Ile czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie ma nabywca? Wyjaśniamy

W momencie zakupu samochodu bierzesz na siebie wszystkie obowiązki związane z jego utrzymaniem czy eksploatacją.

A ile czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie ma nowy właściciel? Tego i nie tylko dowiesz się z poniższego tekstu. Znajdziesz też odpowiedź na pytanie „ile mam czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie”.

Spis treści:
1. Ile czasu na ubezpieczenie auta po zakupie ma kierowca?
2. Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji (lub później) – konsekwencje
3. Kiedy trzeba ubezpieczyć samochód po kupnie – czy polisa automatycznie przedłuża się o 12 miesięcy?
4. Teraz wiesz, ile masz czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie!

Ile czasu na ubezpieczenie auta po zakupie ma kierowca?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy ubezpieczyć samochód po zakupie, to w tej części artykułu znajdziesz niezbędną odpowiedź. Zacznijmy jednak od tego, że ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wprowadza zasadę polegającą na automatycznym przechodzeniu polisy na nowego posiadacza pojazdu. Dzieje się to w momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży przez obie strony transakcji. Co więcej, nie ma znaczenia, czy nabywca zgłosi ubezpieczycielowi fakt zakupu i przepisze umowę na siebie, czy będzie korzystać z OC poprzedniego właściciela bez kontaktu z ubezpieczycielem zbywcy. 

No dobrze, ale ile jest czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie? Zgodnie z przepisami sprzedający musi poinformować ubezpieczyciela o transakcji i wskazać na kogo przeszło prawo własności. Oznacza to, że towarzystwo będzie znać Twoje dane, nawet jeśli postanowisz nie kontaktować się w sprawie polisy OC. Nie ma więc jednego terminu dla kupującego, ponieważ i tak przejmuje on automatycznie OC poprzedniego właściciela. Oczywiście mówimy tutaj o pojeździe już objętym ochroną. Jeśli kupujesz auto nieubezpieczone, obowiązek posiadania OC ciąży na Tobie już w dniu zawarcia umowy sprzedaży. Tak wygląda kwestia tego, kiedy ubezpieczyć samochód po zakupie. 

Ile czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie – co w sytuacji, gdy kupujesz samochód z OC?

Zakup ubezpieczonego samochodu niesie ze sobą konieczność zastosowania zasady automatycznego przejścia praw i obowiązków związanych z ubezpieczeniem pojazdu na nabywcę. Zaraz Ci udowodnimy, że tego typu zabieg jest korzystny dla obu stron transakcji. 

  • Korzyść dla zbywcy – sprzedający zyskuje pewność, że już od pierwszego dnia po zbyciu pojazdu będzie zwolniony z obowiązku ubezpieczeniowego, a co za tym idzie, nie odpowie za ewentualne szkody wyrządzone przez kupującego. 

  • Korzyści dla nabywcy – kupujący nie musi martwić się o to, że powodując wypadek w drodze do domu, obarczy konsekwencjami poprzedniego właściciela. Co więcej, ma też poczucie, że od razu po podpisaniu umowy ma możliwość legalnego i chronionego polisą przemieszczania się nowym pojazdem.

UWAGA!

Przekazanie polisy może w pewnych sytuacjach oznaczać stratę dla poprzedniego właściciela. Chodzi o sytuację, gdy potrzebny jest zwrot niewykorzystanej składki. Może do niego dojść tylko w momencie zrezygnowania przez nabywcę z kontynuowania umowy OC. Miej to na uwadze, rozważając o OC nowego pojazdu i tym, ile jest czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie.

Ile-czasu-na-ubezpieczenie-samochodu-po-zakupie-2Ile-czasu-na-ubezpieczenie-samochodu-po-zakupie-2

Ile czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie – sprzedawca nie zgłosił transakcji

Przepisy są w tej kwestii bardzo klarowne. Brak zgłoszenia ubezpieczycielowi sprzedaży pojazdu nie wpływa na przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy OC. W sytuacji, gdy sprzedający nie zarejestruje sprzedaży, może dojść do:

  • upomnień o kolejne raty – dopóki sprzedaż nie zostanie zgłoszona, opłaty za OC będą naliczane na konto poprzedniego właściciela.

  • przedłużenia umowy OC na kolejne 12 miesięcy,

  • przypisania szkody OC niewłaściwemu kierowcy – jeśli szkoda zostanie omyłkowo przypisana kierowcy, który nie brał w niej udziału, informacje o niej będą widnieć w UFG do czasu wyjaśnienia sprawy. W najgorszym wypadku tego typu zgłoszenie może wpłynąć negatywnie na wysokość składki następnej polisy OC.

Zobacz również: Rękojmia na samochód używany. Poznaj zapisy prawne

Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji (lub później) – konsekwencje

Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji to dosyć powszechnie spotykane zjawisko. Wielu kierowców myśli bowiem, że nikt nie zauważy jednodniowej zwłoki. Nic bardziej mylnego, ponieważ prędzej czy później przerwa w ubezpieczeniu pojazdu zostanie odkryta. Wystarczy tylko niepozorna kontrola drogowa, by policjanci w kilka chwil zorientowali się, że nie została zachowana ciągłość ubezpieczenia OC. Co więcej, kontrole przeprowadzane są również przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Praktycznie nie ma więc możliwości, by uniknąć odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia samochodu polisą OC. 

Ile czasu na ubezpieczenie auta po zakupie – kary finansowe za brak OC dla samochodów osobowych w roku 2022:

  • do 3 dni – 1200 zł

  • od 4 do 14 dni – 3010 zł

  • powyżej 14 dni 6020 zł

Ile-czasu-na-ubezpieczenie-samochodu-po-zakupie-1

Kiedy trzeba ubezpieczyć samochód po kupnie – czy polisa automatycznie przedłuża się o 12 miesięcy?

Jako nabywca musisz pamiętać, że ubezpieczenie OC, które przejmiesz po poprzednim właścicielu, nie przedłuża się automatycznie na kolejne 12 miesięcy. Jest to bardzo ważne w kontekście tematu, kiedy należy ubezpieczyć samochód po zakupie, zachowania ciągłości ochrony oraz uniknięcia kar finansowych, o których wspominaliśmy powyżej. Miej również świadomość, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie musi poinformować Cię o kończącym się okresie ubezpieczenie. Zgodnie z zapisami w umowie polisa wygasa z ostatnim ustalonym dniem ochrony. To więc do Ciebie należy przypilnowanie tej kwestii. To bardzo ważne informacje w kontekście pytania o, to kiedy trzeba ubezpieczyć samochód po kupnie

Ile czasu na OC po zakupie auta – jak wypowiedzieć poprzednią umowę?

Warunki umowy OC poprzedniego właściciela mogą z wielu względów Ci nie odpowiadać. W takiej sytuacji masz prawo do wypowiedzenia umowy i zawarcia nowej na swoje nazwisko. Co ważne, możesz to zrobić w każdym momencie trwania poprzedniej polisy. Wypowiedzenie złóż w placówce towarzystwa, wyślij pocztą lub dostarcz przez Internet. Zadbaj o to, by dokument zawierał Twoje dane, dane pojazdu oraz odręczny podpis. Dołącz również umowę kupna-sprzedaży pojazdu (o ile ubezpieczyciel tego wymaga). Rozważanie o tym, ile czasu na OC po zakupie auta nie mogą pomijać możliwości wypowiedzenia poprzedniej polisy.

Przeczytaj: Auta powypadkowe. Jak je rozpoznać?

Ile-czasu-na-ubezpieczenie-samochodu-po-zakupie-1Ile-czasu-na-ubezpieczenie-samochodu-po-zakupie-1

Teraz wiesz, ile masz czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie!

Jeśli zastanawiałeś się, kiedy należy ubezpieczyć samochód po zakupie, to wszelkie wątpliwości powinny już być rozwiane. Jak widzisz, przepisy są bardzo jasne, jeśli chodzi o procedury oraz terminy związane z ubezpieczeniem nowego samochodu. W kontekście tego, kiedy należy ubezpieczyć samochód o zakupie, warto również wspomnieć o wyborze odpowiedniego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Wejdź na stronę LINK4 i poznaj oferty, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania oraz zapewnią kompleksową ochronę na drodze. Dzięki ubezpieczeniu unikniesz konsekwencji finansowych spowodowanych przez siebie wypadków lub stłuczek. Skoro znasz już odpowiedź na pytanie „Ile mam czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie” i wiesz, gdzie kupić najlepszą polisę, została Ci tylko radość z nowego auta oraz korzystanie z jego możliwości.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze