Jak odpowietrzyć sprzęgło? Instrukcja krok po kroku

Układ sprzęgła w samochodzie z manualną skrzynią biegów wykorzystuje płyn hydrauliczny. Podobnie jak w przypadku większości układów hydraulicznych z czasem może dojść do jego zapowietrzenia.

W związku z tym każdy kierowca powinien wiedzieć, jak odpowietrzyć sprzęgło w swoim aucie.

Spis treści:
1. Zapowietrzone sprzęgło – objawy
2. Jak odpowietrzyć sprzęgło? Instrukcja krok po kroku
3. Odpowietrzanie sprzęgła – na co szczególnie uważać?
4. Teraz już wiesz, jak odpowietrzyć sprzęgło!

Sprzęgło to jeden z ważniejszych elementów każdego samochodu wyposażonego w manualną skrzynię biegów. To właśnie dzięki niemu możliwe jest płynne ruszanie oraz wybieranie kolejnych przełożeń skrzyni. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym sposobem na sterowanie pracą sprzęgła, była linka, która była bezpośrednio połączona z układem wyciskowym, znajdującym się w okolicach skrzyni biegów.

Obecnie producenci odeszli już od tego rozwiązania, a tradycyjna linka została zastąpiona złożonym układem hydraulicznym, który za pośrednictwem specjalnego płynu przenosi na wysprzęglik siłę wywieraną przez kierowcę na odpowiedni pedał.

Podobnie jak w przypadku każdego układu hydraulicznego, również sprzęgło może ulec zapowietrzeniu. Dochodzi do tego zwykle wskutek nieszczelności układu lub wykonywanej naprawy, po której mechanik pominął odpowietrzanie sprzęgła. Jest to stosunkowo prosta czynność, którą z powodzeniem może wykonać każda osoba, która posiada minimum wiedzy nt. serwisowania samochodu. Podejrzewasz, że w swoim aucie masz zapowietrzone sprzęgło? Objawy tej awarii oraz informacje nt. tego, jak odpowietrzyć wysprzęglik znajdziesz w dalszej części naszego artykułu.

Zapowietrzone sprzęgło – objawy

Dlaczego powietrze w układzie hydraulicznym sprzęgła może być źródłem poważnych problemów związanych z jego funkcjonowaniem? Ma to związek z podstawowymi prawami fizyki, na podstawie których taki układ funkcjonuje. Chodzi tu o zdolność powietrza do sprężania się pod naciskiem i ponownym zwiększaniu swojej objętości po jego zwolnieniu. Zdolności tej nie posiadają płyny, przez co to właśnie płyn hydrauliczny wykorzystywany jest do sterowania pracą sprzęgła.

Jeżeli do układu hydraulicznego trafi powietrze, to zmieni ono właściwości płynu hydraulicznego i sprawi, że w pewnym stopniu stanie się on „ściśliwy”. W jaki sposób wpływa to na pracę układu? Staje się on mniej bezpośredni, ponieważ siła która w sprawnym układzie przenoszona jest za pośrednictwem płynu do wysprzęglika, jest wykorzystywana do kompresowania znajdującego się w nim powietrza. 

W rezultacie układ wysprzęglika może przestać reagować na nacisk wywierany stopą kierowcy na pedał lub robić to z dużym opóźnieniem. Prowadzi to do problemów z płynnym ruszaniem samochodem oraz zmianą biegów. Jeżeli do układu trafi duża ilość powietrza, to ruszenie samochodem z miejsca oraz wybranie konkretnego przełożenia może stać się niemożliwe. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest odpowietrzenie sprzęgła.

Jakie jeszcze objawy mogą świadczyć o tym, że do układu sprzęgła Twojego samochodu trafiło powietrza? Wspominaliśmy już o szarpaniu i problemach ze zmianą biegu. Innym objawem może być względnie normalna praca pedału sprzęgła połączona z wyraźnie odczuwalnym opóźnieniem załączenia się całego układu przenoszącego napęd z silnika do skrzyni

Na zapowietrzenie sprzęgła może wskazywać również sytuacja, w której po naciśnięciu pedału sprzęgła i odpuszczeniu nacisku nie wraca on do swojego górnego położenia lub robi to z wyraźnym opóźnieniem. Należy mieć jednak na uwadze to, że może to być również objaw uszkodzonej sprężyny powrotnej, która odpowiada właśnie za powrót pedału sprzęgła do jego pozycji wyjściowej.

W jaki sposób może dojść do zapowietrzenia się układu sprzęgła? Najczęstszym powodem jest niewłaściwie wykonywana naprawa. Po każdej ingerencji w układ takiej jak np. wymiana tarczy sprzęgła, mechanik powinien przeprowadzić odpowietrzanie wysprzęglika. Jeżeli nie zostanie ono wykonane, to pomimo niedawnej naprawy, sprzęgło nie będzie funkcjonować poprawnie.

Przeczytaj także: Wymiana sprzęgła. Jak, gdzie i w jakiej cenie to zrobić?

jak-odpowietrzyc-sprzeglo-3

Jak odpowietrzyć sprzęgło? Instrukcja krok po kroku

Odpowietrzenie sprzęgła nie jest szczególnie skomplikowaną czynnością, a zdobycie wiedzy na temat tego, jak ją przeprowadzić pozwoli Ci zaoszczędzić parę groszy, jeżeli w Twoim samochodzie dojdzie do zapowietrzenia tego układu. Warto wspomnieć o tym, że układ sprzęgła wykorzystuje dokładnie taki sam rodzaj płynu hydraulicznego co układ hamulcowy, dlatego za jednym razem może zostać wykonana wymiana płynu hamulcowego i odpowietrzenie sprzęgła.

Czego będziesz potrzebował? Czasami odpowietrznik wysprzęglika znajduje się w trudno dostępnym miejscu, dlatego potrzebny może być kanał lub winda do podniesienia auta. Koniecznie zaopatrz się też w zapas płynu hamulcowego i zbiornik na stary płyn. Aby wypchnąć płyn z układu, należy wywierać nacisk na pedał hamulca, więc konieczna może okazać się pomoc drugiej osoby. W przeciwnym wypadku pomocna może być pompka do odpowietrzania sprzęgła.

Jak odpowietrzyć wysprzęglik? W pierwszej kolejności musisz uzyskać dostęp do odpowietrzników na siłowniku głównym sprzęgła oraz zacisku hamulcowym. Następnie należy uzupełnić poziom płynu hamulcowego do maksymalnego stanu. W kolejnym kroku trzeba podpiąć gumowy wężyk do zaworu na zacisku, drugi jego koniec umieścić w zbiorniku i odkręcić zawór. W tym miejscu może przydać się pomoc drugiej osoby, która będzie odpowiedzialna za naciśnięcie pedału hamulca, co powinno sprawić, że wężykiem do zbiornika popłynie płyn.

W następnym kroku należy zakręcić zawór odpowietrzający i poprosić pomocnika o zwolnienie nacisku na pedał hamulca. Gdy pedał hamulca wróci na swoje miejsce, należy ponownie odkręcić odpowietrznik i powtórzyć wymienione wyżej kroki aż do momentu, w którym w rurce płynąć będzie czysty płyn hamulcowy bez pęcherzyków powietrza.

Następnie drugi wężyk należy założyć na odpowietrznik wysprzęglika, odkręcić oba odpowietrzniki, ponownie nacisnąć pedał hamulca i znów zakręcić odpowietrzniki. Po tym, jak pedał wróci do swojej pozycji wyjściowej, można wykonać całą sekwencję jeszcze raz i należy ją powtarzać aż do momentu, w którym w płynie nie będzie już więcej pęcherzyków powietrza.

Ostatnim krokiem jest dokładne zakręcenie obu zaworów odpowietrzających oraz uzupełnienie stanu płynu do poziomu maksymalnego. Należy również ponownie zamontować wszystkie elementy, które zdemontowałeś, żeby uzyskać dostęp do odpowietrzników. Zanim zaczniesz użytkować samochód, sprawdź, czy sprzęgło funkcjonuje normalnie. W ten sposób wymiana płynu hamulcowego i odpowietrzenie sprzęgła można uznać za zakończone.

Inną metodą na odpowietrzanie wysprzęglika jest podciśnieniowe odpowietrzanie sprzęgła. W tym sposobie wykorzystywana jest specjalna pompka do odpowietrzania sprzęgła. Informacji nt. tego, w jaki sposób powinien być przeprowadzony cały proces, szukaj w instrukcji obsługi takiego urządzenia.

jak-odpowietrzyc-sprzeglo-2

Odpowietrzanie sprzęgła – na co szczególnie uważać?

Jeżeli decydujesz się na odpowietrzenie sprzęgła samodzielnie, to powinieneś wiedzieć, że w trakcie całej operacji należy zwracać szczególną uwagę na płyn hamulcowy. Jest on substancją o charakterze żrącym, dlatego w trakcie pracy z nim trzeba zachowywać ostrożność. Jakikolwiek kontakt płynu z błonami śluzowymi nosa, ust oraz oczami może mieć poważne skutki zdrowotne. 

Płyn może być również bardzo szkodliwy dla niektórych elementów samochodu, dlatego należy ostrożnie uzupełniać jego poziom. Jeżeli dojdzie do jego kontaktu z karoserią auta, to może on doprowadzić do poważnego uszkodzenia lakieru oraz sprawić, że dane miejsce zacznie bardzo szybko korodować.

Zobacz również: Wymiana płynu hamulcowego. Cena i objawy zużycia

jak-odpowietrzyc-sprzeglo-1

Teraz już wiesz, jak odpowietrzyć sprzęgło!

Jeżeli w swoim samochodzie zaobserwowałeś problemy z płynnym ruszaniem z miejsca oraz zmianą przełożeń, to może to świadczyć o zapowietrzonym układzie hydraulicznym sprzęgła. Do zapowietrzenia układu może dojść wskutek niewłaściwie przeprowadzonej naprawy lub przez rozszczelnienie się przewodów, w których znajduje się płyn.

Odpowietrzanie wysprzęglika to stosunkowo prosta czynność, którą możesz wykonać we własnym zakresie, o ile dysponujesz podstawową wiedzą nt. obsługi samochodu. W układzie hydraulicznym sprzęgła znajduje się płyn hamulcowy, który jest silnie żrącą substancją, dlatego powinieneś zachować szczególną ostrożność w trakcie pracy z nim.

W ofercie firmy LINK4 znajdziesz OC, AC oraz inne ubezpieczenie aut. Kalkulator, który umieściliśmy na naszej stronie www.link4.pl, pomoże Ci wyliczyć koszt zakupu nowej polisy ubezpieczeniowej. Więcej szczegółów poznasz na naszej stronie internetowej lub u swojego agenta ubezpieczeniowego.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze