe przywrócenie uprawnień do właściwego organu administracyjnego. Osoba taka będzie miała wpisaną do prawo-jazdy informację o ograniczeniu uprawnień do kierowania jedynie pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową.

blokada-alkoholowa

Ile kosztuje blokada alkoholowa? 

Blokada alkoholowa kosztuje od 1500 do 5000 zł. Koszt jej zakupu oraz montażu zależy od danego modelu. Do tego należy doliczyć cenę instalacji urządzenia, która w salonie samochodowym waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych

Gdy blokada antyalkoholowa będzie już zainstalowana, należy udać się na badanie techniczne. Można je przeprowadzić w Stacji Kontroli Pojazdów. Pamiętaj też, że blokadę należy kalibrować co 12 miesięcy. Dzięki temu masz pewność, że przeprowadzane przy jej pomocy pomiary będą dokładne. Koszt kalibracji to około 250 zł. 

banner-link4-skladka

Jeżeli koszt zakupu nowej blokady wydaje Ci się zbyt wygórowany, możesz wynająć takie urządzenie. Ceny wynajmu są znacznie bardziej przystępne i zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych za miesiąc.

Z posiadaniem auta wiąże się też obowiązek ubezpieczenia go. Nawet jeżeli właściciel samochodu otrzymał zakaz prowadzenia pojazdu i stoi on nieużywany, powinien on regularnie opłacać składkę OC. By uniknąć tej konieczności, można sprzedać pojazd i go wyrejestrować. Nowy właściciel auta będzie miał prawo korzystać z aktualnie obowiązującej polisy aż do wygaśnięcia umowy z ubezpieczycielem. Dlatego też przed dokonaniem sprzedaży warto ustalić tę kwestię i umówić się, że wypowie on dotychczas obowiązującą umowę. 

Zobacz także: Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Sprawdź, co musisz mieć w aucie

blokada-alkoholowa

Blokady alkoholowe – o tym musisz pamiętać! 

Wiesz już, co to jest blokada alkoholowa i na jakiej zasadzie działa. Dowiedziałeś się, kiedy można ją zainstalować. Rozwiązanie takie opłaca się kierowcom, którym odebrane zostały uprawnienia za jazdę w stanie nietrzeźwości. Pod pewnymi warunkami mogą oni odzyskać możliwość prowadzenia pojazdów. Tyle że samochody te muszą być wyposażone w blokadę alkoholową. Jednak w takiej sytuacji koszt zakupu urządzenia, montażu oraz przeglądu technicznego kierowcy będą musieli pokryć z własnej kieszeni.

Pamiętaj też, że każde auto niezależnie od tego, czy z niego korzystasz, czy też nie, powinno być ubezpieczone. Koszt podstawowego ubezpieczenia OC, jak również ubezpieczeń dodatkowych możesz sprawdzić, korzystając z wygodnego kalkulatora od LINK4. W naszej ofercie znajdziesz polisy chroniące Ciebie, Twoich bliskich, a także pojazd w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Ubezpieczyć możesz także takie elementy wyposażenia samochodu jak szyby, kluczyki i tablice rejestracyjne w wypadku ich kradzieży.

Sprawdź ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych w LINK4 i jedź bezpiecznie!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21