Indywidualne tablice rejestracyjne. Jak je wyrobić i ile kosztują?

Indywidualne tablice rejestracyjne to jeden z najoryginalniejszych sposobów na wyróżnienie swojego samochodu – także tego pozornie nudnego i nieciekawego. Jest to jednak związane ze sporym wydatkiem.

Jeśli jednak mimo to jesteś zainteresowany tym tematem – sprawdź, jakie są wymogi dla indywidualnych tablic rejestracyjnych.

Spis treści:
1. Indywidualne tablice rejestracyjne. Najważniejsze informacje
2. Indywidualna tablica rejestracyjna – zasady tworzenia
3. Tablica indywidualna – o czym jeszcze warto wiedzieć?
4. Tablice indywidualne. Kilka słów na koniec

Indywidualne tablice rejestracyjne. Najważniejsze informacje

Indywidualne tablice rejestracyjne zostały wprowadzone 1 maja 2000 roku, wraz z nowym wzorem białych tablic. Kierowcy mogą za ich pomocą wyróżnić swój samochód lub motocykl, choć warto wiedzieć, że ustawodawca nie umożliwia personalizacji zmniejszonych tablic oraz tych, przeznaczonych dla samochodów zabytkowych (czyli popularnych żółtych tablic).

Taka tablica rejestracyjna daje możliwość wykorzystania jako numeru rejestracyjnego pojazdu własnego imienia, pseudonimu czy chociażby nazwy firmy – np. W1 LUKAS czy W0 CICHY. Z takiej możliwości korzystają również dealerzy oraz importerzy nowych samochodów, którzy zamawiają do nowych pojazdów z parku prasowego rejestracje z zaszytą nazwą danego modelu.

Własne tablice rejestracyjne mogą składać się z minimum 5 i maksymalnie 7 znaków. Dwa pierwsze znaki to wyróżniki województwa i są one takie same jak w przypadku tradycyjnych tablic rejestracyjnych. Sprawia to, że nie możesz dowolnie decydować o tym, jakie będą pierwsze dwa znaki na Twojej indywidualnej tablicy rejestracyjnej. 

Przez to rejestracje indywidualne zaczynają się tak naprawdę dopiero od trzeciego znaku i mogą składać się z 3,4 albo 5 znaków. Warto w tym miejscu wspomnieć o kolejnym obowiązującym ograniczeniu – cyframi mogą być jedynie 2 ostatnie znaki indywidualnej tablicy rejestracyjnej. Kierowcy potrafią być jednak bardzo kreatywni i pomysłowi podczas tworzenia takich tablic. Bardzo często zdarza się, że zestawiają oni wyróżnik województwa z własnym napisem, co pozwala osiągnąć ciekawy wygląd – na przykład DO DOMU (DO to wyróżnik woj. dolnośląskiego) albo PO PLAZY (PO oznacza samochody zarejestrowane w woj. wielkopolskim).

Ile kosztuje własna rejestracja? Jej cena jest o wiele wyższa niż wersji tradycyjnej. Podstawowy koszt samej tablicy to 1000 zł (w przypadku zwykłej jest to 80 zł). Dodatkowo konieczne jest wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego i naklejek. Cena tych elementów wynosi 100,50 zł dla samochodu zarejestrowanego w Polsce i 176 zł dla samochodu sprowadzonego z zagranicy (gdyż konieczne jest jeszcze wyrobienie karty pojazdu). 

Tablica indywidualna dla motocykla jest o wiele tańsza niż samochodowa – kosztuje ona 500 zł. Opłatę za wyrobienie indywidualnych tablic rejestracyjnych można wnieść w kasie wydziału komunikacji lub za pomocą przelewu na numer konta urzędu.

Zobacz także: Rejestracja samochodu z zagranicy. O czym warto pamiętać?

indywidualne-tablice-rejestracyjne

Indywidualna tablica rejestracyjna – zasady tworzenia

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, tablice rejestracyjne indywidualne również obowiązuje rejonizacja. Wyróżniki województw są takie same jak dla tradycyjnych rejestracji. Pierwszy znak wyróżnika to litera oznaczająca województwo, w którym auto zostało zarejestrowane, natomiast drugi to liczba kontrolna, którą jest cyfra od 0 do 9.

Lista wszystkich występujących wyróżników województw:

 • B0-B9 – woj. podlaskie, 

 • C0-C9 – woj. kujawsko-pomorskie, 

 • D0-D9 – woj. dolnośląskie, 

 • E0-E9 – woj. łódzkie, 

 • F0-F9 – woj. lubuskie, 

 • G0-G9 – woj. pomorskie, 

 • K0-K9 – woj. małopolskie, 

 • L0-L9 – woj. lubelskie, 

 • N0-N9 – woj. warmińsko-mazurskie, 

 • O0-O9 – woj. opolskie, 

 • P0-P9 – woj. wielkopolskie, 

 • R0-R9 – woj. podkarpackie, 

 • S0-S9 – woj. śląskie, 

 • T0-T9 – woj. świętokrzyskie, 

 • W0-W9 – woj. mazowieckie, 

 • Z0-Z9 – woj. zachodniopomorskie

Następne znaki to już tzw. wyróżnik indywidualny, który ma długość od 3 do 5 znaków i może zawierać litery: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z i jednocześnie nie więcej, niż dwa ostatnie znaki mogą być cyframi. Indywidualna tablica rejestracyjna musi być także tworzona zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych.

Według niego wyróżnik indywidualny powinien stanowić wyraz, skrót lub określenie, które nie zawiera treści obraźliwych lub niezgodnych z zasadami współżycia społecznego w rozumieniu tego wyrazu, skrótu lub określenia w języku polskim, lub obcym. W praktyce okazuje się, że często akceptacja danego indywidualnego numeru rejestracyjnego zależy od decyzji danego pracownika wydziału komunikacji.

indywidualne-tablice-rejestracyjne

Tablica indywidualna – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Zarejestrowanie samochodu z wykorzystaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych zdarza się najczęściej w przypadku, gdy zmieni się właściciel pojazdu lub dotychczasowe numery ulegną zgubieniu, zniszczeniu lub kradzieży. A co w sytuacji, gdy zaproponowany indywidualny numer rejestracyjny został wcześniej wykorzystany przez kogoś innego? Wtedy pozostaje zmiana liczby kontrolnej z wyróżnika województwa, np. z W1 PAWEL na W2 PAWEL albo wybranie innej nazwy.

Urzędnicy mają zazwyczaj kilka dni na zaakceptowanie lub odrzucenie proponowanego indywidualnego numeru rejestracyjnego, a średni czas oczekiwania na gotową rejestrację wynosi 3 tygodnie. Dlatego, żeby móc legalnie poruszać się samochodem podczas oczekiwania na odbiór zamówionych indywidualnych tablic rejestracyjnych, należy wyrobić tzw. tablice tymczasowe. Jest to oczywiście związane dodatkowymi opłatami – 62 zł w przypadku samochodu i 37,75 zł dla motocykla

Warto także wiedzieć, że od 31 stycznia 2022 roku, dzięki zmianie przepisów, kupując samochód zarejestrowany w Polsce, będzie można przerejestrować samochód na siebie i zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne – w tym również te indywidualne.

Przeczytaj również: Skradziona lub zgubiona tablica rejestracyjna. Czy to problem i powód do mandatu?

indywidualne-tablice-rejestracyjne

Tablice indywidualne. Kilka słów na koniec

Jeżeli Twoim marzeniem jest tablica rejestracyjna z imieniem, to już wiesz, ile będzie ona kosztować oraz z jakimi terminami jest to związane. Najważniejsze informacje w pigułce prezentujemy poniżej:

 • 500 zł - tyle kosztuje indywidualna tablica rejestracyjna do motocykla,

 • 1000 zł - to cena indywidualnej tablicy rejestracyjnej dla samochodu,

 • 1100,50 zł - tyle kosztuje rejestracja nowego samochodu z salonu lub auta używanego, kupionego w kraju (w tym koszt indywidualnej tablicy rejestracyjnej),

 • 1176 zł – to całkowita cena rejestracji auta kupionego za granicą (uwzględniając koszt indywidualnej tablicy),

 • Kilka dni – to czas, jaki urzędnicy mają na zaakceptowanie lub odrzucenie proponowanego indywidualnego numeru rejestracyjnego,

 • 3 tygodnie – tyle średnio wynosi czas oczekiwania na odbiór zamówionych indywidualnych tablic.

Poza posiadaniem tablic rejestracyjnych – indywidualnych bądź zwykłych, każdy właściciel auta musi mieć także aktualne ubezpieczenie OC. Dzięki niemu kierowca poszkodowany w kolizji będzie mógł liczyć na szybkie wypłacenie odszkodowania. W LINK4 możesz znaleźć to obowiązkowe ubezpieczenie w bardzo atrakcyjnej cenie.

Odwiedź kalkulator OC dostępny na naszej stronie i sprawdź, jaka będzie wysokość składek w Twoim przypadku. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze