Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy? Wiek a zniżki

Czas czytania: 3 min. 28 sek.

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy? Obawiasz się, że cena polisy zrujnuje Twój budżet? Z naszego artykułu dowiesz się, co wpływa na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszt ubezpieczenia auta.

Spis treści: 
1. Polisa OC. Czym jest?
2. Jak wiek wpływa na cenę polisy OC?
3. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?
4. OC dla młodych kierowców – podsumowanie

Jesteś młodym kierowcą? Jeśli tak, to masz dużo do udowodnienia. Także Twojemu towarzystwu ubezpieczeniowemu. Po pierwsze, powinieneś dowieść, że masz wymagane umiejętności do prowadzenia pojazdu. Po drugie, że jesteś osobą odpowiedzialną i można Ci zaufać. Każdy kolejny rok bez kolizji to dodatkowe zniżki OC i AC. Oczywiście na początku składki są dosyć wysokie. Ale czy dzieje się tak w każdym wypadku? Otóż nie, a o tym, jak zaoszczędzić na polisie, dowiesz się z poniższego artykułu.

Polisa OC. Czym jest?

Na początek szybkie wyjaśnienie, czym jest ubezpieczenie komunikacyjne OC. To obowiązkowa polisa, którą posiadać musi każdy pojazd, poruszający się po drogach publicznych. Jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Chroni ono kierowcę danego auta przed skutkami kolizji spowodowanej z jego winy. Bez względu na to, ile kosztuje ubezpieczenie dla młodego kierowcy, zapewnia ono ochronę w przypadkach, gdy:

 • Wyrządzisz szkodę materialną w trakcie prowadzenia pojazdu lub przebywania w nim;

 • Uszkodzisz ciało innej osoby z powodu kolizji lub wypadku.

W praktyce oznacza to, że będąc sprawcą jakiegoś zdarzenia drogowego, nie pokrywasz kosztów napraw auta innego użytkownika dróg. Tym zajmuje się towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz wykupioną polisę. Oczywiście istnieją wyłączenia, czyli sytuacje, w których odszkodowanie nie zostanie wypłacone. 

ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu-dla-mlodego-kierowcy

Jak wiek wpływa na cenę polisy OC?

Wysokość składki OC jest inna dla każdego kierowcy, a do jej ustalenia pod uwagę bierze się wiele kwestii. Wiek kierowcy jest jednym z najważniejszych czynników. Ważne jest też jego doświadczenie w prowadzeniu auta. Im kierowca jest starszy i dłużej ma prawo jazdy, tym więcej zniżek otrzyma. Różnica między ceną ubezpieczenia wykupionego przez 18-latka a tym zakupionym przez 40-latka może wynieść nawet kilkaset procent. 

Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe są takie ostrożne w stosunku do młodych kierowców? Takie traktowanie wynika ze statystyk wypadków, prowadzonych przez policję. Według nich sprawcami kolizji oraz innych zdarzeń drogowych są najczęściej ludzie w wieku poniżej 26 lat. 20% wszystkich wypadków na polskich drogach powodują osoby między 18, a 24 rokiem życia. Ustalając wyższe stawki dla młodych kierowców, ubezpieczyciel przygotowuje się na ewentualne koszty napraw. 

Zobacz także: Zwrot składki OC – czy wiesz, kiedy Ci przysługuje? Podpowiadamy!

Zwyżka za wiek w OC

Świeżo upieczeni kierowcy często spotykają się z czymś takim jak zwyżka za wiek. OC dla młodych osób, które nie ukończyły jeszcze 26 lat, okazuje się droższe, niż dla tych doświadczonych. 

Warto dodać, że w naszym towarzystwie ubezpieczeniowym możesz wykupić tańsze OC dla młodych kierowców. W LINK4 traktujemy pobłażliwej osoby, które ukończyły 24 lata. Kierowcy ci nie są objęci zwyżką za wiek, a tym samym mogą liczyć na korzystniejsze ceny polisy. Bezpieczna i odpowiedzialna jazda również z czasem zaprocentuje, dzięki czemu koszt ubezpieczenia nie będzie już taki wygórowany.

Polisy dla doświadczonych kierowców

Dobra wiadomość jest taka, że z każdym rokiem bezszkodowej jazdy możesz liczyć na zniżki. Z czasem wyjdziesz z najniebezpieczniejszej statystycznie grupy i nie będziesz też płacił zwyżki. Starszy i doświadczony kierowca na OC wydaje zazwyczaj kilkaset złotych rocznie, podczas gdy młodszy musi na ten cel przeznaczyć nawet kilka tysięcy. Jak widzisz, różnica bywa ogromna.

Zastanawiasz się, ile wynoszą zniżki na ubezpieczenie samochodu? Po jakim czasie można je uzyskać? Każdy rok bezkolizyjnej jazdy to zazwyczaj 10% upustu. Maksymalna wysokość takiej ulgi najczęściej wynosi 60%. Zniżki na ubezpieczenie samochodu można stracić w razie kolizji lub dłuższej przerwy między kolejnymi okresami ochrony ubezpieczeniowej.

ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu-dla-mlodego-kierowcy

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

Wysokość polisy OC zależy od wielu czynników, są to między innymi:

 • Wiek i doświadczenie kierowcy;

 • Zawód, stan cywilny oraz płeć;

 • Miejsce zamieszkania;

 • Marka i model samochodu;

 • Pojemność i moc silnika;

 • Posiadane zniżki za bezszkodową jazdę.

Średni koszt OC dla młodych kierowców w 2020 roku wynosił w zależności od wieku:

 • 18 lat – 1998 zł,

 • 19 lat – 1980 zł,

 • 20 lat – 1813 zł,

 • 21 lat – 1651 zł,

 • 22 lata – 1447 zł,

 • 23 lata – 1305 zł,

 • 24 lata – 1167 zł,

 • 25 lat – 1052 zł,

 • 26 lat – 951 zł.

Doskonale widać, jak z każdym rokiem cena spada, a po przekroczeniu 26 lat zamyka się już poniżej 1000 zł. Im jesteś starszy, tym mniejsza jest zwyżka za wiek. OC robi się tańsze i bardziej przystępne.

Przeczytaj również: Rekalkulacja OC. Czym jest i kiedy jest konieczna?

Zwyżka za wiek. Jak jej uniknąć?

W LINK4 rozumiemy młodych kierowców, dlatego też staramy się im pomóc. Z tego względu także osoby powyżej 24 lat mogą uzyskać zniżki OC. Wiek ten jest niższy, niż u innych ubezpieczycieli.  Dlatego też zachęcamy młode osoby do sprawdzenia naszej oferty.

ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu-dla-mlodego-kierowcy

OC dla młodych kierowców – podsumowanie

Każdy kierowca, kiedy ubezpiecza swoje auto, liczy na korzystne zniżki OC. Wiek może okazać się przeszkodą w wykupieniu taniej polisy. Dlatego warto sprawdzić, jakie zniżki już od razu możesz zyskać w LINK4. Poza OC warto także skorzystać z innych produktów, takich jak AC, ubezpieczenie NNW czy też bardzo praktyczne ubezpieczenie assistance. By to zrobić, skorzystaj z naszego kalkulatora, który w szybki i wygodny sposób obliczy wysokość składki dla Ciebie. Za jednym razem możesz ubezpieczyć Twoje auto od wielu niebezpiecznych zdarzeń, a także zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo.

Sprawdź naszą ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych w LINK4, a w razie kolizji lub stłuczki otrzymasz nasze kompleksowe i profesjonalne wsparcie. Przekonaj się, jak dużo możesz zaoszczędzić z LINK4!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21