Dysza spryskiwacza – czyszczenie i wymiana krok po kroku

Dysze spryskiwacza to bardzo ważne elementy samochodu, które często są niedoceniane przez kierowców. Warto jednak wiedzieć, że dzięki nim możesz przemieszczać się pojazdem w komfortowy i co najważniejsze bezpieczny sposób.

Z tego tekstu dowiesz się, jak wyjąc dysze spryskiwaczy i jak wygląda proces ich czyszczenia. Czytaj dalej.

Spis treści:
1. Czym są dysze spryskiwaczy?
2. Czyszczenie dysz spryskiwaczy krok po kroku
3. Wymiana dyszy spryskiwacza krok po kroku
4. Dysze do spryskiwaczy. Kilka słów na koniec

Czym są dysze spryskiwaczy?

Jak już wspominaliśmy, dysza spryskiwacza to bardzo ważny, w kontekście bezpiecznej jazdy, element. Co prawda, nowoczesne samochody są wyposażone w wiele zaawansowanych systemów, mających zapewniać pewną oraz bezproblemową jazdę, ale to właśnie w dużej mierze jest przyczyną swoistego niedoceniania roli, jaką dysze spryskiwaczy pełnią w pojazdach. To jednak dzięki nim masz dobrą widoczność i możesz szybko wyczyścić zabrudzoną szybę. Właśnie z tego powodu bardzo ważna jest odpowiednia konserwacja tego typu elementu. 

Spryskiwacze mgłowe zazwyczaj składają się ze specjalnego zbiorniczka na płyn, pompki tłoczącej, czujnika poziomu płynu, przewodów oraz dyszy. Każdy z tych elementów tworzy efektywny system czyszczenia szyb podczas jazdy. Sama dysza spryskiwacza jest niewielkim podzespołem zraszającym. W większości przypadków dysze spryskiwaczy mgłowe są zakończone specjalnymi otworkami, których zadanie polega na spryskiwaniu konkretnej powierzchni płynem myjącym. Montaż polega na zastosowaniu zatrzasków, śrubek lub wkręceniu. W dalszej części tekstu znajdziesz informacje o tym, jak wyczyścić dysze spryskiwaczy i je wymienić. 

Sprawdź również: Niewidzialna wycieraczka. Co to jest i jak działa?

dysza-spryskiwacza-2

Czyszczenie dysz spryskiwaczy krok po kroku

Zastanawiając się na tym, jak wyczyścić spryskiwacze mgłowe, musisz mieć świadomość, że obcujesz z delikatnym sprzętem, który jest bardzo ważny dla Twojego samochodu. Czasami jednak dochodzi do sytuacji, gdy dysze do spryskiwaczy zapychają się lub nierównomiernie rozprowadzają płyn czyszczący. Nie musisz się obawiać, ponieważ tego typu usterka jest stosunkowo często spotykana po zakończeniu sezonu zimowego. Zazwyczaj pierwszym symptomem problemów jest nierówne działanie dysz. Jedna lepiej, a druga gorzej radzi sobie dostarczaniem płynu na szybę. Przyczyną zatkania jest kamień osadzający się we wnętrzu tych elementów lub uszkodzenie mechaniczne. 

Dlaczego dysza spryskiwacza mgłowa się zapycha?

Zima to szczególnie trudny okres dla całego pojazdu. Niskie temperatury, sól, wilgoć oraz brud mogą negatywnie wpłynąć na stan samochodu, dlatego ważna jest odpowiednia konserwacja poszczególnych elementów. W przypadku dysz usterki w dużej mierze są spowodowane niskiej jakości płynem czyszczącym oraz wlewaniem do zbiornika najzwyklejszej wody. Na szczęście czyszczenie dysz spryskiwaczy nie jest trudno i z powodzeniem przeprowadzisz je samodzielnie. Sprawdź, jak wyjąć dysze spryskiwaczy.

1. Dysze spryskiwaczy mgłowe razem ze wszystkim wężykami znajdują się zaraz pod maską Twojego pojazdu. Znajdziesz je w górnej części – dokładnie tam, gdzie prowadzony jest strumień płynu czyszczącego. Zacznij więc od otwarcia maski auta i zlokalizowania dysz.  Może zdarzyć się tak, że dysza spryskiwacza mgłowa jest schowana za zaślepką. W takim wypadku będziesz musiał usunąć ten element, by dostać się do mechanizmu. 

2. Dysza spryskiwacza zazwyczaj jest podłączona do dwóch przewodów, z których pierwszy gwarantuje potrzebne napięcie, a drugi wtryskuje płyn do spryskiwaczy. Musisz więc teraz odpiąć plastikowy element znajdujący się w środku, by odłączyć oba przewody. Pamiętaj, że wykonanie czynności jest potrzebne przy każdym zestawie dysz.

3. Skoro oba zestawy są już odłączone, możesz przejść do wyciągnięcia dysz oraz czyszczenia. Jeśli chodzi o to, jak wyjąć dysze spryskiwaczy, to pamiętaj, że cały proces nie jest trudny. Najważniejsze, byś poprawnie odłączył przewody od wtryskiwania płynu oraz rozprowadzania napięcia.

4. Do udrożnienia dyszy spryskiwacza będziesz potrzebować:

  • szczotki ze sztywnym i cienkim włóknem,
  • nożyczek,
  • wykałaczek,
  • WD-40,
  • sprężonego powietrza. 

5. Czas zacząć czyszczenie dysz spryskiwaczy. Najpierw przepłucz je bardzo ostrożnie wodą, tak by wypływała z obu stron. Postaraj się, by woda nie dostała się do elementu, do którego podpinany jest przewód pod napięciem. Następnie weź WD-40 i spryskaj dysze z zewnętrznej strony. Wprowadź również środek do większego otworu, do którego wkładany jest wężyk z płynem czyszczącym. Każda dysza spryskiwacza powinna teraz poleżeć przez kilka minut, by WD-40 zaczęło działać.

Następny krok to udrażnianie przy pomocy szczotki. Odetnij tyle samo włókien, ile jest dysz spryskiwaczy. Czyść jednym włóknem jedną dyszę poprzez delikatne wprowadzanie go do wnętrza elementu. Do czyszczenia większej dziurki, która rozprowadza płyn, użyj wykałaczki. Spłucz dysz ponownie wodą i sprawdź, czy dysze są drożne. Najłatwiej zrobisz to poprzez dmuchnięcie w nie z całej siły. Jeśli poczujesz powietrze na drugim końcu, to znak, że dysze są drożne.

dysza-spryskiwacza-1

Wymiana dyszy spryskiwacza krok po kroku

Czasami samo czyszczenie nie pomaga i wymiana dyszy spryskiwacza jest niezbędna. Podobnie jak w przypadku udrażniania, nie jest to nic trudnego. Wystarczą zaledwie trzy kroki, które musisz wykonać.

1. Odchyl lub całkowicie zdejmij podszybia i wykorzystując śrubokręt, odłącz przewód z końcówki dyszy. Pamiętaj, by robić to bardzo delikatnie i niczego nie uszkodzić.
2. Gdy pozbędziesz się już starej dyszy, czas na założenie nowego elementu. Wystarczy tylko, że włożysz dyszę na miejsce i dociśniesz, tak by znalazła się w specjalnych zatrzaskach. 
3. Podepnij gumowy przewód do nowej dyszy. Tak naprawdę, powtarzasz krok pierwszy, tylko w odwrotnej kolejności.

Zobacz: Wymiana wycieraczek samochodowych. Jak to zrobić? Wyjaśniamy! 

dysza-spryskiwacza-3

Dysze do spryskiwaczy. Kilka słów na koniec

Dysza do spryskiwaczy pomimo tego, że jest bardzo niedoceniana przez kierowców stanowi integralną część pojazdu, a jej prawidłowa konserwacja gwarantuje komfortową i bezpieczną jazdę. Jak widzisz, zarówno wymiana, jak i czyszczenie dysz to czynności proste oraz niewymagające niemal żadnych specjalny umiejętności. Wystarczy tylko śrubokręt do podważenia, szczotka i dostęp do czystej wody. 

Skoro już mowa o bezpieczeństwie i komforcie jazdy, warto wspomnieć o ubezpieczeniach komunikacyjnych. Dzięki nim możesz zapewnić ochronę nie tylko sobie oraz swojemu pojazdowi, ale także i pasażerom, z którymi podróżujesz. 

Jeśli zależy Ci, by poruszanie się samochodem przynosiło radość i było pozbawione obaw, ubezpiecz auto. Kalkulator, który znajdziesz na naszej stronie internetowej, pozwoli Ci szybko wyliczyć składkę Twojej nowej polisy i dokonać zakupu. Pamiętaj, że zaopatrywanie się w polisę OC/AC w Internecie to obok zakupu przez telefon lub osobiście u agenta jeden ze sposobów na dokonanie transakcji. Natomiast jeśli chcesz, wszystkie formalności załatwisz bez wychodzenia z domu. Wystarczy tylko, że opłacisz ubezpieczenie, by zaczęło ono obowiązywać. 

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze