Dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej – ile wynosi?

Szyba czołowa w samochodzie podczas codziennego użytkowania narażona jest na niekorzystne warunki pracy. Nietrudno więc o odpryski, a nawet większe pęknięcia. Są jednak pewne granice takich uszczerbków. Kiedy konieczna wymiana szyby?

Spis treści:
1. Uszkodzona szyba – mandat i inne ważne informacje
2. Pęknięta szyba przednia – przepisy
3. Ile wynosi mandat za pękniętą szybę?
4. Jakie jest dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej?
5. Dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej – kilka słów na koniec

Uszkodzona szyba – mandat i inne ważne informacje 

Szyba przednia samochodu to niezwykle trwały element. Nie jest to zwykłe szkło, a dwie oddzielne jego tafle, pomiędzy którymi znajduje się warstwa folii PVB. Tak sklejona całość, tworzy szybę czołową, która montowana jest we współczesnych samochodach. Najważniejszą cechą szyby klejonej jest fakt, że w razie wypadku, szkło nie rozsypie się po kabinie i nie porani pasażerów auta. Dlaczego? Podczas uderzenia szyba czołowa nawet mimo całkowitego zniszczenia pozostanie na swoim miejscu, a wtopiona folia skutecznie zatrzyma rozpad szkła na ostre i niebezpieczne odłamki.

Opisana powyżej cecha szyby czołowej nie oznacza oczywiście, że jest ona niezniszczalna. Na drodze niestety łatwo o ryzyko małego odprysku lub większego pęknięcia. Przykładowo: wystarczy kamień wystrzelony spod kół auta jadącego przed Twoim pojazdem i gotowe – na szkle dostrzegasz skazę. Szyba z wszelkiego rodzaju uszczerbkami, pęknięciami i rysami to nie tylko kwestia estetyki.

Jeśli chodzi o kwestię taką ja odprysk na szybie a policja, to pamiętaj, że zgodnie z prawem, pęknięcie widoczne na szybie jest równoznaczne z poruszaniem się niesprawnym technicznie pojazdem. Grozi za to mandat i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego! Jednak czy zawsze tak jest? Jakie jest dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

dopuszczalne-pekniecie-na-szybie-przedniej

Sprawdź również: Odprysk na szybie samochodowej. Kiedy naprawa, a kiedy wymiana?

Pęknięta szyba przednia – przepisy

Prawo nie reguluje dokładnych wymiarów, w jakich jest dopuszczalna pęknięta szyba przednia. Przepisy mówią jedynie o tym, że samochód poruszający się po drodze musi być sprawny technicznie. Jeśli na szybie pojawił się tzw. pajączek (nawet mały), to istnieje ryzyko, że zacznie się on powiększać i w niedługim czasie zmieni swoją postać w duże pęknięcie. I nie chodzi tu o ryzyko nagłego popękania całej szyby, gdyż ze względu na konstrukcję jest to prawie niemożliwe. Chodzi o inny aspekt: pęknięcie na szybie powoduje rozpraszanie uwagi kierowcy w trakcie jazdy oraz może powodować załamywanie światła.

Równoznaczne jest to z brakiem odpowiedniej przejrzystości takiej szyby, co z kolei stwarza niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Nawet jeśli do tej pory jeździłeś z widocznym uszkodzeniem i nie zatrzymała Cię policja, to problemy mogą się pojawić podczas corocznego badania technicznego auta. Diagnosta może odmówić wydania pozytywnego wyniku diagnostyki, ze względu na zbyt duże uszkodzenie szyby czołowej. 

Jak widzisz, nie warto więc czekać z widocznym uszkodzeniem szyby. Zastanawianie się, czy policja nałoży, czy nie nałoży Ci mandatu, nie jest w tym przypadku dobrym rozwiązaniem. Chodzi tu przecież o bezpieczeństwo: zarówno Twoje, jak i pasażerów. Poza tym pajączek czy pęknięcie na szkle bardzo szybko może się pogłębić i jeszcze mocniej ograniczyć pole widzenia.

Ile wynosi mandat za pękniętą szybę?

Jeśli zastanawiasz się, jaki mandat za pękniętą przednią szybę może nałożyć na Ciebie funkcjonariusz, już odpowiadamy. Kwota ta wynosi od 50 zł do nawet 500 zł. Dodatkowo policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu, co równoznaczne będzie z brakiem możliwości dalszej jazdy. Konieczne będzie wezwanie lawety. Potem czeka Cię wymiana szyby, dodatkowe badanie techniczne i dopiero po wykonaniu tych czynności odbierzesz dowód z powrotem.

Oczywiście policja ma również możliwość zastosowania pouczenia, ale w przypadku zwłaszcza dużego uszkodzenia szyby, nie ma co liczyć na pobłażliwość służb. Jak widzisz pęknięcie przedniej szyby to niezupełnie drobnostka. Konsekwencje mogą być bardzo bolesne finansowo. Dlatego nie warto zwlekać z tą usterką i najlepiej działać od razu. Wpisując w wyszukiwarkę hasło „pęknięta szyba a policja”, łatwo dostrzec częstotliwość tego problemu w internecie i obawy wśród kierowców.

dopuszczalne-pekniecie-na-szybie-przedniej

Jakie jest dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej?

Jak już wiesz, nie jest to określone prawnie. Przyjęło się mówić, że jeśli pęknięcie lub pajączek jest większy od monety pięciozłotowej, to taka szyba nadaje się do wymiany. Istnieje również możliwość naprawy takiej szyby, w czym specjalizują się zakłady szklarskie. Takie firmy mają jednak pewne wymogi co do naprawianych uszkodzeń. W przypadku okrągłego odprysku są to maksymalne wymiary wynoszące do ok. 20 mm średnicy, a w przypadku podłużnych pęknięć 5 – 20 cm. 

Znaczenie ma również umiejscowienie takiego pęknięcia i jego charakterystyka. Nie każdy uszczerbek szyby jest zdatny do naprawy. Załóżmy jednak, że pęknięcie na szybie Twojego auta kwalifikuje się do regeneracji. Fachowcy wykonają taką naprawę metodą wstrzyknięcia specjalistycznej żywicy, a następnie utwardzenia jej promieniowaniem ultrafioletowym. Koszt? W zależności od zakładu nie powinno być to więcej niż 150 – 250 zł. Mandat za pękniętą szybę może okazać się więc nawet 2 razy droższy! Z uszkodzeniem nie warto więc czekać. Napraw je jak najszybciej, aby uniknąć grzywny i przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Jeśli jednak uszkodzenie nie będzie nadawało się do naprawy, czeka Cię wymiana szyby czołowej. Cena takiej wymiany może być bardzo rozbieżna. Szyby do starszych modeli aut to koszt już kilkuset złotych. W nowych autach sytuacja wygląda inaczej. Szyby zawierają komplet czujników (np. deszczu), kamery i radary oraz coraz częściej mają wtopioną siatkę podgrzewającą. Koszt takiej szyby zwłaszcza w ASO to wydatek nawet kilku tysięcy złotych! 

Jeśli nie wiesz, skąd pojawiło się uszkodzenie szyby, trudno będzie wskazać sprawcę. Nie uda się wtedy uzyskać odszkodowania z OC. W takim przypadku pomocna może okazać się polisa autocasco, z której pokryjesz taką naprawę. Możesz też zdecydować się na polisę szybową. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz przygotowany na ewentualną konieczność wymiany drogiej szyby. Sprawdź Ubezpieczenie Szyby 24 w LINK4, które możesz kupić zarówno z pakietem OC, jak i OC/AC.

dopuszczalne-pekniecie-na-szybie-przedniej

Przeczytaj także: Polerowanie szyb samochodowych. Jak i kiedy warto to robić?

Dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej – kilka słów na koniec

Teraz już znasz wszystkie szczegóły dotyczące problemu pękniętej szyby przedniej. W tej kwestii panują przede wszystkim regulacje prawne, których trzeba przestrzegać pod groźbą mandatu. Uszkodzona szyba czołowa stwarza ryzyko w ruchu drogowym i naraża Cię na zaburzone postrzegane sytuacji na drodze. Jeśli ten problem dotyczy Cię aktualnie – nie czekaj, tylko jak najszybciej wymień lub napraw uszkodzoną szybę w Twoim samochodzie. 

Sprawdź także: rejestracja pojazdu Szczecin, OC Rzeszów

Szukasz polisy AC dla Twojego samochodu? Skorzystaj z Kalkulatora LINK4 i sprawdź ofertę przygotowaną zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Jeśli masz pytania, zadzwoń pod numer 22 4444444 i skorzystaj z pomocy naszych konsultantów, którzy doradzą w doborze ubezpieczenia. Możesz też osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy