Rejestracja samochodu z zagranicy. O czym warto pamiętać?

Na polskim rynku wtórnym nie możesz znaleźć dla siebie odpowiedniego auta? Nie martw się, z pewnością uda Ci się to za granicą. Pamiętaj, że zakup taki wiąże się z kilkoma formalnościami, z których jedną jest rejestracja samochodu z zagranicy.

Jak to zrobić, dowiesz się z naszego artykułu.

Spis treści:
1. Rejestracja samochodu z zagranicy. Najważniejsze informacje
2. Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy
3. Rejestracja pojazdu z zagranicy – co jeszcze będzie potrzebne?
4. Rejestracja auta z zagranicy. Kilka słów na koniec

Co roku do Polski trafia kilkaset tysięcy aut sprowadzonych z zagranicy. Największą popularnością cieszą się auta z Niemiec, Belgii oraz Francji. Wielu miłośników amerykańskiej motoryzacji sprowadza także samochody zza oceanu. Bez względu na to, skąd Twoje nowe auto przybywa, musi ono zostać zarejestrowane w Polsce. Nie jest to skomplikowana procedura, jednak komuś, kto robi to pierwszy raz, może sprawiać kłopoty. Nasz miniporadnik pomoże Ci szybko i skutecznie uporać się z formalnościami w urzędzie komunikacji.

Rejestracja samochodu z zagranicy. Najważniejsze informacje 

Zanim udasz się do wydziału komunikacji, aby zarejestrować swój nowy pojazd, powinieneś się do tego przygotować. Jako że auto będzie pierwszy raz rejestrowane w naszym kraju, wymaga to znacznie więcej formalności, niż w przypadku auta kupionego w Polsce. Dotyczy to zarówno opłat, podatków, jak i dokumentacji, jaką należy przedstawić. O tym, jakie dokumenty będziesz potrzebował, przeczytasz w dalszej części artykułu. Teraz skupimy się na terminach, opłatach oraz innych formalnościach.

Na zarejestrowanie sprowadzonego z zagranicy samochodu, masz 30 dni, od momentu, gdy znalazł się on na terenie Polski. Dokonasz tego w odpowiednim do Twojego miejsca zamieszkania wydziale komunikacji. Znajdziesz go w starostwie, urzędzie gminu, a w dużych miastach w urzędzie dzielnicy. Co ciekawe możesz dokonać tego, umawiając się na wizytę w urzędzie, wybierając dogodny dla Ciebie termin, albo skorzystać z rejestracji online. W czasach panującej pandemii jest to praktyczne i bezpieczne rozwiązanie.

A jaki jest koszt rejestracji samochodu z zagranicy? Nie jest to duża kwota, gdyż w 2022 roku kosztuje to 256 złotych, jeżeli zdecydujesz się na zwykłe tablice rejestracyjne. Natomiast jeżeli zależy Ci na tak zwanych indywidualnych, to ich koszt wynosi 1176 złotych. Musisz także opłacić  podatek akcyzowy, ale dzieje się to niezależnie od procesu rejestracji auta. Jego wysokość to 3,1% wartości auta w przypadku samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 oraz 18,6% dla pojazdów o większej pojemności silnika.

Do kosztów należy jeszcze doliczyć dowód rejestracyjny (54 zł), Kartę pojazdu (75 zł), nalepki legalizacyjne (31 zł), pozwolenie czasowe (13,5 zł) oraz opłatę ewidencyjną (2,5 zł). Całkowity koszt to w takim razie 432 złote. Porównując, tę kwotę z kosztem zakupu samochodu, nie jest to wygórowana opłata. Zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, wysokość podatku akcyzowego. Teraz gdy wiesz już, kiedy i gdzie należy zarejestrować auto, oraz ile to kosztuje, czas przyjrzeć się potrzebnym do tego dokumentom.

Zobacz także: Przerejestrowanie samochodu. Poradnik krok po kroku

rejestracja-samochodu-z-zagranicy

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy

Rejestracja samochodu z zagranicy wymaga zebrania dość sporej ilości dokumentów. Jednak nie jest to trudne i w krótkim czasie będziesz mógł z kompletną dokumentacją udać się do wydziału komunikacji lub zarejestrować auto online. Warto wiedzieć, jakie to dokumenty musisz ze sobą mieć, by bez przeszkód zarejestrować auto sprowadzone z zagranicy. Dzięki temu wystarczy tylko jedna wizyta. Nie będziesz też musiał dosyłać brakujących dokumentów. Zaoszczędzisz w ten sposób czas oraz nerwy. I będziesz mógł cieszyć się  jazdą nowym autem.

Najważniejszym dokumentem jest wniosek o zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z zagranicy. Wraz z nim powinieneś mieć ze sobą przetłumaczone dokumenty dotyczące pojazdu. Chodzi tutaj przede wszystkim o dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. Jednak jeżeli samochód kupiłeś, w którym z krajów UE, a dowód ma tak zwane kody ujednolicone, jego tłumaczenie nie jest wymagane. Kolejnym dokumentem jest przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego umowa kupna-sprzedaży pojazdu. Jest to ważne, gdyż nieprofesjonalne tłumaczenie nie będzie honorowane w wydziale komunikacji.

Aby rejestracja auta z zagranicy była możliwa, powinieneś przedstawić w urzędzie zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym pojazdu. Nawet w wypadku gdy sprowadzone auto ma ważny przegląd wykonany za granicą, i tak trzeba wykonać badania techniczne w Polsce. Tylko taki dokument zostanie uznany podczas rejestracji auta. Wraz z nim powinieneś przedstawić dokument potwierdzający wyrejestrowanie Twojego auta w kraju pochodzenia. Powinieneś także przynieść ze sobą zagraniczne tablice rejestracyjne, w przypadku gdy przyjechałeś do kraju autem z kraju, w którym go kupiłeś.

Gdy złożysz wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami, otrzymasz potwierdzenie czasowej rejestracji auta oraz tymczasowe tablice rejestracyjne. Po około 30 dniach będziesz mógł zgłosić się do wydziału komunikacji po odbiór stałego dowodu rejestracyjnego. Jak widzisz, rejestracja pojazdu z zagranicy nie jest zadaniem trudnym, wystarczy tylko pamiętać, o kilku kwestiach i zebraniu wszystkich dokumentów.

rejestracja-samochodu-z-zagranicy

Rejestracja pojazdu z zagranicy – co jeszcze będzie potrzebne?

Gdy złożysz już wszystkie potrzebne dokumenty do rejestracji samochodu z zagranicy, powinieneś pamiętać jeszcze o kilku kwestiach. Jedną z nich jest ubezpieczenie auta. Najkorzystniejszą ofertę znajdziesz w LINK4. Do wyboru masz tutaj szereg polis, które pomogą Ci zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Podstawowym ubezpieczeniem jest oczywiście polisa OC, czyli obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Oferujemy je na atrakcyjnych warunkach, między innymi możesz zakupić je, korzystając z naszej strony internetowej.

Kolejne warte uwagi ubezpieczenie to polisa Autocasco. Dzięki niemu zabezpieczysz swoje auto na wypadek szkód wyrządzonych w wyniku wypadku lub przez siły natury, czy też wandali. Uzupełnieniem pakietu jest polisa NNW. Chroni ona Ciebie oraz osoby z tobą podróżujące. W przypadku urazów odniesionych w czasie podróży mogą one liczyć na wypłatę odszkodowania.

Oferujemy także szereg innych, dodatkowych ubezpieczeń takich jak Kluczyki Plus, dzięki któremu możesz zabezpieczyć się na wypadek zgubienia lub kradzieży dowodu rejestracyjnego oraz kradzieży tablic i oczywiście kluczyków. Możesz skorzystać także z ubezpieczenia Auto Assistance, które zagwarantuje Ci pomoc w trudnych sytuacjach w kraju, jak i poza jego granicami. Jak widzisz, możesz u nas znaleźć wiele produktów ubezpieczeniowych skierowanych do kierowców. Dlatego, gdy sprowadzisz auto z zagranicy, warto ubezpieczyć je w LINK4.

Przeczytaj również: Auto z Francji – co sprawdzić i jak je zarejestrować?

rejestracja-samochodu-z-zagranicy

Rejestracja auta z zagranicy. Kilka słów na koniec

Dowiedziałeś się, ile kosztuje przerejestrowanie samochodu z zagranicy, wiesz też jakie dokumenty będziesz do tego potrzebował. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci podjąć decyzję o tym, czy kupisz auto za granicą, czy nie. A jeżeli na taki  zakup się zdecydujesz, zapraszamy cię do ubezpieczenia nowego samochodu za pośrednictwem LINK4. Oferujemy tanie, praktyczne polisy dla każdego, dlatego odwiedź naszą stronę, zadzwoń do nas lub spotkaj się z agentem.

Nie czekaj, zobacz, ile możesz zyskać z LINK4! Odwiedź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby wyliczyć wysokość składki. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Redakcja

Komentarze