Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Rejestracja samochodu z zagranicy. O czym warto pamiętać?

Czas czytania: 6 min. 13 sek.

Na polskim rynku wtórnym nie możesz znaleźć dla siebie odpowiedniego auta? Nie martw się, być może uda Ci się to za granicą. Pamiętaj, że zakup taki wiąże się z kilkoma formalnościami, z których jedną jest rejestracja samochodu z zagranicy. Jak to zrobić, dowiesz się z naszego artykułu.

Co roku do Polski trafia kilkaset tysięcy aut sprowadzonych z zagranicy. Największą popularnością cieszą się auta z Niemiec, Belgii oraz Francji. Wielu miłośników amerykańskiej motoryzacji sprowadza także samochody zza oceanu. Bez względu na to, skąd Twoje nowe auto przybywa, musi ono zostać zarejestrowane w Polsce. Nie jest to skomplikowana procedura, jednak komuś, kto robi to pierwszy raz, może sprawiać kłopoty. Nasz miniporadnik pomoże Ci szybko i skutecznie uporać się z formalnościami w urzędzie komunikacji.

Rejestracja samochodu z zagranicy. Najważniejsze informacje

Zanim udasz się do wydziału komunikacji, aby zarejestrować swój nowy pojazd, powinieneś się do tego przygotować. Jako że auto będzie pierwszy raz rejestrowane w naszym kraju, wymaga to znacznie więcej formalności, niż w przypadku auta kupionego w Polsce. Dotyczy to zarówno opłat, podatków, jak i dokumentacji, jaką należy przedstawić. O tym, jakie dokumenty będziesz potrzebował, przeczytasz w dalszej części artykułu. Teraz skupimy się na terminach, opłatach oraz innych formalnościach.

Na zarejestrowanie sprowadzonego z zagranicy samochodu, masz 30 dni, od momentu, gdy znalazł się on na terenie Polski. Dokonasz tego w odpowiednim do Twojego miejsca zamieszkania wydziale komunikacji. Znajdziesz go w starostwie, urzędzie gminu, a w dużych miastach w urzędzie dzielnicy. Co ciekawe możesz dokonać tego, umawiając się na wizytę w urzędzie, wybierając dogodny dla Ciebie termin, albo skorzystać z rejestracji online. 

A jaki jest koszt rejestracji samochodu z zagranicy? Do 4 września 2022 r. opłata za rejestrację auta wynosiła 256 zł. Jednak po zaprzestaniu wydawania kart pojazdu i nalepek kontrolnych, opłata ta obniżyła się o 94,50 zł. Zatem nie jest to duża kwota, gdyż łączny koszt rejestracji sprowadzonego samochodu w 2023 roku wynosi 161,50 złotych, jeżeli zdecydujesz się na zwykłe tablice rejestracyjne. Natomiast jeżeli zależy Ci na tak zwanych indywidualnych, to ich koszt wynosi 1081,50 złotych. 

W tych kosztach znajduje się opłata za: 

  • wydanie dowodu rejestracyjnego (54 zł), 
  • wydanie tablic rejestracyjnych (80 zł), 
  • wydanie nalepki legalizacyjne (12,50 zł), 
  • wydanie pozwolenia czasowego (13,50 zł)
  • opłaty ewidencyjne (1,50 zł). 

Musisz także opłacić podatek akcyzowy, ale dzieje się to niezależnie od procesu rejestracji auta. Jego wysokość to 3,1% wartości auta w przypadku samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 oraz 18,6% dla pojazdów o większej pojemności silnika.

Dla hybrydowych samochodów obowiązują o połowę niższe stawki akcyzy. Konkretnie: dla klasycznych (HEV), miękkich (MHEV) oraz plug-in hybryd (PHEV) z silnikami o pojemności od 2000 do 3500 cm3 stawka wynosi 9,3%. Natomiast dla klasycznych i miękkich hybryd z silnikami o pojemności do 2000 cm3 stawka to 1,55%.

Teraz gdy wiesz już, kiedy i gdzie należy zarejestrować auto, oraz ile to kosztuje, czas przyjrzeć się potrzebnym do tego dokumentom.

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy

Rejestracja samochodu z zagranicy wymaga zebrania dość sporej ilości dokumentów. Jednak nie jest to trudne i w krótkim czasie będziesz mógł z kompletną dokumentacją udać się do wydziału komunikacji lub zarejestrować auto online. 

Najważniejszym dokumentem jest wniosek o zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z zagranicy. Wraz z nim powinieneś mieć ze sobą przetłumaczone dokumenty dotyczące pojazdu. Chodzi tutaj przede wszystkim o dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. Jednak jeżeli samochód kupiłeś, w którym z krajów UE, a dowód ma tak zwane kody ujednolicone, jego tłumaczenie nie jest wymagane. Kolejnym dokumentem jest przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego umowa kupna-sprzedaży pojazdu. Jest to ważne, gdyż nieprofesjonalne tłumaczenie nie będzie honorowane w wydziale komunikacji.

Aby rejestracja auta z zagranicy była możliwa, powinieneś przedstawić w urzędzie zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym pojazdu. Nawet w wypadku gdy sprowadzone auto ma ważny przegląd wykonany za granicą, i tak trzeba wykonać badania techniczne w Polsce. Tylko taki dokument zostanie uznany podczas rejestracji auta. Wraz z nim powinieneś przedstawić dokument potwierdzający wyrejestrowanie Twojego auta w kraju pochodzenia. Powinieneś także przynieść ze sobą zagraniczne tablice rejestracyjne, w przypadku gdy przyjechałeś do kraju autem z kraju, w którym go kupiłeś.

Gdy złożysz wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami, otrzymasz potwierdzenie czasowej rejestracji auta oraz tymczasowe tablice rejestracyjne. Po około 30 dniach będziesz mógł zgłosić się do wydziału komunikacji po odbiór stałego dowodu rejestracyjnego. Jak widzisz, rejestracja pojazdu z zagranicy nie jest zadaniem trudnym, wystarczy tylko pamiętać, o kilku kwestiach i zebraniu wszystkich dokumentów.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Gdzie i jak zarejestrować samochód z zagranicy?

Gdy już skompletujesz wszystkie dokumenty opisane w poprzednich krokach, przyjdzie czas na rejestrację. Możesz to zrobić w Wydziale Komunikacji w Urzędzie Miasta, zgodnym z Twoim miejscem zamieszkania lub w Starostwie Powiatowym, właściwym ze względu na miejsce Twojego zameldowania. 

Warto jednak wiedzieć, że do niedawna rejestracja samochodu z zagranicy wymagała osobistej wizyty w odpowiednich urzędach. Jednak z biegiem czasu i rozwojem technologii, coraz więcej kroków można zrealizować online lub zarezerwować termin wizyty w urzędzie przez Internet, co znacznie ułatwia i przyspiesza cały proces.

Rejestrujesz samochód z zagranicy? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Gdy złożysz już wszystkie potrzebne dokumenty do rejestracji samochodu z zagranicy, powinieneś pamiętać jeszcze o kilku kwestiach. Jedną z nich jest ubezpieczenie auta. Najkorzystniejszą ofertę znajdziesz w LINK4. Do wyboru masz tutaj szereg polis, które pomogą Ci zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Podstawowym ubezpieczeniem jest oczywiście polisa OC, czyli obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Oferujemy je na atrakcyjnych warunkach, między innymi możesz zakupić je, korzystając z naszej strony internetowej, podczas rozmowy z LINK4 na infolinii lub w czasie spotkania z agentem ubezpieczeniowym współpracującym z LINK4.

W przypadku sprowadzonego samochodu z zagranicy warto poznać zagadnienie, jakim jest ubezpieczenie OC krótkoterminowe. To polisa, która jest ważna przez ograniczony czas. W odróżnieniu od rocznych polis OC, ubezpieczenie krótkoterminowe może być ważne od 30 dni do kilku miesięcy. O tym, w jakich sytuacjach możesz zawrzeć umowę ubezpieczenia OC krótkoterminowego, mówi art. 27 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jednym z wymienionych przypadków jest rejestracja czasowa pojazdu. 

Kolejne warte uwagi ubezpieczenie to polisa Autocasco. Dzięki niemu zabezpieczysz swoje auto na wypadek szkód wyrządzonych w wyniku wypadku lub przez siły natury, czy też wandali. Uzupełnieniem pakietu jest polisa NNW. Chroni ona Ciebie oraz osoby z tobą podróżujące. W przypadku urazów odniesionych w czasie podróży mogą one liczyć na wypłatę odszkodowania.

Oferujemy także szereg innych, dodatkowych ubezpieczeń takich jak Kluczyki Plus, dzięki któremu możesz zabezpieczyć się na wypadek zgubienia lub kradzieży dowodu rejestracyjnego oraz kradzieży tablic i oczywiście kluczyków. Możesz skorzystać także z ubezpieczenia Auto Assistance, które zagwarantuje Ci pomoc w trudnych sytuacjach w kraju, jak i poza jego granicami. Jak widzisz, możesz u nas znaleźć wiele produktów ubezpieczeniowych skierowanych do kierowców. Dlatego, gdy sprowadzisz auto z zagranicy, warto ubezpieczyć je w LINK4.

Rejestracja auta z zagranicy. Kilka słów na koniec

Dowiedziałeś się, ile kosztuje przerejestrowanie samochodu z zagranicy, wiesz też jakie dokumenty będziesz do tego potrzebował. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci podjąć decyzję o tym, czy kupisz auto za granicą, czy nie. A jeżeli na taki zakup się zdecydujesz, zapraszamy cię do ubezpieczenia nowego samochodu za pośrednictwem LINK4. Oferujemy tanie, praktyczne polisy dla każdego, dlatego odwiedź naszą stronę, zadzwoń do nas lub spotkaj się z agentem.

Nie czekaj, zobacz, ile możesz zyskać z LINK4! Odwiedź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby wyliczyć wysokość składki. Możesz także skontaktować się z konsultantem pod numerem 22 4444444 lub porozmawiać z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

FAQ – Często zadawane pytania

Co trzeba zrobić po sprowadzeniu auta z zagranicy?

Po sprowadzeniu samochodu z zagranicy konieczne jest podjęcie kilku kroków, które pozwolą legalnie poruszać się nim po drogach. Najważniejsze jest dokonanie rejestracji i skompletowanie niezbędnych dokumentów, które zostaną dołączone do wniosku. Na rejestrację jest 30 dni od momentu, gdy auto znalazło się na terenie Polski, a zgłoszenia należy dokonać w urzędzie zgodnym z miejscem zamieszkania. Konieczne będzie także dokonanie kilku obowiązkowych opłat.

Jakie są koszty rejestracji samochodu z zagranicy?

Koszt rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy w Polsce w 2023 roku wynosi 161,50 zł dla standardowych tablic rejestracyjnych i 1081,50 zł dla indywidualnych. W tej kwocie zawiera się opłata za wydanie dowodu rejestracyjnego (54 zł), tablic rejestracyjnych (80 zł), nalepki legalizacyjnej (12,50 zł), pozwolenia czasowego (13,50 zł) i opłaty ewidencyjne (1,50 zł). Dodatkowo należy uwzględnić podatek akcyzowy, który wynosi 3,1% wartości auta dla pojazdów z silnikiem do 2000 cm3 i 18,6% dla większych. Dla samochodów hybrydowych stawki są niższe: 9,3% dla silników o pojemności 2000-3500 cm3 i 1,55% dla tych do 2000 cm3. Podatek akcyzowy jest opłacany oddzielnie.

Ile jest czasu na rejestrację auta z zagranicy?

W Polsce na zarejestrowanie samochodu sprowadzonego z zagranicy masz 30 dni od daty wprowadzenia pojazdu na terytorium kraju. Jest to standardowy okres, w którym należy dopełnić wszystkich formalności związanych z rejestracją, w tym badanie techniczne, opłacenie podatków oraz zakup ubezpieczenia OC.

Jak kupić OC dla samochodu z zagranicy?

Poszukując dogodnej formy ubezpieczenia OC dla samochodu sprowadzonego z zagranicy, warto skorzystać z oferty LINK4. Na stronie internetowej znajduje się kalkulator ubezpieczeń, w którym można wpisać dane techniczne auta oraz informacje o sobie jako kierowcy. Po wypełnieniu wszystkich pól system przedstawi Ci ofertę ubezpieczenia, którą możesz zaakceptować i opłacić online.

Przeczytaj podobne wpisy

4 rzeczy, na które musisz uważać, jadąc ...

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21