Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Ile czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie ma nabywca? Wyjaśniamy, kiedy należy wykupić OC

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 1 sek.

W momencie zakupu samochodu bierzesz na siebie wszystkie obowiązki związane z jego utrzymaniem czy eksploatacją. Musisz zatroszczyć się także o obowiązkowe ubezpieczenie OC. Ile czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie ma nowy właściciel? Odpowiadamy.

Ile czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie w zakresie OC ma nabywca?

OC to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, bez którego samochód nie wyjedzie na drogę. Kiedy ubezpieczyć samochód po zakupie? Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, polisa OC przypisana jest do samochodu, a nie do właściciela. A więc w momencie sprzedaży samochodu, wykupiona przez poprzedniego właściciela polisa OC nadal jest ważna.

Nie ma znaczenia, czy nabywca zgłosi ubezpieczycielowi fakt zakupu i przepisze umowę na siebie, czy będzie korzystać z OC poprzedniego właściciela bez kontaktu z ubezpieczycielem zbywcy.

Sprzedający ma obowiązek poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o fakcie zbycia pojazdu i podania danych osobowych nabywcy. Ma na to 14 dni od momentu podpisania umowy sprzedaży. 

Jak więc brzmi odpowiedź na pytanie, ile jest czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie? Nie ma jednego terminu dla kupującego. Najczęściej przejmuje się polisę OC od poprzedniego właściciela. Oczywiście mówimy tutaj o pojeździe już objętym ochroną ubezpieczeniową w ramach tej polisy. Jeśli jednak kupujesz auto nieubezpieczone, obowiązek posiadania OC ciąży na Tobie już w dniu przeniesienia prawa własności pojazdu. Poniżej przyjrzymy się jeszcze bardziej szczegółowym scenariuszom dotyczącym tego, kiedy ubezpieczyć samochód po zakupie.

Zakup samochodu mającego OC

Kiedy kupuje się samochód z drugiej ręki, najprawdopodobniej był on wcześniej ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. W momencie zakupu samochodu, prawa i obowiązki związane z ubezpieczeniem OC przechodzą na nowego właściciela. Na polisie OC wykupionej przez poprzedniego właściciela możesz jeździć do czasu jej wygaśnięcia. Pamiętaj jednak, że polisa nie odnowi się automatycznie na kolejny rok. Musisz mieć zatem nową polisę, która będzie obowiązywać już od dnia, po wygaśnięciu poprzedniej polisy OC. Chodzi tu o zachowanie ciągłości ubezpieczenia OC. 

Umowę poprzedniego właściciela możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie. Masz na to czas aż do ostatniego dnia okresu ochrony ubezpieczeniowej.

UWAGA!

Jeżeli nabywca nie wypowie umowy ubezpieczenia OC, to zbywca nie dostanie zwrotu składki. 

Zakup samochodu niemającego OC

Chociaż każdy posiadaczsamochodu zarejestrowanego w Polsce musi ubezpieczyć samochód, nie każdy spełnia ten obowiązek. Jak wynika z danych UFG, tylko w 2022 roku udało się wykryć aż 326 957 przypadków przerwania ciągłości ochrony ubezpieczeniowej. Długi osób, które na tym przyłapano, wynoszą obecnie 340 mln zł (stan na 2. kwartał 2023 roku)1.

Czy można kupić auto bez ważnej polisy? Tak, ale należy to zrobić rozsądnie. Przede wszystkim musisz mieć świadomość tego, że z momentem złożenia podpisu na umowie sprzedaży, masz obowiązek zawrzeć umowę OC najpóźniej tego same dnia, nie później niż w momencie wprowadzenie samochodu do ruchu. 

Wyobraź sobie, że kupujesz samochód bez OC, odbierasz kluczyki, wsiadasz za kierownicę i ruszasz w drogę do domu. Niecały kilometr od domu możesz spowodować wypadek lub kolizję. Przy braku OC to może oznaczać, że będziesz musiał pokryć wyrządzone szkody z własnej kieszeni. Dodatkowe konsekwencje braku posiadania polisy OC, to nałożenie kary przez UFG oraz mandatu karnego.

Czas na wyciągnięcie wniosków z tego przykładu. Kiedy ubezpieczyć samochód po zakupie, jeśli aktualnie nie jest on objęty ochroną ubezpieczeniową? Od razu na posesji zbywcy, jeszcze przed wyjechaniem autem na drogę. Dzięki temu zyskasz pewność, że nawet jeśli w drodze do domu spotka Cię coś niespodziewanego, nie przyjdzie Ci ponieść kosztownych konsekwencji braku polisy OC.

Brak zgłoszenia sprzedaży samochodu przez zbywcę

Może też zdarzyć się tak, że sprzedający nie dopełni swojej części formalności i nie zgłosi sprzedaży samochodu do towarzystwa, w którym był ubezpieczony samochód. Co wtedy? W sytuacji, gdy sprzedający nie zgłosi sprzedaży samochodu do TU, może dojść do:

  • upomnień o kolejne raty – dopóki sprzedaż nie zostanie zgłoszona, kolejne składki za polisę będą wymagane od poprzedniego właściciela,
  • automatycznego przedłużeniu umowy OC na kolejne 12 miesięcy zatem wymagane będzie opłacenie składki na kolejny rok.

Jeśli jako nabywca chcesz wypowiedzieć umowę z obecnym towarzystwem, wciąż możesz to zrobić. Najczęściej wystarczy wypełnić wniosek i załączyć kopię umowy sprzedaży, która potwierdza nabycie pojazdu.

Ile jest czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie, którego sprzedaży poprzedni właściciel nie zgłosił do towarzystwa ubezpieczeniowego? Brak takiego zgłoszenia nic nie zmienia – na wykupienie nowej polisy OC na swój nowy samochód masz czas do końca okresu obowiązywania aktualnej polisy OC

Ubezpieczenie samochodu po rejestracji

Kierowcy niekiedy zastanawiają się, czy mogą najpierw przerejestrować samochód na siebie, a dopiero dzień później kupić OC. Powody mogą być różne, np. brak czasu na załatwienie tych dwóch spraw jednego dnia itd. Tak, o ile samochód posiada ważną polisę OC poprzedniego właściciela. A jeżeli samochód nie posiada ważnego OC, nie ma możliwości rejestracji pojazdu.

Jednym z dokumentów, które trzeba okazać w Wydziale Komunikacji, jest potwierdzenie ważnego OC. Skutki braku ubezpieczenia w terminie

Wielu kierowców myśli, że nikt nie zauważy jednodniowej zwłoki w wykupieniu polisy OC zwłaszcza wtedy, gdy po drodze nie spotkali kontroli drogowej ani nie uczestniczyli w wypadku. Niestety taki sposób myślenia bardzo często kończy się przykrymi konsekwencjami.

Prędzej czy później przerwa w ubezpieczeniu pojazdu zostanie wykryta. Nie każdy wie bowiem o tym, że kontrole dotyczące ważności OC są przeprowadzane również przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Co więcej, nie potrzeba żadnego powodu do wszczęcia postępowania w tej sprawie. Algorytm UFG działa samoczynnie i przeszukuje bazę pojazdów pod kątem tych, w przypadku których występuje przerwa w ciągłości ochrony ubezpieczeniowej. Nie ma więc możliwości, by uniknąć odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia samochodu polisą OC.

Kara może zostać nałożona nawet za 1 dzień bez OC. Długość tego okresu nie ma bowiem żadnego wpływu na zasadność nałożenia kary. Ma jednak znaczenie w kontekście jej wysokości. Kwota do zapłaty zależy od tego, o jaki pojazd chodzi i jak długo pozostawał nieubezpieczony. Wysokość kary jest rewitalizowana co roku w odpowiedzi na wahania minimalnego wynagrodzenia. Jej wysokość w drugiej połowie 2023 roku przedstawiamy w tabeli2.

Kara za brak OC od 1. lipca 2023 roku

 

Samochody osobowe

Samochody ciężarowe

Pozostałe pojazdy

brak OC do 3 dni

1440 zł

2160 zł

240 zł

brak OC od 4 do 14 dni

3600 zł

5400 zł

600 zł

brak OC powyżej 14 dni

7200 zł

10800 zł

1200 zł

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Możliwości ubezpieczenia natychmiast po zakupie

Jako nabywca musisz pamiętać, że ubezpieczenie OC, które przejmiesz po poprzednim właścicielu, nie przedłuża się automatycznie na kolejne 12 miesięcy

Warto pamiętać, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie musi poinformować Cię o kończącym się okresie ubezpieczenia. Zgodnie z zapisami w umowie polisa wygasa z ostatnim ustalonym dniem ochrony. To więc do Ciebie należy przypilnowanie tej kwestii. To bardzo ważne informacje w kontekście pytania o, to kiedy trzeba ubezpieczyć samochód po kupnie.

Warunki umowy OC poprzedniego właściciela mogą Ci nie odpowiadać z wielu względów. W takiej sytuacji masz prawo do wypowiedzenia umowy i zawarcia nowej na swoje nazwisko. Co ważne, możesz to zrobić w każdym momencie trwania aktualnej polisy. 

Wypowiedzenie złóż w placówce towarzystwa, wyślij pocztą lub dostarcz przez Internet - sposób wypowiedzenia może być określony przez dane TU. Zadbaj o to, by dokument zawierał Twoje dane, dane pojazdu oraz odręczny podpis. Dołącz również umowę sprzedaży pojazdu (jeżeli ubezpieczyciel tego wymaga). 

Niezależnie od tego, czy korzystasz z polisy zbywcy, czy też ją wypowiadasz, prędzej czy później przyjdzie Ci kupić nowe ubezpieczenie. Jeśli nowy pojazd jest aktualnie nieubezpieczony, lepiej nie zwlekać z tym ani chwili i kupić OC od razu po podpisaniu umowy sprzedaży.

Jak to zrobić, gdy lokalni agenci ubezpieczeniowi są już poza godzinami pracy, a Ty chcesz ruszyć w bezpieczną podróż autem? Wystarczy kupić OC online, np. korzystając z kalkulatora OC/AC dostępnego na stronie LINK4. Zajmie Ci to tylko chwilę i polisa od razu trafi na Twoją skrzynkę mailową.

Podsumowanie

Ile mam czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie? Powyższe rozważania powinny rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie. O ile polisa zbywcy jest ważna jeszcze przez jakiś czas, możesz z niej korzystać aż do ostatniego dnia umowy. Później jednak musisz kupić własne OC, gdyż ubezpieczenie poprzedniego właściciela nie odnowi się automatycznie.

Jak widzisz, przepisy są bardzo jasne, jeśli chodzi o procedury oraz terminy związane z ubezpieczeniem nowego samochodu. W kontekście tego, kiedy należy ubezpieczyć samochód po zakupie, warto również wspomnieć o wyborze ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Wejdź na stronę LINK4 i poznaj oferty, które spełnią Twoje oczekiwania. Dzięki ubezpieczeniu unikniesz konsekwencji finansowych spowodowanych przez siebie wypadków lub stłuczek. Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Do wyboru masz również inne metody na sprawdzenie oferty i zakup ubezpieczenia samochodu. Możesz zadzwonić pod numer 22 4444444, gdzie przygotujemy dla Ciebie ofertę ubezpieczenia, podczas rozmowy możesz też od razu dokonać zakupu polisy. Możesz też spotkać się z agentem współpracującym z LINK4, który działa stacjonarnie w Twojej okolicy.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Sprawdź również: Ubezpieczenie OC Rybnik

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

FAQ – często zadawane pytania

Czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela?

Tak. Jeśli sprzedający ma ważne ubezpieczenie, musi przekazać je nowemu właścicielowi wraz z resztą dokumentów samochodu.

Jak długo można jeździć na ubezpieczeniu OC poprzedniego właściciela?

Ubezpieczenie OC jest ważne do końca okresu ubezpieczeniowego widniejącego na umowie i masz prawo korzystać z niego aż do ostatniego dnia – niezależnie od woli sprzedającego.

Ile mam czasu na ubezpieczenie samochodu po jego zakupie?

To zależy od konkretnych okoliczności. Ile czasu na ubezpieczenie auta po zakupie, jeśli jest ubezpieczone? Nowa polisa musi obowiązywać od dnia następującego po zakończeniu obecnej umowy. Ile czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie, gdy jest on nieubezpieczony? Należy to zrobić tego samego dnia, w którym została podpisana umowa kupna-sprzedaży – jeszcze przed wyjechaniem nowym pojazdem na drogę.

Czy mogę jeździć samochodem bez ubezpieczenia?

Nie. Wiąże się to z ryzykiem otrzymania kary od UFG, która może wynieść nawet 7200 zł, jeśli samochód osobowy był nieubezpieczony przez ponad 14 dni. Dodatkowo, po spowodowaniu szkody towarzystwo wypłaci wszystkim należne odszkodowania, jednak zgłosi się do Ciebie z roszczeniem regresowym. Będzie zatem żądać zwrotu wszystkich kosztów poniesionych w związku z tym zdarzeniem.

Źródła:

  1. https://www.ufg.pl/infoportal/faces/oracle/webcenter/portalapp/pagehierarchy/Page220.jspx?_afrLoop=9014615573493496&infid=367&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=12haf8bhy6_110
  2. https://autokult.pl/rekord-kar-za-brak-oc-wpasc-moga-nawet-ci-ktorzy-nie-korzystaja-z-auta,6898597805239168a
Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21