Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Jak przechowywać opony? 5 porad, które musisz znać!

Czas czytania: 4 min. 18 sek.

Jeżeli używasz dwóch kompletów opon, to dwa razy w roku stajesz przed dylematem, jak przechować opony, by były one bezpieczne. Ma to duże znaczenie, gdyż stan ogumienia pojazdu wpływa na jego bezpieczeństwo.

Spis treści:
1. Odpowiednie przechowywanie opon. Dlaczego jest ważne?
2. Jak przechowywać opony, aby ich nie uszkodzić? 5 porad
3. Przechowywanie opon. Co powinieneś zapamiętać?

Opony to jedyny element pojazdu, który ma styczność z nawierzchnią drogi. Wielkość powierzchni styku jednej opony z drogą ma wielkość kartki papieru. Dlatego też muszą one być w doskonałym stanie, inaczej może dojść do tragedii. Źle przechowywane opony mogą się odkształcić lub stracić niektóre ze swoich właściwości. Żaden kierowca nie może sobie na to pozwolić.  Dzisiaj podpowiemy Ci jak prawidłowo przechowywać opony poza sezonem.

jak-przechowywac-opony

Odpowiednie przechowywanie opon. Dlaczego jest ważne?

Opony na co dzień nie są zbyt wymagającym elementem samochodu. Wystarczy regularnie je pompować, nie ruszać pojazdem zbyt dynamicznie oraz umiejętnie korzystać z pedału hamulca. Jeżeli będziesz tak postępował, to nie powinieneś mieć z nimi żadnych problemów. Jednak sytuacja zmienia się diametralnie, gdy zdejmiesz je z felg i odłożysz na bok. Wtedy okazuje się, że trzeba o nie zadbać, inaczej za kilka miesięcy może się okazać, że czeka Cię niespodziewany wydatek. Chodzi oczywiście o zakup nowych opon.

Ważne jest także czy zmieniasz same opony, czy może wymieniasz je razem z felgami. Jest kilka ważnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę, gdy planujesz przechować komplet letnich lub zimowych opon. Do okresu przechowywania powinny być one odpowiednio przygotowane. Znacznie ułatwi to ich ponowne założenie. 

Zatem jak składować opony, by nie traciły one swoich właściwości? Po pierwsze powinieneś odpowiednio oznaczyć opony. Zaraz po zdjęciu każdej z nich, naklej na koło lub felgę kartkę z informacją, które to koło. Ważne, żeby znalazła się tam informacja o tym, czy jest to koło przednie, czy tylne, oraz z której strony samochodu powinno być zamontowane. Odradzamy stosowanie kredy, gdyż łatwo może się ona zetrzeć. 

A dlaczego tak ważne jest odpowiednie oznaczenie umiejscowienia kół na osi? Chodzi tutaj o ich wyważenie. Gdy pierwszy raz były zakładane na felgi, specjalista zadbał ich wyśrodkowanie, oraz o to, by geometria kół była prawidłowa. Jakakolwiek zmiana w ich ustawieniu lub zamiana miejscami może mieć wpływ na ich geometrię, a co się z tym wiąże z bezpieczeństwem prowadzenia pojazdu. Dlatego też właściwe ich oznaczenie jest ważne, zanim schowasz je na kilka miesięcy. 

Pamiętaj także, żeby przechowywać tylko czyste opony. Jeżeli zmieniasz całe koła, czyli opony razem z felgami, to dokładnie wyczyść jedne i drugie. Jeśli masz założone, tak zwane alufelgi powinieneś umyć je myjką ciśnieniową, dokładnie wytrzeć oraz zabezpieczyć folią lub kawałkiem materiału przed kurzem. W ten sposób zaoszczędzisz sobie ponownego mycia, gdy przyjdzie czas ich montażu. 

Także opony powinny być umyte, a z bieżnika usunięte wszelkie obce przedmioty, takie jak kamyki, kawałki szkła, czy też inne zanieczyszczenia. Zarówno felgi, jak i opony po myciu należy porządnie wysuszyć. W przypadku tych pierwszych zapobiegnie to powstawaniu korozji, natomiast suche opony nie będą przyciągały owadów.

Jeżeli zmieniasz całe koła, pamiętaj o napompowaniu ich przed zdjęciem. Przez cały czas przechowywania ciśnienie w oponach założonych na felgach powinno być takie same jak podczas ich użytkowania. Zapobiega to ich odkształceniu oraz uszkodzeniu felg. Jak widzisz, przygotowanie opon do zimowego lub letniego przechowywania nie jest trudne. Jeżeli skorzystasz z naszych porad, to po kilku miesiącach w piwnicy lub garażu opony będą w tak samo dobrej kondycji, jak w dniu, gdy je tam zostawiłeś.

Zobacz także: Ile lat mogą mieć opony? Dowiedz się, kiedy wymienić opony na nowe

jak-przechowywac-opony

Jak przechowywać opony, aby ich nie uszkodzić? 5 porad

Czas teraz poznać sposoby na bezpieczne przechowywanie opon. Oto 5 porad jak przechowywać koła, tak by w następnym sezonie, nadal nadawały się do zamontowania. Jeżeli zastosujesz się do nich, to z pewnością opony posłużą ci co najmniej kilka sezonów.

Jak przechowywać opony bez felg

Jeżeli dysponujesz jednym kompletem felg, to przechowujesz same opony. Nie mogą one tak po prostu leżeć sobie w dowolnym miejscu. Najlepiej umieścić je na specjalnym stojaku, który można kupić w marketach budowlanych lub w internecie. Mogą także stać ustawione pionowo, jednak raz na miesiąc, należy obrócić je o 90 stopni, by nie odkształciły się tylko z jednej strony. Nie zaleca się także wieszania ich na hakach na ścianie.

Jak przechowywać opony z felgami

Jeżeli wymieniasz opony wraz z felgami, powinieneś przechowywać je zawieszone na hakach. Jeżeli nie dysponujesz wystarczającą ilością miejsca, możesz je ułożyć jedna na drugiej. Jednak w tym przypadku co 4 tygodnie powinieneś zamienić koła kolejnością. Zapobiega to odkształceniu się opony pod wpływem obręczy. Każda felga ma dość dużą wagę, dlatego też może ona ciągnąc oponę ku dołowi. Zamieniając je miejscami, zmniejszasz naciski na poszczególne opony.

Jak przechowywać opony w piwnicy

Bez względu na to, czy chowasz same opony, czy też pełne koła w piwnicy powinieneś podjąć pewne środki ostrożności. Elementy te są dość wrażliwe, zwłaszcza na szkodliwą działalność gryzoni, wilgoci, czy też przypadkowe uszkodzenie mechaniczne. Dlatego najlepiej znaleźć dla opon odizolowane miejsce, gdzie będzie można spokojnie je postawić. Możesz skorzystać ze stojaka. Powinieneś nakryć je plandeką, by myszy oraz inne małe zwierzęta nie próbowały uwić w nich gniazd, co może prowadzić do uszkodzenia opon.

Jak przechowywać opony w garażu

W tym przypadku należy postępować podobnie jak wówczas, gdy umieszczasz opony w piwnicy. Garaż ma ten plus, że możesz tam wydzielić specjalne miejsce na opony, w którym w niczym nie będą przeszkadzały. Nie zawsze jest to możliwe w małych i ciasnych piwnicach w blokach. W garażu także pamiętaj o zabezpieczeniu składowanych opon przed działaniem gryzoni.

Jak przechowywać koła w hotelu dla opon

Natomiast jeżeli nie masz możliwości przechowywania opon w garażu lub piwnicy, zawsze możesz skorzystać z usług przechowalni opon. Tego rodzaju firmy zadbają o to, by Twoje opony przez cały czas były odpowiednio przechowywane. Za niewielką opłatą, zapewnisz swoim oponom komfortowe warunki poza sezonem, a sobie spokój. Jest to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie, zwłaszcza że usługi takie często oferują firmy wulkanizatorskie, w których wymieniasz opony.

Przeczytaj również: Oznaczenia opon. Jak je czytać? Instruktaż

jak-przechowywac-opony

Przechowywanie opon. Co powinieneś zapamiętać? 

Teraz z pewnością już wiesz jak składować opony poza sezonem. Dzięki naszym poradom powinno to Ci się udać bez najmniejszych problemów. Nie jest to ani trudne, ani nie wymaga też dużych nakładów finansowych. Jeżeli masz miejsce w piwnicy lub garażu, praktycznie nie będzie to Ciebie nic kosztować.

Odpowiednie przechowywanie opon to gwarancja bezpieczeństwa. Tak samo, jak ubezpieczenia auta w LINK4. W naszej ofercie znajdziesz wiele ciekawych polis, dzięki którym przygotujesz się na następstwa wielu zdarzeń na drodze. Warto być przygotowanym na najgorsze, jednocześnie zachowując czujność i rozwagę.

Zatem nie zwlekaj! Już teraz odwiedź stronę LINK4.pl i sprawdź, ile możesz zyskać.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21