Kup online
polisę OC/AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Niewidzialna wycieraczka. Co to jest i jak działa?

Czas czytania: 4 min. 4 sek.

Czysta i przejrzysta szyba w samochodzie to nie tylko kwestia estetycznego wyglądu. Przede wszystkim zapewnia ona bezpieczeństwo kierowcy. Wyjątkowo ważne jest to, by wycieraczki były sprawne i szybko zbierały deszcz. Coraz częściej słyszy się jednak o nowym rewolucyjnym rozwiązaniu. Jest to tak zwana niewidzialna wycieraczka, co to takiego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Spis treści:
1. Niewidzialna wycieraczka. Co to jest i jak działa?
2. Wycieraczka w płynie - czy można nałożyć ją samemu?
3. Niewidzialne wycieraczki. Jak długo działają?
4. Niewidzialna wycieraczka. Najważniejsze informacje

Tradycyjne wycieraczki, mimo że coraz bardziej skuteczne, nie zawsze spełniają swoje zadanie. Zdarza się, że ulewa jest tak intensywna, iż nawet na najwyższych ustawieniach nie dają sobie one rady z odprowadzaniem wody. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która może być przyczyną wypadku drogowego. Warto zadbać, by takiego ryzyka uniknąć. Na całe szczęście dla kierowców na całym świecie, pojawiły się inne, alternatywne sposoby radzenia sobie z nadmiarem wody na przedniej szybie.

Niewidzialna wycieraczka. Co to jest i jak działa?

Tak zwane wycieraczki w płynie to specjalna powłoka hydrofobowa, którą nakłada się na szybę samochodu. Dzięki swoim właściwościom powoduje ona, że krople wody bardzo szybko spływają zgodnie z kierunkiem wiatru w czasie jazdy. Dzięki temu szyba pozostaje sucha i zapewnia kierowcy bardzo dobrą widoczność. Sama powłoka jest całkowicie przezroczysta i w żaden sposób nie wpływa, na codzienne użytkowanie samochodu. Dodatkowo ma ona także inne przydatne właściwości, które powinni docenić kierowcy.

Szkło na poziomie atomowym nie jest jednolitą powierzchnią. Występują na nim pory, mikropęknięcia oraz inne niedoskonałości. Mogą w nie wnikać cząsteczki brudu, kurzu oraz innych zanieczyszczeń, przez co szyba z biegiem czasu może wydawać się mniej przejrzysta. Poza tym takie małe zabrudzenia mogą powodować powstawanie refleksów świetlnych oślepiających kierowcę. Niewidzialne wycieraczki, czyli powłoka hydrofobowa, wnika w te nierówności i zabezpiecza je przed zabrudzeniem. Dzięki temu przednia szyba pozostaje przez dłuższy czas czysta.

Sama zasada działania, na jakiej opiera się płyn niewidzialna wycieraczka, jest bardzo prosta. Po pokryciu szyby powłoką hydrofobową tworzy się na niej warstwa, na której krople wody nie są w stanie się utrzymać. Zamiast powoli spływać lub pozostawać w miejscu, bardzo szybko ześlizgują się z pola widzenia kierowcy. Dzięki temu nie ma potrzeby stosowania tradycyjnych wycieraczek, które mogą rozmazywać brud, czy też tworzyć utrudniające obserwowanie drogi smugi i zacieki. Używając niewidzialnej wycieraczki, nie będziesz miał takich kłopotów.

Warto jednak zaznaczyć, że środek ten ma swoje ograniczenia. Jednym z nich jest prędkość poruszania się, przy jakiej jest on skuteczny. Przyjmuje się, że auto powinno poruszać się przynajmniej z prędkością 60 km/h. Jeżeli prędkość będzie niższa, płynne wycieraczki nie działają. Dlatego w ruchu miejskim, gdzie średnia prędkość to 30-40 km/h konieczne jest stosowanie tradycyjnych wycieraczek. Natomiast w czasie poruszania się poza miastem z większymi prędkościami, niewidzialne wycieraczki sprawdzają się doskonale. Zwłaszcza na autostradzie, czy też drodze szybkiego ruchu.

Zobacz także: Ubezpieczenie szyb samochodowych

niewidzialna-wycieraczka

Wycieraczka w płynie - czy można nałożyć ją samemu? 

Wiele firm zajmujących się detailingiem aut, ma w swojej ofercie usługę nakładania niewidzialnych wycieraczek. Warto z niej skorzystać, jeśli uważasz, że nie poradzisz sobie z tym sam, lub gdy po prostu brakuje Ci na to czasu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by dokonać tego samemu, we własnym garażu. Nie jest to trudne, wymaga to tylko kierowania się kilkoma prostymi zasadami.

Po pierwsze preparat taki jak wycieraczka w sprayu, powinien być nakładany na czystą i odtłuszczoną szybę. Na rynku dostępne są specjalne preparaty do czyszczenia szyb samochodów, które dzięki właściwościom antystatycznym, uniemożliwiają osiadanie na szybie kurzu oraz innych zabrudzeń. Przygotuj sobie także preparat, który chcesz nałożyć, oraz dołączony do niego aplikator. Bez niego nie uda Ci się zabezpieczyć szyby, a tak zwane niewidzialne wycieraczki, po prostu nie będą działały. 

Teraz możesz już przystąpić do nakładania samej powłoki hydrofobowej. Jak dokładnie to zrobić? Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją dołączoną do każdego opakowania. Jednak przyjmuje się, że najlepiej jest podzielić szybę na cztery równe części. Pokrywanie niewidzialną wycieraczką powinno następować po jednej części szyby na raz. 

W większości przypadków konieczne jest nałożenie aż 3 warstw powłoki. Każda kolejna powinna być nakładana po wyschnięciu poprzedniej. W przypadku zabezpieczenia szyby powłoką hydrofobową pośpiech nie jest wskazany. Oczywiście poza przednią szybą, możesz także w ten sposób zabezpieczyć, szyby boczne i tylną. Dzięki temu nawet podczas deszczu będziesz miał doskonałą widoczność w każdym kierunku.

Warto pamiętać, też, że po wyschnięciu powłoki, ściereczką z mikrofibry należy zetrzeć zaschnięte resztki preparatu. Nakładanie tego rodzaju powłok najlepiej jest przeprowadzać pod dachem lub gdy na zewnątrz jest niezbyt słoneczna pogoda. Jeżeli nie możesz sobie zapewnić takich warunków, najlepiej jest zgłosić się do któregoś z warsztatów specjalizujących się w tego rodzaju pracach.

niewidzialna-wycieraczka

Niewidzialne wycieraczki. Jak długo działają? 

Po nałożeniu warstwy hydrofobowej na szybę możesz cieszyć się co najmniej kilkoma miesiącami jej działania. Jednak już po około 1,5-2 miesiącach zauważysz pewien spadek skuteczności niewidzialnej wycieraczki. Dzieje się tak, gdyż nałożone warstwy ulegają ścieraniu i tracą swoje właściwości hydrofobowe. Dlatego też, jeśli zależy Ci na trwałym zabezpieczeniu szyby przed deszczem, warto nakładanie niewidzialnych wycieraczek powtarzać regularnie. Wtedy zawsze będziesz miał pewność prawidłowego działania tego preparatu.

Pamiętaj także, że czas przydatności niewidzialnej wycieraczki może różnić się w zależności od danego pojazdu. Jeżeli w czasie używania przez Ciebie powłoki hydrofobowej rzadko padało, to może ona służyć dłużej niż w okresie jesiennych opadów. Także to, w jaki sposób dbasz o czystość Twoich szyb, ma znaczenie. 

Zwykłe płyny mogą powodować szybsze znikanie powłoki, dlatego warto stosować do mycia szyb samochodowych preparaty przeznaczone do powłok hydrofobicznych. Postaraj się także nie używać tradycyjnych wycieraczek, gdy widzisz, że powłoka spełnia swoje zadanie. Gumowe elementy mogą usuwać preparat, w miejscach, gdzie ich nacisk jest największy. Gdy będziesz stosował się do tych prostych zasad, Twoja niewidzialna wycieraczka powinna służyć Ci długi czas. 

Przeczytaj również: Przyciemnianie szyb samochodowych. Co daje, jak to zrobić i co mówią o tym przepisy?

niewidzialna-wycieraczka

Niewidzialna wycieraczka. Najważniejsze informacje

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już, jak działa i czym jest niewidzialna wycieraczka. Z pewnością poradzisz sobie także z aplikacją powłoki hydrofobowej na szybę Twojego samochodu. Jest to doskonałe dodatkowe zabezpieczenie.

Tak jak polisy oferowane przez LINK4. Nasza oferta obejmuje szereg ubezpieczeń, dzięki którym Ty, Twój pojazd oraz Twoi bliscy będziecie zabezpieczeni na wypadek wielu niespodziewanych i nieprzyjemnych zdarzeń.

Nie czekaj, odwiedź stronę LINK4 i sprawdź naszą ofertę polis komunikacyjnych!

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie: www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21