Jakie wycieraczki samochodowe wybrać i na co zwrócić uwagę?

Wycieraczki samochodowe to niewielkie elementy, które z pozoru mogą mieć błahe znaczenie dla ogólnego komfortu jazdy. Z tego też powodu kierowcy często kupują najtańsze rozwiązania, których działanie nie do końca spełnia ich oczekiwania.

Z tego tekstu dowiesz się, jakie wycieraczki samochodowe wybrać oraz czym kierować się podczas zakupu tego typu elementów.

Spis treści:
1. Jakie wycieraczki samochodowe wybrać? Rodzaje
2. Jak dobrać rozmiar wycieraczek do auta?
3. Jakie wycieraczki do samochodu będą najlepsze?
4. Teraz już wiesz, jakie wycieraczki do auta wybrać!

Jakie wycieraczki samochodowe wybrać? Rodzaje

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że wszystkie wycieraczki samochodowe są takie same. Nic bardziej mylnego! Na rynku znajdziesz bowiem wiele rodzajów tych akcesoriów. Najczęściej stosowany podział wygląda następująco:

  • Wycieraczki szkieletowe – najczęściej stosowane oraz najtańsze, ale nie pozbawione wielu wad. Ich konstrukcja nie do końca gwarantuje równomierny docisk całego pióra do powierzchni szyby, co może mieć wpływ na skuteczność usuwania zabrudzeń. Dodatkową wadą jest również to, że w okresie zimowym bardzo często dochodzi o zacięcia przegubu, który jest blokowany przez zalegający lód oraz śnieg. Gdy to się stanie, wycieraczka nie działa prawidłowo lub robi to w bardzo głośny sposób.

  • Wycieraczki płaskie – często nazywane również bezprzegubowymi. Stanowią przeciwieństwo dla rozwiązań szkieletowych, ponieważ ich zintegrowana konstrukcja ramienia z osadzonym piórem jest gwarancją cichszej pracy oraz równomiernego docisku do powierzchni szyby. Cena tego typu wycieraczek jest wyższa, ale warto w nie zainwestować dla świętego spokoju oraz prawidłowego działania.

  • Wycieraczki hybrydowe – często oceniane jako najlepsze wycieraczki do auta ze względu na połączenie atutów produktów szkieletowych oraz płaskich. Konstrukcja takich wycieraczek opiera się na integracji pióra bezpośrednio z ramieniem oraz dodatkowym wzmocnieniem w formie stelażu dociskającego pióro do powierzchni szyby. 

Jak dobrać rozmiar wycieraczek do auta?

Jeśli zastanawiasz się, jakie wycieraczki samochodowe wybrać, to najpierw warto poruszyć kwestię rozmiaru. Jest to bowiem najważniejsze kryterium tego, czy dane rozwiązanie będzie pasować do Twojego pojazdu. Zauważ też, że w autach, w których zamontowane są trzy wycieraczki (dwie z przodu i jedna z tyłu) każda może mieć inną długość. 

jakie-wycieraczki-samochodowe-wybrac

W przypadku konieczności wymiany najlepszym rozwiązaniem jest więc wyciągnięcie starych, zmierzenie ich i na tej podstawie wybór nowych wycieraczek. Jeśli tego nie zrobisz i przez pomyłkę kupisz za długie, pióra będą o siebie ocierać i zostawiać na szybie widoczną, niewyczyszczoną przestrzeń.

Sprawdź również: Wymiana wycieraczek samochodowych. Jak to zrobić? Wyjaśniamy!

Jakie wycieraczki do samochodu będą najlepsze?

Skoro wiesz już, jak dobrać długość, czas zająć się tym, jakie wycieraczki samochodowe wybrać i czym kierować się przy zakupie. 

  • Jakie wycieraczki – sprawdź typy mocowań

Jeśli masz w planach kupić wycieraczki szkieletowe, musisz wiedzieć, że stosuje się w nich kilka rodzajów mocowań: bagnet, śruba i hak. W przypadku płaskich wycieraczek będziesz mieć do czynienia z mocowaniem typu C. 

Bywa też, że niektóre modele samochodów mają inne mocowania w danym okresie produkcyjnym. Dlatego właśnie czasami do zakupu odpowiedniego rozwiązania nie musi wystarczyć sam model pojazdu. 

  • Jakie pióra wycieraczek – zwróć uwagę na gumę

Wymiana wycieraczek zazwyczaj następuje w konsekwencji uszkodzenia poprzednich. Przypatrz się, czy stare wycieraczki są wytarte w rejonach gumy. Jeśli tak, to znak, że powinieneś zwrócić uwagę na ten aspekt przy zakupie nowych akcesoriów. O wiele lepiej niż kauczuk sprawdzają się gumy silikonowo — grafitowe z domieszką polimeru. Dzięki nim zapewnisz mniejsze tarcie oraz o wiele cichszą niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań, prace.  

Jeśli chodzi o to, jakie wycieraczki samochodowe wybrać, to z pewnością najlepiej sprawdzą się hybrydowe. Ich cena może być jednak odstraszająca i sprawić, że nie zdecydujesz się na ten rodzaj wycieraczek. Dobrym wyborem są też wycieraczki płaskie, które posiadają zintegrowane pióro z ramieniem i gwarantują wyjątkowo cichą pracę. Ten rodzaj akcesoriów jest też odporny na rdzewienie oraz dobrze sprawdza się podczas silnego wiatru. 

jakie-wycieraczki-samochodowe-wybrac

Montaż wycieraczek

Znasz już odpowiedź na pytanie, jakie wycieraczki samochodowe wybrać, a teraz przejdźmy do montażu tych elementów. Sama wymiana wycieraczek nie powinna zająć Ci więcej niż 5 minut, a dodatkowo nie wymaga ona żadnych specjalistycznych umiejętności. Wystarczy tylko, że zapoznasz się z informacjami dostarczonymi przez danego producenta. 

Większość firm dołącza również do zestawu specjalne adaptery, które mają za zadanie dopasować wycieraczki do mocowań konkretnego modelu samochodu. Podczas wymiany uważaj jednak, ponieważ metalowe ramię, na którym jest osadzona wycieraczka, może podczas uderzenia znacznie uszkodzić szybę. Staraj się więc, by Twoje ruchy były precyzyjne i delikatne. Dzięki temu unikniesz ewentualnych problemów. 

Jak często wymieniać wycieraczki?

Wycieraczki powinny być wymieniane co najmniej raz w roku. Potraktuj te elementy wyposażenia samochodu jak opony. Po każdej zimie Twoje wycieraczki mogą być nieco zużyte, na co oczywiście wpływ mają trudne warunki atmosferyczne, którym są poddawane podczas codziennej pracy w niskich temperaturach. 

Niezwykle istotne w zachowaniu dobrej kondycji tego typu produktów jest regularne czyszczenie oraz kontrola ogumienia. Jeśli podczas jazdy słyszysz charakterystyczny pisk, to znak, że wycieraczki wymagają interwencji oraz wymiany na nowe. Pamiętaj, że ignorowanie oznak uszkodzenia może prowadzić nawet do porysowania szyby, co w rezultacie będzie bardzo drogie do naprawy. 

Przeczytaj także: Niewidzialna wycieraczka. Co to jest i jak działa?

Teraz już wiesz, jakie wycieraczki do auta wybrać!

Mamy nadzieje, że wiesz, jakie pióra wycieraczek wybrać. Warto dbać o te niepozorne akcesoria, ponieważ ich dobry stan to gwarancja komfortowej jazdy z dobrą widocznością nawet w trudnych warunkach. W kontekście tego, jakiej firmy wycieraczki samochodowe wybrać, najlepiej będzie, gdy zdecydujesz się na znane marki. Przyjdzie Ci oczywiście zapłacić za to nieco więcej, ale przynajmniej uzyskasz gwarancję jakości, nieosiągalną zazwyczaj w przypadku tanich rozwiązań.

jakie-wycieraczki-samochodowe-wybrac

W kontekście bezpiecznej jazdy warto też zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie komunikacyjne. Co prawda, możesz zawsze wybrać najtańsze OC oraz AC, ale bywa, że zakres gwarantowanej ochrony takich polis jest bardzo ograniczony. Dlatego właśnie podczas wyboru ubezpieczenia kieruj się przede wszystkim szerokością zakresu i elastycznością ubezpieczenia, a taką możliwość stwarza LINK4. Warto też zapoznać się wcześniej z OWU.

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego ubezpieczenia komunikacyjnego, zadzwoń na infolinię Link4 pod numer 22 444 44 44 i skorzystaj z fachowej pomocy naszych konsultantów lub osobiście spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4. Szybko odpowiedzą na Twoje pytania i dobiorą rozwiązanie, które będzie spełniać Twoje indywidualne oczekiwania. U nas możesz liczyć na profesjonalną obsługę i gwarancję bezpieczeństwa. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy