Droga jednokierunkowa – jak prawidłowo się po niej poruszać?

Specyfika zabudowy miasta czasami wymaga zaprojektowania dróg jednokierunkowych. Układ ulic nie pozwala np. na poszerzenie jezdni i ustawienie szerszych pasów.

Warto więc wiedzieć, jak oznakowana jest droga jednokierunkowa oraz jakie zasady poruszania się na niej obowiązują.

Spis treści:

1. Droga jednokierunkowa – zasady
2. Dozwolone manewry na drodze jednokierunkowej
3. Znak drogi jednokierunkowej – jak się do niego prawidłowo stosować?
4. Droga jednokierunkowa. Kilka słów na koniec

W sytuacji, gdy kierowca wjedzie pod prąd w drogę jednokierunkową, popełnia wykroczenie. Za takie zachowanie może spotkać go kara. W nowym taryfikatorze, za taki czyn grozi grzywna w wysokości 250 zł i do 5 punktów karnych1. Co ważne, ukarać kierowcę może zarówno policja, jak i straż miejska, na przykład na podstawie zapisu z monitoringu miejskiego. Z tego względu każdy kierowca powinien wiedzieć, jakie manewry są dopuszczalne na takim rodzaju drogi.

Sprawdź także: Blokada na koło od straży miejskiej. Co warto wiedzieć?

Droga jednokierunkowa – zasady

Jak sama nazwa wskazuje na drodze jednokierunkowej, auta mogą poruszać się tylko w jednym kierunku. O tym, że wjeżdżasz na taki typ jezdni, informuje znak droga jednokierunkowa D-3. Obowiązuje tam zakaz zawracania. Bardzo ważne jest również, by podczas wyjazdu z drogi jednokierunkowej stanąć po lewej lub prawej stronie jezdni, a nie wzdłuż jej osi, jak przy wyjeździe z drogi dwukierunkowej. 

droga-jednokierunkowa1

Na końcu drogi jednokierunkowej znajduje się linia zatrzymania złożona z trójkątów. To przed nią powinieneś wyhamować, by móc następnie włączyć się do ruchu na jezdni dwukierunkowej. Ponadto wiele dróg jednokierunkowych kończy się obecnie ścieżką rowerową. Oznacza to, że rowery, w przeciwieństwie do samochodów mogą przejechać dalej. Wszystkie takie miejsca są pomalowane na czerwono, więc nie można ich przegapić. Jeżeli na drodze takiej znajdują się przejścia dla pieszych bez sygnalizacji, to kierowca ma obowiązek stosować się do ogólnych przepisów. 

Jezdnia jednokierunkowa zakończona jest znakiem zakazu wjazdu. Oczywiście nie widzi go kierowca prawidłowo poruszającego się auta. Informuje on osoby za kółkiem, że na daną drogę nie wolno wjeżdżać od strony znaku zakazującego. Jeżeli chodzi o parkowanie, dozwolone jest one tylko zgodnie z obowiązującym kierunkiem jazdy. Jeśli postanawiasz wyjechać, podczas wykonywania skrętu w prawo z drogi jednokierunkowej, musisz stanąć po prawej stronie. Jeśli chcesz skręcić w lewo, musisz ustawić się przy lewej krawędzi jezdni.

Co ciekawe, dozwolone jest cofanie na drodze jednokierunkowej. Zgodnie z Art. 23 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym2 zabrania się cofania pojazdem w tunelu, na moście, wiadukcie, drodze ekspresowej i autostradzie. Podczas cofania na drodze jednokierunkowej masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub użytkownikowi drogi i zachować szczególną ostrożność. Oczywiście należy sprawdzić, czy wykonywany manewr cofania nie zagraża lub nie utrudnia bezpieczeństwa ruchu.

Dozwolone manewry na drodze jednokierunkowej

Na drodze jednokierunkowej dozwolonych jest wiele manewrów, które wykonywane są także na drogach dwukierunkowych. Oto krótkie przypomnienie, co można robić na takiej drodze i jak te manewry wykonywać prawidłowo. 

Pierwszym z nich jest włączanie się do ruchu. Do czynienia z nim mamy, gdy auto rusza po zatrzymaniu lub postoju, który nie jest zależny od warunków i przepisów ruchu drogowego. Inną opcją jest wyjazd np. z drogi szutrowej lub gruntu prywatnego. Kierujący pojazdem, który włącza się do ruchu, musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa użytkownikom drogi już znajdującym się na drodze jednokierunkowej. Dotyczy to zarówno pojazdów mechanicznych, jak i rowerzystów.

Kolejny manewr to zmiana pasa lub kierunku jazdy. Kierowca pojazdu może tak postąpić, tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności. Kierujący pojazdem jest zobowiązany zbliżyć się do prawej strony jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo na drodze jednokierunkowej. Do drugiej strony, jeśli zamierza skręcić w lewo. Zasada ta nie obowiązuje, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają mu skręcanie zgodnie z prawem. Przy zmianie pasa ruchu kierujący pojazdem jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi poruszającemu się na pasie, na który zamierza wjechać, jak i pojazdom wjeżdżającym z jego prawej strony.

droga-jednokierunkowa2

Kolejny, dopuszczany manewr to omijanie zaparkowanego pojazdu lub innej, nieruchomej przeszkody. W takim przypadku kierowca zobowiązany jest zachować bezpieczną odległość od pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody i w razie potrzeby zmniejszyć prędkość. Omijanie pojazdu skręcającego w lewo jest możliwe tylko z jego prawej strony. Oczywiście, jeżeli nie powoduje to zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

Ostatnim dopuszczalnym manewrem na drodze jednokierunkowej jest wyprzedzanie. Kierujący pojazdem musi zachować szczególną ostrożność podczas wyprzedzania, a przede wszystkim trzymać bezpieczną odległość od przejeżdżającego pojazdu lub użytkownika drogi. Podczas mijania osoby na rowerze, motocyklu, lub innym jednośladzie, odległość od lewej strony przejeżdżającego środka transportu musi wynosić co najmniej 1 m. 

Dowiedz się również: Wyprzedzanie z prawej strony. Kiedy jest dozwolone?

Na drodze jednokierunkowej wyprzedzanie dozwolone jest tylko, gdy są na niej wyznaczone pasy do jazdy. W takiej sytuacji masz prawo wyprzedzać także na zakręcie oraz przed dojazdem do wzniesienia.

Przy klasycznym wyglądzie drogi jednokierunkowej zabronione są takie manewry jak wymijanie, ze względu na poruszanie się tylko w jednym kierunku, oraz zawracanie. Natomiast tak jak wcześniej wspomnieliśmy, cofanie jest dopuszczalne. Natomiast zatrzymywanie się oraz postój na drodze jednokierunkowej uzależnione jest od znaków, jakie na danym terenie się znajdują. Jeśli wyznaczone zostały miejsca parkingowe, to zatrzymanie się na nich jest jak najbardziej dozwolone.

Znak drogi jednokierunkowej – jak się do niego prawidłowo stosować?

Jak zachować się, gdy widzisz znak: jednokierunkowa droga? Nie powinieneś robić nic specjalnego. Jeżeli na jezdni wymalowane są pasy, powinieneś zająć ten znajdujący się najbliżej prawej krawędzi. W czasie zmiany pasa powinieneś, manewr ten sygnalizować z odpowiednim wyprzedzeniem. Należy także zachować ostrożność przy dojeździe do przejść dla pieszych, zwłaszcza gdy akurat poruszasz się środkowym lub skrajnie lewym pasem. W takim przypadku istnieje duże niebezpieczeństwo, że nie zobaczysz pieszych już znajdujących się na zebrze.

droga-jednokierunkowa3

Droga jednokierunkowa. Kilka słów na koniec

Po lekturze tego artykułu poruszanie się po drodze jednokierunkowej nie będzie miało dla Ciebie tajemnic. Przypomnieliśmy jakie manewry są na takich drogach dozwolone, a jakie nie. Pokazaliśmy także jak prawidłowo stosować się do znaku D-3.

Sprawdź również: ubezpieczenie Toyota Rav4OC Puławy

Przy okazji przypominamy także, że warto zadbać o bezpieczeństwo i Twój pojazd. Kupując ubezpieczenie OC, nie musisz obawiać się skutków finansowych szkód, których Ty będziesz sprawcą. Natomiast kupując dodatkowo AC, również i Twój pojazd będzie chroniony w razie wypadku czy kolizji. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony i skorzystania z praktycznego kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 444 44 44, którzy pomogą także w zakupie polisy. Możesz także spotkać się osobiście ze współpracującym z nami agentem. Nie zwlekaj i jeszcze dzisiaj ubezpiecz Twoje auto w LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

1https://opolska.policja.gov.pl/op/dzia/taryfikator-mandatow-i/4759,Taryfikator-mandatow-karnych.html 

2https://lexlege.pl/prawo-o-ruchu-drogowym/art-23/

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy