Geometria zawieszenia. Na czym polega prawidłowe ustawienie kół w samochodzie?

Układ zawieszenia to jeden z najważniejszych elementów pojazdu, którym się poruszasz. Bez niego nie byłoby możliwe osiągnięcie bezpiecznej oraz komfortowej jazdy.

Z tego tekstu dowiesz się, czym jest geometria kół, kąt pochylenia koła oraz jak wygląda ustawienie geometrii kół.

Spis treści: 

1. Czym jest geometria kół?

2. Źle ustawiona geometria kół – objawy

3. Dlaczego geometria kół jest tak ważna?

4. Ile kosztuje geometria kół 3D?

5. Ustawienie geometrii kół – czy można dokonać tego samodzielnie?

6. Teraz już wiesz, na czym polega geometria zawieszenia

Czym jest geometria kół?

Geometria kół bardzo często utożsamiana jest ze zbieżnością kół, co zasadniczo jest błędem myślowym znacznie uszczuplającym rolę poprawnego ustawienia kół. Otóż zbieżność polega na tym, by uzyskać wartość pochylenia kół każdej osi względem siebie w zakresie określonym przez producenta danego samochodu. W przypadku, gdy przednie obręcze jednej osi charakteryzują się mniejszą odległością między sobą, niż tylne obręcze dochodzi do zbieżności, czyli skierowania opon do wewnątrz.

Jeśli chodzi o geometrię to mamy do czynienia z o wiele szerszym niż zbieżność zagadnieniem. Geometria zawieszenia zawiera bowiem w sobie ustawianie zbieżności, kontrolę położenia poszczególnych elementów układu oraz doprowadzenie do prawidłowego funkcjonowania części samochodu odpowiadające za bezpieczną oraz komfortową jazdę. Właściwe nastawy gwarantują stabilność oraz wykonywanie zakrętów pozbawione odczuwalnego dyskomfortu. Pomimo tego, że geometria kół i zbieżność często są określane jako tożsame, to z całą pewnością tak nie jest.

Geometria kół w praktyce polega na podłączeniu do kół specjalnych urządzeń pomiarowych w celu precyzyjnego zmierzenia ich odległości oraz kątów nachylenia względem siebie. Następny krok to luzowanie mocowań oraz regulacja długości drążków kierowniczych. Tylko w ten sposób możliwe jest uzyskanie potrzebnych parametrów. Zazwyczaj kierowcę zaczyna interesować geometria 3D, w momencie, gdy trafia do mechanika z usterką układu kierowniczego lub poszczególnych elementów zawieszenia.

Zobacz także: Zawieszenie gwintowane. 3 wady i 4 zalety

Geometria zawieszenia

Źle ustawiona geometria kół – objawy

Skoro wiesz już, na czym polega ustawianie geometrii kół, czas zająć się objawami, jakie mogą pojawić się w momencie, gdy ten aspekt Twojego samochodu nie będzie odpowiednio wyregulowany. Otóż zaburzona geometria prowadzi do niewspółmierności kół, a to z kolei prosta droga do objawów takich jak:

  • brak stabilności podczas pokonywania zakrętów,

  • nierównomierne ścieranie opon,

  • brak przewidywalności pojazdu podczas wykonywania nagłych manewrów.

Jak więc widzisz geometria kół to nie tylko komfort jazdy, ale również bezpieczeństwo zarówno Twoje, jak i pasażerów, którzy z Tobą podróżują. Nie powinieneś więc zaniedbywać tej kwestii i raz na jakiś czas dokonać pomiarów. 

Dlaczego geometria kół jest tak ważna?

Bardzo często kierowcy podchodzą do tematu zero-jedynkowo. Skoro samochód nie daje żadnych znaków, że geometria zawieszenia jest zaburzona, to można odpuścić sobie tę kwestię. Jest to jednak nie końca prawidłowe podejście ze względu na stosunkowo powszechną sytuację, gdy odpowiadające za bezpieczeństwo parametry odbiegają od tych, wymaganych przez producenta. W takiej sytuacji konieczne jest przywrócenie wartości fabrycznych w celu uzyskania optymalnych warunków jazdy. 

Za każdym razem, gdy opony są zmieniane lub z dużą prędkością wjeżdżasz w dziurę, znajdującą się na jezdni geometria zawieszenia może ulec zmianie, co w przypadku braku reakcji z Twojej strony jest prostą drogą do zaburzenia pracy układu zawieszenia oraz uszkodzenia jego poszczególnych elementów. Geometria zawieszenia wpływa na precyzję, w jaką możesz kierować pojazdem oraz pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy na nowe opony. Gdy kąt pochylenia koła jest nieprawidłowy, jego krawędzie szybko się zużywają i obniżają opór toczenia. W rezultacie auto zużywa więcej paliwa, co obciąża budżet kierowcy. 

Geometria zawieszenia

Ile kosztuje geometria kół 3D?

Wiele zależy od klasy samochodu, w jakim dokonana ma zostać geometria zawieszenia. W niektórych pojazdach przeprowadzenie procedury jest bowiem bardzo łatwe, a inne wymagają skomplikowanych działań. Widać to szczególnie w autach premium oraz sportowych. Zakres czynności jest zwiększony i wymaga od fachowca doświadczenia. W przypadku droższych samochodów musisz liczyć się więc z wydatkiem rzędu 200 zł. Pamiętaj jednak, że jest to niewiele w kontekście tego, ile możesz wydać, gdy elementy układu zawieszenia zostaną uszkodzone ze względu na niepoprawne ustawienie kół. Profilaktyka znowu więc okazuje się o wiele korzystniejsza niż leczenie. Wiesz już, ile kosztuje geometria kół.

Ustawienie geometrii kół – czy można dokonać tego samodzielnie?

Niestety, ale mamy dla Ciebie złe wiadomości. O ile możesz mieć wiedzę z zakresu poprawnego ułożenia kół, o tyle z całą pewnością nie posiadasz w domu specjalistycznych urządzeń pomiarowych, które mają za zadanie sprawdzenie, czy poszczególne wartości odchyłu kół są prawidłowe. Z tego względu ustawianie geometrii powinno odbywać się wyłącznie w wyspecjalizowanym warsztacie, który ma doświadczenie w tego typu procedurach. Będziesz mieć wtedy pewność, że pozycja kół względem siebie oraz drogi jest prawidłowa, co skutkuje bezpieczną i komfortową jazdą. 

Przeczytaj również: Obniżenie zawieszenia. Jak je przeprowadzić i czy warto?

Geometria zawieszenia

Teraz już wiesz, na czym polega geometria zawieszenia

Jak widzisz, geometria kół oraz kąt pochylenia koła są bardzo ważnymi elementami w kontekście prawidłowego funkcjonowania Twojego pojazdu. Jeśli zadbasz aspekty związane z ustawieniem opon i regularnie będziesz dokonywać pomiarów, uzyskasz pewność, że układ zawieszenia w samochodzie działa tak, jak powinien. 

Warto jednak wspomnieć, że o bezpieczeństwo – przede wszystkim finansowe – można również zadbać poprzez zakup odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej. Co prawda przepisy regulują to, że każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego ma obowiązek posiadać ważną polisę OC, ale musisz wiedzieć, że to nie jest jedyny produkt, który masz do wyboru.

Innym bardzo przydatnym ubezpieczeniem jest AC. Dzięki niemu w razie kradzieży pojazdu lub jego uszkodzenia z Twojej winy uzyskasz odszkodowanie i nie zostaniesz obciążony konsekwencjami finansowymi zdarzenia. Jeśli interesuje Cię najtańsze ubezpieczenie OC lub AC, to sprawdź, co dodatkowo otrzymasz za opłaconą składkę. W przypadku LINK4 uzyskasz Program Pomocy z Assistance Opony – najlepszą ofertę na rynku według niezależnego rankingu Gazety Bankowej.  Pamiętaj, że ubezpieczenia komunikacyjne to jedyne pewne zabezpieczenie Twoich interesów. W końcu nigdy nie wiesz, co może spotkać Cię na drodze, dlatego dobrze jest przygotować się nawet na najgorsze scenariusze. Przed zakupem OC lub AC nie zapomnij zajrzeć do OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), by poznać szczegółową zawartość danego produktu. 

W razie pytań lub chęci doprecyzowania zakresu ochrony gwarantowanej przez nasze rozwiązania skontaktuj się z konsultantami LINK4, dzwoniąc na numer 22 444 44 44 lub osobiście spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4. Nasi specjaliści szybko rozwieją ewentualne wątpliwości i pomogą dobrać polisę adekwatną do Twojej sytuacji. 

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze